Bricks Internationalisation - en to ja translation catalogue (2239 entries)

en: Whoops, that page is gone
ja: おっと、そのページはなくなってしまった

en: Bricks requires PHP version %s+.
ja: BricksにはPHPバージョン%s+が必要です。

en: Search results for:
ja: 検索結果:

en: Search ...
ja: 検索 …

en: Search
ja: 検索

en: Pages:
ja: ページ:

en: Template Type
ja: テンプレートの種別

en: Select template type:
ja: テンプレートタイプを選択します。

en: Select
ja: 選択

en: Bricks News
ja: ブリックスニュース

en: Export
ja: エクスポート

en: Import Templates
ja: テンプレートの読み込み

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ja: テンプレートのJSON/ZIPファイルを選択し、コンピュータからインポートします。

en: Import template(s)
ja: インポートテンプレート（複数

en: Cancel
ja: キャンセル

en: You don't have sufficient permission to save settings.
ja: 設定を保存するための十分な権限がありません。

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
ja: 設定をリセットするための十分な権限がありません。

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: タイプ

en: Conditions
ja: 条件

en: Bundle
ja: バンドル

en: Tags
ja: タグ

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Author
ja: 投稿者

en: Date
ja: 日付

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Default: Entire website
ja: デフォルトです。ウェブサイト全体

en: Default: All archives
ja: デフォルトです。すべてのアーカイブ

en: Default: Search results
ja: デフォルトです。検索結果

en: Default: Error page
ja: デフォルトです。エラーページ

en: Exclude
ja: 除外する

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ja: Bricksのグローバル設定をすべてリセットしようとしています。続行しますか？

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ja: この%sのBrickが生成したデータを本当に削除していいのですか？

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Templates
ja: テンプレート

en: Settings
ja: 設定

en: Custom Fonts
ja: カスタムフォント

en: Sidebars
ja: サイドバー

en: System Information
ja: システム情報

en: License
ja: ライセンス

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
ja: 現在、最新バージョンのBricksが実行されています。外部 CSS ファイルも再生成してください。

en: Go to: Bricks Settings
ja: に移動します。ブリックの設定

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
ja: あなたのユーザーロール「%s」は、Bricksでの編集が許可されていません。変更するには、サイト管理者と連絡を取ってください。

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
ja: Bricksは投稿タイプ"%s"に対して有効になっていません。Bricks > Settings」でこの投稿タイプを有効にしてください。

en: Bricks data for "%s" deleted.
ja: 0}"のレンガデータを削除しました。

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Text
ja: テキスト

en: Edit with Bricks
ja: レンガで編集

en: Delete Bricks data
ja: Bricksデータの削除

en: Export Template
ja: テンプレートをエクスポート

en: New color could not be saved.
ja: 新しい色を保存できませんでした。

en: Panel width could not be saved.
ja: パネルの幅を保存できませんでした。

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: Element "%s" doesn't exist.
ja: 要素「%s」は存在しません。

en: Standard fonts
ja: 標準フォント

en: Google fonts
ja: Googleフォント

en: Click to set preview content.
ja: クリックするとプレビュー内容が設定されます。

en: Color #%s
ja: カラー #%s

en: Default
ja: デフォルト

en: Actions
ja: アクション

en: Active
ja: 有効

en: Adaptive height
ja: 適応高さ

en: Add
ja: 追加

en: added
ja: 追加しました

en: Add class
ja: クラスを追加

en: Add images
ja: 画像を新規追加

en: Add Item
ja: アイテム追加

en: Align
ja: 整列

en: Align items
ja: アイテムを揃える

en: All
ja: すべて

en: Transparency
ja: 透過性

en: Angle in °
ja: 角度の単位は°です。

en: Animation speed in ms
ja: アニメーションの速度（単位：ms

en: Any
ja: 任意

en: Apply
ja: 適用

en: Apply to
ja: これに適用する

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Aria Label
ja: アリア・レーベル

en: Arrows
ja: 矢印

en: Ascending
ja: 昇順

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay speed in ms
ja: オートプレイスピード(ミリ秒)

en: Autosave by
ja: によるオートセーブ

en: Background
ja: 背景

en: Background color
ja: 背景色

en: Background custom size
ja: 背景のカスタムサイズ

en: Background position
ja: 背景色位置

en: Background repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background size
ja: 背景サイズ

en: Background attachment
ja: 背景付属

en: Background video
ja: 背景動画

en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ja: YouTube、Vimeo、またはファイルのURLを入力します。

en: BG video scale
ja: BGビデオスケール

en: Back to builder
ja: ビルダーに戻る

en: Baseline
ja: ベースライン

en: Basic
ja: 基本

en: Blockquote
ja: 引用

en: Bullet List
ja: 箇条書きリスト

en: Blur
ja: ぼかし

en: Bold
ja: 太字

en: Border
ja: ボーダー

en: Border color
ja: 境界線の色

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom left
ja: ボタン左

en: Bottom center
ja: ボタン中

en: Bottom right
ja: ボタン右

en: Box shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Bricks Academy
ja: ブリックスアカデミー

en: Brightness
ja: 輝度

en: Browse
ja: 参照

en: Browse Media Library
ja: メディアライブラリを見る

en: Browse Unsplash
ja: Unsplashを見る

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ja: ヘルプが必要ですか？バグを見つけましたか？機能を提案してください。

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ja: カスタマーサポートのご依頼には、お客様のBricksアカウントのEメールアドレスをご使用ください。大きなファイルを添付する場合は、%1$s に直接メールを送信してください。現在開発中のものを見るには、または機能要求を提出/アップグレードするには、私たちの%2$sをご覧ください。

en: official roadmap
ja: 公式ロードマップ

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ja: 添付ファイルのアップロードサイズが、サーバーの最大アップロードサイズ%sを超えています。

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ja: 添付ファイルが最大アップロード容量の25MBを超えています。

en: Bulleted list
ja: 箇条書きのリスト

en: by
ja: 投稿者

en: Capitalize
ja: 単語の先頭文字を大文字で表示

en: Center
ja: 中央

en: Center left
ja: 左センター

en: Center center
ja: 中央中央

en: Center mode
ja: センターモード

en: Center right
ja: センター右

en: Child of
ja: 子：

en: Childless
ja: 子供のいない方

en: Enter CSS class name
ja: CSSクラス名を入力

en: Click to download
ja: クリックしてダウンロード

en: Choose files
ja: ファイルの選択

en: Choose image
ja: 画像を選択

en: Clear search filter
ja: 検索フィルタの解除

en: Clone
ja: 複製

en: cloned
ja: クローン

en: Clean
ja: クリーン

en: Clear
ja: クリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Close (ESC)
ja: 閉じる（ESC

en: Collapse
ja: 折り畳む

en: Collapse all
ja: すべて折畳む

en: Color
ja: 色

en: Colors
ja: 色

en: Color stop in %
ja: カラーストップ（％）。

en: Color palette
ja: カラーパレット

en: Comment count
ja: コメント数

en: Community
ja: コミュニティ

en: Community templates
ja: コミュニティテンプレート

en: Compare
ja: 比較

en: Confirm
ja: 確認する

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Contain
ja: 画像全体を表示

en: Container
ja: コンテナ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy styles
ja: コピースタイル

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Here goes my text ...
ja: ここでは、私の文章を紹介します。

en: Content saved as template
ja: テンプレートとして保存されたコンテンツ

en: Cover
ja: カバー

en: Create
ja: 作成

en: Create new palette
ja: 新規パレットの作成

en: Create template
ja: テンプレートを作成

en: Template title
ja: テンプレートタイトル

en: Create new template:
ja: 新しいテンプレートを作成します。

en: Create your own elements
ja: 独自のエレメントを作成

en: Class name
ja: Button 要素の CSS クラス名。

en: Separated by space. No leading dot "."
ja: スペースで区切ります。先頭のドット "." はありません。

en: No leading pound sign "#"
ja: 先頭にポンド記号 "#"がない

en: CSS filter
ja: CSSフィルター

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ja: CSSフィルター＋値を入力する（詳しくはこちら

en: CSS selector
ja: CSSセレクタ

en: Current layout
ja: 現在のレイアウト

en: Current version by
ja: 現在のバージョン

en: Current width
ja: 現在の幅

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom unit
ja: カスタムユニット

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: %s. Template conditions precede default templates.
ja: %s.テンプレートの条件は、デフォルトのテンプレートよりも優先されます。

en: Default templates are enabled
ja: デフォルトのテンプレートが有効

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ja: %s.テンプレートの条件を設定したり、デフォルトのテンプレートを有効にしたりします。

en: Default templates are disabled
ja: デフォルトのテンプレートが無効

en: dashed
ja: ダッシュ

en: Delete
ja: 削除

en: Delete palette
ja: パレットの削除

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Descending
ja: 降順

en: Number between 1 - 100 or auto
ja: 1～100の数字またはオート

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ja: 固定 "に設定すると、視差効果が得られます。

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Direction
ja: 方向

en: Disabled
ja: 無効

en: Discard
ja: 破棄

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Dots
ja: ドット

en: Dotted
ja: 点線

en: double
ja: 二重線

en: Download
ja: ダウンロード

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Dynamic Data
ja: 動的データ

en: Dynamic data %s is empty
ja: ダイナミックデータ%sは空

en: Select dynamic data
ja: ダイナミックデータの選択

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

en: Edit palette
ja: パレットの編集

en: Editing
ja: 編集

en: Edit in WordPress
ja: WordPressでの編集

en: Element
ja: エレメント

en: Elements
ja: 要素

en: Element classes
ja: 要素クラス

en: Element ID
ja: 要素ID

en: Equal
ja: 等しい

en: No accordion item added.
ja: アコーディオンアイテムが追加されていません。

en: No audio file selected.
ja: オーディオファイルが選択されていません。

en: No code found.
ja: コードが見つかりません。

en: No date/fields set.
ja: 日付やフィールドが設定されていない

en: No Facebook page URL provided.
ja: FacebookページのURLはありません。

en: No form field added.
ja: フォームフィールドが追加されていません。

en: No HTML markup defined.
ja: HTMLマークアップは定義されていません。

en: No icon selected.
ja: アイコンが選択されていません。

en: No list items defined.
ja: リストアイテムは定義されていません。

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Google Maps APIキーが必要です。ダッシュボードの下にキーを追加してください。%s

en: No pricing table defined.
ja: 価格表は定義されていません。

en: No progress bar created.
ja: プログレスバーは作成されません。

en: No slide added.
ja: スライドの追加はありません。

en: No social icon added.
ja: ソーシャルアイコンが追加されていません。

en: No SVG selected.
ja: SVGが選択されていません。

en: No tabs added.
ja: タブの追加はありません。

en: No team members added.
ja: チームメンバーの追加はありません。

en: No template selected.
ja: テンプレートが選択されていません。

en: No testimonials added.
ja: 証言は追加されていません。

en: No text added.
ja: テキストの追加はありません。

en: No file URL provided.
ja: ファイルのURLがありません。

en: No video selected.
ja: ビデオが選択されていません。

en: No YouTube URL provided.
ja: YouTubeのURLはありません。

en: No Vimeo URL provided.
ja: VimeoのURLはありません。

en: No dynamic data set.
ja: ダイナミックなデータセットはありません。

en: The dynamic data is empty.
ja: ダイナミックデータは空です。

en: Email address
ja: メールアドレス

en: End
ja: 終了

en: Error
ja: エラー

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ja: 記事が読み込めませんでした。公式ナレッジベースをご覧ください。

en: 404 Error Page
ja: 404 エラーページ

en: Excerpt length
ja: 抜粋の長さ

en: Exclude current post
ja: 現在の投稿を除外

en: Expand
ja: 拡張

en: Expand all
ja: すべて展開

en: External URL
ja: 外部URL

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
ja: 外部リンクには、rel属性「noopener」または「noreferrer」を付加してください。

en: Extra large
ja: 最大

en: Extra small
ja: 極小

en: Fade
ja: フェード

en: Field
ja: フィールド

en: File
ja: ファイル

en: "%s" imported.
ja: "%s"のインポート。

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ja: 0}"のインポートに失敗しました。名前がすでに存在しています。

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ja: 0}"のインポートに失敗しました。フォーマットが違います。

en: Files
ja: ファイル

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: No files chosen
ja: 選択されていないファイル

en: Fill - Dark
ja: フィル - ダーク

en: Fill - Light
ja: フィル - ライト

en: Fill - Primary
ja: フィル - プライマリー

en: Finish
ja: 終了

en: Fixed
ja: 固定(Fixed)

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Search fonts
ja: フォントの検索

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Font weight
ja: フォントの太さ

en: Footer
ja: フッター

en: Footer saved as template
ja: テンプレートとして保存されるフッター

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Full width
ja: 全幅

en: Gallery layout
ja: ギャラリーレイアウト

en: General
ja: 一般

en: Outline - Dark
ja: アウトライン - ダーク

en: Outline - Light
ja: アウトライン - ライト

en: Outline - Primary
ja: 概要 - プライマリー

en: Global element
ja: グローバル要素

en: Active classes
ja: アクティブクラス

en: Global class created
ja: グローバルクラス作成

en: Global class deleted
ja: グローバルクラス削除

en: Global class renamed
ja: グローバルクラスの名称を変更

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ja: 上のフィールドに、最初のグローバル CSS クラスの名前を入力します。そして、Enterキーを押して作成します。

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Global elements
ja: グローバル要素

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Add at least two colors to create a gradient.
ja: 最低でも2色を加えてグラデーションを作る。

en: Back to settings
ja: 設定に戻る

en: Got it
ja: 分かりました

en: Go to
ja: 移動

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid view
ja: グリッドビュー

en: Spacing
ja: スペース

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header saved as template
ja: テンプレートとして保存されたヘッダー

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide info
ja: 情報非表示

en: Home
ja: ホーム

en: Home page
ja: ホームページ

en: Horizontal
ja: 水平

en: How to create a header template
ja: ヘッダーテンプレートの作成方法

en: How to create a footer template
ja: フッターテンプレートの作成方法

en: Your browser does not support the audio tag.
ja: あなたのブラウザはaudioタグをサポートしていません。

en: Your browser does not support the video tag.
ja: あなたのブラウザーは動画機能をサポートしていません。

en: Hue
ja: 色相

en: Image
ja: 画像

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ja: CMD/CRTLを押しながら複数の画像を選択することができます。

en: Image not found
ja: 画像が見つかりません

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Import
ja: インポート

en: Import images
ja: 画像の取り込み

en: Disabled: Show placeholder images.
ja: 無効です。プレースホルダー画像を表示します。

en: Enabled: Download template images to media library.
ja: 有効です。テンプレート画像をメディアライブラリにダウンロードする。

en: Drop JSON file(s) in here
ja: JSONファイルをここにドロップ

en: Imports
ja: インポート

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ja: .JSONまたは.ZIPのテンプレートファイルをここにドラッグ＆ドロップしてください。

en: Import template
ja: テンプレートをインポート

en: Valid JSON data required to run the importer
ja: インポーターの実行に必要な有効なJSONデータ

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
ja: このテンプレートにはテーマスタイルが含まれています。それをインポートしますか？

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ja: このテンプレートには、カラーパレットが含まれています。インポートしますか？

en: Include
ja: 含める

en: Include children
ja: 子分類を含める

en: Infinite
ja: 無限

en: Info
ja: 情報

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ja: ライトボックスのカスタマイズ設定＞テーマスタイル＞一般

en: Inner container
ja: カラムの中

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert container
ja: インサートコンテナ

en: Insert media
ja: メディアの挿入

en: Insert template
ja: テンプレートの挿入

en: Insert template below
ja: 以下にテンプレートを挿入

en: Inset
ja: インセット

en: Internal post/page
ja: 内部ポスト/ページ

en: Invert
ja: 色調反転

en: Italic
ja: イタリック

en: Item
ja: アイテム

en: Join Us
ja: 会員登録はこちらから

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Justify content
ja: コンテンツの正当性

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Language
ja: 言語

en: Large
ja: 大

en: Laptop
ja: ノートパソコン

en: Last refresh
ja: ラストリフレッシュ

en: Latest
ja: 最新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左

en: Letter spacing
ja: 文字間隔

en: Lightbox Image
ja: ライトボックス画像

en: Lightbox Video
ja: Lightbox 動画

en: Lightness
ja: 明度

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Link
ja: リンク

en: Linked
ja: ペアリング済み

en: List view
ja: リストビュー

en: Loading templates
ja: テンプレートの読み込み

en: Load more
ja: もっと読み込む

en: Locked
ja: ロック中

en: Go back
ja: 戻る

en: Take over
ja: 引き継ぐ

en: This post is already being edited.
ja: この投稿はすでに編集されています。

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ja: 0}は現在、この投稿に取り組んでいます。つまり、あなたが引き継がない限り、変更することはできません。

en: Login
ja: ログイン

en: Loop
ja: ループ

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Unlinked
ja: アンリンク

en: Opposites linked
ja: オポジットリンク

en: All sides linked
ja: 全面リンク

en: Main query
ja: メインクエリ

en: Margin
ja: マージン

en: Masonry
ja: 石積み

en: Max upload size: %s
ja: 最大アップロードサイズ: %s。

en: Media
ja: メディア

en: Medium
ja: 中

en: Meta key
ja: Meta キー:

en: Order meta key
ja: 注文のメタ・キー

en: Meta value
ja: メタ値

en: Numeric meta value
ja: 数値化されたメタ値

en: Meta query
ja: メタクエリ

en: Menu order
ja: メニューの並び順

en: Metro
ja: メトロ

en: Mobile
ja: 携帯電話

en: Mode
ja: モード

en: modified
ja: 修正

en: Modified date
ja: 更新日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: More layouts
ja: その他のレイアウト

en: Most Popular
ja: 最も人気のある

en: Move
ja: 移動

en: My templates
ja: 私のテンプレート

en: My account
ja: マイアカウント

en: Name
ja: 名前

en: New color palette name
ja: 新しいカラーパレットの名称

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ja: 上の色の値を選択して、このパレットに最初の色を追加し、「保存」をクリックします。

en: Type name, hit enter
ja: 名前を入力し、エンターキーを押す

en: Next
ja: 次へ

en: No content
ja: コンテンツなし

en: No matching settings found.
ja: 一致する設定が見つかりませんでした。

en: No file selected.
ja: ファイルが選択されていません。

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
ja: これらの設定をカスタマイズするための十分な権限（フルアクセス）がありません。サイト管理者に連絡してください。

en: No
ja: いいえ

en: None
ja: なし

en: No-repeat
ja: 繰り返しなし

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ja: 何も見つかりませんでした。別のキーワードで再度お試しください。

en: No revisions.
ja: 修正なし。

en: No dynamic data found.
ja: ダイナミックなデータは見つかりませんでした。

en: No templates found.
ja: テンプレートがありません。

en: Nothing found.
ja: 何も見つかりませんでした。

en: Nothing to copy
ja: コピーするものがない

en: Nothing to paste
ja: 貼り付けるものがない

en: Preview autosave
ja: プレビュー自動保存

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ja: 現在表示されているバージョンよりも新しいオートセーブがあります。

en: SVG files not imported for security reasons.
ja: セキュリティ上の理由から、SVGファイルはインポートされません。

en: Set template style
ja: テンプレートスタイルの設定

en: Inserted template uses theme style "%s"
ja: 挿入されたテンプレートは、テーマスタイル"%s"を使用しています。

en: Change content
ja: コンテンツの変更

en: Currently previewing content from "%s".
ja: 現在、"%s"のコンテンツをプレビューしています。

en: Number
ja: 番号

en: Numbered list
ja: 数字付箇条書き

en: Offset
ja: オフセット

en: Oldest
ja: 最も古い

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

en: Order
ja: 注文

en: Order by
ja: 並び順

en: Other classes
ja: その他のクラス

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Padding
ja: パディング

en: Page
ja: ページ

en: Pages
ja: ページ

en: Page settings
ja: ページ設定

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ja: 任意のリビジョンを選択し、プレビューします。適用」をクリックして、選択したリビジョンの編集を続行します。破棄]をクリックすると、現在のリビジョンの編集を続行します。

en: Parent
ja: 親

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Pasted
ja: 貼り付け

en: Paste styles
ja: スタイルの貼り付け

en: Pause on hover
ja: ホバーで一時停止

en: Pin
ja: ピン

en: Pinned elements
ja: ピン留めされた要素

en: Click on any element to add it to your canvas.
ja: 任意の要素をクリックすると、キャンバスに追加されます。

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ja: あなたのメッセージはここに入ります。詳細な情報があればあるほど良いと思います。)

en: Placeholder image shown.
ja: プレースホルダー画像を表示しています。

en: Type title and hit enter
ja: タイトルを入力してエンターキーを押す

en: Enter new template name
ja: 新しいテンプレート名の入力

en: Search documentation
ja: ドキュメントを検索

en: Select Dynamic Data
ja: ダイナミックデータの選択

en: Select post/page
ja: ポスト/ページの選択

en: Select link type
ja: リンクタイプを選択

en: Enter video URL ..
ja: 動画のURLを入力してください。

en: Your name (optional)
ja: お名前（任意

en: Popular
ja: 人気

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Position
ja: 位置

en: Post
ja: 投稿

en: Posts
ja: 投稿

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ja: 1ページあたりの投稿数が"-1 "に設定されている場合は無視されます。

en: Posts per page
ja: ページごとの投稿

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Prev
ja: 前へ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview mode
ja: プレビューモード

en: Preview template
ja: プレビューテンプレート

en: Active pseudo-class
ja: アクティブ擬似クラス

en: Pseudo-class created
ja: 擬似クラス作成

en: Pseudo-class deleted
ja: 擬似クラス削除

en: Select or create pseudo-class
ja: 擬似クラスを選択または作成する

en: States (pseudo-classes)
ja: ステート（擬似クラス）

en: Pseudo-element created
ja: 擬似素子作成

en: Pseudo-element deleted
ja: 疑似要素削除

en: Publish
ja: 公開

en: Published
ja: 公開済み

en: Published date
ja: 公開日

en: Quick nav
ja: クイックナビ

en: Radius
ja: 半径

en: Random
ja: ランダム

en: Redo
ja: やり直す

en: Rel attribute
ja: rel属性

en: Reload canvas
ja: キャンバスの再読み込み

en: Remote
ja: リモートワーク

en: Remote templates
ja: リモートテンプレート

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all
ja: すべて削除

en: Remove file
ja: ファイルを削除する

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename images
ja: 画像の名称変更

en: Disabled: Keep original image filename.
ja: 無効です。オリジナルの画像ファイル名を保持します。

en: Enabled: Rename image before download.
ja: 有効です。ダウンロード前に画像の名前を変更する。

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Relation
ja: 関連

en: Replace content
ja: コンテンツの置き換え

en: Disabled: Insert below existing content.
ja: 無効です。既存のコンテンツの下に挿入します。

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ja: 有効です。既存のコンテンツをテンプレートデータに置き換えます。

en: Responsive breakpoints
ja: レスポンシブブレークポイント

en: Reset
ja: リセット

en: Reset styles
ja: スタイルをリセット

en: Clear non-existing dynamic data
ja: 存在しないダイナミックデータの消去

en: Results
ja: 結果を見る

en: results for:
ja: の結果が出ています。

en: Reverse
ja: 反転

en: Revision by
ja: による改訂

en: Revision deleted
ja: 修正削除

en: Revision applied
ja: リビジョン適用

en: Revision discarded
ja: リビジョンが破棄される

en: Revisions
ja: リビジョン

en: All revisions deleted
ja: 全てのリビジョンを削除

en: Right
ja: 右

en: Roles
ja: 権限

en: Run code
ja: 実行コード

en: Saturation
ja: 彩度

en: Save
ja: 保存

en: Save color in palette
ja: パレットに色を保存

en: Save content type
ja: コンテンツタイプの保存

en: Save draft
ja: 下書きを保存

en: Saved
ja: 保存しました

en: Save as global element
ja: グローバル要素として保存

en: Element saved as global element
ja: グローバル要素として保存された要素

en: Save new style
ja: 新しいスタイルの保存

en: Save style
ja: セーブスタイル

en: Scale
ja: スケール

en: Scroll
ja: スクロール

en: Search elements ..
ja: 検索要素 ...

en: Search for ..
ja: を検索します。

en: Search icons
ja: 検索アイコン

en: Search settings
ja: 検索設定

en: Search by title
ja: タイトルで検索

en: Search pages ..
ja: 検索ページ ...

en: Search templates ..
ja: テンプレート検索 ...

en: Search tag
ja: 検索タグ

en: Container saved as template
ja: テンプレートとして保存されたコンテナ

en: Select color palette
ja: カラーパレットの選択

en: Set conditions
ja: 設定条件

en: Select file
ja: ファイルを選択してください

en: Select file(s) to import
ja: 読み込みたいファイルの選択

en: Select icon
ja: アイコン選択

en: Select image
ja: 画像を選択

en: Select library
ja: ライブラリーの選択

en: Select post type
ja: 投稿タイプを選択

en: Select posts
ja: 投稿を選択

en: Select shortcode
ja: ショートコードを選択

en: Select taxonomies
ja: 分類を選択します。

en: Select template
ja: テンプレートの選択

en: Select template tags
ja: テンプレートタグの選択

en: Select template type
ja: テンプレートタイプの選択

en: Select template to update
ja: アップデートするテンプレートの選択

en: Select terms
ja: 条件を選択

en: Send
ja: 送信

en: Sepia
ja: セピア

en: Settings imported
ja: 設定のインポート

en: Settings resetted
ja: 設定のリセット

en: Social
ja: ソーシャル

en: Solid
ja: 直線

en: Show author
ja: 投稿者を表示

en: Show date
ja: 日付を表示

en: Show empty
ja: 空白を表示する

en: Show excerpt
ja: 要約を表示

en: Show info
ja: 情報表示

en: Show fullscreen
ja: フルスクリーンで表示

en: Show title
ja: タイトルを表示

en: Single
ja: シングル

en: Site
ja: サイト

en: Size
ja: サイズ

en: Skip
ja: スキップ

en: Small
ja: 小

en: Space between
ja: 石積みグリッド内の列間のスペース

en: Space around
ja: 周りのスペース

en: Space evenly
ja: 空間を均等に

en: Spread
ja: 広がり

en: Square
ja: 正方形

en: Start
ja: 開始

en: Stretch
ja: 均等

en: Strike
ja: ストライク

en: Stroke color
ja: ストロークカラー

en: Stroke width
ja: ストローク幅

en: Structure
ja: 構造

en: Style
ja: スタイル

en: Styles
ja: スタイル

en: Subject
ja: 件名

en: Sure?
ja: いいですか？

en: Switch to
ja: に切り替えます。

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ja: SVGファイルをアップロードすることはできません。

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tag
ja: タグ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy query
ja: タクソノミークエリ

en: Template
ja: テンプレート

en: Template bundle
ja: テンプレート・バンドル

en: Template created
ja: テンプレート作成

en: Template deleted
ja: テンプレート削除

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ja: 任意のテンプレートを挿入すると、データが上書きされます。まず、変更内容を保存することをお勧めします。

en: Template imported
ja: テンプレート輸入

en: Template inserted
ja: テンプレート挿入

en: Template insert failed: This template has no data
ja: テンプレートの挿入に失敗しました。このテンプレートにはデータがありません

en: Template overridden
ja: テンプレートのオーバーライド

en: Released after you cancelled
ja: キャンセル後のリリース

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ja: Bricksをキャンセルしてから、新しいテンプレートがリリースされました。

en: Save as template
ja: テンプレートとして保存

en: Template saved
ja: テンプレートの保存

en: Template settings
ja: テンプレート設定

en: Template source
ja: テンプレートソース

en: Template tag
ja: テンプレートタグ

en: Template tags
ja: テンプレートタグ

en: Template type
ja: テンプレートタイプ

en: Select the type of template you want to create:
ja: 作成したいテンプレートの種類を選択します。

en: Terms
ja: 利用規約

en: Text align
ja: テキストの配置

en: Text decoration
ja: テキストの装飾

en: Text shadow
ja: テキストシャドウ

en: Text transform
ja: 文字変換

en: Theme Styles
ja: テーマスタイル

en: Active style
ja: アクティブ スタイル

en: Set condition(s) to apply your theme style to your entire site or only certain areas.
ja: テーマスタイルをサイト全体に適用するか、特定のエリアだけに適用するかの条件を設定します。

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ja: 入力されたスタイル名はすでに存在しています。別の名前を選択してください。

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ja: テーマのスタイルを選択するか、新規に作成してウェブサイトのスタイルを決めます（%s）。

en: learn more
ja: 詳細を読む

en: Theme style created
ja: 作成したテーマスタイル

en: Theme style deleted
ja: テーマスタイルの削除

en: New theme style name
ja: 新しいテーマのスタイル名

en: Style saved
ja: 保存されたスタイル

en: Top
ja: 上

en: Top left
ja: トップ左

en: Top center
ja: トップセンター

en: Top right
ja: トップ右

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Translate X
ja: 変換 X

en: Translate Y
ja: Yを翻訳する

en: Scale X
ja: スケール X

en: Scale Y
ja: スケール Y

en: Rotate X
ja: Rotation X

en: Rotate Y
ja: Rotation Y

en: Rotate Z
ja: Rotation Z

en: Skew X
ja: スキューX点

en: Underline
ja: 下線

en: Undo
ja: 取り消し

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Your Unsplash API key is not valid.
ja: あなたのUnsplash APIキーは有効ではありません。

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Unsplash APIキーが必要です。ダッシュボードの下にキーを追加してください。%s

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ja: この時間の料金制限に達しました。再設定するには次の時間までお待ちください。

en: Type keyword, hit enter.
ja: キーワードを入力し、エンターキーを押す。

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Understanding the layout
ja: レイアウトの把握

en: Select/enter unit
ja: ユニットの選択・入力

en: Unpin
ja: 固定を解除する

en: Set Unsplash API Key
ja: Unsplash APIキーの設定

en: Update
ja: 更新

en: Update color in palette
ja: パレットの色を更新する

en: Uppercase
ja: 大文字

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Users
ja: ユーザー

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical alignment
ja: 縦方向の位置揃え

en: Video
ja: 動画

en: Video URL
ja: 動画 URL

en: View on frontend
ja: フロントエンドでの表示

en: Visit Bricks Academy
ja: ブリックスアカデミーへ

en: Visit docs
ja: ドキュメントの閲覧

en: Width
ja: 幅

en: Product
ja: 商品

en: Wrap
ja: ラップ

en: Yes
ja: はい

en: You are missing out!
ja: あなたは見逃しています。

en: Z-index
ja: Ｚインデックス

en: All right
ja: すべての権利

en: Amazing
ja: 素晴らしい

en: Aye
ja: 賛成

en: Beautiful
ja: 美しい

en: Brilliant
ja: ブリリアント

en: Champ
ja: チャンプ

en: Cool
ja: クール

en: Congrats
ja: おめでとうございます。

en: Done
ja: 完了

en: Excellent
ja: 優れている

en: Exceptional
ja: 最新(level5)

en: Exquisite
ja: 絶妙な

en: Enjoy
ja: それではお楽しみください !

en: Fantastic
ja: ファンタスティック

en: Fine
ja: ファイン

en: Good
ja: 良い

en: Grand
ja: グランド

en: Impressive
ja: 印象的

en: Incredible
ja: すごい

en: Magnificent
ja: マグニフィセント

en: Marvelous
ja: 驚異的

en: Neat
ja: すっきり

en: Nice job
ja: ナイスジョブ

en: Okay
ja: 完了

en: Outstanding
ja: 優れた

en: Remarkable
ja: リマーカブル

en: Skillful
ja: スキルアップ

en: Stunning
ja: 圧倒的な存在感

en: Superb
ja: 最高

en: Sure thing
ja: いいとも

en: Sweet
ja: 甘い

en: Very well
ja: 非常によく理解している

en: Wonderful
ja: 素晴らしい

en: Yeah
ja: ああ

en: Builder access
ja: ビルダーアクセス

en: No access
ja: アクセスなし

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Full access
ja: フルアクセス

en: Upload SVG
ja: SVG をアップロード

en: Code Execution
ja: コードの実行

en: Allow user to upload SVG files
ja: SVGファイルのアップロードを許可する

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ja: Code要素を通して、ユーザーがコードを変更したり実行したりできるようにする。

en: Manage your custom font files
ja: カスタムフォントファイルの管理

en: Add a font variant
ja: フォントバリアントの追加

en: Thin
ja: 薄い

en: Extra Light
ja: エクストラライト

en: Light
ja: ライト

en: Normal
ja: ノーマル

en: Semi Bold
ja: セミボールド

en: Extra Bold
ja: エクストラボールド

en: Black
ja: 黒

en: Oblique
ja: オブリーク

en: Font preview
ja: フォントプレビュー

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ja: TrueTypeフォント。非圧縮のフォントデータですが、IE9+に一部対応しています。

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ja: Web Open Font Format。圧縮されたTrueType/OpenTypeフォントで、フォントソースに関する情報を含み、IE9+に完全対応（推奨）。

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ja: Web Open Font Format 2.0の略。WOFF 1.0よりもさらに圧縮率の高いTrueType/OpenTypeフォントですが、IEブラウザはサポートしていません。

en: %s file
ja: ファイルサイズ: %s. ファイルタイプ: %s

en: Upload .%s file
ja: .%sファイルのアップロード

en: Upload
ja: アップロード

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Preview
ja: フォントプレビュー

en: Custom Font
ja: カスタム フォント

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Custom Font
ja: 新規カスタムフォントの追加

en: Edit Custom Font
ja: カスタムフォントの編集

en: New Custom Font
ja: 新しいカスタムフォント

en: View Custom Font
ja: カスタムフォントの表示

en: View Custom Fonts
ja: カスタムフォントの表示

en: Search Custom Fonts
ja: カスタムフォントの検索

en: No Custom Fonts found
ja: カスタムフォントが見つかりません

en: No Custom Font found in Trash
ja: ゴミ箱にカスタムフォントが見つからない

en: All Custom Fonts
ja: すべてのカスタム フォント

en: Quick Feedback
ja: クイックフィードバック

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ja: Bricksを停止する前に、その理由を教えていただけませんか？皆様のご意見を参考にさせていただき、Bricksをより良いものにしていきたいと思います。本当にありがとうございました。

en: I no longer need Bricks
ja: ブリックがいらなくなった

en: I found a better site builder
ja: もっと良いサイトビルダーを見つけた

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ja: このサイトビルダーの名前は何ですか？また、なぜそれを選んだのですか？

en: I don't know how to use this Bricks
ja: このBricksの使い方がわからない

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ja: 0}を探索しましたか？それとも%2$sで連絡を取りましたか？

en: email
ja: メールアドレス

en: It's just a temporary deactivation
ja: 一時的に機能を停止しているだけなので

en: Other
ja: その他

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ja: Bricksの機能を停止した理由を教えてください。詳細な情報があればあるほどいいと思います :)

en: Submit & Deactivate
ja: 送信＆無効化

en: Skip & Deactivate
ja: スキップ & 非アクティブ化

en: PHP class does not exist
ja: PHPのクラスが存在しない

en: Skip to main content
ja: コンテンツへスキップ

en: Skip to footer
ja: フッターへ

en: All terms
ja: すべての語句

en: Archives: %s
ja: アーカイブ: %s

en: Chats
ja: チャット

en: Audio
ja: オーディオ

en: Statuses
ja: ステータス

en: Links
ja: リンク

en: Quotes
ja: 引用

en: Videos
ja: 動画

en: Images
ja: 画像

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Asides
ja: アサイド

en: Day: %s
ja: 日: %s

en: Month: %s
ja: 月: %s

en: Year: %s
ja: 年: %s

en: Author: %s
ja: 著者：%s

en: Tag: %s
ja: タグ: %s

en: Category: %s
ja: カテゴリ: %s

en: Page not found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Results for: %s
ja: <span class="icon-magnifier"></span>検索結果<i class="fa fa-angle-right"></i>%s

en: Page %s
ja: %s ページ

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: この投稿はパスワードで保護されているため抜粋は表示されません。

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Archive (recent posts)
ja: アーカイブ（最近の記事

en: Archive (author)
ja: アーカイブ（著者

en: Archive (date)
ja: アーカイブ（日付

en: Archive (term)
ja: アーカイブ（用語

en: Search results
ja: 検索結果

en: Single post/page
ja: シングルポスト/ページ

en: No license key provided.
ja: ライセンスキーはありません。

en: No license for provided license key found.
ja: 提供されたライセンスキーに対応するライセンスが見つかりませんでした。

en: License activated.
ja: ライセンスを有効化しました

en: Welcome to Bricks
ja: ブリックスへようこそ

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ja: ライセンスを有効にすると、Bricksでの編集、ワンクリックでのアップデート、すべてのコミュニティテンプレートへのアクセスが可能になります。

en: Activate License
ja: ライセンスを有効化

en: Error: Invalid license key
ja: エラーが発生しました。無効なライセンスキーです

en: Your provided license key is invalid. Please deactive and then reactivate your license.
ja: 提供されたライセンスキーが無効です。一度ライセンスを無効にしてから、再度有効にしてください。

en: Error: License mismatch
ja: エラーが発生しました。ライセンスの不一致

en: Your website does not match your license key. Please deactive and then reactivate your license.
ja: あなたのウェブサイトとライセンスキーが一致しません。ライセンスを無効にしてから、再度有効にしてください。

en: %s ago
ja: %s前

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ja: Y M j H:i

en: Desktop: base breakpoint (all devices)
ja: デスクトップ：ベースブレイクポイント（全デバイス

en: Tablet portrait
ja: Tablette portrait

en: Mobile landscape
ja: Mobile paysage

en: Builder
ja: ビルダー

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Edit header
ja: ヘッダーを編集する

en: Edit footer
ja: フッターを編集する

en: Go to: Bricks Templates
ja: に移動します。レンガのテンプレート

en: Render with Bricks
ja: レンガを使ったレンダリング

en: Render with WordPress
ja: WordPressでのレンダリング

en: Ultra light with labels
ja: ラベル付きウルトラライト

en: Blue water
ja: 青い水

en: Light dream
ja: 光の夢

en: Blue essence
ja: ブルーエッセンス

en: Apple maps-esque
ja: アップルマップのような

en: Pale dawn
ja: 淡い夜明け

en: Neutral blue
ja: ニュートラルブルー

en: Avocado world
ja: アボカドの世界

en: Gowalla
ja: ゴワラ

en: Custom
ja: カスタム

en: No repeat
ja: 繰り返しなし

en: Repeat-x
ja: リピート-x

en: Repeat-y
ja: リピート-y

en: Auto
ja: 自動

en: Primary
ja: プライマリー

en: Secondary
ja: セカンダリー

en: Dark
ja: ダーク

en: Muted
ja: ミュートされた

en: Success
ja: 成功

en: Warning
ja: 警告

en: Danger
ja: 危険

en: Dashed
ja: 破線

en: Double
ja: ダブル（2重線）

en: Groove
ja: 溝

en: Ridge
ja: リッジ

en: Outset
ja: アウトセット

en: Static
ja: スタティック

en: Relative
ja: 相対的

en: Absolute
ja: 絶対的な

en: Sticky
ja: 固定表示

en: Section
ja: セクション

en: Error page
ja: エラーページ

en: No wrap
ja: Pas d'enveloppe

en: Wrap reverse
ja: ラップリバース

en: Image ratio
ja: 画像比率

en: Initial slide
ja: 初期スライド

en: Items to show
ja: 表示項目

en: Items to scroll
ja: スクロールする項目

en: Effect
ja: 効果

en: Slide
ja: スライド

en: Cube
ja: キューブ

en: Coverflow
ja: カバーフロー

en: Flip
ja: フリップ

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
ja: "フェード」、「キューブ」、「フリップ」は「表示する項目」を1に設定する必要があります。

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Breakpoint in px
ja: ブレイクポイント（単位：px

en: Show arrows
ja: 矢印を表示

en: Prev arrow
ja: 前の矢印

en: Next arrow
ja: 次の矢印

en: Show dots
ja: ドットを表示

en: Dynamic dots
ja: ダイナミックなドット

en: Active color
ja: アクティブアイコンの色

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ja: サニタイズエラーのため、ファイルがアップロードされませんでした。SVGファイルをご確認いただくか、ご連絡ください。

en: My Templates
ja: マイテンプレート

en: Add New Template
ja: テンプレートを新規追加

en: New Template
ja: 新しいテンプレートを作成

en: View Template
ja: テンプレートを表示

en: View Templates
ja: 複数のテンプレートを見る

en: Search Templates
ja: テンプレートの検索

en: No Templates found
ja: テンプレートが見つかりません

en: No Template found in Trash
ja: ゴミ箱にテンプレートが見つからない

en: All Templates
ja: 全てのテンプレート

en: Template Tags
ja: タグテンプレート

en: Template Tag
ja: テンプレートタグ

en: All Template Tags
ja: すべてのテンプレートタグ

en: Edit Template Tag
ja: テンプレートタグの編集

en: View Template Tag
ja: テンプレートタグを見る

en: Update Template Tag
ja: テンプレートタグの更新

en: Add New Template Tag
ja: 新規テンプレートタグの追加

en: New Template Name
ja: 新しいテンプレート名

en: Search Template Tags
ja: テンプレートタグの検索

en: No Template Tag found
ja: テンプレートタグが見つかりません

en: Template Bundles
ja: テンプレートバンドル

en: Template Bundle
ja: テンプレート・バンドル

en: All Template Bundles
ja: すべてのテンプレートバンドル

en: Edit Template Bundle
ja: テンプレートバンドルの編集

en: View Template Bundle
ja: テンプレートバンドルを見る

en: Update Template Bundle
ja: アップデート・テンプレート・バンドル

en: Add New Template Bundle
ja: 新規テンプレートバンドルの追加

en: Search Template Bundles
ja: テンプレートバンドルの検索

en: No Template Bundle found
ja: テンプレートバンドルが見つかりません

en: Not allowed: Infinite template loop.
ja: 禁止されています。無限テンプレートループ。

en: Your selected template is empty.
ja: 選択したテンプレートが空です。

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ja: テンプレートを要求しているサイトでは、テンプレートへのアクセスが無効になっています。

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ja: 申し訳ありませんが、サイトのURLは提供されていません。

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ja: あなたのウェブサイト（%1$s）は%2$sからのテンプレートにアクセスする権限を持っていません。

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ja: テンプレートを要求しているサイトでは、リモートテンプレートのパスワードが必要です。

en: Your remote templates password is incorrect.
ja: リモートテンプレートのパスワードが正しくありません。

en: Element - Accordion
ja: 要素 - アコーディオン

en: Element - Alert
ja: 要素 - アラート

en: Element - Button
ja: 要素 - ボタン

en: Element - Carousel
ja: 要素 - カルーセル

en: Element - Code
ja: 要素 - コード

en: Element - Counter
ja: 要素 - カウンター

en: Element - Divider
ja: エレメント - ディバイダー

en: Element - Form
ja: エレメント - フォーム

en: Element - Heading
ja: 要素 - 見出し

en: Element - Icon Box
ja: 要素 - アイコンボックス

en: Element - Image
ja: 要素 - イメージ

en: Element - Image Gallery
ja: 要素 - イメージギャラリー

en: Element - List
ja: 要素 - リスト

en: Element - Nav Menu
ja: 要素 - ナビゲーションメニュー

en: Element - Post Content
ja: 要素 - ポストコンテンツ

en: Element - Post Meta
ja: 要素 - ポストメタ

en: Element - Post Navigation
ja: 要素 - ポストナビゲーション

en: Element - Related Posts
ja: エレメント - 関連記事

en: Element - Post Taxonomy
ja: 要素 - ポストタクソノミー

en: Element - Post Title
ja: 要素 - ポストのタイトル

en: Element - Pricing Tables
ja: 要素 - 価格表

en: Element - Progress Bar
ja: 要素 - プログレスバー

en: Element - Search
ja: 要素 - 検索

en: Element - Sidebar
ja: 要素 - サイドバー

en: Element - Slider
ja: 要素 - スライダー

en: Element - Social Icons
ja: エレメント - ソーシャルアイコン

en: Element - SVG
ja: 要素 - SVG

en: Element - Team Members
ja: 要素 - チームメンバー

en: Element - Testimonials
ja: エレメント - お客様の声

en: Element - Text
ja: 要素 - テキスト

en: Element - Video
ja: エレメント - 動画

en: Element - WordPress
ja: エレメント - WordPress

en: Sale
ja: セール

en: Single product
ja: 個別商品

en: Product archive
ja: 商品アーカイブ

en: Archive (products)
ja: アーカイブ（製品）

en: Ready to publish your first post?
ja: あなたの最初の投稿を公開する準備ができています。

en: Get started here
ja: ここを参照してください

en: Related posts
ja: 関連記事

en: Installed version
ja: インストールされているバージョン

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ja: すぐにでもBricksで編集を始めたいところですが、Bricks Academyの "Getting Started "セクションで、Bricksを最も生産的に使用する方法を確認したほうが、より良い体験ができるでしょう。

en: How Editing With Bricks Works
ja: レンガを使った編集の仕組み

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ja: Bricksの使い方に慣れてきたら、テンプレートについて学ぶのもいいでしょう。テンプレートとは、ウェブサイトのヘッダーやフッターをはじめ、ブログ記事のレイアウトやアーカイブ、検索結果やエラーページなど、再利用可能なコンテンツを作成するためのものです。

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ja: 機能」の記事では、Unsplashとの連携、カスタムコード（CSS & JS）、グラデーション、サイドバー、シェイプディバイダー、グローバルエレメントなどのトピックを取り上げています。

en: Features
ja: 特徴

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ja: 開発者であれば、カスタムフックやフィルター、独自の要素を作成することで、Bricksをさらにカスタマイズすることができます。

en: Developer
ja: 開発業者

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
ja: Bricksに関するご質問は、help@bricksbuilder.io までメールをお送りください。現在の開発状況を知りたい場合は、パブリックロードマップをご覧ください。ここでは、あなたの機能要求を提出して、他の人がupvoteやコメントをすることもできます。

en: Get In Touch
ja: お問い合わせ

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ja: 0}にログインしてライセンスキーを取得するか、購入確認メールに記載されているライセンスキーをコピー＆ペーストしてください。

en: your account
ja: あなたのアカウント

en: Please copy & paste your license key in here ..
ja: ライセンスキーをここにコピー＆ペーストしてください。

en: Activate license
ja: ライセンスの有効化

en: License key format
ja: ライセンスキーの形式

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ja: 0}からすぐにライセンスの管理、支払い方法の更新、請求書の閲覧ができます。

en: Deactive license
ja: 無効になったライセンス

en: Status
ja: ステータス

en: Export Settings
ja: 設定のエクスポート

en: Import Settings
ja: 設定のインポート

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ja: 設定のJSONファイルを選択し、コンピュータからインポートします。

en: Import settings
ja: 設定のインポート

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: API keys
ja: APIキー

en: Custom code
ja: カスタムコード

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Select post types to %s.
ja: ポストタイプを%sに選択します。

en: edit with Bricks
ja: レンガで編集

en: Gutenberg data
ja: グーテンベルクデータ

en: %s into Bricks data and vice versa.
ja: 0}をBricksのデータに変換し、その逆も同様です。

en: Convert Gutenberg data
ja: Gutenbergデータの変換

en: Load Gutenberg data into Bricks
ja: GutenbergのデータをBricksに読み込む

en: Save Bricks data as Gutenberg data
ja: BricksデータをGutenbergデータとして保存

en: SVG uploads
ja: SVGのアップロード

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ja: SVGファイルは画像をXML形式で記述したもので、悪意のあるコードを含む可能性があります。0}を有効にすると、Bricksはアップロード時にSVGファイルをサニタイズしようとします。

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ja: Bricks Open Graph メタタグを無効にする

en: Disable Bricks SEO meta tags
ja: Bricks SEOメタタグの無効化

en: Generate custom image sizes
ja: カスタム画像サイズの生成

en: Enable "%s" button
ja: 0}」ボタンを有効にする

en: Disable "Skip links"
ja: "リンクのスキップ "を無効にする

en: Query Bricks data in search results
ja: 検索結果でBricksデータを照会

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ja: ユーザーの役割ごとに%sを設定します。特定のユーザーのアクセスを定義するには、ユーザープロファイルを直接編集します。

en: builder access
ja: ビルダーアクセス

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
ja: コード」要素により、特定のユーザーやロールにコードの実行を許可する。安全だと思われるコードのみを追加し、完全に信頼できるユーザーに許可を与える。

en: Disable code execution
ja: コードの実行を無効にする

en: Public templates
ja: パブリックテンプレート

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ja: 有効にすると、テンプレートは公開され、オンラインの誰もが閲覧できるようになります。無効にすると、ログインしたユーザーのみがテンプレートを閲覧できます。

en: Disable default templates
ja: デフォルトテンプレートの無効化

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ja: テンプレート条件が設定されていない場合、Bricksは公開されたテンプレート（ヘッダー、フッターなど）をサイトのフロントエンドに表示します。この設定を選択すると、この動作が無効になります。代わりに必ずテンプレート条件を設定してください。

en: My Templates Access
ja: マイ・テンプレート・アクセス

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ja: 他のサイトが自分のテンプレートライブラリからお客様のテンプレートを参照・挿入できるようにします。下記の「ホワイトリストURL」と「パスワード保護」の設定により、テンプレートへのアクセスを制限することができます。

en: Whitelist URLs
ja: URLのホワイトリスト化

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ja: 上記で入力したウェブサイトにのみ、テンプレートへのアクセスを許可してください。1行に1つのURLを入力してください。

en: Password Protection
ja: パスワード保護

en: Password protect your templates.
ja: テンプレートをパスワードで保護することができます。

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ja: テンプレートライブラリにアクセス可能な他のBricksインストールからテンプレートをロードします。

en: Remote templates URL
ja: リモートテンプレートのURL

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ja: 上記で入力したリモートサイトから「My Templates Access」が許可されていることを確認してください。

en: Remote Templates Password
ja: リモートテンプレートのパスワード

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ja: リモートサイトから提供された「My Templates Access」のパスワードをここにコピー＆ペーストします。

en: Disable autosave
ja: 自動保存を無効にする

en: Autosave interval (seconds)
ja: オートセーブの間隔（秒

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ja: デフォルト：60秒。自動保存の最小間隔は15秒です。

en: Builder mode
ja: ビルダーモード

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ja: CSS変数で独自のビルダーモードを作成。

en: Set the builder language.
ja: ビルダー言語を設定します。

en: No link
ja: リンクなし

en: Toolbar logo link
ja: ツールバーロゴのリンク

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ja: ビルダーツールバーのロゴにカスタムリンク先を設定できるようになりました。

en: Confirm delete
ja: 削除の確認

en: Enable to show a confirmation before deleting an element.
ja: 要素を削除する前に確認画面を表示できるようにします。

en: Structure panel auto-sync
ja: ストラクチャーパネルのオートシンク

en: Auto-toggle & scroll active element in "Structure" panel
ja: 構造」パネルでのアクティブ要素の自動切り替えとスクロール

en: Disable emojis
ja: 絵文字の無効化

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ja: あなたのサイトで絵文字を使用しない場合は、より良いパフォーマンスのために設定してください。

en: Disable embed
ja: 埋め込みを無効にする

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ja: YouTubeの動画などの埋め込みをサイトで使用していない場合は、パフォーマンスが向上するように設定してください。

en: Disable jQuery migrate
ja: jQuery migrateの無効化

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ja: バージョン1.9より古いjQueryコードを実行しない場合は、パフォーマンスが向上するように設定します。

en: Disable lazy loading
ja: 遅延読み込みの無効化

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ja: Bricks built-in lazy loadingに問題がある場合に設定します。

en: CSS loading method
ja: CSS読み込み方法

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ja: ページ固有のスタイルは、デフォルトではインラインで読み込まれます。外部ファイル」を選択すると、必要なCSSのみを読み込み、スタイルシートのキャッシュを可能にします。

en: experimental
ja: 実験的

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ja: uploadsディレクトリの書き込み権限が不足しています。

en: Inline styles (default)
ja: インラインスタイル（デフォルト）

en: External files
ja: 外部ファイル

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ja: 以下のボタンをクリックすると、必要なCSSファイルがすべて生成されます。

en: Generating CSS files ...
ja: CSSファイルの生成 ...

en: Regenerate CSS files
ja: CSSファイルの再生成

en: CSS files processed
ja: 処理されたCSSファイル

en: Webfont loading method
ja: ウェブフォント読み込み方法

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ja: Webフォント（Google Fontsなど）は、デフォルトではスタイルシート経由で読み込まれます。Webfont Loader」を選択すると、すべてのWebフォントが読み込まれるまでWebサイトのコンテンツを非表示にして、FOUT（スタイルなしテキストのフラッシュ）を回避することができます。

en: Stylesheets (default)
ja: スタイルシート（デフォルト）

en: Unsplash API key
ja: Unsplash APIキー

en: How to get your Unsplash API key
ja: Unsplash APIキーの取得方法

en: Google Maps API keys
ja: Google Maps APIキー

en: How to get your Google Maps API key
ja: Google Maps APIキーの取得方法

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
ja: Google reCAPTCHA v3 API サイトキー

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ja: Google reCAPTCHA v3 API Site keyの取得方法について

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ja: Google reCAPTCHA v3 API シークレットキー

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ja: Google reCAPTCHA v3 API シークレットキーの取得方法

en: MailChimp API key
ja: MailChimp API キー

en: How to get your MailChimp API key
ja: MailChimp APIキーの取得方法

en: Sendgrid API key
ja: Sendgrid APIキー

en: How to get your SenGrid API key
ja: SenGrid APIキーの取得方法

en: How to get your Facebook App ID
ja: Facebook App IDの取得方法

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
ja: 以下のカスタムコードは、あなたのウェブサイトのすべてのページでグローバルに読み込まれます。以下のスクリプトは、&lt;script&gt;タグで囲んでください。

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ja: ビルダーを使って、特定のページにカスタムコードを追加することができます。

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
ja: インラインスタイル（CSS）は%sタグに追加されます。

en: Header scripts
ja: ヘッダースクリプト

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
ja: ヘッダースクリプトは%sタグを閉じる直前に追加されます。Google Analyticsなどのトラッキングスクリプトに最適です。

en: Body (header) scripts
ja: ボディ（ヘッダー）スクリプト

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ja: ボディスクリプトは%sタグを開いた直後に追加されます。

en: Body (footer) scripts
ja: ボディ（フッター）スクリプト

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ja: フッタースクリプトは%sタグを閉じる直前に追加されます。

en: Disable WooCommerce builder
ja: WooCommerceビルダーを無効にする

en: Products
ja: 商品

en: Product badge "Sale"
ja: 製品バッジ "SALE"

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Product badge "New"
ja: 製品バッジ "New"

en: Show badge if product is less than .. days old.
ja: 製品が...日未満である場合、バッジを表示します。

en: Disable product gallery zoom
ja: 製品ギャラリーのズームを無効にする

en: Disable product gallery lightbox
ja: 商品ギャラリーのライトボックスを無効にする

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Missing sidebar name.
ja: サイドバーの名前がない。

en: New sidebar created.
ja: 新しいサイドバーを作成しました。

en: Sidebar deleted.
ja: サイドバーを削除しました。

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ja: カスタムサイドバーを無制限に作成、管理することができます。サイドバー」要素を使ってビルダーにサイドバーを追加します。

en: Create new sidebar
ja: 新しいサイドバーの作成

en: Sidebar name *
ja: サイドバー名*。

en: Description
ja: 説明

en: Description (optional)
ja: 説明 (オプション)

en: Registered sidebars
ja: 登録されたサイドバー

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ja: まだ、カスタムサイドバーを登録していません。

en: Delete this sidebar
ja: このサイドバーを削除する

en: Do you really want to delete this sidebar?
ja: 本当にこのサイドバーを削除したいのか？

en: Theme name
ja: テーマ名

en: Theme version
ja: テーマのバージョン

en: Theme author
ja: テーマ作家

en: Theme author URI
ja: テーマ作者のURI

en: Theme is child theme
ja: テーマは子テーマ

en: Parent theme name
ja: 親テーマ名

en: Parent theme version
ja: 親テーマのバージョン

en: Parent theme URI
ja: 親テーマのURI

en: Parent theme author URI
ja: 親テーマの作者のURI

en: Home URL
ja: ホーム URL

en: Site URL
ja: サイト URL

en: REST API Prefix
ja: REST APIプレフィックス

en: WP version
ja: WPバージョン

en: WP debug
ja: WPデバッグ

en: WP language
ja: WP言語

en: WP multisite
ja: WPマルチサイト

en: WP memory limit
ja: WPのメモリ制限

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ja: 推奨wp_memory_limit：64M（またはそれ以上

en: Server info
ja: サーバー情報

en: MySQL version
ja: MySQL バージョン

en: PHP version
ja: PHP バージョン

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ja: 分。Bricksを動作させるためのPHPバージョンは、PHP 5.4です。

en: PHP post max size
ja: PHPポスト最大サイズ

en: PHP execution time limit
ja: PHPの実行時間制限

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ja: 推奨されるmax_execution_time：180（またはそれ以上

en: PHP max input vars
ja: PHP の最大入力値

en: PHP safe mode
ja: PHPセーフモード

en: PHP memory limit
ja: PHP メモリ制限

en: PHP max upload file size
ja: PHPの最大アップロードファイルサイズ

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
ja: 推奨アップロードファイルサイズ：16M（またはそれ以上

en: Theme Information
ja: テーマ情報

en: WordPress Environment
ja: WordPress環境

en: Server Environment
ja: サーバー環境

en: Active Plugins
ja: 有効プラグイン

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordions
ja: アコーディオン

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Accordion title
ja: アコーディオンのタイトル

en: I am a so called subtitle.
ja: いわゆる字幕です。

en: Accordion content goes here ..
ja: アコーディオンのコンテンツはここに入ります。

en: Accordion title 2
ja: アコーディオンタイトル2

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ja: 他のアイテムを切り替えずに、あるアイテムを開閉できるようにする。

en: HTML tag
ja: HTMLタグ

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon typography
ja: アイコンタイポグラフィ

en: Icon expanded
ja: アイコンの拡大

en: Icon expanded typography
ja: アイコン拡大タイポグラフィ

en: Icon position
ja: アイコンの位置

en: Icon rotate in °
ja: アイコンが°で回転する

en: Icon rotation for expanded accordion.
ja: 展開されたアコーディオンのアイコンが回転するようになりました。

en: Title typography
ja: タイトルのタイポグラフィ

en: Subtitle typography
ja: サブタイトルのタイポグラフィ

en: Active typography
ja: アクティブなタイポグラフィ

en: Active background
ja: アクティブな背景

en: Active border
ja: アクティブボーダー

en: Expand first item
ja: 最初の項目を展開

en: Content typography
ja: コンテンツのタイポグラフィ

en: Alert
ja: アラート

en: I am an alert.
ja: 私はアラートです。

en: Dismissable
ja: 棄却

en: Anim. typing
ja: アニマータイピング

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Strings
ja: 文字列

en: Text block
ja: テキスト ブロック

en: Type speed in ms
ja: タイプスピード（単位：ms

en: Back speed in ms
ja: 戻る速度（単位：ms

en: Start delay in ms
ja: スタートディレイ（単位：ms

en: Back delay in ms
ja: バックディレイ（単位：ms

en: Cursor character
ja: カーソル文字

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Source
ja: ソース

en: Custom title
ja: カスタムタイトル

en: Show artist
ja: 出演アーティスト

en: Preload
ja: プリロード

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Theme
ja: テーマ

en: Dynamic data %1$s (%2$s) is empty
ja: ダイナミックデータ %1$s (%2$s) は空です。

en: Border / Box Shadow
ja: ボーダー/ボックスシャドウ

en: Gradient / Overlay
ja: グラデーション／オーバーレイ

en: Shape Dividers
ja: シェイプディバイダー

en: Transform
ja: 変換

en: Attributes
ja: 属性

en: Sizing
ja: サイズ

en: Min. width
ja: 最小の幅

en: Max. width
ja: 最大幅

en: Set to "100vh" for full height.
ja: フルハイトにする場合は「100vh」に設定します。

en: Min. height
ja: 最小高さ

en: Max. height
ja: 最大高さ

en: Flex
ja: フレックス

en: Flex grow
ja: フレックス成長

en: Flex shrink
ja: フレックスシュリンク

en: Flex basis
ja: フレックスベース

en: Positioning
ja: 位置

en: Set "Top" value make this element "sticky".
ja: Top "の値を設定すると、この要素は "sticky "になります。

en: Misc
ja: その他

en: Display
ja: 表示

en: Overflow
ja: オーバーフロー

en: Shape
ja: 形状

en: Cloud
ja: クラウド

en: Drops
ja: ドロップ

en: Grid (Round)
ja: グリッド（円形

en: Grid (Square)
ja: グリッド（正方形

en: Round
ja: 端数処理する

en: Stroke
ja: 脳卒中

en: Stroke #2
ja: ストローク#2

en: Tilt
ja: チルト

en: Triangle
ja: 三角

en: Triangle concave
ja: トライアングルコンケーブ

en: Triangle convex
ja: 三角形の凸部

en: Triangle double
ja: トライアングルダブル

en: Wave
ja: 波

en: Waves
ja: 波

en: Wave brush
ja: ウェーブブラシ

en: Zigzag
ja: ジグザグ

en: Vertical - Cloud
ja: 垂直方向 - クラウド

en: Vertical - Drops
ja: 縦型 - ドロップス

en: Vertical - Pixels
ja: 垂直方向 - ピクセル

en: Vertical - Stroke
ja: 垂直方向 - ストローク

en: Vertical - Stroke #2
ja: 垂直 - ストローク #2

en: Vertical - Tilt
ja: 垂直方向 - チルト

en: Vertical - Triangle
ja: 垂直 - トライアングル

en: Vertical - Triangle double
ja: 垂直 - 三角形のダブル

en: Vertical - Wave
ja: 垂直 - 波

en: Vertical - Waves
ja: 垂直 - 波

en: Vertical - Wave brush
ja: 縦型 - ウェーブブラシ

en: Vertical - Zigzag
ja: 垂直 - ジグザグ

en: Select shape
ja: 形状選択

en: Fill color
ja: 塗りつぶしの色

en: Front
ja: 進む

en: Flip horizontal
ja: 水平反転

en: Flip vertical
ja: 上下反転

en: Rotate
ja: 回転

en: Horizontal align
ja: 水平整列

en: Vertical align
ja: 垂直方向の整列

en: Learn more about CSS transform
ja: CSSトランスフォームについて詳しくはこちら

en: Transform origin
ja: Transformer l'origine

en: Learn more about CSS transform-origin
ja: CSS transform-originの詳細はこちら

en: CSS Filters
ja: CSS フィルタ

en: Learn more about CSS filters
ja: CSSフィルターについて詳しくはこちら

en: CSS transition
ja: CSSトランジション

en: Learn more about CSS transitions
ja: CSSトランジションについて詳しくはこちら

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
ja: ルート」を使って要素を指定する wrapper: root { background: blue }.

en: CSS classes
ja: CSS クラス

en: Separated by space. Without class dot.
ja: スペースで区切ります。クラスドットなし

en: No spaces. No pound (#) sign.
ja: スペースはありません。ポンド(#)記号はありません。

en: Value
ja: 値

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ja: %s が最も関連性の高い HTML ノードに追加されます。

en: Custom attributes
ja: カスタム属性

en: Animation
ja: アニメーション

en: Entry animation
ja: エントリーアニメーション

en: Animation duration
ja: アニメーションの時間

en: For example: "1s" or "500ms"
ja: 例えば"1s "または "500ms"

en: Animation delay
ja: アニメーションディレイ

en: For example:  "1s" or "500ms" or "-2.5s"
ja: 例えば、以下のようになります。  "1s "または "500ms "または"-2.5s"

en: Dynamic data
ja: 動的データ

en: Precedes "Link Image" setting.
ja: リンク画像」の設定より優先されます。

en: Alignment
ja: 配置

en: Middle left
ja: 左中

en: Middle center
ja: ミドルセンター

en: Middle right
ja: 右中

en: Show on hover
ja: ホバー時に表示

en: Always shows in builder for editing.
ja: いつも編集のためにビルダーに表示されます。

en: Fade in animation
ja: フェードイン・アニメーション

en: Fade in up
ja: フェードインアップ

en: Fade in right
ja: 右にフェードイン

en: Fade in down
ja: フェードイン・ダウン

en: Fade in left
ja: フェードイン左

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: Inner background color
ja: 内側の背景色

en: Use query loop
ja: クエリループを使用する

en: Query
ja: クエリ

en: Button
ja: ボタン

en: Circle
ja: 円形

en: Outline
ja: アウトライン

en: Link type
ja: リンクの種類

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Items
ja: アイテム

en: Fields
ja: フィールド

en: Item type
ja: 項目の種類

en: Hide image
ja: 画像を隠す

en: Link to lightbox
ja: ライトボックスへのリンク

en: No images selected.
ja: 画像が選択されていません。

en: Code
ja: コード

en: Execute code
ja: コードの実行

en: You can manage code execution permissions under "Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution".
ja: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution」でコード実行権限を管理することができます。

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
ja: 上記のコードがあなたのサイトで実行されます!注意して進め、安全と思われる信頼できるコードのみを使用してください。

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JavaSript code.
ja: 重要: 上記のコードはあなたのサイトで実行されます!安全だと思われるコードだけを追加してください。特にPHPやJavaSriptのコードを実行する場合は注意してください。

en: Auto detect
ja: Auto-detect

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
ja: 自動検出に失敗した場合の言語を設定する（例："css"）。

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
ja: コードを美しくするには、以下のようにします。設定＞テーマスタイル＞要素-コード

en: Code execution not allowed.
ja: コード実行不可

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
ja: でコード実行権限を管理することができます。Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution（ブリック > 設定 > ビルダーアクセス > コード実行）。

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
ja: 以下の禁止キーワードが含まれているため、コードは実行されません。

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ja: リンクコンテナの中にリンクを持つ要素がないことを確認してください（ネストされたリンク）。

en: link
ja: リンク

en: Custom tag
ja: カスタムタグ

en: Flex wrap
ja: フレックスラップ

en: Align container
ja: コンテナの最大幅

en: Align main axis
ja: 主軸に沿ったアライメント

en: Align cross axis
ja: クロス軸に沿ったアライメント

en: Row gap
ja: 行間ギャップ

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
ja: 現在の対応ブラウザ。%s (IEなし)。最大限のブラウザサポートのために余白を使用します。

en: Column gap
ja: カラムギャップ

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Format
ja: フォーマット

en: For formatting options see
ja: フォーマットのオプションについては

en: directives
ja: ディレクティブ

en: Counter
ja: カウンター

en: Count to
ja: にカウントします。

en: Animation in ms
ja: msでのアニメーション

en: Thousand separator
ja: 桁区切り文字

en: Divider
ja: 仕切り線

en: Facebook page
ja: Facebookページ

en: Facebook page URL
ja: Facebook ページURL

en: Press ENTER to apply/render URL.
ja: ENTERを押して、URLを適用/レンダリングします。

en: Min. height is 70.
ja: 最低身長は70歳。

en: Enter width between 180 and 500.
ja: 幅を180～500の間で入力してください。

en: Tabs
ja: タブ

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Events
ja: イベント

en: Messages
ja: メッセージ

en: Hide cover
ja: カバーを隠す

en: Show friends' photos
ja: 友達の写真を表示する

en: Hide CTA button
ja: CTAボタンを隠す

en: Small header
ja: 小さいヘッダー

en: Form
ja: フォーム

en: Submit button
ja: 送信ボタン

en: Email
ja: メールアドレス

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: User Registration
ja: ユーザー登録

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: Spam protection
ja: スパム対策

en: Form Field
ja: フォームフィールド

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Tel
ja: 電話番号

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: Password
ja: パスワード

en: Datepicker
ja: 日付ピッカー

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Label
ja: ラベル

en: Placeholder
ja: プレースホルダ

en: File upload button
ja: ファイルアップロードボタン

en: max. files
ja: 最大ファイル数

en: Max. size
ja: 最大サイズ

en: Width in %
ja: 幅（％）について

en: Allowed file types
ja: 許可されたファイルの種類

en: Enable time
ja: 時間を有効にする

en: Min. time
ja: 最小時間

en: Max. time
ja: 最大時間

en: Required
ja: 必須

en: Options (one per line)
ja: オプション(1行に1つ)

en: Your Name
ja: 名前

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: Message
ja: メッセージ

en: Your Message
ja: メッセージ

en: Show labels
ja: ラベルを表示

en: Show required asterisk
ja: 必須のアスタリスクを表示

en: Label typography
ja: ラベルのタイポグラフィ

en: Placeholder typography
ja: プレースホルダータイポグラフィ

en: Field typography
ja: フィールドタイポグラフィ

en: Field background
ja: フィールドの背景

en: Field border
ja: フィールドの境界線

en: Field margin
ja: フィールドマージン

en: Field padding
ja: フィールドのパディング

en: Field Alignment
ja: フィールドの配置

en: Actions after successful form submit
ja: フォーム送信成功後のアクション

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ja: フォームが正常に送信された後に実行したいアクションを選択してください。

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
ja: アクションを選択していません。そのため、このフォームが送信されても何も起こりません。

en: Success message
ja: 成功時のメッセージ

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ja: メッセージの送信に成功しました。なるべく早くお返事を差し上げます。

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ja: 任意のフォームフィールドの値を、そのIDを介して次のように使用します。{{form_field}}.form_field "を実際のフィールドIDに置き換えてください。

en: Send to email address
ja: Eメールアドレスへの送信

en: Admin email
ja: 管理者用メール

en: Custom email address
ja: カスタム電子メールアドレス

en: Send to custom email address
ja: カスタムメールアドレスへの送信

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ja: カンマで区切られた複数のアドレスを受け付ける

en: BCC email address
ja: BCCメールアドレス

en: From email address
ja: メールアドレスから

en: From name
ja: フォーム名

en: Reply to email address
ja: メールアドレスへの返信

en: Default: Email submitted via form.
ja: デフォルト。フォームで送信されたメール

en: Email content
ja: メールの内容

en: Use field IDs to personalize your message.
ja: フィールドIDを利用して、メッセージをパーソナライズすることができます。

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ja: 送信に失敗しました。ページを再読み込みして、もう一度フォームを送信してください。

en: HTML email
ja: HTMLメール

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ja: リダイレクトは、フォーム送信が成功した後にのみ発生します。

en: Redirect to admin area
ja: 管理画面へのリダイレクト

en: Custom redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect after (ms)
ja: リダイレクト後(ms)

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Mailchimp APIキーが必要です!ダッシュボードの下にキーを追加してください。%s

en: Double opt-in
ja: ダブル オプトイン

en: List
ja: リスト

en: Select list
ja: リストを選択

en: Groups
ja: グループ

en: Select group(s)
ja: グループの選択

en: Email field *
ja: メール欄

en: Select email field
ja: メール欄の選択

en: First name
ja: 名

en: Select first name field
ja: 名字欄の選択

en: Last name
ja: 姓

en: Select last name field
ja: 名字欄の選択

en: Pending message
ja: 保留中のメッセージ

en: Please check your email to confirm your subscription.
ja: ご契約を頂いた定額プランの詳細をEメールで送りましたので、ご確認ください。

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ja: 申し訳ありませんが、ご登録いただけませんでした。

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Sendgrid APIキーが必要です。ダッシュボードの下にキーを追加してください。%s

en: First name field
ja: 名字欄

en: Last name field
ja: 名字欄

en: Login field *
ja: ログインフィールド*。

en: Select login field
ja: ログインフィールドの選択

en: Password field
ja: パスワードフィールド

en: Select password field
ja: パスワード欄の選択

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ja: パスワードが要求されていない場合は、自動生成されます。

en: Password min. length
ja: パスワードの最小長

en: User name field
ja: ユーザー名フィールド

en: Select user name field
ja: ユーザー名欄の選択

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ja: 登録にメールアドレスのみを必要とするフォームの場合、自動生成されます。

en: Auto log in user
ja: ユーザーの自動ログイン

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ja: 登録が完了したらログインしてください。ヒントアクションを「Redirect」に設定すると、ユーザーはアカウント/管理エリアにリダイレクトされます。

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Google reCAPTCHA APIキーが必要です。ダッシュボードの下にキーを追加してください。%s

en: Enable reCAPTCHA
ja: reCaptcha を有効化

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ja: ファイル %s を受け付けません。ファイルの制限を超えました。

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ja: ファイル %s を受け付けません。サイズ制限を超えました。

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ja: Google reCaptcha: 無効なサイトキーです。

en: Heading
ja: 見出し

en: separator
ja: セパレーター

en: I am a heading
ja: 私はヘディング

en: Here goes my heading ..
ja: ここで私の見出しを見てみましょう。

en: Hero
ja: ヒーロー

en: Lead
ja: 見込み客

en: Link to
ja: アクションボタンのリンク先URL

en: Separator
ja: 区切り

en: Both
ja: どちらも

en: Raw HTML
ja: 生のHTMLコード

en: Icon Box
ja: アイコン・ボックス

en: Heading typography
ja: 見出しのタイポグラフィ

en: Body typography
ja: ボディテキストのフォント

en: Content background
ja: ページの背景カラー

en: Content border
ja: コンテンツ・ボーダー

en: Content box shadow
ja: コンテンツボックスの影

en: Content margin
ja: コンテンツマージン

en: Content padding
ja: コンテンツのパディング

en: Image gallery
ja: 画像ギャラリー

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Precedes image ratio setting.
ja: イメージ比の設定よりも優先されます。

en: Columns
ja: カラム

en: Attachment Page
ja: ページ添付

en: Media File
ja: メディアファイル

en: Custom URL
ja: カスタム URL

en: Lightbox image size
ja: ライトボックスの画像サイズ

en: Full
ja: フル

en: Custom links
ja: カスタムリンク

en: Custom link
ja: カスタムリンク

en: Caption
ja: キャプション

en: Object fit
ja: オブジェクトフィット

en: Scale down
ja: Réduire

en: Object position
ja: オブジェクトの位置

en: Custom alt text
ja: カスタムaltテキスト

en: Caption Type
ja: キャプションタイプ

en: No caption
ja: キャプションはありません

en: Custom caption
ja: カスタムキャプション

en: Here goes your caption ...
ja: ここでは、あなたのキャプションを紹介します。

en: Link To
ja: リンク先

en: Other (URL)
ja: その他（URL

en: Image overlay
ja: イメージオーバーレイ

en: Disable icon
ja: 無効化アイコン

en: Icon background color
ja: アイコンの背景色

en: Icon border
ja: アイコンの境界線スタイル

en: Icon box shadow
ja: アイコンボックスの影

en: Icon height
ja: アイコンの高さ

en: Icon width
ja: アイコンの幅

en: No image selected.
ja: 画像が選択されていません。

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ja: 画像ID（%s）はもう存在しません。別の画像を選択してください。

en: No featured image set.
ja: フィーチャード・イメージが設定されていません。

en: Can't render element, as the selected ACF field is not available. Please activate ACF or edit the element to select different data.
ja: 選択されたACFフィールドが利用できないため、要素をレンダリングできません。ACFを有効にするか、要素を編集して別のデータを選択してください。

en: Instagram feed
ja: Instagram のフィード

en: Instagram access token required! Add token in dashboard under: %s
ja: Instagramのアクセストークンが必要です。ダッシュボードの下にトークンを追加します。%s

en: Show latest .. posts
ja: 最新の投稿を表示します。

en: Border radius
ja: ボーダーの半径

en: Show likes
ja: いいね！を押す

en: Show comments
ja: コメントを表示

en: Show tags
ja: タグを表示

en: Show location
ja: 表示位置

en: Show profile header
ja: プロファイルヘッダの表示

en: Profile photo size
ja: プロフィール写真のサイズ

en: No Instagram access token provided.
ja: Instagramのアクセストークンは提供されていません。

en: List item
ja: アイテムの一覧

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Meta
ja: メタ

en: List items
ja: アイテムの一覧

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Highlight label
ja: ハイライトラベル

en: List item #1
ja: リストアイテム1

en: List item #2
ja: リストアイテム2

en: Odd background
ja: 奇妙な背景

en: Even background
ja: 背景まで

en: Auto width
ja: 幅自動調整

en: Block
ja: ブロック

en: Label padding
ja: ラベルのパディング

en: Label background
ja: ラベル背景

en: Label border
ja: ラベルの枠

en: Content text color
ja: コンテンツの文字色

en: Heading 2 (h2)
ja: 見出し ２ (h2)

en: Heading 3 (h3)
ja: 見出し 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
ja: 見出し 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
ja: 見出し 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
ja: 見出し 6 (h6)

en: Disable
ja: 無効

en: Logo
ja: ロゴ

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ja: 最小寸法。レティナデバイスでの表示を考慮して、ロゴの高さ/幅の値を2倍にしています。

en: Logo inverse
ja: ロゴインバース

en: Use for sticky scrolling header etc.
ja: スティッキー・スクロール・ヘッダーなどにご利用ください。

en: Logo height
ja: ロゴの高さ

en: Logo width
ja: ロゴ横幅

en: Logo URL
ja: ロゴ URL

en: Site Address
ja: サイト アドレス

en: Logo text
ja: ロゴテキスト

en: Used if logo image isn't set or available.
ja: ロゴ画像が設定されていない、または利用できない場合に使用されます。

en: Map
ja: マップ

en: Addresses
ja: マイアカウント

en: Markers
ja: マーカー

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ja: 複数のマーカーを使用する場合は、緯度・経度を入力してください。

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Address
ja: 住所

en: Berlin, Germany
ja: ドイツ・ベルリン

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ja: 緯度/経度フィールドの代替

en: Infobox Title
ja: Infoboxタイトル

en: Infobox appears on map marker click.
ja: マップマーカーをクリックすると、Infoboxが表示されます。

en: Infobox Subtitle
ja: Infobox 字幕

en: Infobox Opening Hours
ja: Infobox 営業時間

en: Info Images
ja: インフォイメージ

en: Marker
ja: マーカー

en: Get free marker icons from icons8.com
ja: icons8.comから無料のマーカーアイコンを入手

en: Marker height in px
ja: マーカーの高さ（単位：px

en: Marker width in px
ja: マーカーの幅（単位：px

en: Active marker
ja: アクティブマーカー

en: Active marker height in px
ja: アクティブマーカーの高さ（px

en: Active marker width in px
ja: アクティブマーカーの幅（px

en: Map height
ja: 地図の高さ

en: Zoom level
ja: ズームレベル

en: Auto zoom level when using multiple addresses.
ja: 複数のアドレスを使用している場合の自動ズームレベル

en: Map type
ja: マップのタイプ

en: Satellite
ja: 衛星

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Terrain
ja: 地形

en: Map style
ja: マップスタイル

en: Requires map type: Roadmap
ja: 地図の種類が必要です。ロードマップ

en: Custom map style
ja: カスタムマップスタイル

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ja: 0}のマップの1つからコードをコピー＆ペーストします。

en: Draggable
ja: ドラッグ可能

en: Fullscreen Control
ja: フルスクリーンコントロール

en: Map Type Control
ja: マップタイプコントロール

en: Street View Control
ja: ストリートビューコントロール

en: Zoom Control
ja: ズームコントロール

en: Disable Default UI
ja: デフォルトUIの無効化

en: Nav Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Top level menu
ja: トップレベルメニュー

en: Sub menu
ja: サブメニュー

en: Mobile menu
ja: モバイルメニュー

en: Select nav menu
ja: ナビメニューの選択

en: Manage my menus in WordPress.
ja: WordPressでメニューを管理しています。

en: Show mobile menu toggle
ja: モバイルメニュー表示トグル

en: Always
ja: 常に

en: Never
ja: 決して

en: Shows if item has a sub menu.
ja: アイテムにサブメニューがあるかどうかを表示します。

en: Icon margin
ja: アイコンの余白

en: Fade in
ja: フェードイン

en: Background filters
ja: 背景フィルター

en: Always shows in builder for you to style.
ja: いつもビルダーでスタイルを見せてくれます。

en: Hamburger toggle
ja: ハンバーガーのトグル

en: Toggle width
ja: トグル幅

en: Hide close
ja: 閉じるを隠す

en: Color close
ja: カラークローズ

en: Close position
ja: クローズポジション

en: No nav menu found.
ja: ナビメニューが見当たりません。

en: Previous Icon
ja: 前のアイコン

en: Next Icon
ja: ネクスト・アイコン

en: Typography active
ja: タイポグラフィ・アクティブ

en: Background active
ja: バックグラウンド・アクティブ

en: Border active
ja: ボーダーアクティブ

en: End Size
ja: エンドサイズ

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ja: 在开始和结束列表边上有多少个数字

en: Mid Size
ja: 中型

en: How many numbers on either side of the current page.
ja: 現在のページの左右にある数字の数。

en: The query element doesn't exist.
ja: query 要素が存在しない。

en: This query type doesn't support pagination.
ja: このクエリタイプはページ分割をサポートしていません。

en: No pagination on singular posts/pages.
ja: 単発の投稿/ページにはページネーションがない。

en: Pie Chart
ja: 円グラフ

en: Chart size in px
ja: チャートサイズ（px

en: Line width in px
ja: 線幅(px)

en: Line cap
ja: ラインキャップ

en: Butt
ja: お尻

en: Percent
ja: パーセント

en: Bar color
ja: バーの色

en: Track color
ja: トラックカラー

en: Scale length in px
ja: スケールの長さ（単位：px

en: Scale color
ja: スケールカラー

en: Avatar
ja: アバター

en: Bio
ja: 自己紹介

en: posts
ja: 投稿

en: Show avatar
ja: アバターを表示する

en: Avatar size
ja: アバターサイズ

en: Avatar position
ja: アバターの位置

en: Avatar border
ja: アバターの枠

en: Avatar box shadow
ja: アバターボックスシャドウ

en: Show name
ja: 名前を表示する

en: Show website
ja: ウェブサイトを見る

en: Show bio
ja: 略歴を見る

en: Show link to author posts
ja: 作者の投稿へのリンクを表示

en: All author posts
ja: すべての著者の投稿

en: Comments
ja: コメント

en: Comment
ja: コメント

en: Author typography
ja: 投稿者のタイポグラフィ

en: Meta typography
ja: メタ・タイポグラフィ

en: Show form title
ja: フォームのタイトルを表示

en: Form title
ja: フォームのタイトル

en: Leave your comment
ja: コメントをどうぞ

en: Show label
ja: ラベルを表示

en: Field full width
ja: フィールド全景

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Password required.
ja: パスワードが必要です。

en: Comments are disabled.
ja: コメントは無効です。

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Older Comments
ja: 古いコメント

en: Newer Comments
ja: 新しいコメント

en: Reply
ja: 返信

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: (Cancel Reply)
ja: (返信をキャンセル)

en: Leave the first comment
ja: 最初のコメントを残す

en: Post content
ja: 投稿のコンテンツ

en: Edit WordPress content (WP admin).
ja: WordPressのコンテンツを編集する（WP admin）。

en: Data source
ja: データソース

en: No WordPress added content found.
ja: WordPressの追加コンテンツが見つかりませんでした。

en: For better preview select content to show.
ja: より良いプレビューのために、表示するコンテンツを選択します。

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ja: に行ってください。設定 > テンプレート設定 > コンテンツの入力

en: No Bricks data found.
ja: Bricksのデータは見つかりませんでした。

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Learn more on wordpress.org
ja: 詳細はwordpress.orgをご覧ください。

en: More text
ja: より多くのテキスト

en: No excerpt found.
ja: 抜粋は見つかりませんでした。

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Separator color
ja: 区切りの色

en: No meta data selected.
ja: メタデータが選択されていません。

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Max. post width
ja: 最大ポスト幅

en: In same term
ja: 同時期に

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ja: 投稿は同じタクソノミー用語である必要があります。

en: Excluded terms
ja: 除外される用語

en: Prev label
ja: 前のラベル

en: Previous post
ja: 前の記事

en: Next label
ja: Etiquette suivante

en: Next post
ja: 次の投稿

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Show image
ja: Afficher l'image

en: No previous or next posts found..
ja: 前後の記事が見つかりません。

en: Max. related posts
ja: Max.関連記事

en: Common taxonomies
ja: 共通のタクソノミ

en: Taxonomies related posts must have in common.
ja: 関連する投稿が共通していなければならないタクソノミー。

en: Gap
ja: 空白

en: Posts per row
ja: ページ毎の記事

en: No image
ja: 画像なし

en: Image margin
ja: イメージマージン

en: Overlay content
ja: オーバーレイコンテンツ

en: Horizontal alignment
ja: 水平配置

en: This post has no related posts.
ja: この記事には関連記事がありません。

en: Social sharing
ja: ソーシャルシェアリング

en: Service
ja: サービス

en: Use brand colors
ja: ブランドカラーの使用

en: No sharing option selected.
ja: 共有オプションが選択されていません。

en: Share on %s
ja: %s で共有

en: Share via email
ja: メールで共有

en: This post has no %s terms.
ja: この記事には%s項がありません。

en: Post title
ja: 投稿タイトル

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ja: タイトルを編集します。設定＞ページ設定＞SEO

en: Prefix block
ja: プレフィックスブロック

en: Suffix block
ja: サフィックスブロック

en: Link to post
ja: 投稿へのリンク

en: Add context
ja: コンテキストの追加

en: Add context to title on archive/search templates.
ja: アーカイブ/検索テンプレートのタイトルにコンテキストを追加しました。

en: Filter
ja: フィルター

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: First post full width
ja: 最初の投稿の全幅

en: Disable image
ja: イメージの無効化

en: Link image
ja: リンク画像

en: Alternate images
ja: 代替画像

en: Image position
ja: カバー画像の位置。

en: Image width
ja: 画像幅

en: Grid image ratio
ja: グリッドイメージ比

en: Precedes image height setting.
ja: 画像の高さの設定よりも優先されます。

en: Show posts navigation
ja: 投稿ナビゲーションを表示する

en: No posts found.
ja: 投稿は見つかりませんでした。

en: Pricing tables
ja: 価格表

en: Pricing table
ja: 価格表

en: Show under
ja: 下に表示

en: Tab 1
ja: タブ 1

en: Tab 2
ja: タブ 2

en: Table background
ja: 表の背景

en: Table border
ja: テーブルボーダー

en: Table box shadow
ja: テーブルボックスの影

en: Pricing
ja: 価格

en: Price prefix
ja: プライスプレフィックス

en: Price
ja: 価格

en: Price suffix
ja: プライスサフィックス

en: Price meta
ja: プライスメタ

en: Price typography
ja: プライスタイポグラフィ

en: Original price
ja: オリジナル価格

en: Original price typography
ja: オリジナル価格のタイポグラフィ

en: One feature per line
ja: 1回線につき1つの機能

en: Icon color
ja: アイコンの色

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Additional info
ja: 補足情報

en: Ribbon
ja: リボン

en: Subtitle goes here
ja: 字幕はこちら

en: per month
ja: １ヶ月あたり

en: Unlimited websites
ja: 無制限のウェブサイト

en: 20GB web space
ja: 20GBのウェブスペース

en: SSL certificate
ja: SSL証明書

en: Gutter
ja: ガター

en: Align tables
ja: テーブルの整列

en: Show tabs
ja: タブを表示

en: Tab 1 label
ja: タブ1ラベル

en: Monthly
ja: 毎月

en: Tab 2 label
ja: タブ2ラベル

en: Yearly
ja: 毎年

en: Default tab
ja: デフォルトのタブ

en: Tab
ja: タブ

en: Active background color
ja: アクティブな背景色

en: Active box shadow
ja: アクティブボックスの影

en: Progress bar
ja: プログレスバー

en: Bars
ja: バー

en: Bar
ja: バー

en: Web design
ja: ウェブデザイン

en: Show percentage
ja: 表示割合

en: Bar background color
ja: バーの背景色

en: Bar border
ja: ボーダー

en: Percentage typography
ja: パーセンテージ・タイポグラフィ

en: Search type
ja: 検索タイプ

en: Placeholder color
ja: プレースホルダの色

en: Click on search icon opens search overlay.
ja: 検索アイコンをクリックすると、検索オーバーレイが表示されます。

en: Icon background
ja: バックグラウンドアイコン

en: Search Overlay
ja: サーチオーバーレイ

en: Disabled in builder.
ja: ビルダーで障害がある。

en: Search site
ja: サイトを検索する

en: Background Overlay
ja: 背景オーバーレイ不透明度

en: No shortcode provided.
ja: ショートコードはありません。

en: Select sidebar
ja: サイドバーの選択

en: The active theme has no sidebars defined.
ja: アクティブテーマにはサイドバーが定義されていません。

en: Widget margin
ja: ウィジェットのマージン

en: Search background color
ja: 検索の背景色

en: Search border
ja: サーチボーダー

en: No sidebar selected.
ja: サイドバーが選択されていません。

en: Selected sidebar has no active widgets.
ja: 選択されたサイドバーには、アクティブなウィジェットがありません。

en: Slider
ja: スライダー

en: Slides
ja: スライド

en: Title Tag
ja: タイトルタグ

en: Button style
ja: ボタンスタイル

en: Customize in "Settings" group.
ja: 設定 "グループでカスタマイズ

en: Button size
ja: ボタンサイズ

en: Button width
ja: ボタンの幅

en: Button link
ja: ボタンのリンク

en: Button background
ja: ボタンの背景

en: Button border
ja: ボタンの境界線

en: Button box shadow
ja: ボタンボックスの影

en: Button typography
ja: ボタンのタイポグラフィ

en: I am a slide
ja: 私はスライド

en: Slide content goes here ..
ja: スライドの内容はこちらになります。

en: Click me
ja: クリック

en: Just another slide
ja: もう1枚のスライド

en: More content to come ..
ja: 今後もコンテンツを充実させていきます。

en: Title margin
ja: タイトル上マージン（外側の余白）

en: Content width
ja: コンテンツ幅

en: Content align horizontal
ja: コンテンツの横並び

en: Content align vertical
ja: コンテンツが縦に並ぶ

en: Content text align
ja: コンテンツの文字の配置

en: Position top
ja: 上位置

en: Position right
ja: 右位置

en: Position bottom
ja: 下位置

en: Position left
ja: 左位置

en: Social icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Icons
ja: アイコン

en: Tab title
ja: タブタイトル

en: Tab content
ja: タブの内容

en: Tab title 1
ja: タブタイトル1

en: Tab content 1 goes here ..
ja: タブコンテンツ1はここに入ります。

en: Tab title 2
ja: タブタイトル2

en: Tab content 2 goes here ..
ja: タブのコンテンツ2はこちらになります。

en: Text color
ja: テキストの色

en: Team members
ja: チームメンバー

en: Team member
ja: チームメンバー

en: Image border
ja: 画像の境界線

en: Description typography
ja: 説明タイポグラフィ

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Random order
ja: ランダム順

en: Image align
ja: イメージの整列

en: Image box shadow
ja: イメージボックスの影

en: Testimonial
ja: お客様の声

en: Basic Text
ja: 基本テキスト

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ja: Here goes your text ...テキストの任意の部分を選択すると、書式設定ツールバーが表示されます。

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ja: キャンバス上のテキストを選択し、書式を設定します。見出し、段落、画像を追加するには、「リッチテキスト」要素を使用します。

en: Rich text
ja: リッチテキスト

en: File URL
ja: ファイルURL

en: YouTube video ID
ja: YouTubeビデオID

en: Controls
ja: コントロール

en: Mute
ja: ミュート

en: Show related videos
ja: 関連動画

en: Vimeo video ID
ja: VimeoビデオID

en: Byline
ja: 署名欄

en: User portrait
ja: ユーザーポートレート

en: Video file URL
ja: 動画ファイルのURL

en: Play inline
ja: インライン再生

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ja: 個々のビデオプレーヤーのコントロールを以下のように設定します。設定＞テーマスタイル＞要素-動画

en: No YouTube ID provided.
ja: YouTube IDはありません。

en: No Vimeo ID provided.
ja: VimeoのIDは提供されません。

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Tag cloud
ja: タグクラウド

en: Show count
ja: カウント数を表示

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Page date
ja: ページの日付

en: Page modified
ja: ページ修正

en: Page order
ja: ページオーダー

en: Page ID
ja: ページID

en: Number of comments
ja: コメントの数

en: Number of posts
ja: 表示する投稿数

en: Show featured image
ja: アイキャッチ画像を表示

en: Featured image sizes
ja: 画像のサイズ

en: Featured image width
ja: 画像の幅

en: auto
ja: 自動

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ja: 例：200px / 50% etc.

en: Featured image height
ja: 画像の高さ

en: Post title typography
ja: 投稿タイトルのタイポグラフィ

en: Post meta typography
ja: ポストメタ・タイポグラフィ

en: Title border
ja: タイトル・ボーダー

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ja: %1$s %2$s

en: No WordPress widget type selected.
ja: WordPressのウィジェットタイプが選択されていません。

en: Edit style under "Settings > Theme Styles".
ja: 設定＞テーマスタイル」でスタイルを編集します。

en: One Page Navigation
ja: 1ページのナビゲーション

en: Social media
ja: SNS

en: Disable header
ja: ヘッダーを無効にする

en: Disable footer
ja: フッターを無効にする

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ja: URLに表示されます。すべて小文字で表示します。スペースの代わりにダッシュを使用してください。

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ja: 検索結果、ソーシャルネットワーク、Webブラウザに表示されます。推奨します。最大60文字です。

en: Save new title/permalink
ja: 新しいタイトル/パーマリンクの保存

en: Meta description
ja: メタディスクリプション

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ja: このページの説明文です。検索エンジンの検索結果に表示されます。推奨。50～300文字

en: Meta keywords
ja: メタキーワード

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ja: キーワードはコンマで区切ってください。検索エンジンがページのトピックを判断するのに役立ちます。

en: More about meta robots directives.
ja: meta robotsディレクティブの詳細はこちら。

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ja: このURLをソーシャルメディアで共有するための詳細をカスタマイズします。

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ja: 推奨長さ：95文字以内デフォルトポスト/ページのタイトル。

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ja: 推奨長さ：55文字デフォルトです。ポスト/ページの抜粋です。

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ja: 推奨サイズラージデフォルトです。注目の画像です。

en: Show navigation
ja: ナビゲーションの表示

en: Adds inline CSS to %s tag.
ja: 0}タグにインラインのCSSを追加します。

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ja: 0}タグを閉じる直前にスクリプトを追加します。

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ja: 0}タグを開いた直後にスクリプトを追加します。

en: Populate Content
ja: コンテンツの投入

en: Header location
ja: ヘッダー位置

en: Header width
ja: ヘッダー幅を100%にする

en: Absolute header
ja: 絶対的ヘッダ

en: Sticky header
ja: 先頭固定ヘッダー

en: Sticky on scroll
ja: スクロール時の粘着性

en: Slide up after
ja: 後スライドアップ

en: Scrolling text color
ja: スクロールの文字色

en: Scrolling background
ja: スクロールの背景

en: Scrolling box shadow
ja: スクロールボックスシャドウ

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ja: サイト内の特定のエリアにテンプレートを表示する条件を設定します。

en: Condition
ja: 条件

en: Entire website
ja: ウェブサイト全体

en: Front page
ja: フロントページ

en: Individual
ja: 個人

en: Archive type
ja: アーカイブタイプ

en: All archives
ja: すべてのアーカイブ

en: Categories & Tags
ja: カテゴリー＆タグ

en: Select archive type
ja: アーカイブタイプの選択

en: Archive post types
ja: アーカイブの投稿タイプ

en: Leave empty to apply template to all post types.
ja: すべての投稿タイプにテンプレートを適用する場合は、空のままにします。

en: Archive terms
ja: アーカイブ用語

en: Select archive term
ja: アーカイブ用語の選択

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ja: 空のままにしておくと、すべてのアーカイブ用語にテンプレートが適用されます。

en: Select individual
ja: 個別選択

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ja: キャンバスに表示するコンテンツの種類を選択し、「プレビューの適用」をクリックすると、選択したコンテンツがキャンバスに表示されます。

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Select content type
ja: コンテンツタイプの選択

en: Select author
ja: 著者の選択

en: Term
ja: 用語

en: Select term
ja: 用語を選択

en: Search term
ja: サーチ

en: Enter search term
ja: 検索ワードを入力

en: Apply preview
ja: プレビューの応募

en: Admin
ja: 管理者

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。

en: ago
ja: 前

en: Products per page
ja: ページあたりの製品数

en: Popularity
ja: 人気順

en: Rating
ja: 評価

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Select product type
ja: 商品タイプの選択

en: Select products
ja: 商品を選択

en: Product categories
ja: 製品カテゴリー

en: Product tags
ja: 商品タグ

en: On sale
ja: セール中

en: Featured
ja: おすすめ

en: Hide out of stock
ja: 在庫切れを隠す

en: Default sorting
ja: 売れている順

en: Sort by popularity
ja: おすすめ

en: Sort by average rating
ja: レビュー件数が多い

en: Sort by latest
ja: 新着順で表示

en: Sort by price: low to high
ja: 価格が安い順

en: Sort by price: high to low
ja: 価格が高い順

en: Reset filters
ja: フィルターをリセットする

en: Product price
ja: 製品価格

en: Product rating
ja: 製品の評価表示

en: Product stock
ja: 製品在庫

en: Product search
ja: 項目の検索

en: Column
ja: 列

en: Enable to enforce alignments along axis.
ja: 有効にすると、軸に沿ったアラインメントが強制されます。

en: Equal width
ja: 等幅

en: Alignment along main axis
ja: 主軸に沿ったアライメント

en: Alignment along cross axis
ja: クロス軸に沿ったアライメント

en: Elements wrap by default.
ja: 要素はデフォルトではラップします。

en: Row
ja: 行

en: Precedes individual column width.
ja: 個別のカラム幅よりも優先されます。

en: Columns wrap on mobile by default.
ja: モバイルでは、デフォルトで列が折り返されます。

en: Rows
ja: 行

en: Precedes individual row width.
ja: 個々の行の幅よりも優先されます。

en: Stacked (Column)
ja: 積層（コラム

en: No action has been set for this form.
ja: このフォームにはアクションが設定されていません。

en: Invalid Google reCaptcha.
ja: Google reCaptchaが無効です。

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ja: 見出しやボタンの「スタイル」設定にのみ適用されます。独自の「カラーパレット」でグローバルカラーを作成し、使用することができます。

en: Primary color
ja: メインの色

en: Secondary color
ja: 二次色

en: Light color
ja: ライトカラー

en: Dark color
ja: ダークカラー

en: Muted color
ja: ミュートカラー

en: Info color
ja: 情報カラー

en: Success color
ja: 成功カラー

en: Warning color
ja: 警告カラー

en: Danger color
ja: 危険カラー

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ja: 選択したテーマスタイルをウェブサイト全体または特定のエリアに適用する条件を設定します。

en: Space between header and footer.
ja: ヘッダーとフッターの間のスペースです。

en: Blockquote margin
ja: ブロッククオートのマージン

en: Blockquote padding
ja: ブロッククオートのパディング

en: Blockquote border
ja: ブロッククオートの枠

en: Blockquote typography
ja: ブロッククオートのタイポグラフィ

en: Style - Default
ja: スタイル - デフォルト

en: Transition
ja: 遷移

en: Style - Primary
ja: スタイル - プライマリー

en: Style - Secondary
ja: スタイル - セカンダリ

en: Style - Light
ja: スタイル - ライト

en: Style - Dark
ja: スタイル - ダーク

en: Size - Small
ja: サイズ - スモール

en: Size - Medium
ja: サイズ - M

en: Size - Large
ja: サイズ - ラージ

en: Size - Extra Large
ja: サイズ - エクストララージ

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Code Theme
ja: コードテーマ

en: Icon padding
ja: アイコン余白

en: Default: Attachment caption if available.
ja: デフォルト。添付ファイルのキャプションがある場合

en: Sub Menu
ja: サブメニュー

en: Features typography
ja: 特徴 タイポグラフィ

en: Input background
ja: 入力フィールドの背景

en: Input border
ja: 入力フィールドのボーダー

en: Widget title
ja: ウィジェットタイトル

en: Member
ja: メンバー

en: Top / Start
ja: トップ / スタート

en: Bottom / End
ja: ボトム/エンド

en: Enable custom video player
ja: カスタムビデオプレーヤーの有効化

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ja: 有効にすると、追加のJSおよびCSSファイルが読み込まれます。

en: Restart
ja: 再実行

en: Rewind
ja: 巻戻し

en: Fast forward
ja: 速報

en: Speed
ja: 速度

en: Picture in picture
ja: ピクチャー・イン・ピクチャー

en: Apply controls & reload
ja: コントロールの適用とリロード

en: Widget title border
ja: ウィジェットタイトルの枠線

en: Widget title typography
ja: ウィジェットタイトルのタイポグラフィ

en: Site layout
ja: サイトレイアウト

en: Boxed
ja: ボックス

en: Wide
ja: ワイド

en: Boxed max. width
ja: ボックス型最大幅

en: Site background
ja: サイトの背景

en: Site border
ja: サイトボーダー

en: Element margin
ja: 要素のマージン

en: Root container margin
ja: ルートコンテナ・マージン

en: Root container padding
ja: ルートコンテナのパディング

en: Container width
ja: コンテナの幅

en: Lightbox height
ja: ライトボックスの高さ

en: Lightbox width
ja: ライトボックスの幅

en: Lightbox background
ja: ライトボックスの背景

en: Lightbox close color
ja: ライトボックスの閉じる色

en: Lightbox close size
ja: ライトボックスのクローズサイズ

en: Lightbox close stroke
ja: ライトボックス・クローズ・ストローク

en: Body
ja: 本文

en: All headings
ja: すべての見出し

en: Available for heading and text element.
ja: 見出しとテキスト要素で使用可能です。

en: Focus outline
ja: フォーカスの概要

en: Products archive description
ja: 製品アーカイブの説明

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ja: この%1$sリンク%2$sで商品アーカイブの説明文を編集したり、商品カテゴリ/タグの説明文を編集することができます。

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ja: 商品カテゴリや商品タグのアーカイブの記述については、各用語の記述を編集します。

en: No product archive description found.
ja: 製品アーカイブの記述がありません。

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Before
ja: 前

en: Home Label
ja: ホームレーベル

en: Mini cart
ja: ミニカート

en: Cart count
ja: カート数

en: Cart subtotal
ja: カート小計

en: Cart Details
ja: カートの詳細

en: Visibility
ja: 表示状態

en: Hide
ja: 非表示

en: Show
ja: 表示

en: Hide cart details
ja: カートの詳細を隠す

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ja: カートの詳細を非表示にして、カートに直接リンクします。

en: Off-Canvas
ja: キャンバス外

en: Product image width
ja: 商品画像の幅

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Variations
ja: バリエーション

en: Quantity
ja: 数量

en: Product additional information
ja: 製品追加情報

en: Details
ja: 詳細

en: Additional information
ja: 追加情報

en: No additional information to show.
ja: 追加で表示する情報はありません。

en: Product content
ja: 商品コンテンツ

en: Edit product content in WordPress.
ja: WordPressで商品内容を編集する。

en: Product content is empty.
ja: 製品内容は空です。

en: Product gallery
ja: 動的製品ギャラリー

en: Product meta
ja: 商品メタ

en: Prefix typography
ja: プリフィックス・タイポグラフィ

en: Suffix typography
ja: サフィックス・タイポグラフィ

en: Hide regular price
ja: 定価を隠す

en: Sale price typography
ja: セール価格タイポグラフィ

en: No ratings text
ja: 評価テキストなし

en: Star color
ja: 星空カラー

en: Empty star color
ja: 空の星色

en: Hide reviews link
ja: レビューのリンクを隠す

en: Product ratings are disabled.
ja: 製品評価が無効になっています。

en: No ratings yet.
ja: 評価はまだありません。

en: Related products
ja: 関連製品

en: Heading Typography
ja: 見出しの書体

en: Max. products
ja: 最大製品数

en: No product selected
ja: 選択された製品はありません

en: No related products to show.
ja: 表示する関連製品がありません。

en: Product short description
ja: 商品概要

en: Edit product short description in WordPress.
ja: WordPressで製品のショートディスクリプションを編集します。

en: In Stock
ja: 在庫あり

en: Low Stock / On backorder
ja: 在庫僅少・お取り寄せ

en: Out of Stock
ja: 在庫切れ

en: Custom text
ja: カスタムテキスト

en: Stock management not enabled for this product.
ja: この製品は在庫管理が有効ではありません。

en: Product tabs
ja: 商品タブ

en: Active Tab
ja: 有効

en: Panel
ja: パネル

en: Product title
ja: 商品タイトル

en: Product upsells
ja: 製品のアップセル

en: No product upsells to show.
ja: 製品のアップセルを見せない。

en: Edit linked products to add product upsells.
ja: リンクされた商品を編集し、商品のアップセルを追加することができます。

en: Products filter
ja: 製品フィルター

en: Filters
ja: フィルター

en: Filter type
ja: フィルタータイプ

en: Product attribute
ja: 商品属性

en: Filter by
ja: フィルター

en: Filter input
ja: フィルター入力

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Radio list
ja: ラジオボタンリスト

en: Text list
ja: テキストリスト

en: Box list
ja: ボックスリスト

en: Stars
ja: 星の数

en: Rating icon
ja: 評価アイコン

en: Rating typography
ja: 評価タイポグラフィ

en: Active rating icon
ja: アイコン

en: Active rating typography
ja: アクティブなタイポグラフィ

en: Any option text
ja: 任意のオプションテキスト

en: Show empty terms
ja: 空の用語を表示する

en: Min. value
ja: 最小値

en: Max. value
ja: 最大値

en: Filter title
ja: フィルタータイトル

en: Search background
ja: 検索背景

en: Search box shadow
ja: 検索ボックスの影

en: Search icon
ja: 検索アイコン

en: Hide title
ja: タイトルを非表示

en: Icon collapsed
ja: アイコンの折りたたみ

en: Please set at least one product filter.
ja: 少なくとも1つの製品フィルターを設定してください。

en: Please select a filter input.
ja: フィルター入力を選択してください。

en: Please select rating icons.
ja: 評価アイコンを選択してください。

en: Min. price
ja: 最小価格

en: Max. price
ja: 最大価格

en: Rated %s out of 5
ja: %s を5段階評価

en: Low stock
ja: 在庫少

en: Products orderby
ja: 製品名順

en: Order by items
ja: 項目別に見る

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ja: WooCommerceのデフォルトリストを使用する場合は、空のままにしてください。

en: Products pagination
ja: 製品のページネーション

en: How many numbers on either the start and the end list edges. Defaults to 3
ja: 開始と終了のリストエッジのどちらかにいくつの数字があるか。デフォルトは3

en: How many numbers to either side of the current page. Default to 3.
ja: 現在のページの左右に何個の数字があるか。デフォルトは3。

en: Products total results
ja: 製品別集計結果

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Link entire product
ja: 製品全体のリンク

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ja: 商品フィールドにリンクがない場合のみ追加されます。

en: Result Count
ja: 検索結果数

en: Show Before Grid
ja: グリッド前表示

en: Show After Grid
ja: グリッド後の表示

en: Sort by options
ja: オプションで並び替え

en: Leave empty to use default sorting options.
ja: デフォルトのソートオプションを使用する場合は、空のままにします。

en: Read more about %s
ja: %sの続きを読む

en: Download %s
ja: %s のダウンロードに失敗しました

en: Visit the website %s
ja: ウェブサイトを見る%s。

en: Send email to %s
ja: 0}にメールを送る

en: True
ja: 有効

en: False
ja: 無効

en: Product SKU
ja: 商品 SKU

en: Product on sale
ja: 販売中の商品

en: Product category image
ja: 製品カテゴリーイメージ

en: Sale!
ja: セール!

en: Post ID
ja: 投稿 ID

en: Post link
ja: 投稿リンク

en: Post date
ja: 投稿日

en: Post modified date
ja: 変更日

en: Post time
ja: 投稿時間

en: Post comments count
ja: 投稿コメント数

en: Post comments
ja: 投稿のコメント

en: Post excerpt
ja: 投稿エクスポート

en: Featured image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured image tag
ja: 注目の画像タグ

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Author bio
ja: 著者プロフィール

en: Author email
ja: 投稿者メール

en: Author website
ja: 著者ホームページ

en: Author avatar
ja: 投稿者アバター

en: Site title
ja: サイトのタイトル

en: Site tagline
ja: サイトタグライン

en: URL parameter - add key after :
ja: URLパラメータ - .の後にキーを追加します。

en: Archive title
ja: アーカイブタイトル

en: Archive description
ja: アーカイブの説明

en: Term id
ja: 項番

en: Term name
ja: ターム名

en: Term archive URL
ja: 用語アーカイブURL

en: Term description
ja: タームの説明

en: Term meta - add key after :
ja: Term meta - .の後にキーを追加します。

en: Current date
ja: 現在の日付

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Username
ja: ユーザー名

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Display name
ja: 表示名

en: Profile picture
ja: プロフィール写真

en: User meta - add key after :
ja: User meta - .の後にキーを追加します。

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
note: translators: %s = the number of comments
en: %s comment | %s comments
ja[0]: %s コメント

en: Avatar image of %s
ja: 0}のアバター画像

en: %s: New contact form message
ja: %s:新しいコンタクトフォームメッセージ

en: Message sent from:
ja: メッセージの送信元

en: No email address provided.
ja: 電子メールアドレスの入力はありません。

en: Username is not valid.
ja: ユーザー名が有効ではありません。

en: Username already exists.
ja: ユーザー名は既に存在します。

en: Username required.
ja: ユーザー名が必要です。

en: Email address already exists.
ja: メールアドレスはすでに存在しています。

en: Email address is not valid.
ja: メールアドレスは無効です

en: Email address required.
ja: Eメールアドレスが必要です。

en: Please enter a password of at least %s characters.
ja: パスワードを%s文字以上で入力してください。

en: Global settings
ja: 全体設定

en: Cart
ja: カート

en: Empty cart
ja: 空のカート

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Pay
ja: 支払う

en: Thank you
ja: ありがとうございます

en: Order receipt
ja: 注文書

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Edited
ja: 編集済み

en: Global classes imported
ja: グローバルクラスのインポート

en: History
ja: 履歴

en: History deleted
ja: 履歴が削除されました

en: Ignore sticky posts
ja: 先頭固定表示を除外する

en: Insert layout
ja: インサートレイアウト

en: Moved
ja: 移動済み

en: No results message
ja: 結果が表示されない

en: No results
ja: 結果なし

en: Link rendered as
ja: としてレンダリングされるリンク

en: Unlocked
ja: 鍵

en: Archive (posts)
ja: アーカイブ (投稿)

en: Cart contents
ja: カートの内容

en: Convert
ja: 変換

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ja: 0}を実行すると、古くなったBricksデータを検出し、自動的に最新の構文に更新されます。

en: Converter
ja: コンバーター

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ja: コンバータを実行する前に、フルサイトのバックアップを作成してください。

en: Disable lazy load
ja: 遅延ロードを無効にする

en: Lowercase removes leading zeros
ja: 小文字は先頭のゼロを削除

en: Date Reached
ja: 到達日

en: Count from
ja: から数える。

en: Infobox
ja: インフォボックス

en: Close icon
ja: 閉じるアイコン

en: Icon align
ja: アイコンの整列

en: Stock
ja: ストック

en: Hide stock
ja: 在庫を隠す

en: No products to show.
ja: 表示する製品がない。

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ja: リンク先の商品を編集し、アップセルやクロスセルを追加することができます。

en: Cart totals
ja: カートの合計

en: Disable cross sells
ja: クロスセルを無効にする

en: Subtotal
ja: 小計

en: Total
ja: 合計

en: Table
ja: テーブル

en: Cart coupon
ja: カートクーポン

en: Input
ja: 入力

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %sWooCommerce settings%s
ja: クーポンが無効になっています。クーポンを有効にするには、%sWooCommerce設定%sに移動します。

en: Cart items
ja: カートアイテム

en: Buttons
ja: ボタン

en: Coupon
ja: クーポン

en: Disable link
ja: リンクを無効にする

en: Hide %s
ja: %s を非表示します。

en: %s typography
ja: %s タイポグラフィ

en: Checkout customer details
ja: お客様情報のチェックアウト

en: Remove billing fields
ja: 課金フィールドの削除

en: Remove shipping fields
ja: 配送先欄の削除

en: Labels
ja: ラベル

en: Hide additional information
ja: 追加情報を隠す

en: Checkout order payment
ja: チェックアウト注文支払い

en: Payment
ja: 支払い

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Checkout order review
ja: チェックアウトの注文確認

en: Order review
ja: 注文レビュー

en: Subtitles typography
ja: 字幕タイポグラフィ

en: Checkout order table
ja: チェックアウトオーダーテーブル

en: Checkout thank you
ja: チェックアウトサンキュー

en: Order overview
ja: 注文概要

en: Order details
ja: ご注文の詳細

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Hide message
ja: メッセージの非表示

en: Only parent terms
ja: 親項目のみ

en: Element %s not found.
ja: 要素%sが見つかりませんでした。

en: How many numbers to either side of the current page.
ja: 現在のページの左右に何個の数字があるか。

en: Order id
ja: オーダーID

en: Order number
ja: 注文番号

en: Order date
ja: 注文日

en: Order total
ja: 合計

en: Order payment method
ja: 注文の支払い方法

en: Order email
ja: 注文メール

en: Output PHP function
ja: 出力するPHP関数
