Bricks Internationalisation - en to ro_RO translation catalogue (2195 entries)

en: Whoops, that page is gone
ro_RO: Ups, pagina a dispărut

en: Bricks requires PHP version %s+.
ro_RO: Bricks are nevoie de o versiune PHP %s+.

en: Search results for:
ro_RO: Rezultatele căutării pentru:

en: Search ...
ro_RO: Caută ...

en: Search
ro_RO: Caută

en: Pages:
ro_RO: Pagini:

en: Template Type
ro_RO: Tip de șablon

en: Select template type:
ro_RO: Alege tipul de șablon:

en: Select
ro_RO: Selectează

en: Bricks News
ro_RO: Noutăți Bricks

en: Export
ro_RO: Exportă

en: Import Templates
ro_RO: Import șabloane

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ro_RO: Selectați și importați fișierul JSON/ZIP cu șablonul dorit de pe computerul dumneavoastră.

en: Import template(s)
ro_RO: Importă șablon(e)

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: You don't have sufficient permission to save settings.
ro_RO: Nu ai suficiente permisiuni pentru a salva setările.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
ro_RO: Nu ai suficiente permisiuni pentru a reseta setările.

en: Global settings
ro_RO: Setări Generale

en: Custom CSS
ro_RO: CSS personalizat

en: Global elements
ro_RO: Elemente globale

en: Page settings
ro_RO: Setări pagină

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Type
ro_RO: Tip

en: Conditions
ro_RO: Condiții

en: Bundle
ro_RO: Pachet

en: Tags
ro_RO: Etichete

en: Shortcode
ro_RO: Cod scurt

en: Author
ro_RO: Autor

en: Date
ro_RO: Data

en: Copied to clipboard
ro_RO: Copiat în clipboard

en: Entire website
ro_RO: Întregul site-ul

en: All archives
ro_RO: Toate arhivele

en: Search results
ro_RO: Rezultate căutare pentru

en: Error page
ro_RO: Pagina de eroare

en: Product archive
ro_RO: Arhiva de produse

en: Single product
ro_RO: Produs individual

en: Cart
ro_RO: Coș

en: Empty cart
ro_RO: Cosul este gol

en: Checkout
ro_RO: Trimite Comanda

en: Pay
ro_RO: Plătește

en: Thank you
ro_RO: Îti mulțumesc

en: Order receipt
ro_RO: Chitanța de comandă

en: Default
ro_RO: Implicit

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să resetezi toate setările globale ale Bricks. Ești sigur că vrei să continui?

en: Getting Started
ro_RO: Primii pași

en: Templates
ro_RO: Șabloane

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Custom Fonts
ro_RO: Fonturi personalizate

en: Sidebars
ro_RO: Bară laterală

en: System Information
ro_RO: Informații de sistem

en: License
ro_RO: Licență

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
ro_RO: Acum executați cea mai recentă versiune de Bricks. Vă rugăm să vă regenerați și fișierele CSS externe!

en: Go to: Bricks Settings
ro_RO: Mergeți la: Setările Bricks

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
ro_RO: Rolul tău de utilizator "%s" nu are voie să modifice folosind Bricks. Te rog să iei legătura cu administratorul site-ului pentru a-l schimba.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
ro_RO: Bricks nu este activat pentru tipul de articol "%s". Mergeți la "Bricks > Setări" pentru a activa acest tip de articol.

en: Bricks data for "%s" deleted.
ro_RO: Datele Bricks pentru "%s" au fost șterse.

en: Visual
ro_RO: Vizual

en: Edit with Bricks
ro_RO: Editați cu Bricks

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți datele generate de Bricks pentru acest %s?

en: Delete Bricks data
ro_RO: Ștergeți datele Bricks

en: Export Template
ro_RO: Exportă șabloanele

en: New color could not be saved.
ro_RO: Noua culoare nu a putut fi salvată.

en: Panel width could not be saved.
ro_RO: Lățimea panoului nu a putut fi salvată.

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: Element "%s" doesn't exist.
ro_RO: Elementul "%s" nu există.

en: Standard fonts
ro_RO: Fonturi standard

en: Google fonts
ro_RO: Fonturi Google

en: Click to set preview content.
ro_RO: Apasă pentru a seta conținutul previzualizării.

en: Color #%s
ro_RO: Culoare # %s

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: Active
ro_RO: Activ

en: Adaptive height
ro_RO: Înălțime adaptivă

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: added
ro_RO: adăugat

en: Add class
ro_RO: Adăugați clasa

en: Add images
ro_RO: Adăugare imagini

en: Add Item
ro_RO: Adaugă articol

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Align
ro_RO: Aliniere

en: Align items
ro_RO: Aliniați elementele

en: All
ro_RO: Toate

en: Transparency
ro_RO: Transparență

en: Angle in °
ro_RO: Unghi în °

en: Animation speed in ms
ro_RO: Viteza de animație în ms

en: Any
ro_RO: Oricare

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Apply to
ro_RO: Aplică pentru

en: Archive
ro_RO: Arhiva

en: Aria Label
ro_RO: Etichetă Aria

en: Arrows
ro_RO: Săgeți

en: Ascending
ro_RO: Ascendent

en: Attachment
ro_RO: Atașament

en: Autoplay
ro_RO: Redare automată

en: Autoplay speed in ms
ro_RO: Viteza de redare automată în ms

en: Autosave by
ro_RO: Salvare automată de

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Background color
ro_RO: Culoare fundal

en: Background custom size
ro_RO: Dimensiunea personalizată a fundalului

en: Background position
ro_RO: Poziție fundal

en: Background repeat
ro_RO: Repetarea fundalului

en: Background size
ro_RO: Dimensiune fundal

en: Background attachment
ro_RO: Atașament fundal

en: Background video
ro_RO: Video de fundal

en: Aspect ratio
ro_RO: Raportul de aspect

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ro_RO: YouTube, Vimeo sau URL-ul fișierului.

en: BG video scale
ro_RO: Scală video de fundal

en: Back to builder
ro_RO: Înapoi la constructor

en: Baseline
ro_RO: Baza de referință

en: Basic
ro_RO: De baza

en: Blockquote
ro_RO: Citat

en: Bullet List
ro_RO: Lista de puncte

en: Bold
ro_RO: Îngroșat

en: Border
ro_RO: Chenar

en: Border color
ro_RO: Culoare Chenar

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: Bottom left
ro_RO: Stânga jos

en: Bottom center
ro_RO: Centru jos

en: Bottom right
ro_RO: Dreapta jos

en: Box shadow
ro_RO: Umbra cutiei

en: Bricks Academy
ro_RO: Academia Bricks

en: Brightness
ro_RO: Luminozitate

en: Browse
ro_RO: Încărcați

en: Browse Media Library
ro_RO: Răsfoiește biblioteca media

en: Browse Unsplash
ro_RO: Răsfoiește Unsplash

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ro_RO: Ai nevoie de ajutor? Ai găsit un bug? Vrei o noua caracteristică?

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ro_RO: Vă rugăm să folosiți adresa de e-mail a contului Bricks pentru toate cererile de asistență pentru clienți. Pentru a atașa fișiere mai mari, vă rugăm să trimiteți un e-mail direct la %1$s. Pentru a vedea ce este în curs de dezvoltare sau pentru a trimite/vota cererile de caracteristici, vă rugăm să vizitați site-ul nostru %2$s.

en: official roadmap
ro_RO: roadmap-ul oficial

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ro_RO: Fișierele atașate depășesc dimensiunea maximă de încărcare a serverului de %s.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ro_RO: Fișierele atașate depășesc limita maximă de încărcare de 25 MB.

en: Bulleted list
ro_RO: Listă punctată

en: by
ro_RO: de

en: Capitalize
ro_RO: Capitalizează

en: Center
ro_RO: Centru

en: Center left
ro_RO: Centru stânga

en: Center center
ro_RO: Centru in centru

en: Center mode
ro_RO: Modul centru

en: Center right
ro_RO: Centru dreapta

en: Child of
ro_RO: Copil de

en: Childless
ro_RO: Fără copii

en: Enter CSS class name
ro_RO: Introduceți numele clasei CSS

en: Click to download
ro_RO: Clic pentru a descărca

en: Choose files
ro_RO: Alege fișiere

en: Choose image
ro_RO: Alege imagine

en: Clear search filter
ro_RO: Ștergeți filtrul de căutare

en: Clone
ro_RO: Clonare

en: cloned
ro_RO: clonat

en: Clean
ro_RO: Curăță

en: Clear
ro_RO: Golește

en: Close
ro_RO: Închide

en: Close (ESC)
ro_RO: Închide (ESC)

en: Collapse
ro_RO: Colaps

en: Collapse all
ro_RO: Restrângeți tot

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Colors
ro_RO: Culori

en: Color stop in %
ro_RO: Oprirea culorii în %

en: Color palette
ro_RO: Paleta de culori

en: Comment count
ro_RO: Numărul de comentarii

en: Community
ro_RO: Comunitate

en: Community templates
ro_RO: Șabloane ale comuntății

en: Compare
ro_RO: Compara

en: Confirm
ro_RO: Confirmă

en: Contact us
ro_RO: Contactați-ne

en: Contain
ro_RO: Conține

en: Content
ro_RO: Conținut

en: Copied
ro_RO: Copiat

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Copy styles
ro_RO: Copiază stilurile

en: Copy to clipboard
ro_RO: Copiază în clipboard

en: Here goes my text ...
ro_RO: Iată textul meu...

en: Content saved as template
ro_RO: Conținut salvat ca șablon

en: Cover
ro_RO: Copertă

en: Create
ro_RO: Creează

en: Create new palette
ro_RO: Crează o noua paletă

en: Create template
ro_RO: Crează șablon

en: Template title
ro_RO: Titlul șablonului

en: Create new template:
ro_RO: Creați un nou șablon:

en: Create your own elements
ro_RO: Crează-ți propriile elemente

en: Class name
ro_RO: Numele clasei

en: Separated by space. No leading dot "."
ro_RO: Separate prin spațiu. Fără punct înainte "."

en: No leading pound sign "#"
ro_RO: Fără semnul "#"

en: CSS filter
ro_RO: Filtru CSS

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ro_RO: Introduceți filtre CSS + valoare (mai multe informații)

en: CSS selector
ro_RO: Selector CSS

en: Current layout
ro_RO: Dispunerea curentă

en: Current version by
ro_RO: Versiunea curentă de

en: Current width
ro_RO: Lățimea curentă

en: Custom fields
ro_RO: Câmpuri personalizate

en: Dashboard
ro_RO: Tabloul de bord

en: %s. Template conditions precede default templates.
ro_RO: %s. Condițiile șablonului precedă șabloanele implicite.

en: Default templates are enabled
ro_RO: Șabloanele implicite sunt activate

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ro_RO: %s. Setați condițiile șablonului sau activați șabloanele implicite.

en: Default templates are disabled
ro_RO: Șabloanele implicite sunt dezactivate

en: dashed
ro_RO: punctată

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete palette
ro_RO: Șterg paleta

en: Deleted
ro_RO: Șters

en: Descending
ro_RO: Descendent

en: Number between 1 - 100 or auto
ro_RO: Număr între 1 - 100 sau automat

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ro_RO: Setați la "Fixed" pentru efectul de paralaxă.

en: Direction
ro_RO: Direcție

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Discard
ro_RO: Renunțare

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Dots
ro_RO: Puncte

en: Dotted
ro_RO: Punctat

en: double
ro_RO: dubla

en: Download
ro_RO: Descarcă

en: Downloaded
ro_RO: Descarcat

en: Downloading
ro_RO: Se descarcă

en: Duplicate
ro_RO: Duplicare

en: Dynamic Data
ro_RO: Date dinamice

en: Dynamic data %s is empty
ro_RO: Datele dinamice %s sunt goale

en: Select dynamic data
ro_RO: Selectați datele dinamice

en: Edit
ro_RO: Modifică

en: Edited
ro_RO: Editat

en: Edit Template
ro_RO: Editare șablon

en: Edit palette
ro_RO: Modifică paleta

en: Editing
ro_RO: Se modifică

en: Edit in WordPress
ro_RO: Modifică în WordPress

en: Elements
ro_RO: Elemente

en: Element classes
ro_RO: Clase de elemente

en: Element ID
ro_RO: Element de ID

en: Equal
ro_RO: Egal

en: No content
ro_RO: Fară conținut

en: No accordion item added.
ro_RO: Nu s-a adăugat niciun element de acordeon.

en: No audio file selected.
ro_RO: Nu este selectat niciun fișier audio.

en: No code found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun cod.

en: No date/fields set.
ro_RO: Nu sunt stabilite date/câmpuri.

en: No Facebook page URL provided.
ro_RO: Nu a fost furnizat niciun URL al paginii de Facebook.

en: No form field added.
ro_RO: Nu a fost adăugat niciun câmp de formular.

en: No HTML markup defined.
ro_RO: Nu este definit niciun marcaj HTML.

en: No icon selected.
ro_RO: Nu este selectată nicio pictogramă.

en: No list items defined.
ro_RO: Nu sunt definite elemente de listă.

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheia API Google Maps este necesară! Adăugați cheia în tabloul de bord la: %s

en: Bricks > Settings > API Keys
ro_RO: Bricks > Setări > Chei API

en: No pricing table defined.
ro_RO: Nu este definit niciun tabel de prețuri.

en: No progress bar created.
ro_RO: Nu a fost creată nicio bară de progres.

en: No slide added.
ro_RO: Nu s-a adăugat niciun diapozitiv.

en: No SVG selected.
ro_RO: Nu este selectat niciun SVG.

en: No tabs added.
ro_RO: Nu s-au adăugat file.

en: No team members added.
ro_RO: Niciun membru al echipei nu a fost adăugat.

en: No template selected.
ro_RO: Nu este selectat niciun șablon.

en: No testimonials added.
ro_RO: Nu au fost adăugate mărturii.

en: No text added.
ro_RO: Nu s-a adăugat niciun text.

en: No file URL provided.
ro_RO: Nu a fost furnizat niciun URL de fișier.

en: No video selected.
ro_RO: Nu este selectat niciun videoclip.

en: No YouTube URL provided.
ro_RO: Nu a fost furnizat niciun URL YouTube.

en: No Vimeo URL provided.
ro_RO: Nu a fost furnizat niciun URL Vimeo.

en: No dynamic data set.
ro_RO: Nu există un set de date dinamice.

en: The dynamic data is empty.
ro_RO: Datele dinamice sunt goale.

en: Email address
ro_RO: Adresă e-mail

en: End
ro_RO: Final

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ro_RO: Articolele nu au putut fi încărcate. Vă rugăm să vizitați baza de cunoștințe oficială:

en: 404 Error Page
ro_RO: 404 Pagină de eroare

en: Excerpt length
ro_RO: Lungime extras

en: Exclude current post
ro_RO: Excludeți postul actual

en: Expand
ro_RO: Extindeți

en: Expand all
ro_RO: Extinde tot

en: External URL
ro_RO: URL Extern

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
ro_RO: Adăugați atributul rel "noopener" sau "noreferrer" la orice link extern.

en: Extra large
ro_RO: Extra mare

en: Extra small
ro_RO: Extra mic

en: Field
ro_RO: Câmp

en: File
ro_RO: Fişier

en: "%s" imported.
ro_RO: "%s" importate.

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ro_RO: Importul pentru "%s" a eșuat: Numele există deja.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ro_RO: Importul pentru "%s" a eșuat: Format greșit.

en: Files
ro_RO: Fişiere

en: Fill
ro_RO: Umplere

en: No files chosen
ro_RO: Nici un fișier ales

en: Fill - Dark
ro_RO: Umplere - Întuneric

en: Fill - Light
ro_RO: Umplere - Lumină

en: Fill - Primary
ro_RO: Umplere - Primar

en: Finish
ro_RO: Finalizează

en: Fixed
ro_RO: Fixat

en: Font family
ro_RO: Familie font

en: Search fonts
ro_RO: Căutare fonturi

en: Font size
ro_RO: Mărime Font

en: Font style
ro_RO: Stil font

en: Font weight
ro_RO: Dimensiune font

en: Footer
ro_RO: Subsol

en: Footer saved as template
ro_RO: Subsol salvat ca șablon

en: Full size
ro_RO: Dimensiune completă

en: Full width
ro_RO: Lățime completă

en: Section
ro_RO: Secțiune

en: Gallery layout
ro_RO: Dispunerea galeriei

en: Outline - Dark
ro_RO: Contur - Întunecat

en: Outline - Light
ro_RO: Contur - Lumină

en: Outline - Primary
ro_RO: Contur - Primar

en: Global element
ro_RO: Element global

en: Active classes
ro_RO: Clase active

en: Global class created
ro_RO: Clasa globală creată

en: Global class deleted
ro_RO: Clasa globală eliminată

en: Global class renamed
ro_RO: Clasa globală a fost redenumită

en: Global classes imported
ro_RO: Clase globale importate

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ro_RO: Introduceți numele primei clase CSS globale în câmpul de mai sus. Apoi apăsați Enter pentru a o crea.

en: Learn more
ro_RO: Află mai mult

en: Add at least two colors to create a gradient.
ro_RO: Adăugați cel puțin două culori pentru a crea un gradient.

en: Back to settings
ro_RO: Înapoi la setări

en: Got it
ro_RO: Am înțeles

en: Go to
ro_RO: Mergi la

en: Grid
ro_RO: Grilă

en: Grid view
ro_RO: Vizualizare grilă

en: Spacing
ro_RO: Spațiere

en: Header
ro_RO: Antet

en: Header saved as template
ro_RO: Antet salvat ca șablon

en: Height
ro_RO: Înălțime

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Hidden
ro_RO: Ascuns

en: Hide info
ro_RO: Ascundeți informațiile

en: History
ro_RO: Istoric

en: History deleted
ro_RO: Istoric șters

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Home page
ro_RO: Pagina principala

en: Horizontal
ro_RO: Orizontal

en: How to create a header template
ro_RO: Cum se creează un șablon de antet

en: How to create a footer template
ro_RO: Cum se creează un șablon de subsol

en: Your browser does not support the audio tag.
ro_RO: Browserul tău nu acceptă tag-ul audio.

en: Your browser does not support the video tag.
ro_RO: Browserul tău nu acceptă eticheta video.

en: Hue
ro_RO: Nuanță

en: Ignore sticky posts
ro_RO: Ignoră articolele reprezentative

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ro_RO: Țineți apăsat CMD/CRTL pentru a selecta mai multe imagini.

en: Image not found
ro_RO: Imaginea nu a fost găsită

en: Image size
ro_RO: Dimensiune imagine

en: Import images
ro_RO: Importați imagini

en: Disabled: Show placeholder images.
ro_RO: Dezactivat: Afișați imagini de substituție.

en: Enabled: Download template images to media library.
ro_RO: Activat: Descărcați imaginile șablonului în biblioteca media.

en: Drop JSON file(s) in here
ro_RO: Plasează fișierul (fișierele) JSON aici

en: Imports
ro_RO: Importuri

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ro_RO: Trage și plasează fișierul (fișierele) șablon .JSON sau .ZIP aici ...

en: Import template
ro_RO: Importă șablon

en: Valid JSON data required to run the importer
ro_RO: Date JSON valide necesare pentru a rula importatorul

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
ro_RO: Acest șablon conține un stil de temă. Doriți să o importați?

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ro_RO: Acest șablon conține o paletă de culori. Doriți să o importați?

en: Include children
ro_RO: Includeți copii

en: Infinite
ro_RO: Infinit

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ro_RO: Personalizați lightbox: Setări > Stiluri temă > General

en: Inner container
ro_RO: Container interior

en: Insert
ro_RO: Introduce

en: Insert container
ro_RO: Introduceți container

en: Insert media
ro_RO: Introduce media

en: Insert layout
ro_RO: Introduceți aspectul

en: Insert template
ro_RO: Introduce șablonul

en: Insert template below
ro_RO: Introduce șablonul de mai jos

en: Internal post/page
ro_RO: Pagină/Articol intern

en: Invert
ro_RO: Invertit

en: Italic
ro_RO: Înclinat

en: Item
ro_RO: Element

en: Join Us
ro_RO: Înregistrare

en: Justify
ro_RO: Justificat

en: Justify content
ro_RO: Justificați conținutul

en: Keyboard shortcuts
ro_RO: Comenzi rapide de la tastatură

en: Language
ro_RO: Limba

en: Large
ro_RO: Mare

en: Last refresh
ro_RO: Ultima reîmprospătare

en: Latest
ro_RO: Cele mai recente

en: Layout
ro_RO: Aspect

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Letter spacing
ro_RO: Spațiul dintre litere

en: Lightbox Image
ro_RO: Imagine Lightbox

en: Lightbox Video
ro_RO: Casetă lightbox video

en: Lightness
ro_RO: Luminozitate

en: Line height
ro_RO: Înălţime linie

en: Linked
ro_RO: Legat de

en: List view
ro_RO: Listă

en: Loading templates
ro_RO: Se încarcă șabloanele

en: Load more
ro_RO: Mai mult

en: Locked
ro_RO: Blocat

en: Go back
ro_RO: Inapoi

en: Take over
ro_RO: Preia controlul

en: This post is already being edited.
ro_RO: Acest articol este deja în curs de modificare.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ro_RO: %s lucrează în prezent la aceast articol, ceea ce înseamnă că nu poți face modificări, decât dacă preiei tu conducerea.

en: Login
ro_RO: Autentificare

en: Loop
ro_RO: În buclă

en: Lowercase
ro_RO: Litere mici

en: Unlinked
ro_RO: Fără legătură

en: Opposites linked
ro_RO: Legate opus

en: All sides linked
ro_RO: Toate părțile sunt legate

en: Main query
ro_RO: Interogare principală

en: Margin
ro_RO: Margine

en: Max upload size: %s
ro_RO: Dimensiunea maximă de încărcare: %s

en: Meta key
ro_RO: Tasta Meta

en: Order meta key
ro_RO: Cheia meta a comenzii

en: Meta value
ro_RO: Valoare Meta

en: Numeric meta value
ro_RO: Metavaloare numerică

en: Meta query
ro_RO: Interogare meta

en: Menu order
ro_RO: Ordine meniu

en: Mobile
ro_RO: Mobil

en: Mode
ro_RO: Mod

en: modified
ro_RO: modificat

en: Modified date
ro_RO: Data modificării

en: January
ro_RO: Ianuarie

en: February
ro_RO: Februarie

en: March
ro_RO: Martie

en: April
ro_RO: Aprilie

en: May
ro_RO: Mai

en: June
ro_RO: Iunie

en: July
ro_RO: Iulie

en: September
ro_RO: Septembrie

en: October
ro_RO: Octombrie

en: November
ro_RO: Noiembrie

en: December
ro_RO: Decembrie

en: More layouts
ro_RO: Mai multe machete

en: Most Popular
ro_RO: Cel mai popular

en: Move
ro_RO: Mută

en: Moved
ro_RO: Mutat

en: My templates
ro_RO: Șabloanele mele

en: My account
ro_RO: Contul meu

en: Name
ro_RO: Nume

en: New
ro_RO: Nou

en: New color palette name
ro_RO: Noul nume al paletei de culori

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ro_RO: Adăugă prima ta culoare la această paletă selectând o valoare a culorii de mai sus și apoi clic pe "Save".

en: Type name, hit enter
ro_RO: Scrie numele, apasă enter

en: Next
ro_RO: Următorul

en: No matching settings found.
ro_RO: Nu s-au găsit setări corespunzătoare.

en: No file selected.
ro_RO: Niciun fișier ales.

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
ro_RO: Nu ai permisiuni suficiente (acces complet) pentru a modifica aceste setări. Te rog să iei legătura cu administratorul site-ului.

en: No
ro_RO: Nu

en: None
ro_RO: Nici unul

en: No-repeat
ro_RO: Fără repetare

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ro_RO: Nu s-a găsit nimic. Te rog să încerci din nou cu un alt cuvânt cheie!

en: No results
ro_RO: Nici un rezultat

en: No revisions.
ro_RO: Nu există revizuiri.

en: No dynamic data found.
ro_RO: Nu s-au găsit date dinamice.

en: No templates found.
ro_RO: Nu s-au găsit șabloane.

en: Nothing found.
ro_RO: Nu am gasit nimic.

en: Nothing to copy
ro_RO: Nimic de copiat

en: Nothing to paste
ro_RO: Nimic de lipit

en: Preview autosave
ro_RO: Previzualizare salvare automată

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ro_RO: Există o salvare automată mai recentă decât versiunea pe care o vizualizezi în prezent.

en: SVG files not imported for security reasons.
ro_RO: Fișierele SVG nu sunt importate din motive de securitate.

en: Set template style
ro_RO: Setați stilul șablonului

en: Inserted template uses theme style "%s"
ro_RO: Șablonul inserat utilizează stilul de temă "%s"

en: Change content
ro_RO: Schimbă conținutul

en: Currently previewing content from "%s".
ro_RO: În prezent se previzualizează conținutul din "%s".

en: Number
ro_RO: Număr

en: Numbered list
ro_RO: Listă numerotată

en: Offset
ro_RO: Decalaj

en: Oldest
ro_RO: Cele mai vechi

en: Opacity
ro_RO: Opacitate

en: Open in new tab
ro_RO: Deschideți în fila nouă

en: Order
ro_RO: Ordine

en: Order by
ro_RO: Ordonat după

en: Other classes
ro_RO: Alte clase

en: Overlay
ro_RO: Suprapunere

en: Overwrite
ro_RO: Suprascriere

en: Padding
ro_RO: Spațiere

en: Page
ro_RO: Pagină

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ro_RO: Selectați orice revizuire pentru a o previzualiza. Clic pe "Aplică" pentru a continua modificarea revizuirii selectate. Clic pe "Eliminare" pentru a continua modificarea revizuirii curente.

en: Parent
ro_RO: Părinte

en: Paste
ro_RO: Lipeste

en: Pasted
ro_RO: Lipit

en: Paste styles
ro_RO: Lipește stilurile

en: Pause on hover
ro_RO: Pauză la trecerea peste

en: Pin
ro_RO: Fixați

en: Pinned elements
ro_RO: Elemente fixate

en: Click on any element to add it to your canvas.
ro_RO: Faceți clic pe orice element pentru a-l adăuga la pânză.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ro_RO: Mesajul tău vine aici. Cu cât mai multe detalii, cu atât mai bine ;)

en: Placeholder image shown.
ro_RO: Imaginea afișată este o imagine de substituție.

en: Type title and hit enter
ro_RO: Scrie titlul și apasă Enter

en: Enter new template name
ro_RO: Scrie un nou nume de șablon

en: Search documentation
ro_RO: Caută în documentație

en: Select Dynamic Data
ro_RO: Selectează date dinamice

en: Select post/page
ro_RO: Selectează articolul/pagina

en: Select link type
ro_RO: Selectează tipul de legătură

en: Your name (optional)
ro_RO: Numele tău (optional)

en: Popup
ro_RO: Pop-up

en: Position
ro_RO: Poziție

en: Post
ro_RO: Articol

en: Posts
ro_RO: Articole

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ro_RO: Ignorat atunci când numărul de articole pe pagină este setat la "-1".

en: Posts per page
ro_RO: Articole pe pagină

en: Post type
ro_RO: Tip articol

en: Powered by %s
ro_RO: Susținut de %s

en: Prev
ro_RO: Precedent

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Preview mode
ro_RO: Mod previzualizare

en: Preview template
ro_RO: Previzualizare șablon

en: Active pseudo-class
ro_RO: Pseudoclasă activă

en: Pseudo-class created
ro_RO: Pseudo-clasă creată

en: Pseudo-class deleted
ro_RO: Pseudo-clasă eliminată

en: Select or create pseudo-class
ro_RO: Selectați sau creați o pseudo-clasă

en: States (pseudo-classes)
ro_RO: Stări (pseudo-clase)

en: Pseudo-element created
ro_RO: Pseudo-element creat

en: Pseudo-element deleted
ro_RO: Pseudo-element eliminat

en: Publish
ro_RO: Publică

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Published date
ro_RO: Data publicării

en: Quick nav
ro_RO: Navigație rapidă

en: Radius
ro_RO: Rază

en: Random
ro_RO: Aleator

en: Redo
ro_RO: Refă

en: Rel attribute
ro_RO: Atribut Rel

en: Reload canvas
ro_RO: Reîncărcați pânza

en: Remote
ro_RO: La distanta

en: Remote templates
ro_RO: Șabloane la distanță

en: Remove
ro_RO: Șterge

en: Remove all
ro_RO: Eliminați toate

en: Remove file
ro_RO: Sterge fisierul

en: Rename
ro_RO: Redenumește

en: Rename images
ro_RO: Redenumiți imaginile

en: Disabled: Keep original image filename.
ro_RO: Dezactivat: Păstrează numele original al fișierului de imagine.

en: Enabled: Rename image before download.
ro_RO: Activat: Redenumește imaginea înainte de descărcare.

en: Link rendered as
ro_RO: Legătură redată ca

en: Repeat
ro_RO: Repetă

en: Relation
ro_RO: Relatie

en: Replace content
ro_RO: Înlocuiește conținutul

en: Disabled: Insert below existing content.
ro_RO: Dezactivat: Inserează sub conținutul existent.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ro_RO: Activat: Înlocuiește conținutul existent cu date din șablon.

en: Responsive breakpoints
ro_RO: Puncte de întrerupere receptive

en: Reset styles
ro_RO: Resetare stiluri

en: Clear non-existing dynamic data
ro_RO: Șterge datele dinamice inexistente

en: Results
ro_RO: Rezultate

en: results for:
ro_RO: rezultate pentru:

en: Reverse
ro_RO: Inversează

en: Revision by
ro_RO: Revizuire de către

en: Revision deleted
ro_RO: Revizuire ștearsă

en: Revision applied
ro_RO: Revizuire aplicată

en: Revision discarded
ro_RO: Revizuire respinsă

en: Revisions
ro_RO: Revizuiri

en: All revisions deleted
ro_RO: Toate revizuirile au fost eliminate

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Roles
ro_RO: Roluri

en: Run code
ro_RO: Executați codul

en: Saturation
ro_RO: Saturație

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Save color in palette
ro_RO: Salvează culoarea în paletă

en: Save draft
ro_RO: Salvează schiță

en: Saved
ro_RO: Salvat

en: Save as global element
ro_RO: Salvați ca element global

en: Save new style
ro_RO: Salvați noul stil

en: Save style
ro_RO: Salvează stilul

en: Scale
ro_RO: Scală

en: Scroll
ro_RO: Derulare

en: Search elements ..
ro_RO: Caută elemente ..

en: Search for ..
ro_RO: Caută pentru ..

en: Search icons
ro_RO: Caută pictograme

en: Search settings
ro_RO: Setări de căutare

en: Search by title
ro_RO: Căutare după titlu

en: Search pages ..
ro_RO: Caută pagini ...

en: Search templates ..
ro_RO: Caută șabloane ..

en: Search tag
ro_RO: Etichetă de căutare

en: Container saved as template
ro_RO: Container salvat ca șablon

en: Select color palette
ro_RO: Alege paleta de culori

en: Set conditions
ro_RO: Stabilește condiții

en: Select file
ro_RO: Selectați fisiere

en: Select file(s) to import
ro_RO: Selectează fișier(e) pentru importat

en: Select icon
ro_RO: Alege pictograma

en: Select image
ro_RO: Alege imaginea

en: Select library
ro_RO: Alege biblioteca

en: Select post type
ro_RO: Alege tipul articolului

en: Select posts
ro_RO: Alege articolele

en: Select shortcode
ro_RO: Alege shortcode-ul

en: Select taxonomies
ro_RO: Alege taxonomiile

en: Select template
ro_RO: Alege șablonul

en: Select template tags
ro_RO: Alege etichetele șablonului

en: Select template type
ro_RO: Alege tipul de șablon

en: Select template to update
ro_RO: Alege șablonul de actualizat

en: Select terms
ro_RO: Alege termeni

en: Send
ro_RO: Trimite

en: Settings imported
ro_RO: Setări importate

en: Settings resetted
ro_RO: Setări resetate

en: Show author
ro_RO: Arată autorul

en: Show date
ro_RO: Arată data

en: Show empty
ro_RO: Arată gol

en: Show excerpt
ro_RO: Arată Fragment Articol

en: Show info
ro_RO: Arată Info

en: Show fullscreen
ro_RO: Afișează pe tot ecranul

en: Show title
ro_RO: Arată titlu

en: Single
ro_RO: Singur

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Skip
ro_RO: Sari peste

en: Small
ro_RO: Mic

en: Space between
ro_RO: Spațiul dintre

en: Space around
ro_RO: Spațiu în jur

en: Space evenly
ro_RO: Spațiu uniform

en: Spread
ro_RO: Răspândește

en: Square
ro_RO: Pătrat

en: Stretch
ro_RO: Întinde

en: Strike
ro_RO: Tăiat

en: Stroke color
ro_RO: Culoarea tăierii

en: Stroke width
ro_RO: Lățimea tăierii

en: Structure
ro_RO: Structură

en: Style
ro_RO: Stil

en: Styles
ro_RO: Stiluri

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Sure?
ro_RO: Sigur?

en: Switch to
ro_RO: Comută la

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ro_RO: Nu ai voie să încarci fișiere SVG.

en: Tablet
ro_RO: Tabletă

en: Tag
ro_RO: Etichetă

en: Taxonomy
ro_RO: Taxonomie

en: Taxonomies
ro_RO: Taxonomii

en: Taxonomy query
ro_RO: Interogare taxonomie

en: Template
ro_RO: Șablon

en: Template bundle
ro_RO: Pachet de șabloane

en: Template created
ro_RO: Șablon creat

en: Template deleted
ro_RO: Șablon șters

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ro_RO: Inserarea oricărui șablon suprascrie datele existente. Îți recomandăm să vă salvezi mai întâi modificările.

en: Template imported
ro_RO: Șablon importat

en: Template inserted
ro_RO: Șablon inserat

en: Template insert failed: This template has no data
ro_RO: Inserarea șablonului a eșuat: Acest șablon nu are date

en: Template overridden
ro_RO: Șablon suprascris

en: Released after you cancelled
ro_RO: Eliberat după ce ai anulat

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ro_RO: au fost lansate șabloane noi de când ai anulat Bricks.

en: Save as template
ro_RO: Salvează ca șablon

en: Template saved
ro_RO: Șablon salvat

en: Template settings
ro_RO: Setări șablon

en: Template tag
ro_RO: Etichetă șablon

en: Template tags
ro_RO: Etichete de șablon

en: Template type
ro_RO: Tipul de șablon

en: Select the type of template you want to create:
ro_RO: Alege tipul de șablon pe care vrei să îl realizezi:

en: Terms
ro_RO: Termeni

en: Text align
ro_RO: Aliniere text

en: Text decoration
ro_RO: Decorarea textului

en: Text shadow
ro_RO: Umbra text

en: Text transform
ro_RO: Transformare text

en: Theme Styles
ro_RO: Stiluri de teme

en: Active style
ro_RO: Stil activ

en: Set condition(s) to apply your theme style to your entire site or only certain areas.
ro_RO: Stabilește condiții pentru a aplica stilul temei la întregul site sau numai în anumite zone.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ro_RO: Numele stilului introdus există deja. Te rog să alege un alt nume.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ro_RO: Alege un stil de temă sau creați unul nou pentru a stiliza site-ul (%s).

en: learn more
ro_RO: află mai multe

en: Theme style created
ro_RO: Stilul temei creat

en: Theme style deleted
ro_RO: Stilul temei șters

en: New theme style name
ro_RO: Noul nume al stilului de temă

en: Style saved
ro_RO: Stil salvat

en: Top
ro_RO: Sus

en: Top left
ro_RO: Stânga sus

en: Top center
ro_RO: Centru sus

en: Top right
ro_RO: Dreapta sus

en: Thumbnail
ro_RO: Miniatură

en: Typography
ro_RO: Tipografie

en: Translate X
ro_RO: Traducere X

en: Translate Y
ro_RO: Traducere Y

en: Scale X
ro_RO: Axa X

en: Scale Y
ro_RO: Axa Y

en: Rotate X
ro_RO: Rotire X

en: Rotate Y
ro_RO: Rotire Y

en: Rotate Z
ro_RO: Rotire Z

en: Skew X
ro_RO: Înclinație X

en: Skew Y
ro_RO: Înclinație Y

en: Underline
ro_RO: Subliniat

en: Undo
ro_RO: Anulare

en: Unlink
ro_RO: Șterge legătura

en: Unlocked
ro_RO: Deblocat

en: Your Unsplash API key is not valid.
ro_RO: Cheia ta de API Unsplash nu este valabilă.

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheia API Unsplash este necesară! Adaugă cheia în tabloul de bord la: %s

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ro_RO: A fost atinsă limita de accesări pentru această oră. Te rugăm să așteptați până la următoarea oră completă pentru a o reseta.

en: Type keyword, hit enter.
ro_RO: Scrie cuvântul cheie și apasă enter.

en: Uncategorized
ro_RO: Fără categorie

en: Understanding the layout
ro_RO: Înțelegerea aspectului

en: Select/enter unit
ro_RO: Selectați/introduceți unitatea

en: Unpin
ro_RO: Anulați fixarea

en: Set Unsplash API Key
ro_RO: Setează Cheia API Unsplash

en: Update
ro_RO: Actualizare

en: Update color in palette
ro_RO: Actualizarea culorii în paletă

en: Uppercase
ro_RO: Majuscule

en: User profile
ro_RO: Profilul utilizatorului

en: Vertical alignment
ro_RO: Aliniere verticală

en: Video URL
ro_RO: URL Video

en: View on frontend
ro_RO: Vizualizare pe frontend

en: Visit Bricks Academy
ro_RO: Vizitează Academia Bricks

en: Visit docs
ro_RO: Vizitează docs

en: Width
ro_RO: Lăţime

en: Product
ro_RO: Produs

en: Wrap
ro_RO: Înfășurat

en: X axis
ro_RO: Axa X

en: Y axis
ro_RO: Axa Y

en: Yes
ro_RO: Da

en: You are missing out!
ro_RO: Pierzi dacă nu acționezi acum!

en: Z-index
ro_RO: Indicele Z

en: All right
ro_RO: În regulă

en: Amazing
ro_RO: Uimitor

en: Aye
ro_RO: Daaa

en: Beautiful
ro_RO: Frumos

en: Brilliant
ro_RO: Strălucitor

en: Champ
ro_RO: Campion

en: Congrats
ro_RO: Felicitări

en: Done
ro_RO: Terminat

en: Excellent
ro_RO: Excelent

en: Exceptional
ro_RO: Excepțional

en: Enjoy
ro_RO: Bucură-te

en: Fine
ro_RO: Bine

en: Good
ro_RO: Bun

en: Grand
ro_RO: Grandios

en: Impressive
ro_RO: Impresionant

en: Incredible
ro_RO: Incredibil

en: Magnificent
ro_RO: Magnific

en: Marvelous
ro_RO: Minunat

en: Neat
ro_RO: Îngrijit

en: Nice job
ro_RO: Bună treabă

en: Outstanding
ro_RO: Remarcabil

en: Remarkable
ro_RO: Remarcabil

en: Skillful
ro_RO: Iscusit

en: Stunning
ro_RO: Uimitor

en: Sure thing
ro_RO: Sigur că da

en: Sweet
ro_RO: Dulce

en: Very well
ro_RO: Foarte bine

en: Wonderful
ro_RO: Minunat

en: Yeah
ro_RO: Daaa

en: Yep
ro_RO: Da, da

en: Builder access
ro_RO: Acces la constructor

en: No access
ro_RO: Fără acces

en: Edit content
ro_RO: Modifică conținutul

en: Full access
ro_RO: Acces complet

en: Upload SVG
ro_RO: Încărcați SVG

en: Code Execution
ro_RO: Execuția codului

en: Allow user to upload SVG files
ro_RO: Permiteți utilizatorului să încarce fișiere SVG

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ro_RO: Permiteți utilizatorului să modifice și să execute codul prin intermediul elementului Code

en: Manage your custom font files
ro_RO: Gestionează fișierele de fonturi personalizate

en: Add a font variant
ro_RO: Adaugă o variantă de font

en: Thin
ro_RO: Subțire

en: Extra Light
ro_RO: Extra Subţire

en: Light
ro_RO: Luminos

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Semi Bold
ro_RO: Aldin

en: Black
ro_RO: Negru

en: Oblique
ro_RO: Oblic

en: Font preview
ro_RO: Previzualizare font

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ro_RO: Font TrueType: Date de font necomprimate, dar suport parțial pentru IE9+.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ro_RO: Web Open Font Format: Font TrueType/OpenType comprimat cu informații despre sursa fontului și suport complet pentru IE9+ (recomandat).

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ro_RO: Web Open Font Format 2.0: Font TrueType/OpenType cu o compresie chiar mai bună decât WOFF 1.0, dar fără suport pentru browserul IE.

en: %s file
ro_RO: %s fișier

en: Upload .%s file
ro_RO: Încarcă fișierul .%s

en: Upload
ro_RO: Încarcă

en: Font Family
ro_RO: Familie Font

en: Font Preview
ro_RO: Previzualizare Font

en: Custom Font
ro_RO: Font personalizat

en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Custom Font
ro_RO: Adaugă un nou font personalizat

en: Edit Custom Font
ro_RO: Modificare font personalizat

en: New Custom Font
ro_RO: Font personalizat nou

en: View Custom Font
ro_RO: Vezi font-ul personalizat

en: View Custom Fonts
ro_RO: Vezi font-urile personalizate

en: Search Custom Fonts
ro_RO: Caută font-uri personalizate

en: No Custom Fonts found
ro_RO: Nu s-au găsit fonturi personalizate

en: No Custom Font found in Trash
ro_RO: Nu s-a găsit niciun font personalizat în coșul de gunoi

en: All Custom Fonts
ro_RO: Toate fonturile personalizate

en: Quick Feedback
ro_RO: Feedback rapid

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ro_RO: Înainte de a dezactiva Bricks, poți să-mi spui de ce? Mi-ar plăcea să includ feedback-ul tău pentru a îmbunătăți Bricks. Îți mulțumesc foarte mult!

en: I no longer need Bricks
ro_RO: Nu mai am nevoie de Bricks

en: I found a better site builder
ro_RO: Am găsit un constructor de site mai bun

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ro_RO: Care este numele acestui constructor de site-uri? Și de ce l-ați ales?

en: I don't know how to use this Bricks
ro_RO: Nu știu cum să folosesc Bricks

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ro_RO: Ați explorat %1$s? Sau ați luat legătura cu mine prin %2$s?

en: It's just a temporary deactivation
ro_RO: Este doar o dezactivare temporară

en: Other
ro_RO: Altele

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ro_RO: Te rugăm să ne comunici motivul(le) pentru dezactivarea Bricks. Cu cât mai multe detalii, cu atât mai bine :)

en: Submit & Deactivate
ro_RO: Trimite & dezactivează

en: Skip & Deactivate
ro_RO: Omite și dezactivează

en: PHP class does not exist
ro_RO: Clasa PHP nu există

en: Skip to main content
ro_RO: Treci la conținutul principal

en: Skip to footer
ro_RO: Salt la subsol

en: All terms
ro_RO: Toți termenii

en: Results for: %s
ro_RO: Rezultate pentru: %s

en: Page %s
ro_RO: Pagina %s

en: Archives: %s
ro_RO: Arhive: %s

en: Chats
ro_RO: Conversații

en: Statuses
ro_RO: Stări

en: Links
ro_RO: Legături

en: Quotes
ro_RO: Citate

en: Videos
ro_RO: Videoclipuri

en: Images
ro_RO: Imagini

en: Galleries
ro_RO: Galerii

en: Asides
ro_RO: Note

en: Day: %s
ro_RO: Zi: %s

en: Month: %s
ro_RO: Lună: %s

en: Year: %s
ro_RO: An: %s

en: Author: %s
ro_RO: Autor: %s

en: Tag: %s
ro_RO: Etichetă: %s

en: Category: %s
ro_RO: Categorie: %s

en: Page not found
ro_RO: Pagina nu a fost găsită

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ro_RO: Nu există nici un fragment, deoarece acesta este un articol protejat.

en: Pagination
ro_RO: Paginare

en: Archive (recent posts)
ro_RO: Arhivă (postări recente)

en: Archive (author)
ro_RO: Arhiva (autor)

en: Archive (date)
ro_RO: Arhivă (data)

en: Archive (posts)
ro_RO: Arhivă (posturi)

en: Archive (term)
ro_RO: Arhivă (termen)

en: Single post/page
ro_RO: Un singur post/pagină

en: No license key provided.
ro_RO: Nu este furnizată nicio cheie de licență.

en: No license for provided license key found.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio licență pentru cheia de licență furnizată.

en: License activated.
ro_RO: Licența activată.

en: Welcome to Bricks
ro_RO: Bine ați venit la Bricks

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ro_RO: Activează licența pentru a modifica cu Bricks, primești actualizări cu un singur clic și acces la toate șabloanele comunității.

en: Activate License
ro_RO: Activează licența

en: Error: Invalid license key
ro_RO: Eroare: Cheie de licență invalidă

en: Your provided license key is invalid. Please deactive and then reactivate your license.
ro_RO: Cheia de licență furnizată nu este valabilă. Vă rugăm să dezactivați și apoi să vă reactivați licența.

en: Error: License mismatch
ro_RO: Eroare: Nepotrivire de licență

en: Your website does not match your license key. Please deactive and then reactivate your license.
ro_RO: Site-ul nu corespunde cu cheia de licență. Te rugăm să dezactivezi și apoi să reactivezi licența.

en: %s ago
ro_RO: %s în urmă

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ro_RO: d.m.Y @ H:i

en: Desktop: base breakpoint (all devices)
ro_RO: Desktop: punct de întrerupere de bază (toate dispozitivele)

en: Tablet portrait
ro_RO: Tabletă portret

en: Mobile landscape
ro_RO: Mobil orizontal

en: Mobile portrait
ro_RO: Mobil portret

en: Builder
ro_RO: Constructor

en: Sidebar
ro_RO: Bară laterală

en: Edit header
ro_RO: Editați antetul

en: Edit footer
ro_RO: Editați foaia de subsol

en: Go to: Bricks Templates
ro_RO: Mergeți la: Șabloanele Bricks

en: Render with Bricks
ro_RO: Renderizare cu Bricks

en: Render with WordPress
ro_RO: Renderizare cu WordPress

en: Ultra light with labels
ro_RO: Ultra ușor cu etichete

en: Blue water
ro_RO: Apă albastră

en: Light dream
ro_RO: Vis ușor

en: Blue essence
ro_RO: Esență albastră

en: Pale dawn
ro_RO: Zori palide

en: Neutral blue
ro_RO: Albastru neutru

en: Avocado world
ro_RO: Lumea avocado

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: No repeat
ro_RO: Fără repetare

en: Repeat-x
ro_RO: Repetă-x

en: Repeat-y
ro_RO: Repetă-y

en: Primary
ro_RO: Primar

en: Secondary
ro_RO: Secundar

en: Dark
ro_RO: Întunecat

en: Muted
ro_RO: Mut

en: Success
ro_RO: Succes

en: Warning
ro_RO: Atenție

en: Danger
ro_RO: Pericol

en: Dashed
ro_RO: Punctată

en: Double
ro_RO: Dublu

en: Groove
ro_RO: Grea

en: Ridge
ro_RO: Creastă

en: Outset
ro_RO: Început

en: Relative
ro_RO: Relativ

en: Absolute
ro_RO: Absolut

en: Sticky
ro_RO: Lipicios

en: Users
ro_RO: Utilizatori

en: No wrap
ro_RO: Fără ambalaj

en: Wrap reverse
ro_RO: Înfășurare inversă

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ro_RO: Fișierul nu a fost încărcat din cauza unei erori de igienizare. Te rugăm să verifici fișierul SVG sau să ne contactați.

en: My Templates
ro_RO: Șabloanele mele

en: Add New Template
ro_RO: Adaugă Șablon Nou

en: New Template
ro_RO: Șablon Nou

en: View Template
ro_RO: Vezi Șablon

en: View Templates
ro_RO: Vezi șabloanele

en: Search Templates
ro_RO: Caută șabloane

en: No Templates found
ro_RO: Nu s-au găsit șabloane

en: No Template found in Trash
ro_RO: Nu s-a găsit niciun șablon în coșul de gunoi

en: All Templates
ro_RO: Toate șabloanele

en: Template Tags
ro_RO: Etichete șablon

en: Template Tag
ro_RO: Etichetă șablon

en: All Template Tags
ro_RO: Toate etichetele șablon

en: Edit Template Tag
ro_RO: Modifică eticheta șablon

en: View Template Tag
ro_RO: Vezi eticheta șablon

en: Update Template Tag
ro_RO: Actualizează eticheta șablon

en: Add New Template Tag
ro_RO: Adaugă o etichetă nouă de șablon

en: New Template Name
ro_RO: Nume șablon nou

en: Search Template Tags
ro_RO: Caută etichete de șablon

en: No Template Tag found
ro_RO: Nu a fost găsită nici o eitchetă de șablon

en: Template Bundles
ro_RO: Pachete de șabloane

en: Template Bundle
ro_RO: Pachet de șabloane

en: All Template Bundles
ro_RO: Toate pachetele de șabloane

en: Edit Template Bundle
ro_RO: Modifică pachetul de șabloane

en: View Template Bundle
ro_RO: Vezi pachetul de șabloane

en: Update Template Bundle
ro_RO: Actualizează pachetul de șabloane

en: Add New Template Bundle
ro_RO: Adaugă un nou pachet de șabloane

en: Search Template Bundles
ro_RO: Caută pachete de șabloane

en: No Template Bundle found
ro_RO: Nu a fost găsit niciun pachet de șabloane

en: Not allowed: Infinite template loop.
ro_RO: Nu este permis: Buclă infinită de șabloane.

en: Your selected template is empty.
ro_RO: Șablonul selectat este gol.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ro_RO: Site-ul de la care soliciți șabloane are accesul la șabloanele sale dezactivat.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ro_RO: Ne pare rău, dar nu a fost furnizat niciun URL al site-ului.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ro_RO: Site-ul dvs. (%1$s) nu are permisiunea de a accesa șabloanele din %2$s

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ro_RO: Site-ul de pe care solicitați șabloane necesită o parolă pentru șabloane la distanță.

en: Your remote templates password is incorrect.
ro_RO: Parola șabloanelor la distanță este incorectă.

en: Element - Accordion
ro_RO: Element - Acordeon

en: Element - Alert
ro_RO: Element - Alertă

en: Element - Button
ro_RO: Element - Buton

en: Element - Carousel
ro_RO: Element - Carusel

en: Element - Code
ro_RO: Element - Cod

en: Element - Counter
ro_RO: Element - Contor

en: Element - Divider
ro_RO: Element - Despărțitor

en: Element - Form
ro_RO: Element - Formular

en: Element - Heading
ro_RO: Element - Titlu

en: Element - Icon Box
ro_RO: Element - Caseta de pictograme

en: Element - Image
ro_RO: Element - Imagine

en: Element - Image Gallery
ro_RO: Element - Galerie de imagini

en: Element - List
ro_RO: Element - Listă

en: Element - Nav Menu
ro_RO: Element - Meniu Navigație

en: Element - Post Content
ro_RO: Element - Conținut Articol

en: Element - Post Meta
ro_RO: Element - Meta Articol

en: Element - Post Navigation
ro_RO: Element - Navigație articol

en: Element - Related Posts
ro_RO: Element - Articole conexe

en: Element - Post Taxonomy
ro_RO: Element - Taxonomie Articol

en: Element - Post Title
ro_RO: Element - Titlu articol

en: Element - Pricing Tables
ro_RO: Element - Tabele de prețuri

en: Element - Progress Bar
ro_RO: Element - Bara de progres

en: Element - Search
ro_RO: Element - Căutare

en: Element - Sidebar
ro_RO: Element - Bara laterală

en: Element - Social Icons
ro_RO: Element - Icoane sociale

en: Element - Tabs
ro_RO: Element - File

en: Element - Team Members
ro_RO: Element - Membrii echipei

en: Element - Testimonials
ro_RO: Element - Mărturii

en: Sale
ro_RO: Reducere

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
ro_RO: Acest tip de șablon este afișat automat pe pagina corectă.

en: Archive (products)
ro_RO: Arhivă (produse)

en: Cart contents
ro_RO: Conținutul coșului

en: Ready to publish your first post?
ro_RO: Ești gata să publici primul articol?

en: Get started here
ro_RO: Începe aici

en: Related posts
ro_RO: Articole recomandate

en: Installed version
ro_RO: Versiunea instalată

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ro_RO: Deși este foarte tentant să începi imediat să editezi cu Bricks, vei avea o experiență mult mai bună dacă parcurgi rapid secțiunea "Noțiuni de bază" din Bricks Academy despre cum să folosești Bricks în mod cât mai productiv.

en: How Editing With Bricks Works
ro_RO: Cum funcționează editarea cu Bricks

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ro_RO: Odată ce te-ai familiarizat cu modul în care funcționează Bricks, este o idee bună să înveți despre șabloane. Acesta este modul în care poti creea antetul, subsolul și orice alt tip de conținut reutilizabil, cum ar fi șablonul postărilor de pe blog, arhivele, paginile cu rezultate de căutare și de eroare.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ro_RO: Articolele "Features" acoperă subiecte precum integrarea Unsplash, codul personalizat (CSS și JS), gradienți, bare laterale, separatoare de forme, elemente globale etc.

en: Features
ro_RO: Caracteristici

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ro_RO: În cazul în care ești un dezvoltator, poți personaliza Bricks și mai mult cu hook-uri personalizate, filtre sau prin crearea de elemente proprii.

en: Developer
ro_RO: Dezvoltator

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
ro_RO: Pentru întrebări despre Bricks, te rugăm să trimiți un e-mail la help@bricksbuilder.io. Dacă vrei să alfi ce este în curs de dezvoltare, accesează roadmap-ul nostru. Acolo poți, de asemenea, să trimiți propriile cereri de caracteristici pentru ca alții să le voteze și să le comenteze.

en: Get In Touch
ro_RO: Contactează-ne

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ro_RO: Conectează-te la %s pentru a prelua cheia de licență sau copiați-o și lipiți-o din e-mailul de confirmare a achiziției.

en: your account
ro_RO: contul tău

en: Please copy & paste your license key in here ..
ro_RO: Te rugăm să copiezi și să lipești cheia de licență aici ..

en: Activate license
ro_RO: Activează licența

en: License key format
ro_RO: Formatul cheii de licență

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ro_RO: Poți să îți gestionezi licența, să actualizezi metoda de plată și să vizualizezi facturile chiar de la %s.

en: Deactive license
ro_RO: Dezactivează Licență

en: Status
ro_RO: Stare

en: Export Settings
ro_RO: Exportă setările

en: Import Settings
ro_RO: Importă setări

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ro_RO: Alege și importă fișierul JSON de setări de pe computer.

en: Import settings
ro_RO: Importă setările

en: Performance
ro_RO: Performanță

en: API keys
ro_RO: Chei API

en: Custom code
ro_RO: Cod personalizat

en: Post types
ro_RO: Tipuri de articole

en: Select post types to %s.
ro_RO: Selectați tipurile de articol la %s.

en: edit with Bricks
ro_RO: editare cu Bricks

en: Gutenberg data
ro_RO: Date Gutenberg

en: %s into Bricks data and vice versa.
ro_RO: %s în date Bricks și viceversa.

en: Convert Gutenberg data
ro_RO: Convertește datele Gutenberg

en: Load Gutenberg data into Bricks
ro_RO: Încarcă datele Gutenberg în Bricks

en: Save Bricks data as Gutenberg data
ro_RO: Salvează datele Bricks ca date Gutenberg

en: SVG uploads
ro_RO: Încarcă SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ro_RO: Fișierele SVG descriu imagini în format XML și, prin urmare, pot conține coduri malițioase. Cu %s activat, Bricks va încerca să igienizeze fișierele SVG în timpul încărcării.

en: Miscellaneous
ro_RO: Diverse

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ro_RO: Dezactivați meta tag-urile Bricks Open Graph

en: Disable Bricks SEO meta tags
ro_RO: Dezactivați meta tag-urile Bricks SEO

en: Generate custom image sizes
ro_RO: Generați dimensiuni de imagine personalizate

en: Enable "%s" button
ro_RO: Activați butonul "%s"

en: Disable "Skip links"
ro_RO: Dezactivați "Skip links"

en: Query Bricks data in search results
ro_RO: Consultați datele Bricks în rezultatele căutării

en: Convert
ro_RO: Transforma

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ro_RO: Rularea %s detectează orice date învechite din Bricks și le actualizează automat cu cea mai recentă sintaxă.

en: Converter
ro_RO: Convertor

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ro_RO: Vă rugăm să creați o copie de rezervă a întregului site înainte de a rula convertorul.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ro_RO: Setează %s pentru fiecare rol de utilizator. Pentru a defini accesul pentru un anumit utilizator, modifică direct profilul utilizatorului.

en: builder access
ro_RO: acces constructor

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
ro_RO: Permiteți executarea codului pentru un anumit utilizator sau rol prin intermediul elementului "Code". Adăugați numai codul pe care îl considerați sigur și acordați permisiunea utilizatorilor în care aveți deplină încredere.

en: Disable code execution
ro_RO: Dezactivează executarea codului

en: Disable default templates
ro_RO: Dezactivează șabloanele implicite

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ro_RO: Dacă nu sunt setate condiții pentru șabloane, Bricks afișează șabloanele publicate (antet, subsol, etc.) în partea frontală a site-ului. Selectează această setare pentru a dezactiva acest comportament. Asigură-te că setezi în schimb condițiile pentru șabloane.

en: Public templates
ro_RO: Șabloane publice

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ro_RO: Permite ca șabloanele tale să fie publice și să poată fi vizualizate de oricine. Dezactivează pentru a permite doar utilizatorilor conectați să vizualizeze șabloanele.

en: My Templates Access
ro_RO: Aprob accesul la șabloanele mele

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ro_RO: Permite altor site-uri să răsfoiască și să introducă șabloane din biblioteca lor de șabloane. Restrictionează accesul la șabloane prin intermediul setărilor "URL-uri permise" și "Protecție cu parolă" de mai jos.

en: Whitelist URLs
ro_RO: URL-uri permise (whitelist)

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ro_RO: Permiteți accesul la șabloane numai site-urilor introduse mai sus. Un URL pe linie.

en: Password Protection
ro_RO: Protecție șabloane cu parolă

en: Password protect your templates.
ro_RO: Protejează șabloanele cu parolă. Aceasta este o metodă suplimentară de protecție în plus față de URL-uri permise (whitelist).

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ro_RO: Încarcă șabloane din orice altă instalație Bricks la care ai acces în biblioteca de șabloane.

en: Remote templates URL
ro_RO: URL-ul șabloanelor la distanță

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ro_RO: Asigură-te că site-ul de la distanță introdus aici v-a bifa căsuța de mai sus cu "Aprob accesul la șabloanele mele".

en: Remote Templates Password
ro_RO: Parolă pentru șabloanele de la distanță

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ro_RO: Pune aici parola furnizată de site-ul la distanță dacă acesta are o parolă configurată pentru acces.

en: Disable autosave
ro_RO: Dezactivează salvarea automată

en: Autosave interval (seconds)
ro_RO: Interval de salvare automată (secunde)

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ro_RO: Valoarea implicită: 60 de secunde. Intervalul minim de salvare automată este de 15 secunde.

en: Builder mode
ro_RO: Modul constructor

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ro_RO: Creați-vă propriul mod de construire prin variabile CSS.

en: Set the builder language.
ro_RO: Setați limba constructorului.

en: No link
ro_RO: Nici un link

en: Toolbar logo link
ro_RO: Link-ul cu logo pentru bara de instrumente

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ro_RO: Setează destinația legăturii personalizate pentru logo-ul barei de instrumente a constructorului.

en: Confirm delete
ro_RO: Confirmați ștergerea

en: Enable to show a confirmation before deleting an element.
ro_RO: Activați pentru a afișa o confirmare înainte de a șterge un element.

en: Structure panel auto-sync
ro_RO: Sincronizare automată a panoului de structură

en: Auto-toggle & scroll active element in "Structure" panel
ro_RO: Comutarea automată și derularea elementului activ în panoul "Structură"

en: Disable emojis
ro_RO: Dezactivează emoticoanele

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună dacă nu folosiți emoticoane pe site.

en: Disable embed
ro_RO: Dezactivează încorporarea (embed)

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună dacă nu folosiți inserții, cum ar fi videoclipurile YouTube pe site.

en: Disable lazy loading
ro_RO: Dezactivează încărcarea leneșă

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ro_RO: Setează dacă ai probleme cu încărcarea leneșă încorporată în Bricks.

en: Disable jQuery migrate
ro_RO: Dezactivează jQuery migrate

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună dacă nu rulați niciun cod jQuery mai vechi de versiunea 1.9.

en: CSS loading method
ro_RO: Metoda de încărcare CSS

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ro_RO: Stilurile specifice paginii sunt încărcate în linie în mod implicit. Selectați "Fișiere externe" pentru a încărca numai CSS necesar și pentru a permite stocarea în cache a foilor de stil.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ro_RO: Permisiunile de scriere din directorul de încărcări sunt insuficiente.

en: Inline styles (default)
ro_RO: Stiluri în linie (implicit)

en: External files
ro_RO: Fișiere externe

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ro_RO: Vă rugăm să faceți clic pe butonul de mai jos pentru a genera toate fișierele CSS necesare.

en: Regenerate CSS files
ro_RO: Regenerați fișierele CSS

en: CSS files processed
ro_RO: Fișiere CSS prelucrate

en: Webfont loading method
ro_RO: Metoda de încărcare Webfont

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ro_RO: Fonturile web (cum ar fi Google Fonts) sunt încărcate în mod implicit prin intermediul foilor de stil. Selectați "Webfont Loader" (Încărcător de fonturi web) pentru a evita FOUT (Flash de text nestilizat), ascunzând conținutul site-ului dvs. web până când toate fonturile web sunt încărcate.

en: Stylesheets (default)
ro_RO: Foi de stil (implicit)

en: Unsplash API key
ro_RO: Cheia API Unsplash

en: How to get your Unsplash API key
ro_RO: Cum să obții cheia API Unsplash

en: Google Maps API keys
ro_RO: Chei API Google Maps

en: How to get your Google Maps API key
ro_RO: Cum să obții cheia API Google Maps

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
ro_RO: Google reCAPTCHA v3 API Cheia site-ului

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ro_RO: Cum să obții cheia de site pentru Google reCAPTCHA v3 API

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ro_RO: Google reCAPTCHA v3 API - Cheie Secretă

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ro_RO: Cum să obții cheia secretă pentru Google reCAPTCHA v3 API

en: MailChimp API key
ro_RO: Cheia API MailChimp

en: How to get your MailChimp API key
ro_RO: Cum să obții cheia API MailChimp

en: Sendgrid API key
ro_RO: Cheia API Sendgrid

en: How to get your SenGrid API key
ro_RO: Cum să obții cheia API SenGrid

en: How to get your Facebook App ID
ro_RO: Cum să obții ID-ul aplicației Facebook

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
ro_RO: Orice cod personalizat de mai jos se va încărca la nivel global pe toate paginile site-ului. Încadrați scripturile de mai jos în tag-uri &lt;script&gt;.

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ro_RO: Utilizați constructorul pentru a adăuga cod personalizat la o anumită pagină.

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
ro_RO: Stilurile în linie (CSS) sunt adăugate la eticheta %s.

en: Header scripts
ro_RO: Script-uri antet

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
ro_RO: Scripturile de antet sunt adăugate chiar înainte de închiderea etichetei %s. Perfect pentru scripturile de urmărire, cum ar fi Google Analytics etc.

en: Body (header) scripts
ro_RO: Scripturi în corp (la început)

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ro_RO: Scripturile din corp sunt adăugate imediat după deschiderea etichetei %s.

en: Body (footer) scripts
ro_RO: Scripturi în corp (la final)

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ro_RO: Scripturile din subsol sunt adăugate chiar înainte de închiderea etichetei %s.

en: Disable WooCommerce builder
ro_RO: Dezactivați constructorul WooCommerce

en: Products
ro_RO: Produse

en: Product badge "Sale"
ro_RO: Insigna produsului "Reducere"

en: Percentage
ro_RO: Procent

en: Product badge "New"
ro_RO: Insigna produsului "Nou"

en: Show badge if product is less than .. days old.
ro_RO: Afișați ecusonul dacă produsul are o vechime mai mică de ... zile.

en: Disable product gallery zoom
ro_RO: Dezactivați zoomul galeriei de produse

en: Disable product gallery lightbox
ro_RO: Dezactivați caseta luminoasă a galeriei de produse

en: Save Settings
ro_RO: Salvează setările

en: Reset Settings
ro_RO: Resetare parametri

en: Missing sidebar name.
ro_RO: Lipsește numele barei laterale.

en: New sidebar created.
ro_RO: A fost creată o nouă bară laterală.

en: Sidebar deleted.
ro_RO: Bara laterală a fost ștearsă.

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ro_RO: Creați și gestionați un număr nelimitat de bare laterale personalizate. Adăugați bare laterale în constructor folosind elementul "Bară Laterală".

en: Create new sidebar
ro_RO: Creați o nouă bară laterală

en: Sidebar name *
ro_RO: Numele barei laterale *

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Description (optional)
ro_RO: Descriere (opţional)

en: Registered sidebars
ro_RO: Bare laterale înregistrate

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ro_RO: Nu ați înregistrat încă nicio bară laterală personalizată.

en: Delete this sidebar
ro_RO: Ștergeți această bară laterală

en: Do you really want to delete this sidebar?
ro_RO: Chiar vrei să ștergi această bară laterală?

en: Theme name
ro_RO: Numele temei

en: Theme version
ro_RO: Versiune temă

en: Theme author
ro_RO: Autorul temei

en: Theme author URI
ro_RO: URI Autorul temei

en: Theme is child theme
ro_RO: Tema este o temă copil

en: Parent theme name
ro_RO: Numele temei părinte

en: Parent theme version
ro_RO: Versiunea temei părinte

en: Parent theme URI
ro_RO: URI-ul temei părinte

en: Parent theme author URI
ro_RO: URI Autor temă părinte

en: Home URL
ro_RO: URL pagină principală

en: Site URL
ro_RO: URL site

en: REST API Prefix
ro_RO: Prefixul API REST

en: WP version
ro_RO: Versiunea WP

en: WP debug
ro_RO: Mod depanare WP

en: WP language
ro_RO: Limba WP

en: WP memory limit
ro_RO: Limita de memorie WP

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ro_RO: Limita recomandată pentru wp_memory_limit: 64M (sau mai mult)

en: Server info
ro_RO: Informații despre server

en: MySQL version
ro_RO: Versiune MySQL

en: PHP version
ro_RO: Versiunea PHP

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ro_RO: Min. Versiunea PHP pentru a rula Bricks este PHP 5.4

en: PHP post max size
ro_RO: Dimensiunea post_max_size PHP

en: PHP execution time limit
ro_RO: Limita de timp de execuție (execution time limit) PHP

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ro_RO: Recomandăm un max_execution_time de 180 (sau mai mult)

en: PHP safe mode
ro_RO: Modul sigur PHP (safemode)

en: PHP memory limit
ro_RO: Limita de memorie PHP

en: PHP max upload file size
ro_RO: Dimensiunea maximă permisă pentru încărcare PHP

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
ro_RO: Dimensiunea maximă recomandată upload_max_filesize: 16M (sau mai mult)

en: Theme Information
ro_RO: Informatii despre tema

en: WordPress Environment
ro_RO: Mediul WordPress

en: Server Environment
ro_RO: Mediu server

en: Active Plugins
ro_RO: Plugin-uri active

en: Accordion
ro_RO: Acordeon

en: Subtitle
ro_RO: Subtitlu

en: Accordion title
ro_RO: Titlul acordeonului

en: I am a so called subtitle.
ro_RO: Eu sunt un așa-zis subtitlu.

en: Accordion content goes here ..
ro_RO: Conținutul acordeonului merge aici ..

en: Accordion title 2
ro_RO: Acordeon titlu 2

en: Behave Like Tabs
ro_RO: Comportă ca file

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ro_RO: Permite deschiderea și închiderea unui element fără a comuta alte elemente.

en: HTML tag
ro_RO: Tag HTML

en: Icon
ro_RO: Pictogramă

en: Icon typography
ro_RO: Tipografie pictogramă

en: Icon expanded
ro_RO: Icoană extinsă

en: Icon expanded typography
ro_RO: Icoană tipografie extinsă

en: Icon position
ro_RO: Poziția pictogramei

en: Icon rotate in °
ro_RO: Pictograma se rotește în °

en: Icon rotation for expanded accordion.
ro_RO: Rotația pictogramelor pentru acordeonul extins.

en: Title typography
ro_RO: Tipografia titlului

en: Subtitle typography
ro_RO: Tipografia subtitlurilor

en: Active typography
ro_RO: Tipografie activă

en: Active background
ro_RO: Fundal activ

en: Active border
ro_RO: Margine activă

en: Expand first item
ro_RO: Extindeți primul element

en: Content typography
ro_RO: Tipografia conținutului

en: Alert
ro_RO: Alertă

en: I am an alert.
ro_RO: Eu sunt o alertă.

en: Dismissable
ro_RO: Se poate închide

en: Anim. typing
ro_RO: Anim. dactilografiere

en: Suffix
ro_RO: Sufix

en: Strings
ro_RO: Texte

en: Text block
ro_RO: Bloc de text

en: Type speed in ms
ro_RO: Viteza de tastare în ms

en: Back speed in ms
ro_RO: Viteza de întoarcere în ms

en: Start delay in ms
ro_RO: Întârzierea de pornire în ms

en: Back delay in ms
ro_RO: Întârziere înapoi în ms

en: Cursor character
ro_RO: Caracterul cursorului

en: Shuffle
ro_RO: Amestecă

en: Source
ro_RO: Sursa

en: Custom title
ro_RO: Titlu personalizat

en: Show artist
ro_RO: Arată artistul

en: Preload
ro_RO: Preîncarcă

en: Metadata
ro_RO: Metadate

en: Theme
ro_RO: Temă

en: Dynamic data %1$s (%2$s) is empty
ro_RO: Datele dinamice %1$s (%2$s) sunt goale

en: Border / Box Shadow
ro_RO: Frontieră / Umbră casetă

en: Gradient / Overlay
ro_RO: Gradient / Suprapunere

en: Shape Dividers
ro_RO: Divizoare de formă

en: Transform
ro_RO: Transformare

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Sizing
ro_RO: Dimensionarea

en: Min. width
ro_RO: Lățimea minimă

en: Max. width
ro_RO: Lățimea maximă

en: Set to "100vh" for full height.
ro_RO: Setați la "100vh" pentru înălțime maximă.

en: Min. height
ro_RO: Înălțime minimă

en: Max. height
ro_RO: Înălțime maximă

en: Flex grow
ro_RO: Creștere flexibilă

en: Flex shrink
ro_RO: Flex contracție

en: Flex basis
ro_RO: Baza flexibilă

en: Positioning
ro_RO: Poziționare

en: Set "Top" value make this element "sticky".
ro_RO: Setați valoarea "Top" pentru a face acest element "sticky".

en: Misc
ro_RO: Diverse

en: Display
ro_RO: Afișează

en: Overflow
ro_RO: Revărsare

en: Shape
ro_RO: Formă

en: Cloud
ro_RO: Nor

en: Drops
ro_RO: Picături

en: Grid (Round)
ro_RO: Grilă (rotundă)

en: Grid (Square)
ro_RO: Grilă (pătrat)

en: Round
ro_RO: Rotund

en: Stroke
ro_RO: Tăiat

en: Stroke #2
ro_RO: Tăiat #2

en: Tilt
ro_RO: Înclinare

en: Triangle
ro_RO: Triunghi

en: Triangle concave
ro_RO: Triunghi concav

en: Triangle convex
ro_RO: Triunghi convex

en: Triangle double
ro_RO: Triunghi dublu

en: Wave
ro_RO: Val

en: Waves
ro_RO: Valuri

en: Wave brush
ro_RO: Wave perie

en: Vertical - Cloud
ro_RO: Vertical - Nor

en: Vertical - Drops
ro_RO: Vertical - Picături

en: Vertical - Pixels
ro_RO: Vertical - Pixeli

en: Vertical - Stroke
ro_RO: Vertical - Tăiat

en: Vertical - Stroke #2
ro_RO: Vertical - Tăiat #2

en: Vertical - Tilt
ro_RO: Vertical - Înclinare

en: Vertical - Triangle
ro_RO: Vertical - Triunghi

en: Vertical - Triangle double
ro_RO: Vertical - Triunghi dublu

en: Vertical - Wave
ro_RO: Vertical - Val

en: Vertical - Waves
ro_RO: Vertical - Valuri

en: Vertical - Wave brush
ro_RO: Verticală - Perie cu valuri

en: Select shape
ro_RO: Selectați forma

en: Fill color
ro_RO: Culoare de umplere

en: Front
ro_RO: În față

en: Flip horizontal
ro_RO: Flip orizontal

en: Rotate
ro_RO: Rotire

en: Horizontal align
ro_RO: Aliniere orizontală

en: Vertical align
ro_RO: Aliniere verticala

en: Learn more about CSS transform
ro_RO: Aflați mai multe despre transformarea CSS

en: Transform origin
ro_RO: Transformă originea

en: Learn more about CSS transform-origin
ro_RO: Aflați mai multe despre CSS transform-origin

en: CSS Filters
ro_RO: Filtre CSS

en: Learn more about CSS filters
ro_RO: Aflați mai multe despre filtrele CSS

en: CSS transition
ro_RO: Tranziție CSS

en: Learn more about CSS transitions
ro_RO: Aflați mai multe despre tranzițiile CSS

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
ro_RO: Utilizați "root" pentru a viza elementul wrapper: root { background: blue }

en: CSS classes
ro_RO: Clase CSS

en: Separated by space. Without class dot.
ro_RO: Separate prin spațiu. Fără punct de clasă.

en: CSS ID
ro_RO: ID CSS

en: No spaces. No pound (#) sign.
ro_RO: Fără spații. Fără semnul diez (#).

en: Value
ro_RO: Valoare

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ro_RO: %s va fi adăugat la cel mai relevant nod HTML.

en: Custom attributes
ro_RO: Atribute personalizate

en: Animation
ro_RO: Animație

en: Entry animation
ro_RO: Animație de intrare

en: Animation duration
ro_RO: Durata animației

en: For example: "1s" or "500ms"
ro_RO: De exemplu: "1s" sau "500ms"

en: Animation delay
ro_RO: Întârziere animație

en: For example:  "1s" or "500ms" or "-2.5s"
ro_RO: De exemplu: "1s" sau "500ms" sau "-2.5s"

en: Dynamic data
ro_RO: Date dinamice

en: Precedes "Link Image" setting.
ro_RO: Precede setarea "Link Image".

en: Alignment
ro_RO: Aliniere

en: Middle left
ro_RO: Mijloc stânga

en: Middle center
ro_RO: Mijloc centrat

en: Middle right
ro_RO: Mijloc dreapta

en: Show on hover
ro_RO: Arată la hover

en: Always shows in builder for editing.
ro_RO: Întotdeauna apare în constructor pentru editare.

en: Fade in animation
ro_RO: "Fade in" animație

en: Fade in up
ro_RO: "Fade in" sus

en: Fade in right
ro_RO: "Fade in" dreapta

en: Fade in down
ro_RO: "Fade in" jos

en: Fade in left
ro_RO: "Fade in" stânga

en: Zoom in
ro_RO: Micşorează

en: Zoom out
ro_RO: Mărește

en: Inner background color
ro_RO: Culoare de fundal interior

en: Image ratio
ro_RO: Raportul de imagine

en: Initial slide
ro_RO: Diapozitiv inițial

en: Items to show
ro_RO: Elemente de afișat

en: Items to scroll
ro_RO: Elemente de derulat

en: Effect
ro_RO: Efect

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
ro_RO: "Fade", "Cube" și "Flip" necesită ca "Elemente de afișat" să fie setat la 1.

en: Disable lazy load
ro_RO: Dezactivați încărcarea leneșă

en: Stop on last slide
ro_RO: Oprire pe ultimul diapozitiv

en: No effect with Loop enabled
ro_RO: Nici un efect cu bucla activată

en: Breakpoint
ro_RO: Punct de întrerupere

en: Breakpoint in px
ro_RO: Punct de întrerupere în px

en: Show arrows
ro_RO: Afișează săgeți

en: Prev arrow
ro_RO: Săgeată anterioară

en: Next arrow
ro_RO: Următoarea săgeată

en: Show dots
ro_RO: Arată puncte

en: Dynamic dots
ro_RO: Puncte dinamice

en: Active color
ro_RO: Culoare activă

en: Use query loop
ro_RO: Utilizați bucla de interogare

en: Query
ro_RO: Interogare

en: Button
ro_RO: Buton

en: I am a button
ro_RO: Sunt un buton

en: Circle
ro_RO: Cerc

en: Outline
ro_RO: Schiță

en: Link type
ro_RO: Tip legătură

en: Carousel
ro_RO: Carusel

en: Fields
ro_RO: Câmpuri

en: Hide image
ro_RO: Ascunde imaginea

en: Link to lightbox
ro_RO: Legătură cu lightbox

en: No images selected.
ro_RO: Nu au fost selectate imagini.

en: Code
ro_RO: Cod

en: Execute code
ro_RO: Executați codul

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
ro_RO: Puteți gestiona permisiunile de execuție a codului în pagina: Bricks> Setări > Acces la constructor > Execuția codului

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
ro_RO: Codul de mai sus va fi executat pe site-ul tău! Acționați cu atenție și folosiți numai coduri de încredere pe care le considerați sigure.

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JavaSript code.
ro_RO: Important: Codul de mai sus va rula pe site-ul dumneavoastră! Adăugați doar codul pe care îl considerați sigur. Mai ales atunci când executați cod PHP și JavaSript.

en: Auto detect
ro_RO: Detecție automată

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
ro_RO: Setați limba dacă detectarea automată eșuează (de exemplu, "css").

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
ro_RO: Înfrumusețați-vă codul sub: Setări > Stiluri temă > Element - Cod

en: Code execution not allowed.
ro_RO: Executarea codului nu este permisă.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
ro_RO: Codul nu este executat deoarece conține următorul cuvânt cheie nepermis

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ro_RO: Asigurați-vă că nu există elemente cu legături în interiorul containerului legat (legături imbricate).

en: Custom tag
ro_RO: Etichetă personalizată

en: Flex wrap
ro_RO: Înfășurare flexibilă

en: Align container
ro_RO: Aliniere container

en: Align main axis
ro_RO: Alinierea axei principale

en: Align cross axis
ro_RO: Alinierea axei transversale

en: Row gap
ro_RO: Decalaj între rânduri

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
ro_RO: Suport actual browser: %s (fără IE). Folosiți marginile pentru un suport maxim al browserului.

en: Column gap
ro_RO: Decalajul coloanei

en: Countdown
ro_RO: Numărătoarea inversă

en: Lowercase removes leading zeros
ro_RO: Minusculele elimină zerourile de început

en: Date Reached
ro_RO: Data la care s-a ajuns

en: Show
ro_RO: Arată

en: Hide
ro_RO: Ascunde

en: Custom text
ro_RO: Text personalizat

en: Counter
ro_RO: Contor

en: Count from
ro_RO: Numărați de la

en: Count to
ro_RO: Numărați până la

en: Animation in ms
ro_RO: Animație în ms

en: Thousand separator
ro_RO: Separator Mii

en: Divider
ro_RO: Separator

en: Facebook page
ro_RO: Pagina de Facebook

en: Facebook page URL
ro_RO: URL-ul paginii de Facebook

en: Min. height is 70.
ro_RO: Înălțimea minimă este de 70.

en: Enter width between 180 and 500.
ro_RO: Introduceți o lățime între 180 și 500.

en: Tabs
ro_RO: Tab-uri

en: Timeline
ro_RO: Cronologie

en: Events
ro_RO: Evenimente

en: Messages
ro_RO: Mesaje

en: Hide cover
ro_RO: Ascundeți coperta

en: Show friends' photos
ro_RO: Afișați fotografiile prietenilor

en: Hide CTA button
ro_RO: Ascundeți butonul CTA

en: Small header
ro_RO: Antet mic

en: Form
ro_RO: Formular

en: Submit button
ro_RO: Buton trimite

en: Redirect
ro_RO: Redirecționare

en: User Registration
ro_RO: Înregistrare utilizator

en: User Login
ro_RO: Login utilizator

en: Spam protection
ro_RO: Protecție împotriva spam-ului

en: Form Field
ro_RO: Câmp formular

en: Textarea
ro_RO: Zonă de text

en: Tel
ro_RO: Telefon

en: Checkbox
ro_RO: Căsuță de bifat

en: File upload
ro_RO: Încărcare fișier

en: Password
ro_RO: Parola

en: Datepicker
ro_RO: DatePicker

en: Label
ro_RO: Etichetă

en: Placeholder
ro_RO: Înlocuitor

en: max. files
ro_RO: max. fișiere

en: Max. size
ro_RO: Dimensiunea maximă

en: Allowed file types
ro_RO: Tipuri de fișiere permise

en: Enable time
ro_RO: Timp de activare

en: Min. time
ro_RO: Timp min

en: Max. time
ro_RO: Timp maxim

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Options (one per line)
ro_RO: Opțiuni (una pe linie)

en: Your Name
ro_RO: Numele dvs

en: Your Email
ro_RO: E-mailul tău

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Your Message
ro_RO: Mesajul tău

en: Show labels
ro_RO: Afișare etichete

en: Show required asterisk
ro_RO: Afișați asteriscul necesar

en: Label typography
ro_RO: Tipografia etichetei

en: Placeholder typography
ro_RO: Tipografie inlocuitorului

en: Field typography
ro_RO: Tipografia câmpului

en: Field background
ro_RO: Contextul domeniului

en: Field border
ro_RO: Marginea câmpului

en: Field margin
ro_RO: Marginea câmpului

en: Field padding
ro_RO: Umplerea câmpului

en: Field Alignment
ro_RO: Alinierea câmpului

en: Actions after successful form submit
ro_RO: Acțiuni după trimiterea cu succes a formularului

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ro_RO: Selectează acțiunea (acțiunile) pe care vrei să o (le) efectuezi după ce formularul a fost trimis cu succes.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
ro_RO: Nu ai selectat nicio acțiune (acțiuni). Deci, atunci când acest formular este trimis, nu se întâmplă nimic.

en: Success message
ro_RO: Mesaj Succes

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ro_RO: Mesaj trimis cu succes. Vă vom răspunde cât mai curând posibil.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ro_RO: Utilizați orice valoare a câmpului de formular prin intermediul ID-ului său, astfel: {{form_field}}. Înlocuiți "form_field" cu ID-ul real al câmpului.

en: Send to email address
ro_RO: Trimite la adresa de e-mail

en: Admin email
ro_RO: E-mail administrator

en: Custom email address
ro_RO: Adresă de e-mail personalizată

en: Send to custom email address
ro_RO: Trimite la o adresă de e-mail personalizată

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ro_RO: Acceptă mai multe adrese separate prin virgulă

en: BCC email address
ro_RO: Adresa de e-mail BCC

en: From email address
ro_RO: De la adresa de e-mail

en: From name
ro_RO: De la numle

en: Reply to email address
ro_RO: Răspundeți la adresa de e-mail

en: Default: Email submitted via form.
ro_RO: Implicit: Email trimis prin intermediul formularului.

en: Email content
ro_RO: Conținut e-mail

en: Use field IDs to personalize your message.
ro_RO: Utilizați ID-urile de câmp pentru a vă personaliza mesajul.

en: Error message
ro_RO: Mesaj de eroare

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ro_RO: Trimiterea a eșuat. Vă rugăm să reîncărcați pagina și să încercați din nou să trimiteți formularul.

en: HTML email
ro_RO: E-mail HTML

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ro_RO: Redirecționarea este declanșată numai după trimiterea cu succes a formularului.

en: Redirect to admin area
ro_RO: Redirecționare către zona de administrare

en: Custom redirect URL
ro_RO: URL de redirecționare personalizat

en: Redirect after (ms)
ro_RO: Redirecționare după (ms)

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheia API Mailchimp este necesară! Adaugă cheia în tabloul de bord la: %s

en: Double opt-in
ro_RO: Dublu opt-in

en: List
ro_RO: Listă

en: Select list
ro_RO: Selectați lista

en: Groups
ro_RO: Grupuri

en: Select group(s)
ro_RO: Selectați grupul (grupurile)

en: Email field *
ro_RO: Câmpul de e-mail *

en: Select email field
ro_RO: Selectează câmpul de e-mail

en: First name
ro_RO: Prenume

en: Select first name field
ro_RO: Selectează câmpul prenume

en: Last name
ro_RO: Nume de familie

en: Select last name field
ro_RO: Selectează câmpul nume de familie

en: Pending message
ro_RO: Mesaj în așteptare

en: Please check your email to confirm your subscription.
ro_RO: Te rugăm să vă verifici e-mailul pentru a vă confirma abonamentul.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ro_RO: Ne pare rău, dar nu am putut să vă abonăm.

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheia API Sendgrid este necesară! Adaugă cheia în tabloul de bord sub: %s

en: First name field
ro_RO: Câmpul prenume

en: Last name field
ro_RO: Câmpul nume de familie

en: Login field *
ro_RO: Câmpul de autentificare *

en: Select login field
ro_RO: Selectează câmpul de autentificare

en: Password field
ro_RO: Câmpul de parolă

en: Select password field
ro_RO: Selectează câmpul de parolă

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ro_RO: Se generează automat dacă nu este necesară/trimisă nicio parolă.

en: Password min. length
ro_RO: Lungime minimă a parolei

en: User name field
ro_RO: Câmpul Nume utilizator

en: Select user name field
ro_RO: Selectează câmpul Nume utilizator

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ro_RO: Generată automat dacă formularul necesită doar adresa de e-mail pentru înregistrare.

en: Auto log in user
ro_RO: Autentificare automată a utilizatorului

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ro_RO: Autentifică utilizatorul automat după înregistrarea cu succes. Sfat: Setează acțiunea "Redirect" pentru a redirecționa utilizatorul către zona de cont/administrare.

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheia Google reCAPTCHA API este necesară! Adaugă cheia în tabloul de bord la rubrica: %s

en: Enable reCAPTCHA
ro_RO: Activează reCAPTCHA

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ro_RO: Fișierul %s nu este acceptat. Limita fișierului a fost depășită.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ro_RO: Fișierul %s nu este acceptat. Limita de dimensiune a fost depășită.

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ro_RO: Google reCaptcha: Cheie de site invalidă.

en: Heading
ro_RO: Titlu

en: I am a heading
ro_RO: Sunt un titlu

en: Here goes my heading ..
ro_RO: Aici se duce titlul meu ..

en: Hero
ro_RO: Erou

en: Link to
ro_RO: Legătură către

en: Both
ro_RO: Ambele

en: Icon Box
ro_RO: Căsuță pictogramă

en: Heading typography
ro_RO: Tipografie titlu

en: Body typography
ro_RO: Tipografie corp

en: Content background
ro_RO: Conținut fundal

en: Content border
ro_RO: Bordură conținut

en: Content box shadow
ro_RO: Umbră casetă conținut

en: Content margin
ro_RO: Margine conținut

en: Content padding
ro_RO: Umplere conținut

en: Image gallery
ro_RO: Galeria de imagini

en: Image height
ro_RO: Înălțime imagine

en: Precedes image ratio setting.
ro_RO: Precede setarea raportului de imagine.

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Attachment Page
ro_RO: Pagina de atașament

en: Media File
ro_RO: Fișier media

en: Custom URL
ro_RO: Adresa URL personalizată

en: Lightbox image size
ro_RO: Dimensiunea imaginii Lightbox

en: Full
ro_RO: Complet

en: Custom links
ro_RO: Legături personalizate

en: Custom link
ro_RO: Legătură personalizată

en: Caption
ro_RO: Text asociat

en: Object fit
ro_RO: Potrivirea obiectului

en: Scale down
ro_RO: Reducerea dimensiunii

en: Object position
ro_RO: Poziția obiectului

en: Custom alt text
ro_RO: Text alt personalizat

en: Caption Type
ro_RO: Tip de legenda

en: No caption
ro_RO: Fără legendă

en: Custom caption
ro_RO: Legendă personalizată

en: Here goes your caption ...
ro_RO: Aici merge legenda ta ...

en: Link To
ro_RO: Link către

en: Other (URL)
ro_RO: Altele (URL)

en: Image overlay
ro_RO: Suprapunere de imagine

en: Disable icon
ro_RO: Icoană de dezactivare

en: Icon background color
ro_RO: Culoarea de fundal a pictogramei

en: Icon border
ro_RO: Bordură pictogramă

en: Icon box shadow
ro_RO: Umbră pictogramă

en: Icon height
ro_RO: Înălțime pictogramă

en: Icon width
ro_RO: Lățime pictogramă

en: No image selected.
ro_RO: Nu este selectată nicio imagine.

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ro_RO: ID-ul imaginii (%s) nu mai există. Te rugăm să selectezi o altă imagine.

en: No featured image set.
ro_RO: Nu este setată nici o imagine de referință.

en: Can't render element, as the selected ACF field is not available. Please activate ACF or edit the element to select different data.
ro_RO: Nu se poate reda elementul, deoarece câmpul ACF selectat nu este disponibil. Te rugăm să activezi ACF sau să modifici elementul pentru a selecta date diferite.

en: Instagram feed
ro_RO: Flux Instagram

en: Instagram access token required! Add token in dashboard under: %s
ro_RO: Este necesar un token de acces la Instagram! Adăugați token-ul în tabloul de bord la rubrica: %s

en: Show latest .. posts
ro_RO: Afișați cele mai recente .. articole

en: Border radius
ro_RO: Rază Chenar

en: Show likes
ro_RO: Arată aprecieri

en: Show comments
ro_RO: Vezi comentariile

en: Show tags
ro_RO: Afișare etichete

en: Show location
ro_RO: Arată locația

en: Show profile header
ro_RO: Afișază antetul profilului

en: Profile photo size
ro_RO: Dimensiunea fotografiei de profil

en: No Instagram access token provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun token de acces la Instagram.

en: Items
ro_RO: Elemente

en: List item
ro_RO: Element listă

en: Highlight
ro_RO: Evidențiere

en: List items
ro_RO: Elemente listă

en: Link title
ro_RO: Titlu legătură

en: Highlight label
ro_RO: Evidențiați eticheta

en: List item #1
ro_RO: Element de listă #1

en: List item #2
ro_RO: Element de listă #2

en: Odd background
ro_RO: Fundal ciudat

en: Even background
ro_RO: Fundal egal

en: Auto width
ro_RO: Lăţime auto

en: Block
ro_RO: Bloc

en: Text color
ro_RO: Culoarea textului

en: Heading 2 (h2)
ro_RO: Titlu 2 (h2)

en: Heading 3 (h3)
ro_RO: Titlu 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
ro_RO: Titlu 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
ro_RO: Titlu 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
ro_RO: Titlu 6 (h6)

en: Disable
ro_RO: Dezactivați

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ro_RO: Dimensiune minimă: De două ori mai mare decât valoarea de la înălțimea / lățimea logo-ului pentru o afișare corectă pe dispozitivele retina.

en: Logo inverse
ro_RO: Logo invers

en: Use for sticky scrolling header etc.
ro_RO: Utilizați pentru antetul de derulare lipicios etc.

en: Logo height
ro_RO: Înălțime logo

en: Logo width
ro_RO: Lăţime

en: Site Address
ro_RO: Adresa site-ului

en: Logo text
ro_RO: Logo-ul text

en: Used if logo image isn't set or available.
ro_RO: Se utilizează dacă imaginea logo-ului nu este setată sau disponibilă.

en: Map
ro_RO: Hartă

en: Addresses
ro_RO: Adrese

en: Markers
ro_RO: Markeri

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți latitudinea/longitudinea atunci când folosiți mai multe markeri.

en: Latitude
ro_RO: Latitudine

en: Longitude
ro_RO: Longitudine

en: Address
ro_RO: Adresa

en: Berlin, Germany
ro_RO: Timișoara, România

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ro_RO: Alternativă la câmpurile Latitudine/Lungitudine

en: Infobox appears on map marker click.
ro_RO: Infobox apare la click pe markerul hărții.

en: Info Images
ro_RO: Informații Imagini

en: Get free marker icons from icons8.com
ro_RO: Obțineți gratuit pictograme marker de la icons8.com

en: Marker height in px
ro_RO: Înălțimea markerului în px

en: Marker width in px
ro_RO: Lățimea markerului în px

en: Active marker
ro_RO: Marcator activ

en: Active marker height in px
ro_RO: Înălțimea markerului activ în px

en: Active marker width in px
ro_RO: Lățimea markerului activ în px

en: Zoom level
ro_RO: Nivel de zoom

en: Map type
ro_RO: Tipul Hărții

en: Satellite
ro_RO: Satelit

en: Hybrid
ro_RO: Hibrid

en: Terrain
ro_RO: Relief

en: Map style
ro_RO: Stil hartă

en: Custom map style
ro_RO: Stil de hartă personalizat

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ro_RO: Copiați și lipiți codul de pe una dintre hărțile de la %s

en: Draggable
ro_RO: Se poate trage

en: Fullscreen Control
ro_RO: Control ecran complet

en: Map Type Control
ro_RO: Control tip de hartă

en: Street View Control
ro_RO: Control "Street View"

en: Zoom Control
ro_RO: Control zoom

en: Disable Default UI
ro_RO: Dezactivați interfața implicită

en: Nav Menu
ro_RO: Meniul Navigație

en: Top level menu
ro_RO: Meniul de nivel superior

en: Sub menu
ro_RO: Meniu secundar

en: Mobile menu
ro_RO: Meniu Mobil

en: Select nav menu
ro_RO: Selectează meniul de navigare

en: Manage my menus in WordPress.
ro_RO: Gestionează meniurile în WordPress.

en: Show mobile menu toggle
ro_RO: Afișează meniul mobil pentru a comuta

en: Always
ro_RO: Întotdeauna

en: Never
ro_RO: Niciodată

en: Shows if item has a sub menu.
ro_RO: Afișează dacă elementul are un submeniu.

en: Icon margin
ro_RO: Margine pictogramă

en: Background filters
ro_RO: Filtre de fundal

en: Close icon
ro_RO: Icoană de închidere

en: Always shows in builder for you to style.
ro_RO: Afișează întotdeauna în constructor pentru ca tu să te aranjezi.

en: Hamburger toggle
ro_RO: Comutator Hamburger

en: Toggle width
ro_RO: Comută lățimea

en: Hide close
ro_RO: Ascundeți închidere

en: Color close
ro_RO: Culoare închidere

en: Close position
ro_RO: Poziția de închidere

en: No nav menu found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun meniu de navigare.

en: Previous Icon
ro_RO: Icoana anterioară

en: Next Icon
ro_RO: Pictograma următoare

en: Typography active
ro_RO: Tipografie activă

en: Background active
ro_RO: Fundal activ

en: Border active
ro_RO: Bordură activă

en: End Size
ro_RO: Dimensiunea finală

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ro_RO: Câte numere de pe marginile listei de început și de sfârșit.

en: Mid Size
ro_RO: Dimensiune medie

en: How many numbers on either side of the current page.
ro_RO: Câte numere se află de o parte și de alta a paginii curente.

en: The query element doesn't exist.
ro_RO: Elementul de interogare nu există.

en: This query type doesn't support pagination.
ro_RO: Acest tip de interogare nu acceptă paginarea.

en: No pagination on singular posts/pages.
ro_RO: Nu există paginare pe posturile/paginile unice.

en: Pie Chart
ro_RO: Grafic Plăcintă

en: Chart size in px
ro_RO: Dimensiunea graficului în px

en: Line width in px
ro_RO: Lățimea liniei în px

en: Line cap
ro_RO: Capac de linie

en: Butt
ro_RO: Fund

en: Percent
ro_RO: Procent

en: Bar color
ro_RO: Culoare bară

en: Track color
ro_RO: Culoarea pistei

en: Scale length in px
ro_RO: Lungimea scalei în px

en: Scale color
ro_RO: Culoare scală

en: posts
ro_RO: articole

en: Show avatar
ro_RO: Arată avatar

en: Avatar size
ro_RO: Dimensiunea avatarului

en: Avatar position
ro_RO: Poziția avatarului

en: Avatar border
ro_RO: Bordură Avatar

en: Avatar box shadow
ro_RO: Umbră avatar

en: Show name
ro_RO: Arată numele

en: Show website
ro_RO: Arată site-ul web

en: Show bio
ro_RO: Arată biografia

en: Show link to author posts
ro_RO: Arată linkul către articolele autorului

en: All author posts
ro_RO: Toate articolele autorului

en: Comments
ro_RO: Comentarii

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Author typography
ro_RO: Tipografie autor

en: Meta typography
ro_RO: Meta tipografie

en: Show form title
ro_RO: Arată titlul formularului

en: Form title
ro_RO: Titlu formular

en: Leave your comment
ro_RO: Adaugă comentariul tău

en: Show label
ro_RO: Afișează numele

en: Field full width
ro_RO: Lățimea totală a câmpului

en: Submit Comment
ro_RO: Trimite Comentariu

en: Password required.
ro_RO: Parola este necesară.

en: Comments are disabled.
ro_RO: Comentariile sunt dezactivate.

en: Comment navigation
ro_RO: Navigare comentarii

en: Older Comments
ro_RO: Comentarii mai vechi

en: Newer Comments
ro_RO: Comentarii noi

en: Reply
ro_RO: Răspunde

en: Comments are closed.
ro_RO: Comentariile sunt închise.

en: (Cancel Reply)
ro_RO: (Anulează răspunsul)

en: Leave the first comment
ro_RO: Lasă primul comentariu

en: Post content
ro_RO: Conținutul articolului

en: Edit WordPress content (WP admin).
ro_RO: Editați conținutul WordPress (WP admin).

en: Data source
ro_RO: Sursa datelor

en: No WordPress added content found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun conținut adăugat de WordPress.

en: For better preview select content to show.
ro_RO: Pentru o previzualizare mai bună, selectați conținutul care urmează să fie afișat.

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ro_RO: Mergeți la: Setări > Setări șablon > Populare conținut

en: No Bricks data found.
ro_RO: Nu s-au găsit date Bricks.

en: Excerpt
ro_RO: Rezumat

en: Learn more on wordpress.org
ro_RO: Află mai multe pe wordpress.org

en: More text
ro_RO: Mai mult text

en: No excerpt found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun rezumat.

en: Meta data
ro_RO: Meta date

en: Separator color
ro_RO: Culoarea separatorului

en: No meta data selected.
ro_RO: Nu a fost selectată nicio metadată.

en: Post navigation
ro_RO: Navigare Articole

en: Max. post width
ro_RO: Lățimea maximă a articolului

en: In same term
ro_RO: În același termen

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ro_RO: Articolele trebuie să fie în același termen taxonomic.

en: Excluded terms
ro_RO: Termeni excluși

en: Prev label
ro_RO: Etichetă anterioară

en: Previous post
ro_RO: Articolul precedent

en: Next label
ro_RO: Următoarea etichetă

en: Next post
ro_RO: Articolul următor

en: Title tag
ro_RO: Titlu etichetă

en: Show image
ro_RO: Afișare Imagine

en: No previous or next posts found..
ro_RO: Nu s-au găsit mesaje anterioare sau următoare..

en: Max. related posts
ro_RO: Max. articole conexe

en: Common taxonomies
ro_RO: Taxonomii comune

en: Taxonomies related posts must have in common.
ro_RO: Taxonomiile pe care postările conexe trebuie să le aibă în comun.

en: Gap
ro_RO: Decalaj

en: Posts per row
ro_RO: Articole pe rând

en: No image
ro_RO: Fără imagine

en: Image margin
ro_RO: Margine de imagine

en: Overlay content
ro_RO: Conținut suprapus

en: Horizontal alignment
ro_RO: Aliniere orizontală

en: This post has no related posts.
ro_RO: Această postare nu are nicio postare conexă.

en: Social sharing
ro_RO: Distribuire rețele sociale

en: Share via
ro_RO: Distribuie prin

en: Service
ro_RO: Serviciu

en: Use brand colors
ro_RO: Folosește culorile brand-ului

en: No sharing option selected.
ro_RO: Nu este selectată nicio opțiune de partajare.

en: Share on %s
ro_RO: Distribuie pe %s

en: Share via email
ro_RO: Distribuie prin e-mail

en: This post has no %s terms.
ro_RO: Această postare nu are termeni %s.

en: Post title
ro_RO: Titlul articolului

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ro_RO: Modifică titlul: Setări > Setări pagină > SEO

en: Prefix block
ro_RO: Bloc prefix

en: Suffix block
ro_RO: Bloc sufix

en: Link to post
ro_RO: Link la articol

en: Add context
ro_RO: Adaugă contextul

en: Add context to title on archive/search templates.
ro_RO: Adaugă context la titlu în șabloanele de arhivă/căutare.

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Navigation
ro_RO: Navigare

en: First post full width
ro_RO: Primul articol pe toată lățimea

en: Disable image
ro_RO: Dezactivați imaginea

en: Link image
ro_RO: Legătură imagine

en: Alternate images
ro_RO: Imagini alternative

en: Image position
ro_RO: Poziția imaginii

en: Image width
ro_RO: Lățimea imaginii

en: Grid image ratio
ro_RO: Grilă raport de imagine

en: Precedes image height setting.
ro_RO: Precede setarea înălțimii imaginii.

en: Show posts navigation
ro_RO: Afișează navigare articole

en: Pricing tables
ro_RO: Tabele de prețuri

en: Pricing table
ro_RO: Tabelul de prețuri

en: Show under
ro_RO: Arată sub

en: Tab 1
ro_RO: Fila 1

en: Tab 2
ro_RO: Fila 2

en: Table background
ro_RO: Fundal tabel

en: Table border
ro_RO: Bordură tabel

en: Table box shadow
ro_RO: Umbră casetă tabel

en: Pricing
ro_RO: Prețuri

en: Price prefix
ro_RO: Prefix preț

en: Price
ro_RO: Preț

en: Price suffix
ro_RO: Sufix preț

en: Price meta
ro_RO: Meta preț

en: Price typography
ro_RO: Tipografie preț

en: Original price
ro_RO: Preț inițial

en: Original price typography
ro_RO: Tipografie preț inițial

en: One feature per line
ro_RO: O caracteristică pe linie

en: Icon color
ro_RO: Culoare pictogramă

en: Icon size
ro_RO: Dimensiune pictogramă

en: Button text
ro_RO: Text buton

en: Additional info
ro_RO: Informații suplimentare

en: Ribbon
ro_RO: Panglică

en: Subtitle goes here
ro_RO: Subtitrarea merge aici

en: per month
ro_RO: pe lună

en: Unlimited websites
ro_RO: Site-uri web nelimitate

en: 20GB web space
ro_RO: 20GB spațiu web

en: SSL certificate
ro_RO: Certificat SSL

en: Align tables
ro_RO: Aliniază tabelele

en: Show tabs
ro_RO: Afișează filele

en: Tab 1 label
ro_RO: Etichetă fila 1

en: Monthly
ro_RO: Lunar

en: Tab 2 label
ro_RO: Etichetă fila 2

en: Yearly
ro_RO: Anual

en: Default tab
ro_RO: Fila implicită

en: Tab
ro_RO: Filă

en: Active box shadow
ro_RO: Umbră casetă activă

en: Progress bar
ro_RO: Bară de progres

en: Bar
ro_RO: Bară

en: Web design
ro_RO: Design Web

en: Show percentage
ro_RO: Afișează procentul

en: Bar background color
ro_RO: Culoarea fundal bară

en: Bar border
ro_RO: Bordură bară

en: Percentage typography
ro_RO: Tipografie procent

en: Search type
ro_RO: Tip de căutare

en: Placeholder color
ro_RO: Culoare Placeholder

en: Click on search icon opens search overlay.
ro_RO: Apasă pe pictograma de căutare pentru a deschide căsuța de căutare.

en: Icon background
ro_RO: Fundal pictogramă

en: Search Overlay
ro_RO: Suprapunere de căutare

en: Disabled in builder.
ro_RO: Dezactivat în constructor.

en: Search site
ro_RO: Căutare site

en: Background Overlay
ro_RO: Fundal Suprapunere

en: No shortcode provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun cod scurt.

en: The active theme has no sidebars defined.
ro_RO: Tema activă nu are bare laterale definite.

en: Widget margin
ro_RO: Margine widget

en: Search background color
ro_RO: Culoare de fundal pentru căutare

en: Search border
ro_RO: Bordură căutare

en: No sidebar selected.
ro_RO: Nu este selectată nicio bară laterală.

en: Selected sidebar has no active widgets.
ro_RO: Bara laterală selectată nu are widget-uri active.

en: Slider
ro_RO: Carusel

en: Title Tag
ro_RO: Etichetă titlu

en: Button style
ro_RO: Stilul Butonului

en: Customize in "Settings" group.
ro_RO: Personalizează în grupul "Setări".

en: Button size
ro_RO: Dimensiune buton

en: Button width
ro_RO: Lățimea butonului

en: Button link
ro_RO: Legăutră buton

en: Button background
ro_RO: Fundal buton

en: Button border
ro_RO: Bordură buton

en: Button box shadow
ro_RO: Umbră buton

en: Button typography
ro_RO: Tipografie buton

en: I am a slide
ro_RO: Sunt un diapozitiv

en: Slide content goes here ..
ro_RO: Conținutul diapozitivului merge aici ..

en: Click me
ro_RO: Clic aici

en: Just another slide
ro_RO: Doar un alt diapozitiv

en: More content to come ..
ro_RO: Mai mult conținut va urma...

en: Title margin
ro_RO: Margine titlu

en: Content width
ro_RO: Lățimea conținutului

en: Content align horizontal
ro_RO: Conținutul se aliniază orizontal

en: Content align vertical
ro_RO: Conținutul se aliniază vertical

en: Content text align
ro_RO: Alinierea textului de conținut

en: Icon list
ro_RO: Lista de pictograme

en: Icons
ro_RO: Pictograme

en: No social icon added.
ro_RO: Nu a fost adăugată nicio pictogramă socială.

en: Tab title 1
ro_RO: Titlul filei 1

en: Tab content 1 goes here ..
ro_RO: Conținutul filei 1 merge aici ..

en: Tab title 2
ro_RO: Titlul filei 2

en: Tab content 2 goes here ..
ro_RO: Conținutul filei 2 merge aici ..

en: Team members
ro_RO: Membrii echipei

en: Team member
ro_RO: Membru echipă

en: Image border
ro_RO: Bordură imagine

en: Description typography
ro_RO: Tipografie descriere

en: Testimonials
ro_RO: Testimoniale

en: Random order
ro_RO: Ordonează aleatoriu

en: Image align
ro_RO: Aliniere imagine

en: Image box shadow
ro_RO: Umbră casetă imagine

en: Basic Text
ro_RO: Text de bază

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ro_RO: Aici merge textul tău ... Selectează orice parte a textului pentru a accesa bara de instrumente de formatare.

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ro_RO: Selectați textul de pe pânză pentru a-l formata. Pentru a adăuga titluri, paragrafe și imagini, utilizați elementul "Rich Text".

en: Rich text
ro_RO: Text bogat

en: File URL
ro_RO: URL fișier

en: YouTube video ID
ro_RO: ID videoclip YouTube

en: Controls
ro_RO: Controale

en: Mute
ro_RO: Mut

en: Show related videos
ro_RO: Afișează videoclipuri conexe

en: Vimeo video ID
ro_RO: ID video Vimeo

en: User portrait
ro_RO: Portret utilizator

en: Video file URL
ro_RO: URL fișier video

en: Play inline
ro_RO: Pornește în linie

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ro_RO: Setați controalele individuale ale playerului video sub: Setări > Stiluri temă > Element - Video

en: No YouTube ID provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun ID YouTube.

en: No Vimeo ID provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun ID Vimeo.

en: Archives
ro_RO: Arhive

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Pages
ro_RO: Pagini

en: Recent comments
ro_RO: Comentarii recente

en: Recent posts
ro_RO: Articole recente

en: Tag cloud
ro_RO: Nor de etichete

en: Show count
ro_RO: Arată numărul

en: Sort by
ro_RO: Sortare după

en: Page title
ro_RO: Titlu pagină

en: Page date
ro_RO: Dată pagină

en: Page modified
ro_RO: Pagină modificată

en: Page order
ro_RO: Ordine Pagină

en: Page ID
ro_RO: ID Pagină

en: Number of comments
ro_RO: Număr comentarii

en: Number of posts
ro_RO: Numărul de articole

en: Show featured image
ro_RO: Afișare imagine recomandate

en: Featured image sizes
ro_RO: Dimensiunile imaginii recomandate

en: Featured image width
ro_RO: Lățimea imaginii recomandate

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ro_RO: Exemplu: 200px / 50% etc.

en: Featured image height
ro_RO: Înălțimea imaginii recomandate

en: Post title typography
ro_RO: Tipografie titlu articol

en: Post meta typography
ro_RO: Tipografie meta articol

en: Heading 3
ro_RO: Titlu 3

en: Title border
ro_RO: Bordură titlu

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ro_RO: %1$s pe %2$s

en: No WordPress widget type selected.
ro_RO: Nu este selectat niciun tip de widget WordPress.

en: One Page Navigation
ro_RO: Navigare pe o singură pagină

en: Disable header
ro_RO: Dezactivează antetul

en: Disable footer
ro_RO: Dezactivează subsolul

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ro_RO: Afișat în URL. Toate minusculele. Utilizați liniuțe în loc de spații.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ro_RO: Afișat în rezultatele căutării, în rețelele sociale și în browserul web. Recomandat: Max. 60 de caractere.

en: Save new title/permalink
ro_RO: Salvează noul titlu/permalink

en: Meta description
ro_RO: Descrierea meta

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ro_RO: Textul descriptiv al acestei pagini. Afișat în rezultatele motoarelor de căutare. Recomandat: 50 - 300 de caractere.

en: Meta keywords
ro_RO: Cuvinte cheie meta

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ro_RO: Separați cuvintele cheie prin virgulă. Ajută motorul de căutare să determine subiectul unei pagini.

en: Meta robots
ro_RO: Meta roboți

en: More about meta robots directives.
ro_RO: Mai multe despre directivele meta roboți.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ro_RO: Personalizați detaliile pentru partajarea acestei adrese URL pe rețelele sociale.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ro_RO: Lungimea recomandată: 95 de caractere sau mai puțin. Implicit: Titlul mesajului/paginii.

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ro_RO: Lungimea recomandată: 55 de caractere. Implicit: Extras de mesaj/pagină.

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ro_RO: Dimensiunea recomandată: Mare. Implicit: Imagine prezentată.

en: Show navigation
ro_RO: Afișează navigația

en: Adds inline CSS to %s tag.
ro_RO: Adaugă CSS în linie la eticheta %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ro_RO: Adaugă scripturile chiar înainte de închiderea etichetei %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ro_RO: Adaugă scripturile imediat după deschiderea etichetei %s.

en: Populate Content
ro_RO: Populează conținutul

en: Header location
ro_RO: Poziția antetului

en: Header width
ro_RO: Lățimea antetului

en: Absolute header
ro_RO: Antet absolut

en: Sticky header
ro_RO: Antet fixat

en: Sticky on scroll
ro_RO: Lipicios la derulare

en: Slide up after
ro_RO: Glisați după

en: Scrolling text color
ro_RO: Culoare text derulare

en: Scrolling background
ro_RO: Fundal Derulare

en: Scrolling box shadow
ro_RO: Umbră casetă derulare

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ro_RO: Setează condițiile pentru a afișa șablonul în anumite zone ale site-ului.

en: Condition
ro_RO: Condiție

en: Front page
ro_RO: Pagina principală

en: Archive type
ro_RO: Tipul de arhivă

en: Categories & Tags
ro_RO: Categorii și etichete

en: Select archive type
ro_RO: Selectați tipul de arhivă

en: Archive post types
ro_RO: Tipuri de articole de arhivă

en: Leave empty to apply template to all post types.
ro_RO: Lasă gol pentru a aplica șablonul la toate tipurile de articole.

en: Archive terms
ro_RO: Termeni de arhivă

en: Select archive term
ro_RO: Alege termenul de arhivă

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ro_RO: Lasă gol pentru a aplica șablonul la toți termenii de arhivă.

en: Apply to children
ro_RO: Se aplică la copii

en: Enable to apply this condition to all child terms.
ro_RO: Activați pentru a aplica această condiție tuturor termenilor pentru copii.

en: Select individual
ro_RO: Alege individual

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ro_RO: Selectează tipul de conținut care urmează să fie afișat pe pânză, apoi fă clic pe "APPLY PREVIEW" (Aplică previzualizarea) pentru a afișa conținutul selectat pe pânză.

en: Content type
ro_RO: Tip de Conținut

en: Select content type
ro_RO: Selectați tipul de conținut

en: Select author
ro_RO: Selectați autorul

en: Term
ro_RO: Termen

en: Select term
ro_RO: Selectați termenul

en: Search term
ro_RO: Termen de căutare

en: Enter search term
ro_RO: Introduceți termenul de căutare

en: Apply preview
ro_RO: Aplicați previzualizare

en: Admin
ro_RO: Administrator

en: Your comment is awaiting moderation.
ro_RO: Comentariul dvs. așteaptă să fie moderat.

en: ago
ro_RO: acum

en: Products per page
ro_RO: Produse pe pagină

en: Popularity
ro_RO: Popularitate

en: Rating
ro_RO: Evaluare

en: Product ID
ro_RO: ID produs

en: Product type
ro_RO: Tip produs

en: Select product type
ro_RO: Selectați tipul de produs

en: Select products
ro_RO: Selectați produsele

en: Product categories
ro_RO: Categorii de produse

en: Product tags
ro_RO: Etichete produs

en: On sale
ro_RO: La reducere

en: Featured
ro_RO: Recomandat

en: Hide out of stock
ro_RO: Ascundeți produsele care nu mai sunt pe stoc

en: Default sorting
ro_RO: Sortare implicită

en: Sort by popularity
ro_RO: Sortează după popularitate

en: Sort by average rating
ro_RO: Sortează după ratingul mediu

en: Sort by latest
ro_RO: Sortează după cele mai recente

en: Sort by price: low to high
ro_RO: Sortează după preț: de la mic la mare

en: Sort by price: high to low
ro_RO: Sortează după preț: de la mare la mic

en: Reset filters
ro_RO: Resetați filtrele

en: Product price
ro_RO: Prețul produsului

en: Product rating
ro_RO: Evaluarea produsului

en: Product stock
ro_RO: Stoc produs

en: Product search
ro_RO: Căutare produse

en: Column
ro_RO: Coloană

en: Enable to enforce alignments along axis.
ro_RO: Activați aplicarea alinierilor de-a lungul axei.

en: Equal width
ro_RO: Lățime egală

en: Alignment along main axis
ro_RO: Aliniere de-a lungul axei principale

en: Alignment along cross axis
ro_RO: Aliniere de-a lungul axei transversale

en: Elements wrap by default.
ro_RO: Elementele se înfășoară în mod implicit.

en: Row
ro_RO: Rând

en: Precedes individual column width.
ro_RO: Precede lățimea coloanei individuale.

en: Side By Side (Row)
ro_RO: Alături (rând)

en: Columns wrap on mobile by default.
ro_RO: Coloanele se împachetează în mod implicit pe mobil.

en: Rows
ro_RO: Rânduri

en: Precedes individual row width.
ro_RO: Precede lățimea rândului individual.

en: Stacked (Column)
ro_RO: Stivuite (coloană)

en: No action has been set for this form.
ro_RO: Nu a fost stabilită nicio acțiune pentru acest formular.

en: Invalid Google reCaptcha.
ro_RO: Google reCaptcha invalid.

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ro_RO: Se aplică numai la setarea "Style" a rubricii sau a butonului. Creați și utilizați culori globale prin intermediul propriei "Palete de culori" personalizate.

en: Primary color
ro_RO: Culoare primară

en: Secondary color
ro_RO: Culoare secundară

en: Light color
ro_RO: Culoare deschisa

en: Dark color
ro_RO: Culoare închisă

en: Muted color
ro_RO: Culoare stinsă

en: Info color
ro_RO: Culoare de informare

en: Success color
ro_RO: Culoare de succes

en: Warning color
ro_RO: Culoare de avertizare

en: Danger color
ro_RO: Culoare pericol

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ro_RO: Stabilește condiții pentru a aplica stilul de temă selectat la întregul site web sau la anumite zone.

en: Space between header and footer.
ro_RO: Spațiul dintre antet și subsol.

en: Style - Default
ro_RO: Stil - implicit

en: Transition
ro_RO: Tranziție

en: Style - Primary
ro_RO: Stil - primar

en: Style - Secondary
ro_RO: Stil - secundar

en: Style - Light
ro_RO: Stil - Lumină

en: Style - Dark
ro_RO: Stil - Întunecat

en: Size - Small
ro_RO: Dimensiune - Mic

en: Size - Medium
ro_RO: Dimensiune - Mediu

en: Size - Large
ro_RO: Dimensiune - Mare

en: Size - Extra Large
ro_RO: Dimensiune - Extra Large

en: Code Theme
ro_RO: Codul temei

en: Icon align
ro_RO: Alinierea pictogramei

en: Icon padding
ro_RO: Spațiu Pictogramă

en: Sub Menu
ro_RO: Meniu secundar

en: Features typography
ro_RO: Tipografie caracteristici

en: Input background
ro_RO: Fundal Input

en: Input border
ro_RO: Bordura Input

en: Widget title
ro_RO: Titlul widget

en: Member
ro_RO: Membru

en: Top / Start
ro_RO: Sus / Start

en: Bottom / End
ro_RO: Jos / Capăt

en: Enable custom video player
ro_RO: Activează playerul video personalizat

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ro_RO: Dacă este activat, se încarcă un fișier JS și CSS suplimentar.

en: Restart
ro_RO: Repornește

en: Rewind
ro_RO: Derulare înapoi

en: Fast forward
ro_RO: Înainte rapid

en: Speed
ro_RO: Viteză

en: Picture in picture
ro_RO: Imagine în imagine

en: Apply controls & reload
ro_RO: Aplică controale și reîncărcați

en: Widget title border
ro_RO: Bordură titlu widget

en: Widget title typography
ro_RO: Tipografie titlu widget

en: Site layout
ro_RO: Schemă site

en: Boxed
ro_RO: Încasetat

en: Wide
ro_RO: Larg

en: Boxed max. width
ro_RO: Lățime maximă casetă

en: Site background
ro_RO: Fundal site

en: Site border
ro_RO: Bordură site

en: Element margin
ro_RO: Margine element

en: Root container margin
ro_RO: Marginea containerului rădăcină

en: Root container padding
ro_RO: Rădăcină de umplutură container

en: Root container width
ro_RO: Lățimea containerului rădăcină

en: Lightbox height
ro_RO: Înălțimea lightbox-ului

en: Lightbox width
ro_RO: Lățime lightbox-ului

en: Lightbox background
ro_RO: Fundal lightbox

en: Lightbox close color
ro_RO: Culoare Închidere Lightbox

en: Lightbox close size
ro_RO: Dimensiune închidere Lightbox

en: Body
ro_RO: Corp

en: All headings
ro_RO: Toate titlurile

en: Available for heading and text element.
ro_RO: Disponibil pentru elementele de titlu și text.

en: Focus outline
ro_RO: Schiță de focalizare

en: Blockquote margin
ro_RO: Margine blockquote

en: Blockquote padding
ro_RO: Spațiere blockquote

en: Blockquote border
ro_RO: Bordură Blockquote

en: Blockquote typography
ro_RO: Tipografie blockquote

en: Products archive description
ro_RO: Descrierea arhivei de produse

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ro_RO: Accesează acest %1$slink%2$s pentru a modifica descrierea arhivei produsului sau pentru a edita descrierile categoriilor/tagurilor de produse

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ro_RO: Pentru descrierile arhivate ale categoriilor de produse sau ale etichetelor de produse, editați descrierea fiecărui termen.

en: No product archive description found.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio descriere a arhivei produsului.

en: Before
ro_RO: Înainte

en: Home Label
ro_RO: Etichetă pentru acasă

en: Mini cart
ro_RO: Coș mini

en: Cart count
ro_RO: Contor coș

en: Cart subtotal
ro_RO: Subtotal coș

en: Cart Details
ro_RO: Detalii coș

en: Visibility
ro_RO: Vizibilitate

en: Hide cart details
ro_RO: Ascundeți detaliile coșului

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ro_RO: Ascundeți detaliile coșului pentru a vă conecta direct la coș.

en: Product image width
ro_RO: Lățimea imaginii produsului

en: Add to cart
ro_RO: Adaugă în coș

en: Variations
ro_RO: Variații

en: Stock
ro_RO: Stoc

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: Hide stock
ro_RO: Ascundeți stocul

en: Product additional information
ro_RO: Informații suplimentare despre produs

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Additional information
ro_RO: Informații suplimentare

en: No additional information to show.
ro_RO: Nu sunt prezentate informații suplimentare.

en: Product content
ro_RO: Conținutul produsului

en: Edit product content in WordPress.
ro_RO: Editați conținutul produsului în WordPress.

en: Product content is empty.
ro_RO: Conținutul produsului este gol.

en: Product gallery
ro_RO: Galeria produsului

en: Product meta
ro_RO: Meta produs

en: Prefix typography
ro_RO: Tipografia prefixului

en: Suffix typography
ro_RO: Tipografia sufixului

en: Hide regular price
ro_RO: Ascunde prețul normal

en: Sale price typography
ro_RO: Tipografie preț redus

en: No ratings text
ro_RO: Fără text de evaluare

en: Star color
ro_RO: Culoare stea

en: Empty star color
ro_RO: Culoarea stelei goale

en: Hide reviews link
ro_RO: Ascundeți linkul pentru recenzii

en: Product ratings are disabled.
ro_RO: Evaluarea produselor este dezactivată.

en: No ratings yet.
ro_RO: Încă nu există evaluări.

en: Related products
ro_RO: Produse conexe

en: Max. products
ro_RO: Produse maxime

en: No product selected
ro_RO: Nici un produs selectat

en: No related products to show.
ro_RO: Nu există produse conexe de afișat.

en: Product short description
ro_RO: Scurtă descriere a produsului

en: Edit product short description in WordPress.
ro_RO: Editați descrierea scurtă a produsului în WordPress.

en: In Stock
ro_RO: În stoc

en: Low Stock / On backorder
ro_RO: Stoc redus / La comandă

en: Out of Stock
ro_RO: Stoc epuizat

en: Stock management not enabled for this product.
ro_RO: Gestionarea stocurilor nu este activată pentru acest produs.

en: Product tabs
ro_RO: File produs

en: Active Tab
ro_RO: Filă activă

en: Panel
ro_RO: Panou

en: Product title
ro_RO: Titlu produs

en: Product up/cross-sells
ro_RO: Vânzări suplimentare și încrucișate de produse

en: No products to show.
ro_RO: Nu există produse de prezentat.

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ro_RO: Modificați produsele legate pentru a adăuga produse cu vânzări suplimentare sau încrucișate.

en: Products filter
ro_RO: Filtru de produse

en: Filters
ro_RO: Filtre

en: Filter type
ro_RO: Tip de filtru

en: Product attribute
ro_RO: Atributul produsului

en: Filter by
ro_RO: Filtrează după

en: Filter input
ro_RO: Filtru de intrare

en: Radio list
ro_RO: Lista radio

en: Text list
ro_RO: Lista de text

en: Box list
ro_RO: Lista de casete

en: Stars
ro_RO: Steluțe

en: Rating icon
ro_RO: Pictograma de evaluare

en: Rating typography
ro_RO: Tipografie de evaluare

en: Active rating icon
ro_RO: Pictograma de rating activ

en: Active rating typography
ro_RO: Tipografia ratingului activ

en: Any option text
ro_RO: Orice text de opțiune

en: Show empty terms
ro_RO: Afișați termenii goi

en: Min. value
ro_RO: Valoare minimă

en: Max. value
ro_RO: Valoarea maximă

en: Filter title
ro_RO: Filtrează titlul

en: Search background
ro_RO: Fundal căutare

en: Search box shadow
ro_RO: Umbra căsuței de căutare

en: Search icon
ro_RO: Pictograma de căutare

en: Hide title
ro_RO: Ascunde titlul

en: Icon collapsed
ro_RO: Icoană prăbușită

en: Please set at least one product filter.
ro_RO: Vă rugăm să setați cel puțin un filtru de produs.

en: Please select a filter input.
ro_RO: Vă rugăm să selectați o intrare de filtrare.

en: Please select rating icons.
ro_RO: Vă rugăm să selectați pictogramele de rating.

en: Min. price
ro_RO: Preț minim

en: Max. price
ro_RO: Preț maxim

en: Rated %s out of 5
ro_RO: Evaluat cu %s din 5

en: Low stock
ro_RO: Stoc redus

en: Products orderby
ro_RO: Produse ordonate după

en: Order by items
ro_RO: Comandă după articole

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ro_RO: Lăsați gol pentru a utiliza lista implicită WooCommerce.

en: Products pagination
ro_RO: Paginare produse

en: How many numbers on either the start and the end list edges. Defaults to 3
ro_RO: Câte numere de pe marginile listei de început și de sfârșit. Valoarea implicită este 3

en: How many numbers to either side of the current page. Default to 3.
ro_RO: Câte numere sunt de o parte și de alta a paginii curente. Valoarea implicită este 3.

en: Products total results
ro_RO: Produse rezultate totale

en: Widgets
ro_RO: Widgeturi

en: Link entire product
ro_RO: Link-uiți întregul produs

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ro_RO: Se adaugă numai dacă niciunul dintre câmpurile produsului dvs. nu conține linkuri.

en: Result Count
ro_RO: Număr de rezultate

en: Show Before Grid
ro_RO: Afișați înainte de grilă

en: Show After Grid
ro_RO: Arată după grilă

en: Sort by options
ro_RO: Sortare după opțiuni

en: Leave empty to use default sorting options.
ro_RO: Lăsați gol pentru a utiliza opțiunile de sortare implicite.

en: Cart totals
ro_RO: Totaluri Cos

en: Disable cross sells
ro_RO: Alinierea axei transversale

en: Table
ro_RO: Tabel

en: Cart coupon
ro_RO: Cupon de coș

en: Input
ro_RO: Introdu

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %sWooCommerce settings%s
ro_RO: Cupoanele sunt dezactivate. Pentru a activa cupoanele, accesați %sSetări WooCommerce%s

en: Cart items
ro_RO: Articolele din coș

en: Buttons
ro_RO: Butoane

en: Coupon
ro_RO: Cupon

en: Disable link
ro_RO: Dezactivați legătura

en: Hide %s
ro_RO: Ascundeți %s

en: %s typography
ro_RO: %s tipografie

en: Checkout customer details
ro_RO: Detalii client Checkout

en: Remove billing fields
ro_RO: Eliminați câmpurile de facturare

en: Remove shipping fields
ro_RO: Eliminați câmpurile de expediere

en: Labels
ro_RO: Etichete

en: Hide additional information
ro_RO: Ascundeți informațiile suplimentare

en: Checkout order payment
ro_RO: Plata comenzii Checkout

en: Payment
ro_RO: Plată

en: Privacy
ro_RO: Confidențialitate

en: Checkout order review
ro_RO: Revizuirea comenzii de checkout

en: Order review
ro_RO: Revizuirea comenzii

en: Subtitles typography
ro_RO: Tipografia subtitrărilor

en: Checkout order table
ro_RO: Tabel de comenzi de plată

en: Checkout thank you
ro_RO: Mulțumesc pentru checkout

en: Order overview
ro_RO: Prezentare generală a comenzilor

en: Order details
ro_RO: Detalii Comandă

en: Billing address
ro_RO: Adresă de facturare

en: Hide message
ro_RO: Ascundeți mesajul

en: Only parent terms
ro_RO: Numai termenii părinți

en: Element %s not found.
ro_RO: Elementul %s nu a fost găsit.

en: How many numbers to either side of the current page.
ro_RO: Câte numere sunt de o parte și de alta a paginii curente.

en: Read more about %s
ro_RO: Citiți mai multe despre %s

en: Download %s
ro_RO: Descărcați %s

en: Visit the website %s
ro_RO: Vizitați site-ul web %s

en: Send email to %s
ro_RO: Trimiteți e-mail la %s

en: True
ro_RO: Adevărat

en: False
ro_RO: Fals

en: Product SKU
ro_RO: SKU produs

en: Product on sale
ro_RO: Produs la reducere

en: Product category image
ro_RO: Imaginea categoriei de produse

en: Order id
ro_RO: ID-ul comenzii

en: Order number
ro_RO: Număr Comandă

en: Order date
ro_RO: Data comenzii

en: Order total
ro_RO: Total comenzi

en: Order payment method
ro_RO: Metoda de plată a comenzii

en: Order email
ro_RO: Comandați e-mail

en: Sale!
ro_RO: Reducere!

en: Post link
ro_RO: Link articol

en: Post date
ro_RO: Data publicării

en: Post modified date
ro_RO: Data modificării

en: Post time
ro_RO: Ora publicării

en: Post comments count
ro_RO: Numărul de comentarii

en: Post comments
ro_RO: Comentariile articolului

en: Post excerpt
ro_RO: Extras de articol

en: Read more
ro_RO: Citeşte mai mult

en: Featured image
ro_RO: Imagine prezentată

en: Featured image tag
ro_RO: Etichetă imagine prezentată

en: Author name
ro_RO: Nume autor

en: Author bio
ro_RO: Bio autor

en: Author email
ro_RO: E-mail autor

en: Author website
ro_RO: Website autor

en: Author avatar
ro_RO: Avatar autor

en: Site title
ro_RO: Titlul site-ului

en: Site tagline
ro_RO: Sloganul site-ului

en: URL parameter - add key after :
ro_RO: Parametru URL - adăugați cheia după :

en: Archive title
ro_RO: Titlu Arhiva

en: Archive description
ro_RO: Descriere Arhivă

en: Term id
ro_RO: Termen id

en: Term name
ro_RO: Nume termen

en: Term archive URL
ro_RO: URL-ul arhivei de termeni

en: Term description
ro_RO: Descriere termen

en: Term meta - add key after :
ro_RO: Term meta - adăugați cheia după :

en: Current date
ro_RO: Data curentă

en: User ID
ro_RO: ID-ul utilizatorului

en: Username
ro_RO: Nume utilizator

en: Nickname
ro_RO: Porecla

en: Display name
ro_RO: Afișați numele

en: Profile picture
ro_RO: Poza de profil

en: User meta - add key after :
ro_RO: User meta - adăugați cheia după :

en: Output PHP function
ro_RO: Funcția PHP de ieșire

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
note: translators: %s = the number of comments
en: %s comment | %s comments
ro_RO[0]: %s comentariu
ro_RO[1]: %s comentarii
ro_RO[2]: %s comentarii

en: Avatar image of %s
ro_RO: Imaginea avatarului al %s

en: %s: New contact form message
ro_RO: %s: Mesaj nou prin formularul de contact

en: Message sent from:
ro_RO: Mesaj trimis de la:

en: No email address provided.
ro_RO: Nu a fost furnizată nicio adresă de e-mail.

en: Username is not valid.
ro_RO: Numele de utilizator nu este valid.

en: Username already exists.
ro_RO: Acest nume de utilizator există deja.

en: Username required.
ro_RO: Numele de utilizator este obligatoriu.

en: Email address already exists.
ro_RO: Adresa de e-mail există deja.

en: Email address is not valid.
ro_RO: Adresa de e-mail nu este validă.

en: Email address required.
ro_RO: Adresa de e-mail este necesară.

en: Please enter a password of at least %s characters.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți o parolă de cel puțin %s caractere.

en: Custom font
ro_RO: Font personalizat

en: Deprecated
ro_RO: Depreciat

en: Infinite scroll
ro_RO: Derulare infinită

en: Insert section
ro_RO: Inserare secțiune

en: Not found
ro_RO: Nu s-a găsit

en: Raw
ro_RO: Brut

en: Saved as template
ro_RO: Salvat ca șablon

en: Global classes
ro_RO: Clase globale

en: Nestable
ro_RO: Înglobabil

en: Element - Section
ro_RO: Element - Secțiune

en: Convert element IDs & classes
ro_RO: Convertește ID-ul și clasele elementelor

en: Convert "Container" to new "Section" & "Div" elements
ro_RO: Convertește "Container" la noile elemente "Secțiune" și "Div"

en: Convert elements to nestable elements
ro_RO: Convertește elementele în elemente încorporabile

en: Control panel
ro_RO: Panou de control

en: Disable global classes
ro_RO: Dezactivează clasele globale

en: Interface
ro_RO: Interfață

en: Canvas
ro_RO: Pânză

en: Disable element spacing
ro_RO: Dezactivează spațierea elementelor

en: Structure panel
ro_RO: Panou de structură

en: Element actions
ro_RO: Acțiuni ale elementelor

en: Active element expand & scroll into view
ro_RO: Elementul activ se extinde și se derulează în vizualizare

en: Disable WP REST API render
ro_RO: Dezactivează randarea WP REST API

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
ro_RO: Folosește AJAX în loc de apeluri la REST API pentru redarea elementelor.

en: Disable Google Fonts
ro_RO: Dezactivează Google Fonts

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
ro_RO: Setați dacă nu folosiți Google Fonts sau dacă ați încărcat și ați găzduit Google Fonts ca "Fonturi personalizate".

en: Cache query loops
ro_RO: Cache pentru buclele de interogare (Query Loops)

en: Independent toggle
ro_RO: Comutator independent

en: Content goes here ..
ro_RO: Conținutul merge aici ...

en: Anim. Typing
ro_RO: Tastare animată

en: Very slow
ro_RO: Foarte lent

en: Slow
ro_RO: Lent

en: Fast
ro_RO: Rapid

en: Very fast
ro_RO: Foarte rapid

en: No effect with loop enabled
ro_RO: Nici un efect cu bucla activată

en: Facebook Page
ro_RO: Pagină Facebook

en: Image Gallery
ro_RO: Galerie de imagini

en: Current
ro_RO: Curent

en: Enable AJAX
ro_RO: Activează AJAX

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
ro_RO: Navigați prin diferitele pagini de interogare fără a reîncărca pagina.

en: Post Content
ro_RO: Conținut articol

en: Meta Data
ro_RO: Meta date

en: Post Navigation
ro_RO: Navigator articol

en: Social Sharing
ro_RO: Partajare socială

en: Post Title
ro_RO: Titlu articolului

en: Pricing Tables
ro_RO: Tabele de prețuri

en: Progress Bar
ro_RO: Bară de progres

en: Related Posts
ro_RO: Articole similare

en: Shortcode content is empty
ro_RO: Conținutul codului scurt este gol

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Options type
ro_RO: Tip de opțiuni

en: Custom options
ro_RO: Opțiuni personalizate

en: Provide your own options in JSON format
ro_RO: Furnizează propriile opțiuni în format JSON

en: Left to right
ro_RO: De la stânga la dreapta

en: Right to left
ro_RO: De la dreapta la stânga

en: Keyboard
ro_RO: Tastatură

en: Off
ro_RO: Oprit

en: Focused
ro_RO: Concentrat

en: Start index
ro_RO: Începe indexarea

en: Speed in ms
ro_RO: Viteza în ms

en: Auto height
ro_RO: Înălțime automată

en: Pause on focus
ro_RO: Pauză la focalizare

en: Interval in ms
ro_RO: Interval în ms

en: Rewind by drag
ro_RO: Derulare înapoi prin tragere

en: Align horizontal
ro_RO: Alinează orizontal

en: Align vertical
ro_RO: Alinează vertical

en: Icon List
ro_RO: Listă de pictograme

en: Tab menu
ro_RO: Fila meniu

en: Pane
ro_RO: Panou

en: Team Members
ro_RO: Membri echipei

en: Rich Text
ro_RO: Text bogat

en: Apply to child terms
ro_RO: Se aplică termenilor pentru copii

en: Apply to child pages
ro_RO: Aplică paginilor copil

en: Regular price typography
ro_RO: Tipografia prețurilor regulate

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
ro_RO: Cupoanele sunt dezactivate. Pentru a activa cupoanele, mergi la %1$sWooCommerce settings%2$s

en: No checkout fields defined.
ro_RO: Nu sunt definite câmpuri de checkout.
