Bricks Internationalisation - en to ru_RU translation catalogue (2164 entries)

en: "%s" imported.
ru_RU: Instagram access token

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
ru_RU: Для "Fade", "Cube" и "Flip" требуется, чтобы "Items To Show" было установлено значение 1.

en: %s ago
ru_RU: %s назад

en: %s are best configured before you start working on your site.
ru_RU: %s лучше всего настраивать до того, как ты начнешь работать над своим сайтом.

en: %s file
ru_RU: %s файл

en: %s into Bricks data and vice versa.
ru_RU: %s в данные Брикса и наоборот.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ru_RU: %s в настоящее время работает над этим постом, что означает, что вы не сможете вносить изменения, если не возьмете на себя ответственность.

en: %s typography
ru_RU: %s типографика

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ru_RU: %s будет добавлен к наиболее релевантному узлу HTML.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ru_RU: %s. Установите условия шаблона или включите шаблоны по умолчанию.

en: %s. Template conditions precede default templates.
ru_RU: %s. Условия шаблона предшествуют шаблонам по умолчанию.

en: %s: New contact form message
ru_RU: %s: новое сообщение контактной формы

en: (Cancel Reply)
ru_RU: (Отменить ответ)

en: (no title)
ru_RU: (без заголовка)

en: 1 comment | %1$s comments
ru_RU[0]: 1 комментарий
ru_RU[1]: %s комментариев
ru_RU[2]: %s комментариев

en: 20GB web space
ru_RU: 20GB дискового пространства

en: 404 Error Page
ru_RU: Страница ошибки 404

en: 50% or 200px
ru_RU: 50% или 200px

en: API keys
ru_RU: Ключи API

en: Absolute
ru_RU: Абсолютная

en: Absolute header
ru_RU: Абсолютный хедер

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ru_RU: Принимает несколько адресов, разделенных запятой

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Actions after successful form submit
ru_RU: Действия после успешной отправки формы

en: Activate License
ru_RU: Активировать лицензию

en: Activate license
ru_RU: Активировать лицензию

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ru_RU: Активируйте свою лицензию для редактирование с помощью Bricks, обновлений в один клик и доступа ко всем шаблонам сообщества.

en: Active
ru_RU: Активно

en: Active Plugins
ru_RU: Активные плагины

en: Active Tab
ru_RU: Активная вкладка

en: Active background
ru_RU: Активный фон

en: Active border
ru_RU: Активная рамка

en: Active box shadow
ru_RU: Тень активного блока

en: Active classes
ru_RU: Активные занятия

en: Active color
ru_RU: Активный цвет

en: Active marker
ru_RU: Активный маркер

en: Active marker height in px
ru_RU: Высота активного маркера в px

en: Active marker width in px
ru_RU: Ширина активного маркера в px

en: Active pseudo-class
ru_RU: Активный псевдокласс

en: Active rating icon
ru_RU: Значок активного рейтинга

en: Active rating typography
ru_RU: Типографика активного рейтинга

en: Active style
ru_RU: Активный стиль

en: Active typography
ru_RU: Активное оформление

en: Adaptive height
ru_RU: Адаптивная высота

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add "position: relative" as needed
ru_RU: Добавьте "position: relative" по мере необходимости

en: Add Element ID & class as needed
ru_RU: Добавь идентификатор элемента и класс по мере необходимости

en: Add Item
ru_RU: Добавить элемент

en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Custom Font
ru_RU: Добавить новый пользовательский шрифт

en: Add New Template
ru_RU: Добавить новый шаблон

en: Add New Template Bundle
ru_RU: Добавить новый пакет шаблонов

en: Add New Template Tag
ru_RU: Добавить новый тег шаблона

en: Add a font variant
ru_RU: Добавить вариант шрифта

en: Add at least two colors to create a gradient.
ru_RU: Добавьте как минимум два цвета, чтобы создать градиент.

en: Add class
ru_RU: Добавить класс

en: Add context
ru_RU: Добавить контекст

en: Add context to title on archive/search templates.
ru_RU: Добавьте контекст в заголовок шаблонов архива/поиска.

en: Add images
ru_RU: Добавить изображения

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
ru_RU: Добавить атрибут rel "noopener" или "noreferrer" к любой внешней ссылке.

en: Add to cart
ru_RU: Добавить в корзину

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ru_RU: Добавьте свой первый цвет в эту палитру, выбрав значение цвета выше, а затем нажмите "Сохранить".

en: Additional info
ru_RU: Дополнительная информация

en: Additional information
ru_RU: Дополнительная информация

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Addresses
ru_RU: Адреса

en: Adds inline CSS to %s tag.
ru_RU: Добавляет встроенный CSS к тегу %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ru_RU: Добавляет скрипты сразу после открытия тега %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ru_RU: Добавляет скрипты прямо перед закрытием %s тэга.

en: Admin
ru_RU: Админ

en: Admin email
ru_RU: Email администратора

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Alert
ru_RU: Оповещение

en: Align
ru_RU: Выравнивание

en: Align cross axis
ru_RU: Выравнивание поперечной оси

en: Align horizontal
ru_RU: Выравнивание по горизонтали

en: Align items
ru_RU: Выравнивание элементов

en: Align main axis
ru_RU: Выравнивание главной оси

en: Align self
ru_RU: Выровнять самостоятельно

en: Align tables
ru_RU: Выравнивание таблиц

en: Align vertical
ru_RU: Вертикальное выравнивание

en: Alignment
ru_RU: Выравнивание

en: All
ru_RU: Все

en: All Custom Fonts
ru_RU: Все пользовательские шрифты

en: All Template Bundles
ru_RU: Все пакеты шаблонов

en: All Template Tags
ru_RU: Все теги шаблона

en: All Templates
ru_RU: Все шаблоны

en: All archives
ru_RU: Все архивы

en: All author posts
ru_RU: Все посты автора

en: All headings
ru_RU: Все заголовки

en: All revisions deleted
ru_RU: Все ревизии удалены

en: All right
ru_RU: Все в порядке

en: All sides linked
ru_RU: Все стороны связаны

en: All terms
ru_RU: Все условия

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
ru_RU: Разрешите выполнение кода для определенного пользователя или роли с помощью элемента "Код". Добавляйте только тот код, который вы считаете безопасным, и предоставляйте разрешение только тем пользователям, которым вы полностью доверяете.

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ru_RU: Позвольте другим сайтам просматривать и вставлять свои шаблоны из своей библиотеки шаблонов. Ограничить доступ к шаблонам через настройки "URL из белого списка" и "Защита паролем", приведенные ниже.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ru_RU: Позволяет пользователю изменять и выполнять код через элемент Code

en: Allow user to upload SVG files
ru_RU: Разрешить пользователю загружать файлы SVG

en: Allowed file types
ru_RU: Разрешенные типы файлов

en: Alternate images
ru_RU: Альтернативные изображения

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ru_RU: Альтернатива полям широты/долготы

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ru_RU: Хотя это супер соблазнительно начать редактирование с кирпичами сразу, у вас будет гораздо лучший опыт быстро перейти к разделу "Начало работы" в Академии кирпича о том, как использовать кирпичи наиболее продуктивно.

en: Always
ru_RU: Всегда

en: Always shows in builder for editing.
ru_RU: Всегда отображается в конструкторе для редактирования.

en: Always shows in builder for you to style.
ru_RU: Всегда показывает в строителе для вас стиль.

en: Amazing
ru_RU: Замечательно

en: Angle in °
ru_RU: Угол в °

en: Anim. Typing
ru_RU: Анимированный ввод

en: Animation
ru_RU: Анимация

en: Animation delay
ru_RU: Задержка анимации

en: Animation duration
ru_RU: Без анимации

en: Animation in ms
ru_RU: Анимация в мс

en: Animation speed in ms
ru_RU: Скорость анимации в мс

en: Any
ru_RU: Любой

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
ru_RU: Любой пользовательский код ниже будет загружаться глобально на всех страницах вашего сайта. Оберните ваши скрипты ниже в &lt;script&gt; теги.

en: Any option text
ru_RU: Любой текст опции

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ru_RU: Применимо только к настройке "Стиль" заголовка или кнопки. Создавайте и используйте глобальные цвета с помощью собственной "Цветовой палитры".

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Apply controls & reload
ru_RU: Применить элементы управления и перезагрузить

en: Apply preview
ru_RU: Применить предпросмотр

en: Apply to
ru_RU: Применить к

en: Apply to child pages
ru_RU: Применять к дочерним страницам

en: Apply to child terms
ru_RU: Примените к детским терминам

en: April
ru_RU: Апрель

en: Archive
ru_RU: Архив

en: Archive (author)
ru_RU: Архив (автор)

en: Archive (date)
ru_RU: Архив (дата)

en: Archive (posts)
ru_RU: Архив (сообщения)

en: Archive (products)
ru_RU: Архив (продукты)

en: Archive (recent posts)
ru_RU: Архив (последние посты)

en: Archive (term)
ru_RU: Архив (термин)

en: Archive description
ru_RU: Описание категории

en: Archive post types
ru_RU: Типы архивных постов

en: Archive terms
ru_RU: Термины архива

en: Archive title
ru_RU: Название архива

en: Archive type
ru_RU: Тип архива

en: Archives
ru_RU: Архивы

en: Archives: %s
ru_RU: Архивы: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
ru_RU: Ты уверен, что хочешь удалить эту точку останова?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить данные, созданные Bricks для этого %s?

en: Aria Label
ru_RU: Этикетка Aria

en: Arrows
ru_RU: Стрелки

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ru_RU: Статьи не могут быть загружены. Пожалуйста, посетите официальную базу знаний:

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Asides
ru_RU: Отступления

en: Aspect ratio
ru_RU: Соотношение сторон

en: Attachment
ru_RU: Вложение

en: Attachment Page
ru_RU: Страница с вложением

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Audio
ru_RU: Аудио

en: August
ru_RU: Август

en: Author
ru_RU: Автор

en: Author avatar
ru_RU: Аватар автора

en: Author bio
ru_RU: Биография автора

en: Author email
ru_RU: Email автора

en: Author name
ru_RU: Имя автора

en: Author typography
ru_RU: Оформление автора

en: Author website
ru_RU: Сайт автора

en: Author: %s
ru_RU: Автор: %s

en: Auto
ru_RU: Авто

en: Auto detect
ru_RU: Автоопределение

en: Auto height
ru_RU: Авто высота

en: Auto log in user
ru_RU: Автовход

en: Auto width
ru_RU: Авто ширина

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ru_RU: Автогенерируется, если форма требует только email для регистрации.

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ru_RU: Автогенерируется, если пароль не требуется или не введен.

en: Autoplay
ru_RU: Автозапуск

en: Autoplay delay in ms
ru_RU: Задержка автоигры в мс

en: Autosave by
ru_RU: Автосохранение

en: Autosave interval (seconds)
ru_RU: Интервал автосохранения (секунды)

en: Available for heading and text element.
ru_RU: Доступно для заголовка и текстового элемента.

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
ru_RU: Доступно через значок действия "+" и контекстное меню правой кнопки мыши.

en: Available via "Layout" action icon.
ru_RU: Доступно через иконку действия "Макет".

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
ru_RU: Доступно через сочетание клавиш и контекстное меню правой кнопки мыши.

en: Avatar
ru_RU: Аватар

en: Avatar border
ru_RU: Граница аватара

en: Avatar box shadow
ru_RU: Тень аватара

en: Avatar image of %s
ru_RU: Изображение аватара %s

en: Avatar position
ru_RU: Позиция аватара

en: Avatar size
ru_RU: Размер аватара

en: Aye
ru_RU: Да

en: BCC email address
ru_RU: Адрес электронной почты BCC

en: BG video scale
ru_RU: Масштаб фонового видео

en: Back delay in ms
ru_RU: Задержка движения назад в мс

en: Back speed in ms
ru_RU: Скорость движения назад в мс

en: Back to builder
ru_RU: Назад к конструктору

en: Back to settings
ru_RU: Вернуться к настройкам

en: Background
ru_RU: Фон

en: Background Overlay
ru_RU: Наложение фона

en: Background active
ru_RU: Активный фон

en: Background attachment
ru_RU: Фоновое вложение

en: Background color
ru_RU: Цвет фона

en: Background custom size
ru_RU: Фон нестандартного размера

en: Background filters
ru_RU: Фоновые фильтры

en: Background position
ru_RU: Положение фона

en: Background repeat
ru_RU: Повтор фона

en: Background size
ru_RU: Размер фона

en: Background video
ru_RU: Фоновое видео

en: Bar
ru_RU: Панель

en: Bar background color
ru_RU: Цвет фона панели

en: Bar border
ru_RU: Граница панели

en: Bar color
ru_RU: Цвет панели

en: Base breakpoint
ru_RU: Базовая точка останова

en: Baseline
ru_RU: Базовая линия

en: Basic
ru_RU: Основное

en: Basic Text
ru_RU: Основной текст

en: Beautiful
ru_RU: Красивый

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
ru_RU: Уничтожь свой код: Настройки > Тематические стили > Элемент - Код

en: Before
ru_RU: До

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ru_RU: Перед тем, как отключить Bricks, позвольте узнать причину? Я хотел бы учесть ваши отзывы, чтобы улучшить Bricks. Спасибо вам большое!

en: Behave Like Tabs
ru_RU: Вести себя как вкладки

en: Berlin, Germany
ru_RU: Берлин, Германия

en: Billing address
ru_RU: Платежный адрес

en: Bio
ru_RU: Био

en: Black
ru_RU: Черный

en: Block
ru_RU: Блок

en: Blockquote
ru_RU: Цитата

en: Blockquote border
ru_RU: Рамка цитаты

en: Blockquote margin
ru_RU: Отступ (margin) цитаты

en: Blockquote padding
ru_RU: Отступ (padding) цитаты

en: Blockquote typography
ru_RU: Оформление цитаты

en: Blur
ru_RU: Размытие

en: Body
ru_RU: Основной текст (Body)

en: Body (footer) scripts
ru_RU: Скрипты тела (футер)

en: Body (header) scripts
ru_RU: Скрипты тела (хедер)

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ru_RU: Сразу после открытия тега %s добавляются основные скрипты.

en: Body typography
ru_RU: Оформление основного контента

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: Border
ru_RU: Рамка

en: Border / Box Shadow
ru_RU: Граница / Блок с тенью

en: Border color
ru_RU: Цвет рамки

en: Both
ru_RU: Оба

en: Bottom
ru_RU: Внизу

en: Bottom / End
ru_RU: Низ / Конец

en: Bottom center
ru_RU: Внизу по центру

en: Bottom left
ru_RU: Внизу слева

en: Bottom right
ru_RU: Внизу справа

en: Box list
ru_RU: Список коробок

en: Box shadow
ru_RU: Тень блока

en: Boxed
ru_RU: Узкий

en: Boxed max. width
ru_RU: Макс ширина узкого макета

en: Breadcrumbs
ru_RU: Хлебные крошки

en: Breakpoint
ru_RU: Контрольное значение

en: Breakpoint already exists
ru_RU: Точка останова уже существует

en: Breakpoints
ru_RU: Точки останова

en: Bricks > Settings > API Keys
ru_RU: Bricks > Настройки > API ключи

en: Bricks Academy
ru_RU: Bricks Академия

en: Bricks News
ru_RU: Новости Bricks

en: Bricks data for "%s" deleted.
ru_RU: Данные Bricks для "%s" удалены.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
ru_RU: Bricks не включен для типа записи "%s". Перейдите в раздел "Bricks > Настройки", чтобы включить этот тип записи.

en: Bricks requires PHP version %s+.
ru_RU: Для работы с Bricks требуется версия PHP %s+.

en: Brightness
ru_RU: Яркость

en: Brilliant
ru_RU: Блистательный

en: Browse
ru_RU: Просмотр

en: Browse Media Library
ru_RU: Просмотр медиа библиотеки

en: Browse Unsplash
ru_RU: Просмотр Unsplash

en: Builder
ru_RU: Конструктор

en: Builder access
ru_RU: Доступ для строителей

en: Builder mode
ru_RU: Режим конструктора

en: Bullet List
ru_RU: Маркированный список

en: Bulleted list
ru_RU: Маркированный список

en: Bundle
ru_RU: Комплект

en: Butt
ru_RU: Торец

en: Button
ru_RU: Кнопка

en: Button background
ru_RU: Фон кнопки

en: Button border
ru_RU: Рамка кнопки

en: Button box shadow
ru_RU: Тень кнопки

en: Button link
ru_RU: Ссылка кнопки

en: Button size
ru_RU: Размер кнопки

en: Button style
ru_RU: Стиль кнопки

en: Button text
ru_RU: Текст кнопки

en: Button typography
ru_RU: Оформление кнопки

en: Button width
ru_RU: Ширина кнопки

en: Buttons
ru_RU: Кнопки

en: Byline
ru_RU: Подпись

en: CSS Filters
ru_RU: CSS фильтры

en: CSS classes
ru_RU: CSS классы

en: CSS files processed
ru_RU: Обработка файлов CSS

en: CSS filter
ru_RU: CSS фильтр

en: CSS loading method
ru_RU: Метод загрузки CSS

en: CSS selector
ru_RU: CSS селектор

en: CSS transition
ru_RU: CSS переход

en: Cache query loops
ru_RU: Кэширование циклов запросов

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Canvas
ru_RU: Холст

en: Capitalize
ru_RU: Прописные

en: Caption
ru_RU: Подпись

en: Caption Type
ru_RU: Тип подписи

en: Carousel
ru_RU: Карусель

en: Cart
ru_RU: Заказ

en: Cart Details
ru_RU: Детали корзины

en: Cart contents
ru_RU: Содержимое корзины

en: Cart count
ru_RU: Количество тележек

en: Cart coupon
ru_RU: Купон корзины

en: Cart items
ru_RU: Вкладки

en: Cart subtotal
ru_RU: Итого в корзине

en: Cart totals
ru_RU: Всего в корзине

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Categories & Tags
ru_RU: Категории и Теги

en: Category: %s
ru_RU: Категория: %s

en: Center
ru_RU: По центру

en: Center center
ru_RU: Строго по центру

en: Center left
ru_RU: По центру слева

en: Center mode
ru_RU: Режим по центру

en: Center right
ru_RU: По центру справа

en: Champ
ru_RU: Чемпион

en: Change content
ru_RU: Изменить содержание

en: Chart size in px
ru_RU: Размер диаграммы в px

en: Chats
ru_RU: Чаты

en: Checkbox
ru_RU: Чекбокc

en: Checkout
ru_RU: Оформить заказ

en: Checkout customer details
ru_RU: Данные клиента при оформлении заказа

en: Checkout order payment
ru_RU: Оплата заказа на кассе

en: Checkout order review
ru_RU: Проверка заказа на выписку

en: Checkout order table
ru_RU: Таблица заказов кассы

en: Checkout thank you
ru_RU: Спасибо за выписку

en: Child of
ru_RU: Дочерняя

en: Childless
ru_RU: Бездетные

en: Choose files
ru_RU: Выбрать файлы

en: Choose image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Circle
ru_RU: Круг

en: Class name
ru_RU: Название класса

en: Clean
ru_RU: Чистый

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear non-existing dynamic data
ru_RU: Четкие несуществующие динамические данные

en: Clear search filter
ru_RU: Фильтр чистого поиска

en: Click me
ru_RU: Нажми на меня

en: Click on any element to add it to your canvas.
ru_RU: Нажмите на любой элемент, чтобы добавить его на холст.

en: Click on search icon opens search overlay.
ru_RU: Нажмите на иконку поиска, чтобы открыть поисковое покрытие.

en: Click to download
ru_RU: Нажмите, чтобы скачать

en: Click to set preview content.
ru_RU: Нажмите, чтобы установить предпросмотр содержимого.

en: Clone
ru_RU: Клонировать

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close (ESC)
ru_RU: Закрыть (Esc)

en: Close icon
ru_RU: Иконка закрытия

en: Close position
ru_RU: Близкое положение

en: Cloud
ru_RU: Облако

en: Code
ru_RU: Код

en: Code Execution
ru_RU: Выполнение кода

en: Code Theme
ru_RU: Код темы

en: Code execution not allowed.
ru_RU: Выполнение кода запрещено.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
ru_RU: Код не выполняется, так как содержит следующее запрещенное ключевое слово

en: Collapse
ru_RU: Свернуть

en: Collapse all
ru_RU: Свернуть все

en: Collapse on page load
ru_RU: Разрушение при загрузке страницы

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Color #%s
ru_RU: Цвет #%s

en: Color close
ru_RU: Цвет близко

en: Color palette
ru_RU: Цветовая палитра

en: Color stop in %
ru_RU: Цветовая остановка в %

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: Column
ru_RU: Столбец

en: Column gap
ru_RU: Колонка разрыва

en: Columns
ru_RU: Столбцы

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Comment count
ru_RU: Счетчик комментариев

en: Comment navigation
ru_RU: Навигация по комментариям

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии закрыты.

en: Comments are disabled.
ru_RU: Комментарии отключены.

en: Common taxonomies
ru_RU: Общие таксономии

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Community templates
ru_RU: Шаблоны сообщества

en: Compare
ru_RU: Сравнить

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: Configure
ru_RU: Настройка

en: Confirm
ru_RU: Подтвердить

en: Congrats
ru_RU: Поздравления

en: Contact us
ru_RU: Свяжитесь с нами

en: Contain
ru_RU: Содержит

en: Container
ru_RU: Контейнер

en: Content
ru_RU: Контент

en: Content align horizontal
ru_RU: Выравнивание контента по горизонтали

en: Content align vertical
ru_RU: Выравнивание контента по вертикали

en: Content background
ru_RU: Фон контента

en: Content border
ru_RU: Рамка контента

en: Content box shadow
ru_RU: Тень блока

en: Content goes here ..
ru_RU: Содержание идет сюда ...

en: Content margin
ru_RU: Отступ (margin) контента

en: Content padding
ru_RU: Отступ (padding) контента

en: Content text align
ru_RU: Выравнивание текста контента

en: Content type
ru_RU: Тип контента

en: Content typography
ru_RU: Оформление контента

en: Content width
ru_RU: Ширина контента

en: Contrast
ru_RU: Контраст

en: Control panel
ru_RU: Панель управления

en: Controls
ru_RU: Управление

en: Convert
ru_RU: Конвертировать

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
ru_RU: Преобразуй "Контейнер" в новые элементы "Секция" и "Блок"

en: Convert Gutenberg data
ru_RU: Конвертировать данные Гутенберга

en: Convert element IDs & classes
ru_RU: Преобразование идентификаторов элементов и классов

en: Convert elements to nestable elements
ru_RU: Преобразование элементов во вложенные элементы

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
ru_RU: Преобразование шаблона при импорте/вставке из Контейнера в новую структуру элементов макета

en: Convert templates
ru_RU: Преобразование шаблонов

en: Converter
ru_RU: Конвертер

en: Cool
ru_RU: Круто

en: Copied
ru_RU: Скопировано

en: Copied to clipboard
ru_RU: Скопировано в буфер обмена

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ru_RU: Скопируйте и вставьте пароль для "Доступ к моим шаблонам", предоставленный удаленным сайтом.

en: Copy styles
ru_RU: Копировать стили

en: Copy to clipboard
ru_RU: Копировать в буфер

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ru_RU: Скопируйте и вставьте код с одной из карт в %s

en: Count from
ru_RU: Считать от

en: Count to
ru_RU: Считать до

en: Countdown
ru_RU: Обратный отсчет

en: Counter
ru_RU: Счетчик

en: Coupon
ru_RU: Купон

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
ru_RU: Купоны отключены. Чтобы включить купоны, перейди в %1$sНастройкиWooCommerce%2$s

en: Cover
ru_RU: Обложка

en: Coverflow
ru_RU: Наложение (Coverflow)

en: Create
ru_RU: Создать

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ru_RU: Создавайте и управляйте неограниченным количеством пользовательских сайдбаров. Добавьте сайдбары в конструктор с помощью элемента "Сайдбар".

en: Create new sidebar
ru_RU: Создать новый сайдбар

en: Create new template:
ru_RU: Создать новый шаблон:

en: Create template
ru_RU: Создать шаблон

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ru_RU: Создайте свой собственный режим сборки с помощью переменных CSS.

en: Create your own elements
ru_RU: Создать свои собственные элементы

en: Cube
ru_RU: Куб

en: Current
ru_RU: Текущий

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
ru_RU: Текущая поддержка браузеров: %s (нет IE). Используйте поля для максимальной поддержки браузера.

en: Current date
ru_RU: Текущая дата

en: Current layout
ru_RU: Текущий макет

en: Current version by
ru_RU: Текущая версия от

en: Current width
ru_RU: Текущая ширина

en: Currently previewing content from "%s".
ru_RU: В настоящее время осуществляется предварительный просмотр содержимого из "%s".

en: Cursor character
ru_RU: Символ курсора

en: Custom
ru_RU: Пользовательский

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательский CSS

en: Custom Font
ru_RU: Пользовательский шрифт

en: Custom Fonts
ru_RU: Пользовательские шрифты

en: Custom URL
ru_RU: Пользовательский URL

en: Custom alt text
ru_RU: Пользовательский текст alt

en: Custom attributes
ru_RU: Настроить атрибуты

en: Custom breakpoints
ru_RU: Пользовательские точки останова

en: Custom caption
ru_RU: Произвольная подпись

en: Custom code
ru_RU: Пользовательский код

en: Custom email address
ru_RU: Пользовательский email

en: Custom fields
ru_RU: Настраиваемые поля

en: Custom font
ru_RU: Пользовательский шрифт

en: Custom link
ru_RU: Пользовательская ссылка

en: Custom links
ru_RU: Пользовательские ссылки

en: Custom map style
ru_RU: Пользовательский стиль карты

en: Custom options
ru_RU: Пользовательские опции

en: Custom redirect URL
ru_RU: Редирект на произвольный URL

en: Custom tag
ru_RU: Пользовательские метки

en: Custom text
ru_RU: Пользовательский текст

en: Custom title
ru_RU: Пользовательский заголовок

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ru_RU: Настройте детали для расшаривания этого URL в соц сетях.

en: Customize in "Settings" group.
ru_RU: Настраивайте в группе "Настройки".

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ru_RU: Настройте лайтбокс: Настройки > Тематические стили > Общий

en: Danger
ru_RU: Опасность

en: Danger color
ru_RU: Цвет опасности

en: Dark
ru_RU: Темная

en: Dark color
ru_RU: Темный цвет

en: Dashboard
ru_RU: Панель управления

en: Dashed
ru_RU: Пунктирная

en: Data source
ru_RU: Источник данных

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date Reached
ru_RU: Достигнутая дата

en: Datepicker
ru_RU: Выбор даты

en: Day: %s
ru_RU: День: %s

en: Deactive license
ru_RU: Деактивировать лицензию

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default sorting
ru_RU: По умолчанию

en: Default tab
ru_RU: Вкладка по умолчанию

en: Default templates are disabled
ru_RU: Шаблоны по умолчанию отключены

en: Default templates are enabled
ru_RU: Шаблоны по умолчанию включены

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ru_RU: По умолчанию: 60 секунд. Мин интервал автосохранения - 15 секунд.

en: Default: Email submitted via form.
ru_RU: По умолчанию: Email, указанный в форме.

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Bricks data
ru_RU: Удаление данных Bricks

en: Delete this sidebar
ru_RU: Удалить этот сайдбар

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Deprecated
ru_RU: Устаревшие

en: Descending
ru_RU: По убыванию

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description (optional)
ru_RU: Описание (необязательно)

en: Description typography
ru_RU: Оформление описания

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ru_RU: Описательние этой страницы. Отображается в результатах поиска. Рекомендуется 50-300 символов.

en: Desktop
ru_RU: Компьютер

en: Details
ru_RU: Детали

en: Developer
ru_RU: Разработчик

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ru_RU: Вы изучили %1$s? Или связались со мной через %2$s?

en: Direction
ru_RU: Направление

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Disable "Skip links"
ru_RU: Отключить "Пропустить ссылки"

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ru_RU: Отключить мета-теги Bricks Open Graph

en: Disable Bricks SEO meta tags
ru_RU: Отключить мета-теги Bricks SEO

en: Disable Default UI
ru_RU: Отключить интерфейс по умолчанию

en: Disable Google Fonts
ru_RU: Отключить Google шрифты

en: Disable WP REST API render
ru_RU: Отключи рендеринг WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
ru_RU: Отключить конструктор WooCommerce

en: Disable autosave
ru_RU: Отключить автосохранения

en: Disable code execution
ru_RU: Запретить выполнение кода

en: Disable cross sells
ru_RU: Отключить перекрестные продажи

en: Disable default templates
ru_RU: Отключить шаблоны по умолчанию

en: Disable element spacing
ru_RU: Отключить расстояние между элементами

en: Disable embed
ru_RU: Отключить встраивание

en: Disable emojis
ru_RU: Отключить эмодзи

en: Disable footer
ru_RU: Отключить футер

en: Disable global classes
ru_RU: Отключи глобальные классы

en: Disable header
ru_RU: Отключить хедер

en: Disable icon
ru_RU: Отключить значок

en: Disable image
ru_RU: Отключить изображение

en: Disable jQuery migrate
ru_RU: Отключить jQuery миграцию

en: Disable lazy load
ru_RU: Отключить ленивую загрузку

en: Disable lazy loading
ru_RU: Отключить ленивую загрузку

en: Disable link
ru_RU: Отключить ссылку

en: Disable product gallery lightbox
ru_RU: Отключить лайтбокс галереи товаров

en: Disable product gallery zoom
ru_RU: Отключить масштабирование галереи товаров

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Disabled in builder.
ru_RU: Инвалиды в строительстве.

en: Disabled: Insert below existing content.
ru_RU: Отключено: Вставить под существующим контентом.

en: Disabled: Keep original image filename.
ru_RU: Инвалиды: Сохранить оригинальное имя файла изображения.

en: Disabled: Show placeholder images.
ru_RU: Отключено: Показывать изображения-заполнители.

en: Discard
ru_RU: Отменить

en: Dismissable
ru_RU: Закрываемое

en: Display
ru_RU: Показать

en: Display name
ru_RU: Отображаемое имя

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ru_RU: Отображается в URL. Все в нижнем регистре. Используйте тире вместо пробелов.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ru_RU: Отображается в результатах поиска, соц сетях и браузере. Рекомендуется не более 60 символов.

en: Divider
ru_RU: Разделитель

en: Do you really want to delete this sidebar?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить этот сайдбар?

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Done
ru_RU: Готово

en: Dots
ru_RU: Точки

en: Dotted
ru_RU: Точечный

en: Double
ru_RU: Двойная

en: Double opt-in
ru_RU: Двойное подтверждение подписки

en: Download
ru_RU: Загрузить

en: Download %s
ru_RU: Скачать %s

en: Downloaded
ru_RU: Загружено

en: Downloading
ru_RU: Загрузка

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ru_RU: Перетащите .JSON или .ZIP-файлы шаблона сюда ..

en: Draggable
ru_RU: Перетаскиваемая

en: Drop JSON file(s) in here
ru_RU: Бросьте JSON-файл(ы) здесь

en: Dropdown
ru_RU: Выпадающий список

en: Drops
ru_RU: Выпадает

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Dynamic Data
ru_RU: Динамические данные

en: Dynamic data
ru_RU: Динамические данные

en: Dynamic data is empty.
ru_RU: Динамические данные пусты.

en: Dynamic dots
ru_RU: Динамические точки

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Custom Font
ru_RU: Редактирование пользовательского шрифта

en: Edit Template
ru_RU: Редактировать шаблон

en: Edit Template Bundle
ru_RU: Редактировать пакет шаблонов

en: Edit Template Tag
ru_RU: Редактировать тег шаблона

en: Edit WordPress content (WP admin).
ru_RU: Редактирование содержимого WordPress (WP admin).

en: Edit content
ru_RU: Редактировать содержание

en: Edit footer
ru_RU: Редактировать футер

en: Edit header
ru_RU: Редактировать шапку

en: Edit in WordPress
ru_RU: Редактировать в WordPress

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ru_RU: Редактирование связанных продуктов для добавления дополнительных или перекрестных продаж.

en: Edit palette
ru_RU: Редактировать палитру

en: Edit product content in WordPress.
ru_RU: Редактирование содержимого продукта в WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
ru_RU: Редактирование краткого описания товара в WordPress.

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ru_RU: Редактируй заголовок: Настройки > Настройки страницы > SEO

en: Edit with Bricks
ru_RU: Редактировать с Bricks

en: Edited
ru_RU: Изменено

en: Editing
ru_RU: Редактирование

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
ru_RU: Редактирование ширины базовой точки останова влияет на все медиазапросы.

en: Effect
ru_RU: Эффект

en: Element
ru_RU: Элемент

en: Element "%s" doesn't exist.
ru_RU: Элемента "%s" не существует.

en: Element %s not found.
ru_RU: Элемент %s не найден.

en: Element ID
ru_RU: ID элемента

en: Element ID & class
ru_RU: Идентификатор и класс элемента

en: Element ID & class gets added to every element by default.
ru_RU: Element ID & class добавляется к каждому элементу по умолчанию.

en: Element actions
ru_RU: Действия элементов

en: Element classes
ru_RU: Классы элементов

en: Element margin
ru_RU: Отступы элементов

en: Elements
ru_RU: Элементы

en: Email address
ru_RU: Email адрес

en: Email address already exists.
ru_RU: Email уже занят.

en: Email address is not valid.
ru_RU: Email недопустим.

en: Email address required.
ru_RU: Требуется email.

en: Email content
ru_RU: Содержимое письма

en: Email field *
ru_RU: Поле email *

en: Empty cart
ru_RU: Корзина пуста

en: Empty star color
ru_RU: Цвет пустой звезды

en: Enable "%s" button
ru_RU: Включить кнопку "%s"

en: Enable AJAX
ru_RU: Включить AJAX

en: Enable custom video player
ru_RU: Включить пользовательский видеоплеер

en: Enable reCAPTCHA
ru_RU: Включить ReCAPTCHA

en: Enable time
ru_RU: Включить время

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ru_RU: Позвольте сделать ваши шаблоны общедоступными и просматриваемыми любым человеком в сети. Отключено, чтобы только зарегистрированные пользователи могли просматривать ваши шаблоны.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ru_RU: Разрешить открывать и закрывать элемент без переключения других элементов.

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
ru_RU: Включи рендеринг текста динамических данных на холсте, чтобы улучшить впечатления от предварительного просмотра.

en: Enabled: Download template images to media library.
ru_RU: Включено: Загрузка шаблонов изображений в медиатеку.

en: Enabled: Rename image before download.
ru_RU: Включено: Переименовать изображение перед загрузкой.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ru_RU: Включено: Заменить существующий контент данными шаблона.

en: End
ru_RU: Конец

en: End Size
ru_RU: Конечный размер

en: Enjoy
ru_RU: Наслаждайтесь

en: Enter CSS class name
ru_RU: Введите имя класса CSS

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ru_RU: Введите CSS фильтры + значение (подробнее)

en: Enter new template name
ru_RU: Введите название нового шаблона

en: Enter search term
ru_RU: Введите ключевой термин

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ru_RU: Введите имя вашего первого глобального класса CSS в поле выше. Затем нажмите Enter, чтобы создать его.

en: Enter width between 180 and 500.
ru_RU: Введите ширину от 180 до 500.

en: Entire website
ru_RU: Весь сайт

en: Entry animation
ru_RU: Анимация входа

en: Equal
ru_RU: Равно

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Error page
ru_RU: Страница ошибки

en: Error: Invalid license key
ru_RU: Ошибка: Неверный лицензионный ключ

en: Error: License mismatch
ru_RU: Ошибка: Несоответствие лицензии

en: Even background
ru_RU: Четный фон

en: Events
ru_RU: Мероприятия

en: Excellent
ru_RU: Отлично

en: Exceptional
ru_RU: Превосходно

en: Excerpt
ru_RU: Выдержка

en: Excerpt length
ru_RU: Длина отрывка

en: Exclude
ru_RU: Исключая

en: Exclude current post
ru_RU: Исключить эти записи

en: Excluded terms
ru_RU: Исключенные термины

en: Execute code
ru_RU: Выполнить код

en: Expand
ru_RU: Развернуть

en: Expand active element & scroll into view
ru_RU: Разверните активный элемент и прокрутите его в поле зрения

en: Expand all
ru_RU: Развернуть все

en: Expand first item
ru_RU: Развернуть первый элемент

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export Settings
ru_RU: Экспорт настроек

en: Export Template
ru_RU: Экспорт шаблона

en: Exquisite
ru_RU: Изысканный

en: External URL
ru_RU: Внешний URL

en: External files
ru_RU: Внешние файлы

en: Extra Bold
ru_RU: Экстра-жирный

en: Extra Light
ru_RU: Очень тонкий

en: Extra large
ru_RU: Очень большой

en: Extra small
ru_RU: Очень маленький

en: Facebook Page
ru_RU: Страница Facebook

en: Facebook page URL
ru_RU: URL страницы Facebook

en: Fade
ru_RU: Затухание

en: Fade in
ru_RU: Затухание

en: Fade in animation
ru_RU: Затухание в анимации

en: Fade in down
ru_RU: Затухание снизу

en: Fade in left
ru_RU: Затухание слева

en: Fade in right
ru_RU: Затухание справа

en: Fade in up
ru_RU: Затухание сверху

en: Fallback fonts
ru_RU: Шрифты резервного копирования

en: False
ru_RU: Ложь

en: Fantastic
ru_RU: Фантастика

en: Fast
ru_RU: Быстро

en: Fast forward
ru_RU: Перемотка вперед

en: Featured
ru_RU: Рекомендуемые

en: Featured image
ru_RU: Популярные изображения

en: Featured image height
ru_RU: Высота миниатюры

en: Featured image sizes
ru_RU: Размеры миниатюры

en: Featured image tag
ru_RU: Тег изображения

en: Featured image width
ru_RU: Ширина миниатюры

en: Features
ru_RU: Возможности

en: Features typography
ru_RU: Оформление возможностей

en: February
ru_RU: Февраль

en: Field
ru_RU: Поле

en: Field background
ru_RU: Фон поля

en: Field border
ru_RU: Рамка поля

en: Field margin
ru_RU: Отступ (margin) поля

en: Field padding
ru_RU: Отступ (padding) поля

en: Field typography
ru_RU: Оформление поля

en: Fields
ru_RU: Поля

en: File
ru_RU: Файл

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ru_RU: Файл %s не принят. Превышен лимит файлов.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ru_RU: Файл %s не принят. Превышен лимит размера.

en: File URL
ru_RU: URL файла

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ru_RU: Файл не загружен по причине ошибки при дезинфекции. Пожалуйста, проверьте SVG-файл или свяжитесь с нами.

en: File upload
ru_RU: Загрузить файл

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Fill
ru_RU: Заполнение

en: Fill - Dark
ru_RU: Заполнение - Темный

en: Fill - Light
ru_RU: Заполнение - Светлый

en: Fill - Primary
ru_RU: Заполнение - Основной

en: Fill color
ru_RU: Цвет заливки

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filter by
ru_RU: Фильтр по

en: Filter input
ru_RU: Вход фильтра

en: Filter media by mime type
ru_RU: Фильтруйте медиа по типу mime

en: Filter title
ru_RU: Заголовок фильтра

en: Filter type
ru_RU: Тип фильтра

en: Fine
ru_RU: Прекрасно

en: Finish
ru_RU: Завершить

en: First name
ru_RU: Имя

en: First name field
ru_RU: Поле Имя

en: First post full width
ru_RU: Первый пост во всю ширину

en: Fixed
ru_RU: Фиксированный

en: Flex
ru_RU: Гибкий

en: Flex basis
ru_RU: Гибкая основа

en: Flex grow
ru_RU: Гибкий рост

en: Flex shrink
ru_RU: Гибкая термоусадка

en: Flex wrap
ru_RU: Гибкая обмотка

en: Flip
ru_RU: Переворот

en: Flip horizontal
ru_RU: Переворот по горизонтали

en: Flip vertical
ru_RU: Переворот по вертикали

en: Focus outline
ru_RU: Конспект фокуса

en: Focused
ru_RU: Сфокусированный

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ru_RU: Перейдите по этой %1$sссылке%2$s для редактирования архивного описания продукта или редактирования описания категории/тега продукта

en: Font Family
ru_RU: Семейство шрифтов

en: Font Preview
ru_RU: Предварительный просмотр шрифта

en: Font family
ru_RU: Шрифт

en: Font preview
ru_RU: Просмотр шрифтов

en: Font size
ru_RU: Размер шрифта

en: Font style
ru_RU: Стиль шрифта

en: Font variants
ru_RU: Варианты шрифтов

en: Font weight
ru_RU: Толщина шрифта

en: Footer
ru_RU: Футер

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ru_RU: Нижние скрипты добавляются непосредственно перед закрытием %s тэга.

en: For better preview select content to show.
ru_RU: Для лучшего предварительного просмотра выберите содержимое для показа.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ru_RU: Для архивных описаний категорий товаров или тегов товаров отредактируйте описание каждого термина.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
ru_RU: Для вопросов о Кирпичах, пожалуйста, отправьте электронное письмо по адресу help@bricksbuilder.io. Если вы хотите узнать, что в настоящее время находится в разработке, ознакомьтесь с нашей общественной дорожной картой. Там же вы можете отправить свои собственные запросы о возможностях, чтобы другие могли проголосовать и прокомментировать их.

en: Form
ru_RU: Форма

en: Form Field
ru_RU: Поле формы

en: Form title
ru_RU: Заголовок формы

en: Format
ru_RU: Формат

en: From email address
ru_RU: Адрес email "От" ("From")

en: From name
ru_RU: Имя От

en: Front
ru_RU: Спереди

en: Front page
ru_RU: Главная страница

en: Full
ru_RU: Полный

en: Full access
ru_RU: Полный доступ

en: Full size
ru_RU: Полный размер

en: Fullscreen Control
ru_RU: Полноэкранный контроль

en: Galleries
ru_RU: Галереи

en: Gallery layout
ru_RU: Макет галереи

en: Gap
ru_RU: Разрыв

en: General
ru_RU: Общее

en: Generate custom image sizes
ru_RU: Создание изображений нестандартных размеров

en: Get In Touch
ru_RU: Связаться

en: Get free marker icons from icons8.com
ru_RU: Получите бесплатные значки маркеров от icons8.com

en: Get started here
ru_RU: Начните здесь

en: Getting Started
ru_RU: Начало работы

en: Global
ru_RU: Глобальный

en: Global class created
ru_RU: Создан глобальный класс

en: Global class deleted
ru_RU: Глобальный класс удален

en: Global class renamed
ru_RU: Глобальный класс переименован

en: Global classes
ru_RU: Глобальные классы

en: Global classes imported
ru_RU: Импорт глобальных классов

en: Global element
ru_RU: Глобальный элемент

en: Global elements
ru_RU: Глобальные элементы

en: Global settings
ru_RU: Глобальные настройки

en: Go back
ru_RU: Назад

en: Go to
ru_RU: Перейти

en: Go to: Bricks Settings
ru_RU: Перейти к: Настройки кирпичей

en: Go to: Bricks Templates
ru_RU: Перейти к: Шаблоны кирпичей

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ru_RU: Перейдите в: Настройки > Настройки шаблона > Заполнить содержимое

en: Good
ru_RU: Хорошо

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется API ключ Google Maps! Добавьте ключ в разделе: %s

en: Google fonts
ru_RU: Google шрифты

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется Google reCAPTCHA API key! Добавьте ключ в разделе: %s

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ru_RU: Секретный ключ API Google reCAPTCHA v3

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
ru_RU: Google reCAPTCHA v3 API Ключ сайта

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ru_RU: Google reCaptcha: Неверный ключ сайта.

en: Got it
ru_RU: Хорошо

en: Gradient
ru_RU: Градиент

en: Gradient / Overlay
ru_RU: Градиент / Наложение

en: Grand
ru_RU: Грандиозно

en: Grid
ru_RU: Сетка

en: Grid (Round)
ru_RU: Сетка (Круг)

en: Grid (Square)
ru_RU: Сетка (Квадрат)

en: Grid image ratio
ru_RU: Соотношение изображений сетки

en: Groove
ru_RU: Вдавленная

en: Groups
ru_RU: Группы

en: Gutenberg data
ru_RU: данные Гутенберга

en: HTML tag
ru_RU: HTML тег

en: Hamburger toggle
ru_RU: гамбургерная переключательница

en: Has unexecuted PHP code
ru_RU: Имеет неисполненный PHP-код

en: Header
ru_RU: Хедер

en: Header location
ru_RU: Расположение заголовка

en: Header scripts
ru_RU: Скрипты в хедере

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
ru_RU: Заголовочные скрипты добавляются непосредственно перед закрытием %s тэга. Идеально подходит для отслеживания таких скриптов, как Google Analytics и т.д.

en: Header width
ru_RU: Ширина хедера

en: Heading
ru_RU: Заголовок

en: Heading 2 (h2)
ru_RU: Заголовок 2 (h2)

en: Heading 3
ru_RU: Заголовок 3

en: Heading 3 (h3)
ru_RU: Заголовок 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
ru_RU: Заголовок 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
ru_RU: Заголовок 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
ru_RU: Заголовок 6 (h6)

en: Heading typography
ru_RU: Оформление заголовка

en: Height
ru_RU: Высота

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Here goes my heading ..
ru_RU: А вот и мой заголовок...

en: Here goes my text ...
ru_RU: Вот мой текст...

en: Here goes your caption ...
ru_RU: Здесь идет ваша подпись ..

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ru_RU: Вот твой текст... Выберите любую часть текста для доступа к панели инструментов форматирования.

en: Hidden
ru_RU: Скрытый

en: Hide
ru_RU: Скрыть

en: Hide %s
ru_RU: Скрыть %s

en: Hide CTA button
ru_RU: Скрыть кнопку CTA

en: Hide additional information
ru_RU: Скрыть дополнительную информацию

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ru_RU: Скрыть сведения о корзине, чтобы сделать ссылку непосредственно на корзину.

en: Hide close
ru_RU: Спрячься поближе

en: Hide cover
ru_RU: Скрыть обложку

en: Hide image
ru_RU: Скрыть изображение

en: Hide info
ru_RU: Скрыть информацию

en: Hide message
ru_RU: Скрыть сообщ

en: Hide mobile menu toggle
ru_RU: Скрыть тумблер мобильного меню

en: Hide out of stock
ru_RU: Спрятать наличие

en: Hide regular price
ru_RU: Скрыть обычную цену

en: Hide reviews link
ru_RU: Скрыть ссылку на отзывы

en: Hide stock
ru_RU: Скрыть запас

en: Hide title
ru_RU: Скрыть заголовок

en: Highlight
ru_RU: Выделение

en: Highlight label
ru_RU: Выделить ярлык

en: History
ru_RU: История

en: History deleted
ru_RU: История удалена

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ru_RU: Удерживайте CMD/CRTL, чтобы выбрать несколько изображений.

en: Home
ru_RU: Главная

en: Home Label
ru_RU: Ярлык домашней страницы

en: Home URL
ru_RU: URL главной страницы

en: Home page
ru_RU: Главная страница

en: Horizontal
ru_RU: Горизонтально

en: Horizontal align
ru_RU: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal alignment
ru_RU: Горизонтальное выравнивание

en: How Editing With Bricks Works
ru_RU: Как редактирование работает с Bricks

en: How many numbers on either side of the current page.
ru_RU: Сколько номеров по обе стороны от текущей страницы.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ru_RU: Сколько номеров на начальной и конечной гранях списка.

en: How many numbers to either side of the current page.
ru_RU: Сколько номеров по обе стороны от текущей страницы.

en: How to create a footer template
ru_RU: Как создать шаблон футера

en: How to create a header template
ru_RU: Как создать шаблон хедера

en: How to get your Facebook App ID
ru_RU: Как получить Facebook App ID

en: How to get your Google Maps API key
ru_RU: Как получить Google Maps API key

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ru_RU: Как получить секретный ключ API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ru_RU: Как получить ключ сайта API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your MailChimp API key
ru_RU: Как получить MailChimp API key

en: How to get your SenGrid API key
ru_RU: Как получить SenGrid API key

en: How to get your Unsplash API key
ru_RU: Как получить Unsplash API key

en: Hue
ru_RU: Оттенок

en: Hybrid
ru_RU: Гибрид

en: I am a button
ru_RU: Я - кнопка

en: I am a heading
ru_RU: Я - заголовок

en: I am a slide
ru_RU: Я - слайд

en: I am a so called subtitle.
ru_RU: Я так называемый подзаголовок.

en: I am an alert.
ru_RU: Я - оповещение.

en: I don't know how to use this Bricks
ru_RU: Я не знаю, как использовать Bricks

en: I found a better site builder
ru_RU: Я нашел лучший конструктор сайтов

en: I no longer need Bricks
ru_RU: Мне больше не нужен Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ru_RU: Т.е.: 200px / 50% и т.д.

en: Icon
ru_RU: Значок

en: Icon Box
ru_RU: Блок с иконкой

en: Icon List
ru_RU: Список иконок

en: Icon align
ru_RU: Выравнивание икон

en: Icon background
ru_RU: Фон значка

en: Icon background color
ru_RU: Цвет фона иконки

en: Icon border
ru_RU: Рамка значка

en: Icon box shadow
ru_RU: Тень блока

en: Icon collapsed
ru_RU: Значок разрушен

en: Icon color
ru_RU: Цвет значка

en: Icon expanded
ru_RU: Значок расширен

en: Icon expanded typography
ru_RU: Расширенная типографика икон

en: Icon height
ru_RU: Высота значка

en: Icon margin
ru_RU: Отступ (margin) значка

en: Icon padding
ru_RU: Отступ (padding) значка

en: Icon position
ru_RU: Положение значка

en: Icon rotate in °
ru_RU: Вращение значка в °

en: Icon rotation for expanded accordion.
ru_RU: Поворот значка для расширенного аккордеона.

en: Icon size
ru_RU: Размер значка

en: Icon typography
ru_RU: Оформление значка

en: Icon width
ru_RU: Ширина значка

en: Icons
ru_RU: Значки

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ru_RU: Если включено, то будет загружен дополнительный файл JS & CSS.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ru_RU: Если условия шаблона не заданы, Bricks показывает опубликованные шаблоны (заголовок, нижний колонтитул и т.д.) на фронтэнде вашего сайта. Выберите эту настройку, чтобы отключить такое поведение. Убедитесь, что вместо этого установлены условия шаблона.

en: Ignore sticky posts
ru_RU: Игнорировать прикрепленные записи

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ru_RU: Игнорируется, если для сообщений на странице установлено значение "-1".

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image Gallery
ru_RU: Галерея изображений

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ru_RU: Идентификатора изображения (%s) больше не существует. Пожалуйста, выберите другое изображение.

en: Image align
ru_RU: Выравнивание изображения

en: Image border
ru_RU: Рамка изображения

en: Image box shadow
ru_RU: Тень изображения

en: Image height
ru_RU: Высота изображения

en: Image not found
ru_RU: Изображение не найдено

en: Image overlay
ru_RU: Наложение изображения

en: Image position
ru_RU: Положение изображения

en: Image ratio
ru_RU: Соотношение изображения

en: Image size
ru_RU: Размер изображения

en: Image width
ru_RU: Ширина изображения

en: Images
ru_RU: Изображения

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import Settings
ru_RU: Импорт настроек

en: Import images
ru_RU: Импорт изображений

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ru_RU: Импорт "%s" провалился: Имя уже существует.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ru_RU: Импорт "%s" провалился: Неверный формат.

en: Import settings
ru_RU: Импорт настроек

en: Import template
ru_RU: Импорт шаблона

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JS code.
ru_RU: Важно: приведенный выше код будет работать на твоем сайте! Добавляй только тот код, который ты считаешь безопасным. Особенно при выполнении PHP & JS кода.

en: Imports
ru_RU: Импорт

en: Impressive
ru_RU: Впечатляюще

en: In Stock
ru_RU: В наличии

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ru_RU: Если вы разработчик, вы можете настроить Кирпичи еще больше с помощью пользовательских крючков, фильтров, или путем создания собственных элементов.

en: In same term
ru_RU: В том же термине

en: Include
ru_RU: Включая

en: Include children
ru_RU: Включить дочерние

en: Incredible
ru_RU: Невероятно

en: Independent toggle
ru_RU: Независимый тумблер

en: Individual
ru_RU: Индивидуально

en: Infinite
ru_RU: Бесконечный

en: Infinite scroll
ru_RU: Бесконечная прокрутка

en: Info
ru_RU: Инфо

en: Info Images
ru_RU: Инфо Изображения

en: Info color
ru_RU: Цвет информации

en: Infobox appears on map marker click.
ru_RU: Инфобокс появляется при нажатии на маркер карты.

en: Initial slide
ru_RU: Начальный слайд

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
ru_RU: К тегу %s добавляются стили Inline (CSS).

en: Inline styles (default)
ru_RU: Встроенные стили (по умолчанию)

en: Inner background color
ru_RU: Внутренний цвет фона

en: Inner container
ru_RU: Внутренний контейнер

en: Input
ru_RU: Ввод

en: Input background
ru_RU: Фон поля ввода

en: Input border
ru_RU: Рамка поля ввода

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Insert after
ru_RU: Вставить после

en: Insert element
ru_RU: Вставной элемент

en: Insert layout
ru_RU: Вставить макет

en: Insert media
ru_RU: Вставить медиа

en: Insert post parent ID
ru_RU: Вставьте идентификатор родителя поста

en: Insert section
ru_RU: Вставить секцию

en: Insert template
ru_RU: Вставить шаблон

en: Insert template below
ru_RU: Вставить шаблон ниже

en: Inserted template uses theme style "%s"
ru_RU: Вставленный шаблон использует тематический стиль "%s"

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ru_RU: Вставка любого шаблона перезаписывая ваши данные. Мы рекомендуем сначала сохранить ваши изменения.

en: Inset
ru_RU: Вставка

en: Installed version
ru_RU: Установленная версия

en: Interface
ru_RU: Интерфейс

en: Internal post/page
ru_RU: Внутренний пост/страница

en: Interval in ms
ru_RU: Интервал в мс

en: Invalid Google reCaptcha.
ru_RU: Неверная Google reCaptcha.

en: Invert
ru_RU: Инвертировать

en: It's just a temporary deactivation
ru_RU: Это всего лишь временная деактивация

en: Italic
ru_RU: Italic (курсив)

en: Item
ru_RU: Элемент

en: Items
ru_RU: Элементы

en: Items to scroll
ru_RU: Элементов для прокрутки

en: Items to show
ru_RU: Элементов для отображения

en: January
ru_RU: Январь

en: Join Us
ru_RU: Присоединяйся к нам

en: July
ru_RU: Июль

en: June
ru_RU: Июнь

en: Just another slide
ru_RU: Просто еще один слайд

en: Justify
ru_RU: По ширине

en: Justify content
ru_RU: Выровнить контент

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Keyboard
ru_RU: Клавиатура

en: Keyboard shortcuts
ru_RU: Клавиатурные сокращения

en: Label
ru_RU: Ярлык

en: Label typography
ru_RU: Оформление ярлыка

en: Labels
ru_RU: Метки

en: Language
ru_RU: Язык

en: Laptop
ru_RU: Ноутбук

en: Large
ru_RU: Большой

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Last name field
ru_RU: Поле фамилии

en: Last refresh
ru_RU: Последнее обновление

en: Latest
ru_RU: Самый последний

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Layout
ru_RU: Макет

en: Lazy load offset
ru_RU: Ленивое смещение нагрузки

en: Lead
ru_RU: Лид

en: Learn more
ru_RU: Узнать больше

en: Learn more about CSS filters
ru_RU: Узнайте больше о CSS фильтрах

en: Learn more about CSS transform
ru_RU: Узнать больше о преобразовании CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
ru_RU: Узнать больше о CSS-трансформирующем происхождении

en: Learn more about CSS transitions
ru_RU: Узнайте больше о CSS переходах

en: Learn more on wordpress.org
ru_RU: Узнать больше на сайте wordpress.org

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы применить шаблон ко всем терминам архива.

en: Leave empty to apply template to all post types.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы применить шаблон ко всем типам постов.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы использовать список WooCommerce по умолчанию.

en: Leave the first comment
ru_RU: Оставьте первый комментарий

en: Leave your comment
ru_RU: Оставьте свой комментарий

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left to right
ru_RU: Слева направо

en: Letter spacing
ru_RU: Межбуквенное расстояние

en: License
ru_RU: Лицензия

en: License activated.
ru_RU: Лицензия активирована.

en: License key format
ru_RU: Формат ключа лицензии

en: Light
ru_RU: Светлая

en: Light color
ru_RU: Светлый цвет

en: Lightbox
ru_RU: Лайтбокс

en: Lightbox Image
ru_RU: Lightbox изображение

en: Lightbox Video
ru_RU: Lightbox видео

en: Lightbox background
ru_RU: Фон лайтбокса

en: Lightbox close color
ru_RU: Цвет иконки закрытия лайтбокса

en: Lightbox close size
ru_RU: Размер иконки закрытия лайтбокса

en: Lightbox height
ru_RU: Высота лайтбокса

en: Lightbox image size
ru_RU: Размер изображения в лайтбоксе

en: Lightbox width
ru_RU: Ширина лайтбокса

en: Lightness
ru_RU: Яркость

en: Line cap
ru_RU: Линия

en: Line height
ru_RU: Высота линии

en: Line width in px
ru_RU: Ширина линии в px

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Link To
ru_RU: Ссылка на

en: Link entire product
ru_RU: Ссылка на весь продукт

en: Link image
ru_RU: Ссылка изображения

en: Link rendered as
ru_RU: Ссылка отображается как

en: Link title
ru_RU: Заголовок ссылки

en: Link to
ru_RU: Ссылка на

en: Link to lightbox
ru_RU: Ссылка на лайтбокс

en: Link to post
ru_RU: Ссылка на пост

en: Link type
ru_RU: Тип ссылки

en: Linked
ru_RU: Связанный

en: Links
ru_RU: Ссылки

en: List
ru_RU: Список

en: List item
ru_RU: Элемент списка

en: List item #1
ru_RU: Элемент списка #1

en: List item #2
ru_RU: Элемент списка #2

en: List items
ru_RU: Элементы списка

en: Load Gutenberg data into Bricks
ru_RU: Загрузить данные Гутенберга в Bricks

en: Load more
ru_RU: Загрузить еще

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ru_RU: Загрузите шаблоны из любой другой установки Bricks, к которой у вас есть доступ в вашей библиотеке шаблонов.

en: Loading templates
ru_RU: Загрузка шаблонов

en: Locked
ru_RU: Заблокировано

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ru_RU: Войдите в систему %s для получения лицензионного ключа или скопируйте и вставьте его из электронного письма с подтверждением покупки.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ru_RU: Войти после успешной регистрации. Совет: Установите действие "Перенаправление", чтобы перенаправить пользователя в область учетной записи.

en: Login
ru_RU: Войти

en: Login field *
ru_RU: Поле логин *

en: Logo
ru_RU: Логотип

en: Logo inverse
ru_RU: Инверсный логотип

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Loop
ru_RU: Цикл

en: Low Stock / On backorder
ru_RU: Низкий запас / под заказ

en: Low stock
ru_RU: Низкий запас

en: Lowercase removes leading zeros
ru_RU: В нижнем регистре удаляются ведущие нули

en: Magnificent
ru_RU: Великолепно

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется Mailchimp API key! Добавьте ключ в разделе: %s

en: Main query
ru_RU: Основной запрос

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ru_RU: Убедитесь, что удаленный сайт, указанный выше, предоставил вам "Доступ к моим шаблонам".

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ru_RU: Убедитесь, что внутри вашего связанного контейнера нет элементов со ссылками (вложенные ссылки).

en: Manage my menus in WordPress.
ru_RU: Управляйте моими меню в WordPress.

en: Manage your custom font files
ru_RU: Управление файлами пользовательских шрифтов

en: Map
ru_RU: Карта

en: Map Type Control
ru_RU: Управление типом карты

en: Map style
ru_RU: Стиль карты

en: Map type
ru_RU: Тип карты

en: March
ru_RU: Март

en: Margin
ru_RU: Отступ (Margin)

en: Marker height in px
ru_RU: Высота маркера в px

en: Marker width in px
ru_RU: Ширина маркера в px

en: Markers
ru_RU: Маркеры

en: Marvelous
ru_RU: Чудесно

en: Masonry
ru_RU: Плитка

en: Max
ru_RU: Макс

en: Max upload size: %s
ru_RU: Максимальный размер загрузки: %s

en: Max. height
ru_RU: Макс. высота

en: Max. post width
ru_RU: Макс. ширина стойки

en: Max. price
ru_RU: Максимальная цена

en: Max. products
ru_RU: Макс. продукция

en: Max. related posts
ru_RU: Макс похожих постов

en: Max. size
ru_RU: Макс. размер

en: Max. time
ru_RU: Макс. время

en: Max. width
ru_RU: Макс. ширина

en: May
ru_RU: Май

en: Media
ru_RU: Медиа

en: Media File
ru_RU: Медиа файл

en: Medium
ru_RU: Средний

en: Member
ru_RU: Участник

en: Menu order
ru_RU: Порядок меню

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Message sent from:
ru_RU: Сообщение, отправленное:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ru_RU: Сообщение успешно отправлено. Мы свяжемся с вами как можно скорее.

en: Messages
ru_RU: Сообщения

en: Meta
ru_RU: Мета

en: Meta Data
ru_RU: Мета данные

en: Meta description
ru_RU: Meta описание

en: Meta key
ru_RU: Мета-ключ

en: Meta keywords
ru_RU: Meta ключевые слова

en: Meta query
ru_RU: Мета запрос

en: Meta typography
ru_RU: Оформление мета

en: Meta value
ru_RU: Значение Meta

en: Metadata
ru_RU: Метаданные

en: Mid Size
ru_RU: Средний размер

en: Middle center
ru_RU: Посредине по центру

en: Middle left
ru_RU: Посредине слева

en: Middle right
ru_RU: Посредине справа

en: Mime type
ru_RU: Тип мима

en: Min
ru_RU: Мин

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ru_RU: Мин. версия PHP для запуска Bricks - PHP 5.4

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ru_RU: Мин. размер: Удвойте значение высоты / ширины логотипа для правильного отображения на Retina устройствах.

en: Min. height
ru_RU: Мин. высота

en: Min. height is 70.
ru_RU: Мин высота 70.

en: Min. price
ru_RU: Мин. цена

en: Min. time
ru_RU: Мин. время

en: Min. value
ru_RU: Мин. значение

en: Min. width
ru_RU: Мин. ширина

en: Mini cart
ru_RU: Мини корзина

en: Misc
ru_RU: Разное

en: Miscellaneous
ru_RU: Разное

en: Missing sidebar name.
ru_RU: Отсутствует название сайдбара.

en: Mobile
ru_RU: Мобильный

en: Mobile first
ru_RU: В первую очередь мобильные

en: Mobile landscape
ru_RU: Мобильный ландшафт

en: Mobile menu
ru_RU: Мобильное меню

en: Mobile portrait
ru_RU: Мобильный портрет

en: Mode
ru_RU: Режим

en: Modified date
ru_RU: Дата изменения

en: Month: %s
ru_RU: Месяц: %s

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: More about meta robots directives.
ru_RU: Подробнее о директивах meta robots.

en: More content to come ..
ru_RU: Больше контента в будущем ..

en: More layouts
ru_RU: Больше макетов

en: More text
ru_RU: Текст Читать далее

en: Most Popular
ru_RU: Самый популярный

en: Move
ru_RU: Переместить

en: Moved
ru_RU: Перемещено

en: Mute
ru_RU: Без звука

en: Muted
ru_RU: Приглушено

en: Muted color
ru_RU: Приглушенный цвет

en: My Templates
ru_RU: Мои шаблоны

en: My Templates Access
ru_RU: Доступ к моим шаблонам

en: My account
ru_RU: Личный кабинет

en: My templates
ru_RU: Мои шаблоны

en: MySQL version
ru_RU: Версия MySQL

en: Name
ru_RU: Название

en: Nav Menu
ru_RU: Меню навигации

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
ru_RU: Перемещайся по различным страницам запросов без перезагрузки страницы.

en: Neat
ru_RU: Аккуратно

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ru_RU: Нужна помощь? Нашли ошибку? Хотите предложить функцию?

en: Never
ru_RU: Никогда

en: New
ru_RU: Новый

en: New Custom Font
ru_RU: Новый пользовательский шрифт

en: New Template
ru_RU: Новый шаблон

en: New Template Name
ru_RU: Название нового шаблона

en: New color could not be saved.
ru_RU: Новый цвет не может быть сохранен.

en: New color palette name
ru_RU: Новая цветовая палитра

en: New sidebar created.
ru_RU: Создан новый сайдбар.

en: New theme style name
ru_RU: Название стиля новой темы

en: Newer Comments
ru_RU: Новые комментарии

en: Next
ru_RU: Далее

en: Next Icon
ru_RU: Иконка Следующие

en: Next arrow
ru_RU: Стрелка След

en: Next label
ru_RU: След ярлык

en: Next post
ru_RU: Следующий пост

en: Nice job
ru_RU: Хорошая работа

en: Nickname
ru_RU: Никнейм

en: No
ru_RU: Нет

en: No Bricks data found.
ru_RU: Данные о кирпичах не найдены.

en: No Custom Font found in Trash
ru_RU: Пользовательские шрифты в Корзине не найдены

en: No Custom Fonts found
ru_RU: Пользовательские шрифты не найдены

en: No Facebook page URL provided.
ru_RU: URL страницы Facebook не указан.

en: No HTML markup defined.
ru_RU: HTML разметка не определена.

en: No SVG selected.
ru_RU: SVG не выбран.

en: No Template Bundle found
ru_RU: Пакет шаблонов не найден

en: No Template Tag found
ru_RU: Тег шаблона не найден

en: No Template found in Trash
ru_RU: Шаблоны не найдены в корзине

en: No Templates found
ru_RU: Шаблоны не найдены

en: No Vimeo ID provided.
ru_RU: Vimeo ID не указан.

en: No Vimeo URL provided.
ru_RU: Vimeo URL не указан.

en: No WordPress added content found.
ru_RU: Добавленного контента WordPress не найдено.

en: No WordPress widget type selected.
ru_RU: Тип WordPress виджета не выбран.

en: No YouTube ID provided.
ru_RU: YouTube ID не указан.

en: No YouTube URL provided.
ru_RU: YouTube URL не указан.

en: No access
ru_RU: Нет доступа

en: No accordion item added.
ru_RU: Не добавлен элемент аккордеона.

en: No action has been set for this form.
ru_RU: Для этой формы не установлено никаких действий.

en: No additional information to show.
ru_RU: Дополнительной информации нет.

en: No audio file selected.
ru_RU: Аудио файл не выбран.

en: No caption
ru_RU: Без подписи

en: No checkout fields defined.
ru_RU: Не определены поля кассы.

en: No code found.
ru_RU: Код не найден.

en: No content
ru_RU: Без контента

en: No date/fields set.
ru_RU: Дата/поля не установлены.

en: No dynamic data found.
ru_RU: Динамические данные не найдены.

en: No dynamic data set.
ru_RU: Нет динамического набора данных.

en: No effect with loop enabled
ru_RU: Нет эффекта при включенной петле

en: No email address provided.
ru_RU: Email не указан.

en: No excerpt found.
ru_RU: Отрывок не найден.

en: No file URL provided.
ru_RU: URL файла не указан.

en: No file selected.
ru_RU: Файл не выбран.

en: No files chosen
ru_RU: Файлы не выбраны

en: No form field added.
ru_RU: Поле формы не добавлено.

en: No icon selected.
ru_RU: Значок не выбран.

en: No image selected.
ru_RU: Изображение не выбрано.

en: No leading pound sign "#"
ru_RU: Без знака "#"

en: No license for provided license key found.
ru_RU: Лицензия на предоставленный лицензионный ключ не найдена.

en: No license key provided.
ru_RU: Лицензионный ключ не указан.

en: No link
ru_RU: Нет ссылки

en: No list items defined.
ru_RU: Элементы списка не определены.

en: No matching settings found.
ru_RU: Параметры совпадения не найдены.

en: No meta data selected.
ru_RU: Метаданные не выбраны.

en: No nav menu found.
ru_RU: Навигационное меню не найдено.

en: No pagination on singular posts/pages.
ru_RU: Отсутствие пагинации на отдельных постах/страницах.

en: No previous or next posts found..
ru_RU: Предыдущие или следующие посты не найдены ..

en: No pricing table defined.
ru_RU: Таблица цен не определена.

en: No product archive description found.
ru_RU: Описание архива продукта не найдено.

en: No product selected
ru_RU: Продукт не выбран

en: No products to show.
ru_RU: Нет продуктов, которые можно было бы показать.

en: No progress bar created.
ru_RU: Индикатор выполнения не создан.

en: No ratings text
ru_RU: Текст оценок отсутствует

en: No ratings yet.
ru_RU: Оценок пока нет.

en: No related products to show.
ru_RU: Нет сопутствующих товаров для показа.

en: No repeat
ru_RU: Не повторять

en: No results
ru_RU: Нет результатов

en: No revisions.
ru_RU: Нет ревизий.

en: No sharing option selected.
ru_RU: Не выбран вариант поделиться.

en: No shortcode provided.
ru_RU: Шорткод не указан.

en: No sidebar selected.
ru_RU: Сайдбар не выбран.

en: No slide added.
ru_RU: Слайд не добавлен.

en: No social icon added.
ru_RU: Соц иконка не добавлена.

en: No spaces. No pound (#) sign.
ru_RU: Без пробелов. Без знака (#).

en: No tabs added.
ru_RU: Вкладки не добавлены.

en: No team members added.
ru_RU: Члены команды не добавлены.

en: No template selected.
ru_RU: Шаблон не выбран.

en: No templates found.
ru_RU: Шаблоны не найдены.

en: No testimonials added.
ru_RU: Отзывы не добавлены.

en: No text added.
ru_RU: Текст не добавлен.

en: No video selected.
ru_RU: Видео не выбрано.

en: No wrap
ru_RU: Без обертки

en: No-repeat
ru_RU: Без повтора

en: None
ru_RU: Нет

en: Normal
ru_RU: Нормальная

en: Not allowed: Infinite template loop.
ru_RU: Не допускается: Бесконечный цикл шаблона.

en: Not found
ru_RU: Не найдено

en: Nothing found.
ru_RU: Ничего не найдено.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ru_RU: Ничего не найдено. Пожалуйста, попробуйте еще раз с другим словом!

en: Nothing to copy
ru_RU: Нечего копировать

en: Nothing to paste
ru_RU: Нечего вставить

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: Number
ru_RU: Номер

en: Number between 1 - 100 or auto
ru_RU: Номер от 1 до 100 или авто

en: Number of comments
ru_RU: Количество комментариев

en: Number of posts
ru_RU: Количество постов

en: Numbered list
ru_RU: Нумерованный список

en: Numeric meta value
ru_RU: Числовое значение мета

en: Object position
ru_RU: Положение объекта

en: Oblique
ru_RU: Наклонная

en: October
ru_RU: Октябрь

en: Odd background
ru_RU: Нечетный фон

en: Off
ru_RU: Выкл

en: Offset
ru_RU: Смещение

en: Okay
ru_RU: Хорошо

en: Older Comments
ru_RU: Предыдущие комментарии

en: Oldest
ru_RU: Самые старые

en: On sale
ru_RU: Распродажа

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ru_RU: Как только вы ознакомитесь с тем, как работает Bricks, полезно узнать о шаблонах. Так вы создаете заголовок, нижний колонтитул и любой другой тип повторно используемого контента, такого как макеты сообщений в блогах, архивы, результаты поиска и страницы с ошибками.

en: One Page Navigation
ru_RU: Одностраничная навигация

en: One feature per line
ru_RU: Одна возможность на строку

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ru_RU: Добавляется только в том случае, если ни одно из полей вашего продукта не содержит ссылок.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ru_RU: Предоставьте доступ к вашим шаблонам только тем сайтам, которые указаны выше. Один URL на строку.

en: Only parent terms
ru_RU: Только родительские термины

en: Opacity
ru_RU: Непрозрачность

en: Open in new tab
ru_RU: Открыть в новой вкладке

en: Opposites linked
ru_RU: Противоположности связаны

en: Options
ru_RU: Опции

en: Options (one per line)
ru_RU: Варианты (по одному в строке)

en: Options type
ru_RU: Тип опций

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Order by
ru_RU: Упорядочить по

en: Order date
ru_RU: Дата заказа

en: Order details
ru_RU: Детали заказа

en: Order email
ru_RU: Заказать электронную почту

en: Order id
ru_RU: ID заказа

en: Order meta key
ru_RU: Мета-ключ заказа

en: Order number
ru_RU: Номер заказа

en: Order overview
ru_RU: Обзор заказов

en: Order payment method
ru_RU: Способ оплаты заказа

en: Order receipt
ru_RU: Прием заказов

en: Order review
ru_RU: Обзор заказа

en: Order total
ru_RU: Общая сумма заказа

en: Original price
ru_RU: Обычная цена

en: Original price typography
ru_RU: Оформление обычной цены

en: Other
ru_RU: Другое

en: Other (URL)
ru_RU: Прочее (URL)

en: Other classes
ru_RU: Другие классы

en: Out of Stock
ru_RU: Нет в наличии

en: Outline
ru_RU: Контур

en: Outline - Dark
ru_RU: Контур - Темный

en: Outline - Light
ru_RU: Контур - Светлый

en: Outline - Primary
ru_RU: Контур - Основной

en: Output PHP function
ru_RU: Вывод PHP-функции

en: Outset
ru_RU: Снаружи

en: Outstanding
ru_RU: Выдающийся

en: Overflow
ru_RU: Наложение

en: Overlay
ru_RU: Наложение

en: Overlay content
ru_RU: Наложение контента

en: Overwrite
ru_RU: Перезаписать

en: PHP class does not exist
ru_RU: PHP класс не существует

en: PHP version
ru_RU: Версия PHP

en: Padding
ru_RU: Отступ (Padding)

en: Page
ru_RU: Страница

en: Page %s
ru_RU: Страница %s

en: Page ID
ru_RU: ID страницы

en: Page date
ru_RU: Дата страницы

en: Page modified
ru_RU: Страница изменена

en: Page not found
ru_RU: Страница не найдена

en: Page order
ru_RU: Порядок страниц

en: Page settings
ru_RU: Настройки страницы

en: Page title
ru_RU: Заголовок страницы

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ru_RU: По умолчанию стили для конкретной страницы загружаются в строку. Выберите "Внешние файлы", чтобы загружать только необходимые CSS и разрешить кэширование таблицы стилей.

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Pages:
ru_RU: Страницы:

en: Pagination
ru_RU: Пагинация

en: Pane
ru_RU: Панель

en: Panel
ru_RU: Панель

en: Panel width could not be saved.
ru_RU: Ширина панели не может быть сохранена.

en: Parent
ru_RU: Родительский

en: Parent theme URI
ru_RU: URI родительской темы

en: Parent theme author URI
ru_RU: URI автора родительской темы

en: Parent theme name
ru_RU: Название родительской темы

en: Parent theme version
ru_RU: Версия родительской темы

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password Protection
ru_RU: Защита паролем

en: Password field
ru_RU: Поле Пароль

en: Password min. length
ru_RU: Пароль мин. длина

en: Password protect your templates.
ru_RU: Пароль защищает ваши шаблоны.

en: Password required.
ru_RU: Требуется пароль.

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Paste styles
ru_RU: Вставить стили

en: Pasted
ru_RU: Вставленный

en: Pause on focus
ru_RU: Пауза на фокусе

en: Pause on hover
ru_RU: Пауза при наведении

en: Paused
ru_RU: Приостановлено

en: Pay
ru_RU: Оплатить

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: Pending message
ru_RU: Сообщение ожидания

en: Percent
ru_RU: Процент

en: Percentage
ru_RU: Процент

en: Percentage typography
ru_RU: Оформление процентов

en: Performance
ru_RU: Производительность

en: Permalink
ru_RU: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Picture in picture
ru_RU: Картинка в картинке

en: Pie Chart
ru_RU: Круговая диаграмма

en: Pin
ru_RU: Закрепить

en: Pinned elements
ru_RU: Закрепленные элементы

en: Placeholder
ru_RU: Заглушка

en: Placeholder color
ru_RU: Цвет заглушки

en: Placeholder image shown.
ru_RU: Показано изображение-заглушка.

en: Placeholder typography
ru_RU: Оформление заглушки

en: Play inline
ru_RU: Встроенное воспроизведение (inline)

en: Please check your email to confirm your subscription.
ru_RU: Пожалуйста, проверьте свою электронную почту, чтобы подтвердить подписку.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ru_RU: Пожалуйста, нажмите кнопку ниже, чтобы сгенерировать все необходимые файлы CSS.

en: Please copy & paste your license key in here ..
ru_RU: Пожалуйста, скопируйте и вставьте свой лицензионный ключ сюда ..

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ru_RU: Перед запуском конвертера создайте резервную копию всего сайта.

en: Please enter a password of at least %s characters.
ru_RU: Введите пароль, состоящий как минимум из %s символов.

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ru_RU: Пожалуйста, введите широту/долготу при использовании нескольких маркеров.

en: Please select a filter input.
ru_RU: Пожалуйста, выберите входной фильтр.

en: Please select rating icons.
ru_RU: Пожалуйста, выберите значки рейтинга.

en: Please set at least one product filter.
ru_RU: Пожалуйста, установите хотя бы один фильтр по продуктам.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ru_RU: Пожалуйста, поделитесь своими причинами деактивации Bricks. Чем больше деталей, тем лучше :)

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ru_RU: Пожалуйста, используйте адрес электронной почты вашей учетной записи Bricks для всех запросов в службу поддержки. Чтобы прикрепить большие файлы, пожалуйста, отправьте письмо непосредственно на %1$s. Чтобы узнать, что сейчас находится в разработке, или отправить/проголосовать за функциональные возможности, посетите наш сайт %2$s.

en: Popular
ru_RU: Популярное

en: Popularity
ru_RU: Популярность

en: Populate Content
ru_RU: Заполнить контент

en: Popup
ru_RU: Всплывающее окно

en: Position
ru_RU: Расположение

en: Positioning
ru_RU: Позиционирование

en: Post
ru_RU: Запись

en: Post Content
ru_RU: Контент поста

en: Post ID
ru_RU: ID записи

en: Post Navigation
ru_RU: Навигация по постам

en: Post Title
ru_RU: Заголовок поста

en: Post comments
ru_RU: Оставить комментарий

en: Post comments count
ru_RU: Количество комментариев

en: Post content
ru_RU: Содержание записи

en: Post date
ru_RU: Дата публикации

en: Post excerpt
ru_RU: Анонс записи

en: Post link
ru_RU: Ссылка записи

en: Post meta typography
ru_RU: Оформление мета записи

en: Post modified date
ru_RU: Изменение даты публикации

en: Post navigation
ru_RU: Навигация по записям

en: Post time
ru_RU: Время публикации

en: Post title
ru_RU: Заголовок записи

en: Post title typography
ru_RU: Оформление заголовка записи

en: Post type
ru_RU: Тип записи

en: Post types
ru_RU: Типы записей

en: Posts
ru_RU: Записи

en: Posts per page
ru_RU: Записей на странице

en: Posts per row
ru_RU: Количество публикаций в одной строке

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ru_RU: Записи должны быть в том же термине таксономии.

en: Powered by %s
ru_RU: Работает на %s

en: Precedes "Link Image" setting.
ru_RU: Предшествует настройке "Link Image".

en: Precedes image height setting.
ru_RU: Предшествует установке высоты изображения.

en: Precedes image ratio setting.
ru_RU: Предшествует установке соотношения изображений.

en: Prefix
ru_RU: Префикс

en: Prefix block
ru_RU: Префикс блока

en: Prefix typography
ru_RU: Префиксная типографика

en: Preload
ru_RU: Предзагрузка

en: Prev
ru_RU: Пред

en: Prev arrow
ru_RU: Стрелка Пред

en: Prev label
ru_RU: Пред ярлык

en: Preview
ru_RU: Просмотр

en: Preview autosave
ru_RU: Предпросмотр автосохранение

en: Preview mode
ru_RU: Режим предпросмотра

en: Preview template
ru_RU: Предпросмотр шаблона

en: Previous Icon
ru_RU: Иконка Назад

en: Previous post
ru_RU: Предыдущий пост

en: Price
ru_RU: Цена

en: Price meta
ru_RU: Мета цены

en: Price prefix
ru_RU: Префикс цены

en: Price suffix
ru_RU: Суффикс цены

en: Price typography
ru_RU: Оформление цены

en: Pricing
ru_RU: Цены

en: Pricing Tables
ru_RU: Таблицы цен

en: Pricing table
ru_RU: Таблица цен

en: Primary
ru_RU: Основные

en: Primary color
ru_RU: Основной цвет

en: Privacy
ru_RU: Конфиденциальность

en: Product
ru_RU: Товар

en: Product ID
ru_RU: ID товара

en: Product SKU
ru_RU: Артикул товара

en: Product additional information
ru_RU: Дополнительная информация о продукте

en: Product archive
ru_RU: Архив товаров

en: Product attribute
ru_RU: Атрибут продукта

en: Product badge "New"
ru_RU: Значок продукта "Новый"

en: Product badge "Sale"
ru_RU: Значок продукта "Продажа"

en: Product categories
ru_RU: Категории товаров

en: Product category image
ru_RU: Изображение категории продукта

en: Product content
ru_RU: Описание товара

en: Product content is empty.
ru_RU: Содержимое продукта пустое.

en: Product gallery
ru_RU: Галерея продукта

en: Product meta
ru_RU: Продукт meta

en: Product on sale
ru_RU: Товар в продаже

en: Product price
ru_RU: Цена товара

en: Product rating
ru_RU: Рейтинг товара

en: Product ratings are disabled.
ru_RU: Рейтинги товаров отключены.

en: Product search
ru_RU: Поиск товара

en: Product short description
ru_RU: Короткое описание товара

en: Product stock
ru_RU: Товарный запас

en: Product tabs
ru_RU: Вкладки для продуктов

en: Product tags
ru_RU: Метки товара

en: Product title
ru_RU: Название товара

en: Product type
ru_RU: Тип товара

en: Product up/cross-sells
ru_RU: Повышение качества продукции/кросс-продажи

en: Products
ru_RU: Товары

en: Products archive description
ru_RU: Описание архива продуктов

en: Products filter
ru_RU: Фильтр товаров

en: Products orderby
ru_RU: Порядок следования продуктов

en: Products pagination
ru_RU: Пагинация страниц магазина

en: Products per page
ru_RU: Товаров на странице

en: Products total results
ru_RU: Продукты общие результаты

en: Profile picture
ru_RU: Изображение профиля

en: Progress Bar
ru_RU: Индикатор прогресса

en: Provide your own options in JSON format
ru_RU: Предоставь свои собственные опции в формате JSON

en: Pseudo-class created
ru_RU: Создан псевдокласс

en: Pseudo-class deleted
ru_RU: Псевдокласс удален

en: Pseudo-element created
ru_RU: Псевдоэлемент создан

en: Pseudo-element deleted
ru_RU: Псевдоэлемент удален

en: Public templates
ru_RU: Публичные шаблоны

en: Publish
ru_RU: Опубликовать

en: Published
ru_RU: Опубликовано

en: Published date
ru_RU: Дата публикации

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Query
ru_RU: Запрос

en: Query Bricks data in search results
ru_RU: Запрос данных Bricks в результатах поиска

en: Quick Feedback
ru_RU: Быстрая обратная связь

en: Quick nav
ru_RU: Быстрая навигация

en: Quotes
ru_RU: Цитаты

en: REST API Prefix
ru_RU: Префикс REST API

en: Radio
ru_RU: Радио

en: Radio list
ru_RU: Радио-кнопки

en: Radius
ru_RU: Радиус

en: Random
ru_RU: Случайно

en: Random order
ru_RU: Случайный порядок

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ru_RU: Достинут лимит тарифа на этот час. Пожалуйста, подождите начала следующего часа, чтобы он был сброшен.

en: Rated %s out of 5
ru_RU: Оценка %s из 5

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Rating icon
ru_RU: Значок рейтинга

en: Rating typography
ru_RU: Рейтинговая типографика

en: Raw
ru_RU: Строка

en: Raw HTML
ru_RU: Чистый HTML

en: Read more
ru_RU: Читать далее

en: Read more about %s
ru_RU: Больше информации о %s

en: Ready to publish your first post?
ru_RU: Готовы опубликовать свою первую запись?

en: Recent comments
ru_RU: Недавние комментарии

en: Recent posts
ru_RU: Недавние записи

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ru_RU: Рекомендуемая длина - 55 символов. По умолчанию: Выдержка записи/страницы.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ru_RU: Рекомендуемая длина - 95 символов или меньше. По умолчанию: Заголовок записи/страницы.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ru_RU: Рекомендуется max_execution_time: 180 (или больше)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ru_RU: Рекомендуемый размер: большой. По умолчанию: миниатюра.

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
ru_RU: Рекомендуется upload_max_filesize: 16M (или больше)

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ru_RU: Рекомендуется wp_memory_limit: 64M (или больше)

en: Redirect
ru_RU: Редирект

en: Redirect after (ms)
ru_RU: Перенаправление после (мс)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ru_RU: Перенаправление срабатывает только после успешной отправки формы.

en: Redirect to admin area
ru_RU: Редирект в область администратора

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: Regenerate CSS files
ru_RU: Регенерация файлов CSS

en: Registered sidebars
ru_RU: Зарегистрированные сайдбары

en: Regular price typography
ru_RU: Типографика обычных цен

en: Rel attribute
ru_RU: Атрибут Rel

en: Related Posts
ru_RU: Похожие записи

en: Related posts
ru_RU: Похожие зазписи

en: Related products
ru_RU: Похожие товары

en: Relation
ru_RU: Связь

en: Relative
ru_RU: Относительная

en: Released after you cancelled
ru_RU: Выпущен после отказа

en: Reload canvas
ru_RU: Перезагрузить холст

en: Remarkable
ru_RU: Замечательный

en: Remote
ru_RU: Удаленный

en: Remote Templates Password
ru_RU: Пароль удаленных шаблонов

en: Remote templates
ru_RU: Удаленные шаблоны

en: Remote templates URL
ru_RU: URL удаленных шаблонов

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove all
ru_RU: Убрать все

en: Remove billing fields
ru_RU: Удалить поля для выставления счетов

en: Remove file
ru_RU: Удалить файл

en: Remove shipping fields
ru_RU: Удалить поля доставки

en: Rename
ru_RU: Переименовать

en: Rename images
ru_RU: Переименовать изображения

en: Render dynamic data text on canvas
ru_RU: Рендеринг текста с динамическими данными на холсте

en: Render with Bricks
ru_RU: Рендер с Bricks

en: Render with WordPress
ru_RU: Рендер с WordPress

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: Repeat-x
ru_RU: Повторить-х

en: Repeat-y
ru_RU: Повторить-y

en: Replace content
ru_RU: Заменить контент

en: Reply
ru_RU: Ответить

en: Reply to email address
ru_RU: Ответ на email

en: Required
ru_RU: Обязательно

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Reset Settings
ru_RU: Сбросить настройки

en: Reset filters
ru_RU: Сбросить фильтры

en: Reset styles
ru_RU: Сбросить стили

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
ru_RU: Сброс всех точек останова удаляет все пользовательские точки останова и сбрасывает все точки останова по умолчанию.

en: Responsive breakpoints
ru_RU: Брейкпойнты

en: Restart
ru_RU: Перезапуск

en: Result Count
ru_RU: Счетчик результатов

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Results for: %s
ru_RU: Результаты: %s

en: Reverse
ru_RU: Реверс

en: Revision applied
ru_RU: Применена редакция

en: Revision by
ru_RU: Ревизия от

en: Revision deleted
ru_RU: Ревизия удалена

en: Revision discarded
ru_RU: Ревизия отклонена

en: Revisions
ru_RU: Ревизии

en: Rewind
ru_RU: Перемотка

en: Rewind by drag
ru_RU: Перемотка назад перетаскиванием

en: Ribbon
ru_RU: Лента

en: Rich Text
ru_RU: Форматируемый текст

en: Ridge
ru_RU: Выпуклый

en: Right
ru_RU: Справа

en: Right to left
ru_RU: Справа налево

en: Roadmap
ru_RU: Дорожная карта

en: Roles
ru_RU: Роли

en: Root container margin
ru_RU: Край корневого контейнера

en: Root container padding
ru_RU: Набивка корневого контейнера

en: Root container width
ru_RU: Ширина корневого контейнера

en: Rotate
ru_RU: Поворот

en: Rotate X
ru_RU: Поворот X

en: Rotate Y
ru_RU: Поворот Y

en: Rotate Z
ru_RU: Вращение по оси Z

en: Round
ru_RU: Круглый

en: Row gap
ru_RU: Зазор между рядами

en: Run code
ru_RU: Выполнить код

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ru_RU: Выполнение команды %s обнаруживает любые устаревшие данные Bricks и автоматически обновляет их до новейшего синтаксиса.

en: SSL certificate
ru_RU: SSL сертификат

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ru_RU: SVG-файлы описывают изображения в формате XML и поэтому могут содержать вредоносный код. При включенной опции %s Bricks будет пытаться обезвредить SVG-файлы во время загрузки.

en: SVG files not imported for security reasons.
ru_RU: SVG файлы не импортируются по соображениям безопасности.

en: SVG uploads
ru_RU: SVG-загрузки

en: Sale
ru_RU: Распродажа

en: Sale price typography
ru_RU: Типографика цены продажи

en: Sale!
ru_RU: Распродажа!

en: Satellite
ru_RU: Спутник

en: Saturation
ru_RU: Насыщенность

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save Bricks data as Gutenberg data
ru_RU: Сохранить данные Bricks как данные Гутенберга

en: Save Settings
ru_RU: Сохранить настройки

en: Save as global element
ru_RU: Сохранить как глобальный элемент

en: Save as template
ru_RU: Сохранить как шаблон

en: Save draft
ru_RU: Сохранить черновик

en: Save new style
ru_RU: Сохранить новый стиль

en: Save new title/permalink
ru_RU: Сохранить новый заголовок/постоянную ссылку

en: Save style
ru_RU: Сохранить стиль

en: Saved
ru_RU: Сохранено

en: Saved as template
ru_RU: Сохраняется как шаблон

en: Scale
ru_RU: Масштаб

en: Scale X
ru_RU: Растянуть X

en: Scale Y
ru_RU: Растянуть Y

en: Scale color
ru_RU: Цвет шкалы

en: Scale down
ru_RU: Уменьшить масштаб

en: Scale length in px
ru_RU: Длина шкалы в px

en: Scroll
ru_RU: Прокрутка

en: Scrolling background
ru_RU: Фон при прокрутке

en: Scrolling box shadow
ru_RU: Тень при прокрутке

en: Scrolling text color
ru_RU: Цвет текста при прокрутке

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search ...
ru_RU: Поиск ...

en: Search Custom Fonts
ru_RU: Поиск пользовательских шрифтов

en: Search Overlay
ru_RU: Поисковое покрытие

en: Search Template Bundles
ru_RU: Поиск пакетов шаблонов

en: Search Template Tags
ru_RU: Поиск тегов шаблона

en: Search Templates
ru_RU: Поиск шаблонов

en: Search background color
ru_RU: Цвет фона поиска

en: Search border
ru_RU: Граница поиска

en: Search by title
ru_RU: Поиск по заголовку

en: Search documentation
ru_RU: Поиск документации

en: Search elements ..
ru_RU: Поиск элементов ..

en: Search for ..
ru_RU: Поиск по ..

en: Search pages ..
ru_RU: Поиск страниц ..

en: Search results
ru_RU: Результаты поиска

en: Search results for:
ru_RU: Результаты поиска для:

en: Search settings
ru_RU: Настройки поиска

en: Search site
ru_RU: Поиск по сайту

en: Search tag
ru_RU: Поиск тега

en: Search templates ..
ru_RU: Поиск шаблонов ..

en: Search term
ru_RU: Искать термин

en: Search type
ru_RU: Тип поиска

en: Secondary
ru_RU: Дополнительные

en: Secondary color
ru_RU: Вторичный цвет

en: Section
ru_RU: Секция

en: Select
ru_RU: Выберите

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ru_RU: Выберите стиль темы или создайте новый стиль для стиля вашего сайта (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ru_RU: Выберите действие, которое вы хотите выполнить после того, как форма была успешно отправлена.

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ru_RU: Выберите и импортируйте свой JSON файл настроек с вашего компьютера.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ru_RU: Выберите и импортируйте свой JSON/ZIP файл шаблона с вашего компьютера.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ru_RU: Выберите любую ревизию для ее предварительного просмотра. Нажмите "Применить", чтобы продолжить редактирование выбранной ревизии. Нажмите "Отбросить", чтобы продолжить редактирование текущей ревизии.

en: Select archive term
ru_RU: Выбрать термин архив

en: Select archive type
ru_RU: Выбрать тип архива

en: Select author
ru_RU: Выбрать автора

en: Select color palette
ru_RU: Выберите цветовую палитру

en: Select content type
ru_RU: Выбрать тип контента

en: Select dynamic data
ru_RU: Выберите динамические данные

en: Select email field
ru_RU: Выберите поле email

en: Select file
ru_RU: Выбрать файл

en: Select file(s) to import
ru_RU: Выбрать файл(ы) для импорта

en: Select first name field
ru_RU: Выберите поле Имя

en: Select group(s)
ru_RU: Выберите группу(ы)

en: Select icon
ru_RU: Выбрать иконку

en: Select image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Select individual
ru_RU: Выберите индивидуальный вариант

en: Select last name field
ru_RU: Выберите поле Фамилия

en: Select library
ru_RU: Выбрать библиотеку

en: Select link type
ru_RU: Выбрать тип ссылки

en: Select list
ru_RU: Выберите список

en: Select login field
ru_RU: Выберите поле Логин

en: Select nav menu
ru_RU: Выберите меню навигации

en: Select or create pseudo-class
ru_RU: Выберите или создайте псевдокласс

en: Select password field
ru_RU: Выберите поле Пароль

en: Select post type
ru_RU: Выбрать тип записи

en: Select post types to %s.
ru_RU: Выберите типы записей для %s.

en: Select post/page
ru_RU: Выбрать запись/страницу

en: Select posts
ru_RU: Выбрать записи

en: Select product type
ru_RU: Выберите тип

en: Select products
ru_RU: Выберите товары

en: Select shape
ru_RU: Выберите форму

en: Select shortcode
ru_RU: Выбрать шорткод

en: Select taxonomies
ru_RU: Выбрать таксономии

en: Select template
ru_RU: Выбрать шаблон

en: Select template tags
ru_RU: Выбрать теги шаблона

en: Select template to update
ru_RU: Выбрать шаблон для обновления

en: Select template type
ru_RU: Выбрать тип шаблона

en: Select template type:
ru_RU: Выберите тип шаблона:

en: Select term
ru_RU: Выбрать термин

en: Select terms
ru_RU: Выбрать термины

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ru_RU: Выделите текст на холсте, чтобы отформатировать его. Для добавления заголовков, абзацев и изображений используйте элемент "Насыщенный текст".

en: Select the type of template you want to create:
ru_RU: Выберите тип шаблона, который вы хотите создать:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ru_RU: Выберите тип контента для показа на холсте, затем нажмите кнопку "APPLY PREVIEW", чтобы показать выбранный контент на холсте.

en: Select user name field
ru_RU: Выберите поле Имя пользователя

en: Select/enter unit
ru_RU: Выбор/ввод единицы измерения

en: Selected sidebar has no active widgets.
ru_RU: Выбранный сайдбар не имеет активных виджетов.

en: Semi Bold
ru_RU: Полужирный

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send email to %s
ru_RU: Отправить письмо на %s

en: Send to custom email address
ru_RU: Отправить на пользовательский email

en: Send to email address
ru_RU: Отправить на email

en: Sendgrid API key
ru_RU: Ключ API Sendgrid

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется Sendgrid API key! Добавьте ключ в разделе: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ru_RU: Разделяйте ключевые слова запятой. Помогает поисковой системе определить тему страницы.

en: Separated by space. No leading dot "."
ru_RU: Разделены пробелом. Без точки "."

en: Separated by space. Without class dot.
ru_RU: Разделены пробелом. Без точки класса.

en: Separator
ru_RU: Разделитель

en: Separator color
ru_RU: Цвет разделителя

en: Sepia
ru_RU: Сепия

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: Server Environment
ru_RU: Окружение сервера

en: Server info
ru_RU: Информация о сервере

en: Service
ru_RU: Сервис

en: Set "Top" value make this element "sticky".
ru_RU: Установите значение "Top", чтобы сделать этот элемент "липким".

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ru_RU: Установите %s для каждой роли пользователя. Чтобы определить доступ для конкретного пользователя, отредактируйте профиль пользователя напрямую.

en: Set Unsplash API Key
ru_RU: Задайте Unsplash API Key

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ru_RU: Установите условие для применения выбранного стиля темы ко всему вашему сайту или определенным областям.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ru_RU: Установите условие для отображения шаблона в определенных областях вашего сайта.

en: Set conditions
ru_RU: Установить условия

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ru_RU: Установите пользовательское назначение ссылки для логотипа панели инструментов конструктора.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ru_RU: Установите для лучшей производительности, если вы не запускаете код jQuery старше версии 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ru_RU: Установите для лучшей производительности, если вы не используете встраиваемые файлы, такие как видео YouTube, на своем сайте.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ru_RU: Установите для лучшей производительности, если вы не используете смайлики на своем сайте.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
ru_RU: Установи, если ты не используешь Google Fonts или загрузил и самостоятельно разместил Google Fonts как "Custom Fonts".

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ru_RU: Установите, если у вас есть проблемы со встроенной в Bricks ленивой загрузкой.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ru_RU: Установите управление отдельным видеоплеером под: Настройки > Тематические стили > Элемент - Видео

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
ru_RU: Установите язык, если автоопределение не удается (напр, "css").

en: Set template style
ru_RU: Установить стиль шаблона

en: Set the builder language direction.
ru_RU: Установи направление языка строителя.

en: Set the builder language.
ru_RU: Установите язык строителя.

en: Set to "100vh" for full height.
ru_RU: Установите значение "100vh" для полной высоты.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ru_RU: Установите значение "Fixed" для эффекта параллакса.

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings imported
ru_RU: Настройки импортированы

en: Settings resetted
ru_RU: Настройки сброшены

en: Settings saved
ru_RU: Настройки сохранены

en: Shape
ru_RU: Фигура

en: Shape Dividers
ru_RU: Разделители форм

en: Share on %s
ru_RU: Поделиться %s

en: Share via
ru_RU: Поделиться через

en: Share via email
ru_RU: Поделиться по email

en: Shortcode
ru_RU: Шорткод

en: Shortcode content is empty
ru_RU: Содержимое шорткода пустое

en: Show
ru_RU: Показать

en: Show After Grid
ru_RU: Показать после сетки

en: Show Before Grid
ru_RU: Показать перед сеткой

en: Show arrows
ru_RU: Показать стрелки

en: Show artist
ru_RU: Показать исполнителя

en: Show author
ru_RU: Показать автора

en: Show avatar
ru_RU: Показать аватар

en: Show badge if product is less than .. days old.
ru_RU: Покажите значок, если продукт старше ... дней.

en: Show bio
ru_RU: Показать био

en: Show count
ru_RU: Показать счетчик

en: Show date
ru_RU: Показать дату

en: Show dots
ru_RU: Показать точки

en: Show empty
ru_RU: Показать пустое

en: Show empty terms
ru_RU: Показать пустые термины

en: Show excerpt
ru_RU: Показать отрывок

en: Show featured image
ru_RU: Показать миниатюру

en: Show form title
ru_RU: Показать заголовок формы

en: Show friends' photos
ru_RU: Показать фотографии друзей

en: Show fullscreen
ru_RU: Показать полный экран

en: Show image
ru_RU: Показать изображение

en: Show info
ru_RU: Показать информацию

en: Show label
ru_RU: Показать ярлык

en: Show labels
ru_RU: Показать ярлыки

en: Show link to author posts
ru_RU: Показать ссылку на посты автора

en: Show mobile menu toggle
ru_RU: Показать переключатель мобильного меню

en: Show name
ru_RU: Показать имя

en: Show navigation
ru_RU: Показать навигацию

en: Show on hover
ru_RU: Показывать при наведении

en: Show percentage
ru_RU: Показать процент

en: Show related videos
ru_RU: Показать похожие видео

en: Show required asterisk
ru_RU: Показать звездочку на обязательных полях

en: Show tabs
ru_RU: Показать вкладки

en: Show title
ru_RU: Показать заголовок

en: Show under
ru_RU: Показать под

en: Show website
ru_RU: Показать сайт

en: Shows if item has a sub menu.
ru_RU: Показывает, есть ли у элемента подменю.

en: Shuffle
ru_RU: Перемешать

en: Sidebar
ru_RU: Сайдбар

en: Sidebar deleted.
ru_RU: Сайдбар удален.

en: Sidebar name *
ru_RU: Название сайдбара *

en: Sidebars
ru_RU: Сайдбары

en: Single
ru_RU: Одиночный

en: Single post/page
ru_RU: Один пост/страница

en: Single product
ru_RU: Отдельный товар

en: Site
ru_RU: Сайт

en: Site Address
ru_RU: Адрес сайта

en: Site URL
ru_RU: URL сайта

en: Site background
ru_RU: Фон сайта

en: Site border
ru_RU: Рамка сайта

en: Site layout
ru_RU: Макет сайта

en: Site tagline
ru_RU: Слоган сайта

en: Site title
ru_RU: Название сайта

en: Size
ru_RU: Размер

en: Size - Extra Large
ru_RU: Размер - Очень большой

en: Size - Large
ru_RU: Размер - Большой

en: Size - Medium
ru_RU: Размер - Средний

en: Size - Small
ru_RU: Размер - Маленький

en: Sizing
ru_RU: Размеры

en: Skew X
ru_RU: Косые X

en: Skew Y
ru_RU: Наклон Y

en: Skillful
ru_RU: Умелый

en: Skip
ru_RU: Пропустить

en: Skip & Deactivate
ru_RU: Пропустить и отключить

en: Skip to footer
ru_RU: Перейти в колонтитул

en: Skip to main content
ru_RU: Перейти к основному содержанию

en: Slide
ru_RU: Слайд

en: Slide up after
ru_RU: Сдвиньте вверх после

en: Slider
ru_RU: Слайдер

en: Slow
ru_RU: Медленно

en: Small
ru_RU: Маленький

en: Small header
ru_RU: Маленький хедер

en: Social Sharing
ru_RU: Поделиться в соцсетях

en: Social media
ru_RU: Социальные медиа

en: Solid
ru_RU: Сплошная

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ru_RU: Извините, но URL сайта не был предоставлен.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ru_RU: Извините, но мы не смогли подписать вас.

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: Sort by average rating
ru_RU: Сортировать по рейтингу

en: Sort by latest
ru_RU: Сортировать по последним

en: Sort by options
ru_RU: Сортировать по параметрам

en: Sort by popularity
ru_RU: Сортировать по популярности

en: Sort by price: high to low
ru_RU: Сортировать по цене: от высокой к низкой

en: Sort by price: low to high
ru_RU: Сортировать по цене: от низкой к высокой

en: Source
ru_RU: Источник

en: Space around
ru_RU: Расстояние вокруг

en: Space between
ru_RU: Расстояние между

en: Space between header and footer.
ru_RU: Пространство между хедером и футером.

en: Space evenly
ru_RU: Расстояние равномерно

en: Spacing
ru_RU: Расстояние

en: Spam protection
ru_RU: Защита от спама

en: Speed
ru_RU: Скорость

en: Speed in ms
ru_RU: Скорость в мс

en: Spread
ru_RU: Растяжение

en: Square
ru_RU: Квадратный

en: Standard fonts
ru_RU: Стандартные шрифты

en: Star color
ru_RU: Цвет звезды

en: Stars
ru_RU: Звезды

en: Start
ru_RU: Начало

en: Start delay in ms
ru_RU: Задержка запуска в мс

en: Start index
ru_RU: Стартовый индекс

en: States (pseudo-classes)
ru_RU: Государства (псевдоклассы)

en: Static
ru_RU: Статический

en: Status
ru_RU: Статус

en: Statuses
ru_RU: Статусы

en: Sticky
ru_RU: Липкий

en: Sticky header
ru_RU: Липкий хедер

en: Sticky on scroll
ru_RU: Прилипание при прокрутке

en: Stock
ru_RU: Наличие

en: Stock management not enabled for this product.
ru_RU: Управление запасами не включено для этого продукта.

en: Stop on last slide
ru_RU: Остановка на последнем слайде

en: Street View Control
ru_RU: Управление просмотром улиц

en: Stretch
ru_RU: Растянуть

en: Strike
ru_RU: Удар

en: Strings
ru_RU: Строки

en: Stroke
ru_RU: Обводка

en: Stroke #2
ru_RU: Обводка #2

en: Stroke color
ru_RU: Цвет обводки

en: Stroke width
ru_RU: Ширина обводки

en: Structure
ru_RU: Структура

en: Structure panel
ru_RU: Структурная панель

en: Stunning
ru_RU: Потрясающе

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Style - Dark
ru_RU: Стиль - Темный

en: Style - Default
ru_RU: Стиль - По умолчанию

en: Style - Light
ru_RU: Стиль - Светлый

en: Style - Primary
ru_RU: Стиль - Основной

en: Style - Secondary
ru_RU: Стиль - Вторичный

en: Style saved
ru_RU: Стиль сохранен

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Stylesheets (default)
ru_RU: Таблицы стилей (по умолчанию)

en: Sub Menu
ru_RU: Подменю

en: Sub menu
ru_RU: Подменю

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ru_RU: Отправка не удалось. Пожалуйста, перезагрузите страницу и попробуйте отправить еще раз.

en: Submit & Deactivate
ru_RU: Подтвердить и деактивировать

en: Submit Comment
ru_RU: Отправить комментарий

en: Submit button
ru_RU: Кнопка Отправить

en: Subtitle
ru_RU: Подзаголовок

en: Subtitle goes here
ru_RU: Тут будет подзаголовок

en: Subtitle typography
ru_RU: Оформление подзаголовка

en: Subtitles typography
ru_RU: Типографика субтитров

en: Subtotal
ru_RU: Промежуточный итог

en: Success
ru_RU: Успех

en: Success color
ru_RU: Цвет успеха

en: Success message
ru_RU: Сообщение об успехе

en: Suffix
ru_RU: Суффикс

en: Suffix block
ru_RU: Суффикс

en: Suffix typography
ru_RU: Суффиксальная типографика

en: Superb
ru_RU: Превосходно

en: Sure thing
ru_RU: Безусловно

en: Sure?
ru_RU: Уверены?

en: Sweet
ru_RU: Сладкий

en: Switch to
ru_RU: Переключить на

en: System Information
ru_RU: Информация о системе

en: Tab
ru_RU: Вкладка

en: Tab 1
ru_RU: Вкладка 1

en: Tab 1 label
ru_RU: Ярлык 1 вкладки

en: Tab 2
ru_RU: Вкладка 2

en: Tab 2 label
ru_RU: Ярлык 2 вкладки

en: Tab menu
ru_RU: Меню вкладки

en: Table
ru_RU: Таблица

en: Table background
ru_RU: Фон таблицы

en: Table border
ru_RU: Граница таблицы

en: Table box shadow
ru_RU: Тень таблицы

en: Tablet
ru_RU: Планшет

en: Tablet portrait
ru_RU: Портретная ориентация планшета

en: Tabs
ru_RU: Вкладки

en: Tag
ru_RU: Тег

en: Tag cloud
ru_RU: Облако тегов

en: Tag: %s
ru_RU: Тег: %s

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Take over
ru_RU: Перенимать

en: Taxonomies
ru_RU: Таксономии

en: Taxonomies related posts must have in common.
ru_RU: Должны быть общие должности, связанные с таксономией.

en: Taxonomy
ru_RU: Таксономия

en: Taxonomy query
ru_RU: Запрос таксономии

en: Team Members
ru_RU: Члены команды

en: Team member
ru_RU: Участник команды

en: Team members
ru_RU: Члены команды

en: Tel
ru_RU: Телефон

en: Template
ru_RU: Шаблон

en: Template Bundle
ru_RU: Пакет шаблонов

en: Template Bundles
ru_RU: Пакеты шаблонов

en: Template Tag
ru_RU: Тег шаблона

en: Template Tags
ru_RU: Теги шаблона

en: Template Type
ru_RU: Тип шаблона

en: Template bundle
ru_RU: Пакет шаблонов

en: Template created
ru_RU: Шаблон создан

en: Template deleted
ru_RU: Шаблон удален

en: Template imported
ru_RU: Шаблон импортирован

en: Template insert failed: This template has no data
ru_RU: Не удалось вставить шаблон: В этом шаблоне нет данных

en: Template inserted
ru_RU: Вставленный шаблон

en: Template overridden
ru_RU: Шаблон переопределен

en: Template saved
ru_RU: Шаблон сохранен

en: Template settings
ru_RU: Настройки шаблона

en: Template tag
ru_RU: Тег шаблона

en: Template tags
ru_RU: Теги шаблона

en: Template title
ru_RU: Заголовок шаблона

en: Template type
ru_RU: Тип шаблона

en: Templates
ru_RU: Шаблоны

en: Term
ru_RU: Термин

en: Term archive URL
ru_RU: URL архива терминов

en: Term description
ru_RU: Описание терма

en: Term id
ru_RU: Идентификатор срока

en: Term meta - add key after :
ru_RU: Термин meta - добавить ключ после :

en: Term name
ru_RU: Название термина

en: Terms
ru_RU: Термины

en: Terrain
ru_RU: Ландшафт

en: Testimonial
ru_RU: Отзыв

en: Testimonials
ru_RU: Отзывы

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text align
ru_RU: Выравнивание текста

en: Text block
ru_RU: Текстовый блок

en: Text color
ru_RU: Цвет текста

en: Text decoration
ru_RU: Оформление текста

en: Text list
ru_RU: Список текстов

en: Text shadow
ru_RU: Тень текста

en: Text transform
ru_RU: Трансформация текста

en: Textarea
ru_RU: Текстовая область

en: Thank you
ru_RU: Спасибо

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ru_RU: Статьи "Особенности" охватывают такие темы, как интеграция Unsplash, пользовательский код (CSS & JS), градиенты, боковые панели, разделители фигур, глобальные элементы и т.д.

en: The active theme has no sidebars defined.
ru_RU: Активная тема не имеет определенных сайдбаров.

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
ru_RU: Приведенный выше код будет выполнен на вашем сайте! Действуйте осторожно и используйте только проверенный код, который вы считаете безопасным.

en: The dynamic data is empty.
ru_RU: Динамические данные пустые.

en: The query element doesn't exist.
ru_RU: Элемент запроса не существует.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ru_RU: На сайте, с которого вы запрашиваете шаблоны, доступ к шаблонам отключен.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ru_RU: Для сайта, с которого вы запрашиваете шаблоны, требуется пароль удаленных шаблонов.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ru_RU: Введенное название стиля уже существует. Пожалуйста, выберите другое имя.

en: Theme
ru_RU: Тема

en: Theme Information
ru_RU: Информация о теме

en: Theme Styles
ru_RU: Стили темы

en: Theme author
ru_RU: Автор темы

en: Theme author URI
ru_RU: URI автора темы

en: Theme is child theme
ru_RU: Тема является дочерней темой

en: Theme name
ru_RU: Название темы

en: Theme style created
ru_RU: Созданный тематический стиль

en: Theme style deleted
ru_RU: Стиль темы удален

en: Theme version
ru_RU: Версия темы

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ru_RU: Существует более свежее автосохранение, чем версия, которую вы просматриваете в данный момент.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ru_RU: Нет фрагментов, так как это защищенное сообщение.

en: Thin
ru_RU: Тонкий

en: This post has no %s terms.
ru_RU: Эта запись не имеет %s терминов.

en: This post has no related posts.
ru_RU: У этой записи нет похожих записей.

en: This post is already being edited.
ru_RU: Эта запись уже редактируется.

en: This query type doesn't support pagination.
ru_RU: Этот тип запроса не поддерживает пагинацию.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ru_RU: Этот шаблон содержит цветовую палитру. Вы хотите импортировать ее?

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
ru_RU: Этот шаблон содержит стиль темы. Вы хотите импортировать его?

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
ru_RU: Этот тип шаблона автоматически выводится на нужную страницу.

en: Thousand separator
ru_RU: Разделитель тысяч

en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

en: Tilt
ru_RU: Наклон

en: Timeline
ru_RU: Хронология

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title Tag
ru_RU: Заголовок тега

en: Title border
ru_RU: Рамка заголовка

en: Title margin
ru_RU: Отступ заголовка

en: Title tag
ru_RU: Тег заголовка

en: Title typography
ru_RU: Оформление заголовка

en: Toggle width
ru_RU: Ширина переключателя

en: Toolbar logo link
ru_RU: Ссылка на логотип панели инструментов

en: Top
ru_RU: Вверху

en: Top / Start
ru_RU: Верх / Начало

en: Top center
ru_RU: Сверху по центру

en: Top left
ru_RU: Вверху слева

en: Top level menu
ru_RU: Меню верхнего уровня

en: Top right
ru_RU: Вверху справа

en: Total
ru_RU: Всего

en: Track color
ru_RU: Цвет отслеживания

en: Transform
ru_RU: Преобразование

en: Transform origin
ru_RU: Начало трансформации

en: Transition
ru_RU: Переход

en: Translate X
ru_RU: Перевести X

en: Translate Y
ru_RU: Перевести Y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
ru_RU[0]: %s комментарий
ru_RU[1]: %s комментариев
ru_RU[2]: %s комментариев

en: Transparency
ru_RU: Прозрачность

en: Triangle
ru_RU: Треугольник

en: Triangle concave
ru_RU: Треугольник вогнутый

en: Triangle convex
ru_RU: Треугольник выгнутый

en: Triangle double
ru_RU: Треугольник двойной

en: True
ru_RU: Истина

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ru_RU: TrueType Font: Без сжатия данных шрифта, но зато с частичной поддержкой IE9+.

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type keyword, hit enter.
ru_RU: Введите ключевое слово, нажмите enter.

en: Type name, hit enter
ru_RU: Введите имя, нажмите клавишу "Ввод"

en: Type speed in ms
ru_RU: Скорость ввода в мс

en: Type title and hit enter
ru_RU: Введите название и нажмите enter

en: Typography
ru_RU: Оформление

en: Typography active
ru_RU: Активное оформление

en: URL parameter - add key after :
ru_RU: Параметр URL - добавьте ключ после :

en: Ultra light with labels
ru_RU: Ультратонкий с метками

en: Uncategorized
ru_RU: Без категорий

en: Underline
ru_RU: Подчеркивание

en: Understanding the layout
ru_RU: Понимание макета

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Unlimited websites
ru_RU: Неограниченное количество сайтов

en: Unlink
ru_RU: Убрать ссылку

en: Unlinked
ru_RU: Отвязано

en: Unlocked
ru_RU: Разблокировано

en: Unpin
ru_RU: Открепить

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется Unsplash API key! Добавьте ключ в разделе: %s

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Template Bundle
ru_RU: Обновить пакет шаблонов

en: Update Template Tag
ru_RU: Обновить тег шаблона

en: Upload
ru_RU: Загрузить

en: Upload .%s file
ru_RU: Загрузить файл .%s

en: Upload SVG
ru_RU: Загрузить SVG

en: Uppercase
ru_RU: Верхний регистр

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
ru_RU: Используйте "root" для таргетирования оболочки элемента: root { background: blue }

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
ru_RU: Используй AJAX вместо вызовов WP REST API для рендеринга элементов.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ru_RU: Используйте значение любого поля формы через его ID следующим образом: {{form_field}}. Замените "form_field" на фактический ID поля.

en: Use brand colors
ru_RU: Использовать цвета бренда

en: Use field IDs to personalize your message.
ru_RU: Используйте идентификаторы полей для персонализации своего сообщения.

en: Use for sticky scrolling header etc.
ru_RU: Используется для липкой прокрутки заголовков и т.д.

en: Use query loop
ru_RU: Используйте цикл запроса

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ru_RU: Используйте конструктор для добавления пользовательского кода на определенную страницу.

en: Used if logo image isn't set or available.
ru_RU: Используется, если изображение логотипа не установлено или недоступно.

en: User ID
ru_RU: ID пользователя

en: User Login
ru_RU: Авторизация

en: User Registration
ru_RU: Регистрация пользователя

en: User meta - add key after :
ru_RU: Пользовательская мета - добавить ключ после :

en: User name field
ru_RU: Поле Имя пользователя

en: User portrait
ru_RU: Портрет пользователя

en: User profile
ru_RU: Профиль пользователя

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Username already exists.
ru_RU: Имя пользователя уже существует.

en: Username is not valid.
ru_RU: Имя пользователя недопустимо.

en: Username required.
ru_RU: Требуется имя пользователя.

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Valid JSON data required to run the importer
ru_RU: Допустимые данные JSON требуются для запуска импортера

en: Value
ru_RU: Значение

en: Variations
ru_RU: Вариации

en: Vertical
ru_RU: Вертикально

en: Vertical - Cloud
ru_RU: Вертикально - Облако

en: Vertical - Drops
ru_RU: Вертикально - Капли

en: Vertical - Pixels
ru_RU: Вертикально - Пиксели

en: Vertical - Stroke
ru_RU: Вертикально - Обводка

en: Vertical - Stroke #2
ru_RU: Вертикально - Обводка #2

en: Vertical - Tilt
ru_RU: Вертикально - Наклон

en: Vertical - Triangle
ru_RU: Вертикально - Треугольник

en: Vertical - Triangle double
ru_RU: Вертикально - Треугольник двойной

en: Vertical - Wave
ru_RU: Вертикально - Волна

en: Vertical - Wave brush
ru_RU: Вертикально - Волновая кисть

en: Vertical - Waves
ru_RU: Вертикально - Волны

en: Vertical - Zigzag
ru_RU: Вертикально - Зигзаг

en: Vertical align
ru_RU: Вертикальное выравнивание

en: Vertical alignment
ru_RU: Выравнивание по вертикали

en: Very fast
ru_RU: Очень быстро

en: Very slow
ru_RU: Очень медленная

en: Very well
ru_RU: Очень хорошо

en: Video
ru_RU: Видео

en: Video URL
ru_RU: URL видео

en: Video file URL
ru_RU: URL видео файла

en: Videos
ru_RU: Видео

en: View Custom Font
ru_RU: Просмотр пользовательского шрифта

en: View Custom Fonts
ru_RU: Просмотр пользовательских шрифтов

en: View Template
ru_RU: Просмотр шаблона

en: View Template Bundle
ru_RU: Просмотр пакета шаблонов

en: View Template Tag
ru_RU: Просмотр тега шаблона

en: View Templates
ru_RU: Просмотр шаблонов

en: View on frontend
ru_RU: Просмотр на сайте

en: Vimeo video ID
ru_RU: Vimeo видео ID

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: Visit Bricks Academy
ru_RU: Посетите Bricks Академию

en: Visit docs
ru_RU: Посмотрите документацию

en: Visit the website %s
ru_RU: Посетите сайт %s

en: Visual
ru_RU: Визуальный

en: WP debug
ru_RU: Отладка WP

en: WP language
ru_RU: Язык WP

en: WP multisite
ru_RU: WP Мультисайт

en: WP version
ru_RU: Версия WP

en: Warning
ru_RU: Внимание

en: Warning color
ru_RU: Цвет предупреждения

en: Wave
ru_RU: Волна

en: Wave brush
ru_RU: Волнистая кисть

en: Waves
ru_RU: Волны

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ru_RU: Web Open Font Format 2.0: Шрифт TrueType/OpenType с еще лучшим сжатием, чем WOFF 1.0, но без поддержки браузера IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ru_RU: Web Open Font Format: Сжатый шрифт TrueType/OpenType с информацией об источнике шрифта и полной поддержкой IE9+ (рекомендуется).

en: Web design
ru_RU: Веб-дизайн

en: Webfont loading method
ru_RU: Метод загрузки веб-шрифта

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ru_RU: Веб-шрифты (например, Google Fonts) по умолчанию загружаются через таблицы стилей. Выберите "Webfont Loader", чтобы избежать FOUT (вспышки нестилизованного текста), скрыв содержимое сайта до загрузки всех веб-шрифтов.

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Welcome to Bricks
ru_RU: Добро пожаловать в Bricks

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ru_RU: Как называется этот конструктор сайтов? И почему вы выбрали именно его?

en: Whitelist URLs
ru_RU: Белый список URL

en: Whoops, that page is gone
ru_RU: Упс, эта страница исчезла

en: Wide
ru_RU: Широкий

en: Widget
ru_RU: Виджет

en: Widget margin
ru_RU: Отступ виджета

en: Widget title
ru_RU: Заголовок виджета

en: Widget title border
ru_RU: Рамка заголовка виджета

en: Widget title typography
ru_RU: Оформление заголовка виджета

en: Widgets
ru_RU: Виджеты

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Wonderful
ru_RU: Замечательно

en: Woohoo
ru_RU: Ууууу

en: WordPress Environment
ru_RU: Среда WordPress

en: Wrap
ru_RU: Обертка (Wrap)

en: Wrap element
ru_RU: Элемент обертывания

en: Wrap reverse
ru_RU: Обратная обертка

en: X axis
ru_RU: Ось X

en: Y axis
ru_RU: Ось Y

en: Yeah
ru_RU: Да

en: Year: %s
ru_RU: Год: %s

en: Yearly
ru_RU: Ежегодно

en: Yep
ru_RU: Ага

en: Yes
ru_RU: Да

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь сбросить все глобальные настройки Bricks. Вы хотите продолжить?

en: You are missing out!
ru_RU: Вы упускаете!

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ru_RU: Вы не имеете права загружать SVG файлы.

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
ru_RU: Теперь вы используете последнюю версию Bricks. Пожалуйста, обновите и внешние CSS-файлы!

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
ru_RU: Вы можете управлять разрешениями на выполнение кода в разделе: Кирпичи > Настройки > Доступ строителя > Выполнение кода

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ru_RU: Вы можете управлять лицензией, обновлять способ оплаты и просматривать счета прямо из %s.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
ru_RU: Вы ничего не выбрали. Поэтому, когда эта форма будет отправлена - ничего не произойдет.

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
ru_RU: У вас нет достаточных прав (полный доступ) для настройки этих параметров. Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
ru_RU: У вас недостаточно прав для сброса настроек.

en: You don't have sufficient permission to save settings.
ru_RU: У вас недостаточно прав для сохранения настроек.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ru_RU: Вы еще не зарегистрировали никаких пользовательских сайдбаров.

en: YouTube video ID
ru_RU: YouTube видео ID

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ru_RU: YouTube, Vimeo или URL файла.

en: Your Email
ru_RU: Ваш email

en: Your Message
ru_RU: Ваше сообщение

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Your Unsplash API key is not valid.
ru_RU: Ваш Unsplash API key не действителен.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ru_RU: Ваши вложенные файлы превышают максимум. предел загрузки 25 МБ.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ru_RU: Ваши вложенные файлы превышают макс размер. размер загрузки %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает тег audio.

en: Your browser does not support the video tag.
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает тег video.

en: Your comment is awaiting moderation.
ru_RU: Ваш комментарий на модерации.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ru_RU: Ваше сообщение. Чем больше деталей, тем лучше ;)

en: Your name (optional)
ru_RU: Ваше имя (необязательно)

en: Your provided license key is invalid. Please deactive and then reactivate your license.
ru_RU: Предоставленный вами лицензионный ключ недействителен. Пожалуйста, отключите, а затем снова активируйте вашу лицензию.

en: Your remote templates password is incorrect.
ru_RU: Неверный пароль для удаленных шаблонов.

en: Your selected template is empty.
ru_RU: Выбранный вами шаблон пуст.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ru_RU: Ваши права на запись в каталог uploads недостаточны.

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
ru_RU: Ваша пользовательская роль "%s" имеет прав на редактирование с помощью Bricks. Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта, чтобы изменить ее.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ru_RU: У вашего сайта (%1$s) нет разрешения на доступ к шаблонам из %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactive and then reactivate your license.
ru_RU: Ваш веб-сайт не соответствует ключу лицензии. Пожалуйста, деактивируйте, а затем повторно активируйте лицензию.

en: Zigzag
ru_RU: Зигзаг

en: Zoom Control
ru_RU: Масштабирование

en: Zoom in
ru_RU: Увеличение

en: Zoom level
ru_RU: Уровень масштабирования

en: Zoom out
ru_RU: Уменьшение

en: added
ru_RU: добавлено

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ru_RU: %1$s на %2$s

en: builder access
ru_RU: доступ строителя

en: by
ru_RU: от

en: cloned
ru_RU: клонировано

en: dashed
ru_RU: пунктирный

en: double
ru_RU: двойной

en: edit with Bricks
ru_RU: редактировать с Bricks

en: experimental
ru_RU: пробный

en: learn more
ru_RU: узнать больше

en: link
ru_RU: ссылка

en: max. files
ru_RU: макс. файлы

en: modified
ru_RU: изменено

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ru_RU: новые шаблоны были выпущены с тех пор, как вы отказались от Bricks.

en: official roadmap
ru_RU: официальная дорожная карта

en: per month
ru_RU: в месяц

en: posts
ru_RU: записи

en: results for:
ru_RU: результаты для:

en: separator
ru_RU: разделитель

en: your account
ru_RU: ваш аккаунт
