Bricks Internationalisation - en to it_IT translation catalogue (2134 entries)

en: Whoops, that page is gone
it_IT: Ops, quella pagina è sparita

en: Bricks requires PHP version %s+.
it_IT: Bricks richiede PHP versione %s+.

en: Template Type
it_IT: Tipo di Template

en: Select template type:
it_IT: Selezionare il tipo di modello:

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Bricks News
it_IT: Bricks Notizie

en: Export
it_IT: Esporta

en: Import template
it_IT: Importare il modello

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
it_IT: Seleziona e importa il tuo file JSON/ZIP del modello dal tuo computer.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: You don't have sufficient permission to save settings.
it_IT: Non hai il permesso sufficiente per salvare le impostazioni.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
it_IT: Non hai il permesso sufficiente per resettare le impostazioni.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Type
it_IT: Tipo

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Shortcode
it_IT: Codice abbreviato

en: Author
it_IT: Autore

en: Date
it_IT: Data

en: Copied to clipboard
it_IT: Copiato negli appunti

en: Entire website
it_IT: Tutto il sito web

en: All archives
it_IT: Tutti gli archivi

en: Search results
it_IT: Risultati di ricerca

en: Error page
it_IT: Pagina d'errore

en: Product archive
it_IT: Archivio prodotti

en: Single product
it_IT: Prodotto singolo

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Empty cart
it_IT: Svuota il carrello

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Pay
it_IT: Paga

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Order receipt
it_IT: Ricevuta dell'ordine

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Exclude
it_IT: Escludi

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per resettare tutte le impostazioni globali di Bricks. Vuoi procedere?

en: Getting Started
it_IT: Per Iniziare

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Custom Fonts
it_IT: Font personalizzati

en: System Information
it_IT: Informazioni Tema

en: License
it_IT: Licenza

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
it_IT: Ora stai usando l'ultima versione di Bricks. Rigenera anche i tuoi file CSS esterni!

en: Go to: Bricks Settings
it_IT: Vai Alle Impostazioni di Bricks

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: Settings resetted
it_IT: Impostazioni reimpostate

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
it_IT: Il tuo ruolo utente "%s" non è autorizzato a modificare con Bricks. Per favore contatta l'amministratore del sito per cambiarlo.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
it_IT: Bricks non è abilitato per il tipo di post "%s". Vai su "Bricks > Impostazioni" per abilitare questo tipo di post.

en: Bricks data for "%s" deleted.
it_IT: Dati per "%s" cancellati.

en: Visual
it_IT: Visuale

en: Text
it_IT: Testo

en: Edit with Bricks
it_IT: Modifica con Bricks

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare tutti i dati generati da Bricks per questo articolo?

en: Delete Bricks data
it_IT: Cancellare i dati di Bricks

en: Export Template
it_IT: Esporta Il Modello

en: New color could not be saved.
it_IT: Il nuovo colore non può essere salvato.

en: Panel width could not be saved.
it_IT: La larghezza del pannello non può essere salvata.

en: (no title)
it_IT: (senza titolo)

en: Element "%s" doesn't exist.
it_IT: L'elemento "%s" non esiste.

en: Error
it_IT: Errore

en: Breakpoint already exists
it_IT: Il punto di interruzione esiste già

en: Tablet portrait
it_IT: Ritratto della tavoletta

en: Mobile landscape
it_IT: Paesaggio mobile

en: Mobile portrait
it_IT: Ritratto mobile

en: Standard fonts
it_IT: Caratteri standard

en: Google fonts
it_IT: Fonts Google

en: Click to set preview content.
it_IT: Clicca per impostare il contenuto dell'anteprima.

en: Color #%s
it_IT: Colore #%s

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: added
it_IT: aggiunto

en: Add class
it_IT: Aggiungi Classe

en: Add images
it_IT: Aggiungi immagini

en: Add Item
it_IT: Aggiungi Articolo

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Align
it_IT: Allinea

en: Align items
it_IT: Allineare gli oggetti

en: All
it_IT: Tutti

en: Transparency
it_IT: Trasparenza

en: And
it_IT: E

en: Angle in °
it_IT: Angolo in °

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply to
it_IT: Applica a

en: Archive
it_IT: Archivio

en: Aria Label
it_IT: Etichetta

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Autosave by
it_IT: Salvataggio automatico da

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background custom size
it_IT: Dimensione personalizzata dello sfondo

en: Background position
it_IT: Posizione sfondo

en: Background repeat
it_IT: Ripeti Sfondo

en: Background size
it_IT: Dimensioni Sfondo

en: Background attachment
it_IT: Allegato sfondo

en: Background video
it_IT: Video di sfondo

en: Aspect ratio
it_IT: Rapporto d'aspetto

en: YouTube, Vimeo or file URL.
it_IT: YouTube, Vimeo o URL del file.

en: BG video scale
it_IT: Scala video BG

en: Back to builder
it_IT: Torna all'editor

en: Base breakpoint
it_IT: Desktop: breakpoint di base (tutti i dispositivi)

en: Baseline
it_IT: Firma

en: Basic
it_IT: Base

en: Blockquote
it_IT: Citazione

en: Bullet List
it_IT: Elenco di proiettili

en: Block
it_IT: Blocco

en: Blur
it_IT: Sfocatura

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Bottom
it_IT: Sotto

en: Bottom left
it_IT: Basso a sinistra

en: Bottom center
it_IT: In basso al centro

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Box shadow
it_IT: Ombreggiatura box

en: Breakpoint
it_IT: Punto di Interruzione

en: Breakpoints
it_IT: Breakpoint

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
it_IT: La modifica della larghezza del breakpoint di base ha effetto su tutte le media queries.

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo punto di interruzione?

en: Bricks Academy
it_IT: Bricks Accademia

en: Brightness
it_IT: Luminosità

en: Browse
it_IT: Sfoglia

en: Browse Media Library
it_IT: Sfogliare la libreria multimediale

en: Browse Unsplash
it_IT: Sfogliare Unsplash

en: Builder
it_IT: Editor

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
it_IT: Hai bisogno di aiuto? Hai trovato un bug? Suggerisci una caratteristica?

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
it_IT: Si prega di utilizzare l'indirizzo email del tuo account Bricks per tutte le richieste di assistenza clienti. Per allegare file più grandi, invia un'e-mail direttamente a %s. Per vedere cosa è attualmente in sviluppo o per inviare/votare richieste di funzionalità, visita il nostro sito %s.

en: official roadmap
it_IT: tabella di marcia ufficiale

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
it_IT: I tuoi file allegati superano la dimensione massima di caricamento del tuo server di %s.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
it_IT: I tuoi file allegati superano il limite massimo di caricamento di 25 MB.

en: Bulleted list
it_IT: Crea un elenco puntato

en: by
it_IT: di

en: Capitalize
it_IT: Iniziali maiuscole

en: Center
it_IT: Centro

en: Center left
it_IT: Centro sinistra

en: Center center
it_IT: Centrato al centro

en: Center right
it_IT: Centro destra

en: Child of
it_IT: Figlio di

en: Childless
it_IT: Senza figli

en: Enter CSS class name
it_IT: Inserisci il nome della classe CSS

en: Click to download
it_IT: Clicca per scaricare

en: Choose files
it_IT: Scegliere i file

en: Choose image
it_IT: Scegli immagine

en: Clear search filter
it_IT: Cancella il filtro di ricerca

en: Clone
it_IT: Clona

en: cloned
it_IT: copiato

en: Clean
it_IT: Pulisci

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close (ESC)
it_IT: Chiudere (ESC)

en: Collapse
it_IT: Riduci

en: Collapse all
it_IT: Comprimere tutti

en: Color
it_IT: Colore

en: Colors
it_IT: Colori

en: Color stop in %
it_IT: Fermata di colore in %

en: Color palette
it_IT: Tavolozza

en: Column
it_IT: Colonna

en: Comment count
it_IT: Conteggio commenti

en: Community
it_IT: Comunità

en: Community templates
it_IT: Modelli di comunità

en: Compare
it_IT: Confronta

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Select condition
it_IT: Seleziona la condizione

en: Configure
it_IT: Configura

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Contact us
it_IT: Contattaci

en: Contain
it_IT: Contenere

en: Container
it_IT: Contenitore

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Contrast
it_IT: Contrasto

en: Copied
it_IT: Copiato

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy styles
it_IT: Copiare gli stili

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Here goes my text ...
it_IT: Ecco il mio testo ...

en: Convert
it_IT: Converti

en: Create
it_IT: Crea

en: Create template
it_IT: Crea modello

en: Template title
it_IT: Titolo del modello

en: Create new template:
it_IT: Creare un nuovo modello:

en: Create your own elements
it_IT: Crea i tuoi elementi

en: Class name
it_IT: Nome classe

en: Separated by space. No leading dot "."
it_IT: Separati da uno spazio. Nessun punto iniziale "."

en: No leading pound sign "#"
it_IT: Nessun segno cancelletto iniziale "#"

en: CSS filter
it_IT: Filtro CSS

en: Enter CSS filters + value (learn more)
it_IT: Inserisci i filtri CSS + il valore (per saperne di più)

en: CSS selector
it_IT: Selettore CSS

en: Current layout
it_IT: Disposizione attuale

en: Current version by
it_IT: Versione corrente di

en: Current width
it_IT: Larghezza attuale

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom fields
it_IT: Campi Personalizzati

en: Custom font
it_IT: Carattere personalizzato

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: %s. Template conditions precede default templates.
it_IT: %s. Le condizioni dei modelli precedono i modelli predefiniti.

en: Default templates are enabled
it_IT: I modelli predefiniti sono abilitati

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
it_IT: %s. Imposta le condizioni dei modelli o abilita i modelli predefiniti.

en: Default templates are disabled
it_IT: I modelli predefiniti sono disabilitati

en: dashed
it_IT: tratteggiato

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Deleted
it_IT: Cancellata

en: Deprecated
it_IT: Deprecato

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Number between 1 - 100 or auto
it_IT: Numero tra 1 - 100 o auto

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
it_IT: Impostare su "Fisso" per l'effetto parallasse.

en: Direction
it_IT: Direzione

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discard
it_IT: Cancella

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Dots
it_IT: Punti

en: Dotted
it_IT: Punteggiato

en: double
it_IT: doppia

en: Downloaded
it_IT: Scaricato

en: Downloading
it_IT: Download in corso

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Dynamic Data
it_IT: Dati dinamici

en: Dynamic data is empty.
it_IT: I dati dinamici sono vuoti.

en: Select dynamic data
it_IT: Seleziona i dati dinamici

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edited
it_IT: Modificato

en: Edit Template
it_IT: Modifica Template

en: Edit palette
it_IT: Modifica tavolozza

en: Editing
it_IT: Modifica

en: Edit in WordPress
it_IT: Modifica in WordPress

en: Effect
it_IT: Effetto

en: Element
it_IT: Elemento

en: Elements
it_IT: Elementi

en: Element classes
it_IT: Classi di elementi

en: Element ID
it_IT: ID elemento

en: Equal
it_IT: Uguale

en: No content
it_IT: Nessun contenuto

en: No accordion item added.
it_IT: Nessun elemento della fisarmonica aggiunto.

en: No audio file selected.
it_IT: Nessun file audio selezionato.

en: No code found.
it_IT: Nessun codice trovato.

en: No date/fields set.
it_IT: Nessuna data/campi impostati.

en: No Facebook page URL provided.
it_IT: Nessun URL di pagina Facebook fornito.

en: No form field added.
it_IT: Nessun campo modulo aggiunto.

en: No HTML markup defined.
it_IT: Nessun markup HTML definito.

en: No icon selected.
it_IT: Nessuna icona selezionata.

en: No list items defined.
it_IT: Nessun elemento dell'elenco definito.

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È necessaria la chiave API di Google Maps! Aggiungi la chiave nel dashboard sotto: %s

en: Bricks > Settings > API Keys
it_IT: Bricks > Impostazioni > Chiavi API

en: No pricing table defined.
it_IT: Nessuna tabella dei prezzi definita.

en: No progress bar created.
it_IT: Nessuna barra di progresso creata.

en: No slide added.
it_IT: Nessuna diapositiva aggiunta.

en: No SVG selected.
it_IT: Nessun SVG selezionato.

en: No tabs added.
it_IT: Nessuna scheda aggiunta.

en: No team members added.
it_IT: Nessun membro della squadra aggiunto.

en: No template selected.
it_IT: Nessun template selezionato.

en: No testimonials added.
it_IT: Nessun testimonial aggiunto.

en: No text added.
it_IT: Nessun testo aggiunto.

en: No file URL provided.
it_IT: Nessun URL di file fornito.

en: No video selected.
it_IT: Nessun video selezionato.

en: No YouTube URL provided.
it_IT: Nessun URL di YouTube fornito.

en: No Vimeo URL provided.
it_IT: Nessun URL Vimeo fornito.

en: No dynamic data set.
it_IT: Nessun set di dati dinamici.

en: The dynamic data is empty.
it_IT: I dati dinamici sono vuoti.

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: End
it_IT: Fine

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
it_IT: Gli articoli non possono essere caricati. Si prega di visitare la base di conoscenza ufficiale:

en: 404 Error Page
it_IT: Pagina 404

en: Excerpt length
it_IT: Lunghezza dell’estratto

en: Exclude current post
it_IT: Escludi il posto attuale

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Expand all
it_IT: Espandi tutto

en: experimental
it_IT: sperimentale

en: External URL
it_IT: URL esterno

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
it_IT: Aggiungere l'attributo rel "noopener" o "noreferrer" a qualsiasi link esterno.

en: Extra small
it_IT: Extra Piccola

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Fallback fonts
it_IT: Font di riserva

en: Field
it_IT: Campo

en: "%s" imported.
it_IT: "%s" importato.

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
it_IT: Importazione di "%s" fallita: Il nome esiste già.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
it_IT: Importazione di "%s" fallita: Formato errato.

en: Fill
it_IT: Riempi

en: No files chosen
it_IT: Nessun file scelto

en: Fill - Dark
it_IT: Riempimento - Scuro

en: Fill - Light
it_IT: Riempimento - Luce

en: Fill - Primary
it_IT: Riempimento - Primario

en: Finish
it_IT: Fine

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Font size
it_IT: Dimensioni testo

en: Font style
it_IT: Stile Font

en: Font weight
it_IT: Peso del carattere

en: Font variants
it_IT: Varianti di carattere

en: Full size
it_IT: Dimensione originale

en: Gallery layout
it_IT: Layout Gallery

en: General
it_IT: Generale

en: Outline - Dark
it_IT: Contorno - Scuro

en: Outline - Light
it_IT: Schema - Luce

en: Outline - Primary
it_IT: Schema - Primario

en: Global element
it_IT: Elemento globale

en: Active classes
it_IT: Classi attive

en: Global class created
it_IT: Classe globale creata

en: Global class deleted
it_IT: Classe globale cancellata

en: Global class renamed
it_IT: Classe globale rinominata

en: Global classes imported
it_IT: Classi globali importate

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
it_IT: Inserite il nome della vostra prima classe CSS globale nel campo qui sopra. Poi premi invio per crearla.

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Global elements
it_IT: Elementi globali

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: Add at least two colors to create a gradient.
it_IT: Aggiungete almeno due colori per creare un gradiente.

en: Back to settings
it_IT: Torna alle impostazioni

en: Got it
it_IT: Capito

en: Go to
it_IT: Vai a

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Spacing
it_IT: Spaziatura

en: Has unexecuted PHP code
it_IT: Ha del codice PHP non eseguito

en: Height
it_IT: Altezza

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Hide info
it_IT: Nascondi informazioni

en: History
it_IT: Cronologia

en: History deleted
it_IT: Storia cancellata

en: Home page
it_IT: Home Page

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: How to create a header template
it_IT: Come creare un modello di intestazione

en: How to create a footer template
it_IT: Come creare un modello del Footer della pagina

en: Your browser does not support the audio tag.
it_IT: Il tuo browser non supporta il tag audio.

en: Your browser does not support the video tag.
it_IT: Il tuo browser non supporta i tag video. Aggiornalo.

en: Hue
it_IT: Tonalità

en: Icon
it_IT: Icona

en: Ignore sticky posts
it_IT: Ignora articoli sticky

en: Image
it_IT: Immagine

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
it_IT: Tieni premuto CMD/CRTL per selezionare più immagini.

en: Image not found
it_IT: Immagine non trovata

en: Image size
it_IT: Dimensione immagine

en: Import
it_IT: Importa

en: Import images
it_IT: Importazione di immagini

en: Disabled: Show placeholder images.
it_IT: Disabilitato: Mostra immagini segnaposto.

en: Enabled: Download template images to media library.
it_IT: Abilitato: Scarica le immagini del modello nella libreria multimediale.

en: Drop JSON file(s) in here
it_IT: Rilascia qui i file JSON

en: Imports
it_IT: Importazioni

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
it_IT: Trascinare e rilasciare i file modello .JSON o .ZIP qui.

en: Valid JSON data required to run the importer
it_IT: Dati JSON validi richiesti per eseguire l'importatore

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
it_IT: Questo modello contiene uno stile di tema. Vuoi importarlo?

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
it_IT: Questo modello contiene una tavolozza di colori. Vuoi importarla?

en: Include
it_IT: Includi

en: Include children
it_IT: Includi figli

en: Infinite
it_IT: Infinito

en: Infinite scroll
it_IT: Scorrimento Infinito

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
it_IT: Personalizzare la lightbox: Impostazioni > Stili del tema > Generale

en: Inner container
it_IT: Contenitore interno

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert after
it_IT: Inserisci dopo

en: Insert media
it_IT: Inserire i media

en: Insert layout
it_IT: Inserisci layout

en: Insert section
it_IT: Inserisci sezione

en: Insert template
it_IT: Inserire il modello

en: Insert template below
it_IT: Inserisci il modello qui sotto

en: Internal post/page
it_IT: Post/pagina interna

en: Invert
it_IT: Invertire

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Item
it_IT: Elemento

en: Join Us
it_IT: Unisciti a noi

en: Justify
it_IT: Giustificato

en: Justify content
it_IT: Giustificare il contenuto

en: Key
it_IT: Chiave

en: Keyboard shortcuts
it_IT: Scelte rapide da tastiera

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Language
it_IT: Lingua

en: Large
it_IT: Grande

en: Laptop
it_IT: Computer portatile

en: Last refresh
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Latest
it_IT: Ultimi

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Letter spacing
it_IT: Spaziatura tra i caratteri

en: Lightbox Image
it_IT: Immagine Lightbox

en: Lightbox Video
it_IT: Video Lightbox

en: Lightness
it_IT: Delicato

en: Line height
it_IT: Altezza della linea

en: Linked
it_IT: Collegato

en: List
it_IT: Lista

en: Loading templates
it_IT: Caricamento dei modelli

en: Load more
it_IT: Carica altro

en: Locked
it_IT: Bloccato

en: Go back
it_IT: Va indietro

en: Take over
it_IT: Prendi il comando

en: This post is already being edited.
it_IT: Questo post è già stato modificato.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
it_IT: %s sta attualmente lavorando su questo post, il che significa che non puoi apportare modifiche, a meno che tu non prenda il suo posto.

en: Login
it_IT: Accedi

en: Loop
it_IT: Ciclo

en: Opposites linked
it_IT: Opposti collegati

en: All sides linked
it_IT: Tutti i lati collegati

en: Main query
it_IT: Domanda principale

en: Margin
it_IT: Margine

en: Max upload size: %s
it_IT: Dimensione massima di caricamento: %s

en: Order meta key
it_IT: Ordine meta chiave

en: Meta value
it_IT: Valore meta

en: Numeric meta value
it_IT: Valore meta numerico

en: Menu order
it_IT: Ordine del Menu

en: Mime type
it_IT: Tipo Mime

en: Filter media by mime type
it_IT: Filtra i media per tipo di mime

en: Mobile
it_IT: Cellulare

en: Mobile first
it_IT: Il mobile prima di tutto

en: Mode
it_IT: Modalità

en: modified
it_IT: modificato

en: Modified date
it_IT: Modifica Data

en: January
it_IT: Gennaio

en: February
it_IT: Febbraio

en: March
it_IT: Marzo

en: April
it_IT: Aprile

en: May
it_IT: Maggio

en: June
it_IT: Giugno

en: July
it_IT: Luglio

en: August
it_IT: Agosto

en: September
it_IT: Settembre

en: October
it_IT: Ottobre

en: November
it_IT: Novembre

en: December
it_IT: Dicembre

en: More layouts
it_IT: Altri layout

en: Most Popular
it_IT: Più letti

en: Move
it_IT: Sposta

en: Moved
it_IT: Spostato

en: My templates
it_IT: I miei modelli

en: My account
it_IT: Il mio account

en: Name
it_IT: Nome

en: New
it_IT: Nuovo

en: New color palette name
it_IT: Nuovo nome della tavolozza dei colori

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
it_IT: Aggiungi il tuo primo colore a questa tavolozza selezionando un valore di colore qui sopra e poi clicca su "Salva".

en: Type name, hit enter
it_IT: Digita il nome, premi invio

en: Next
it_IT: Successivo

en: No conditions set. Click the "+" icon to add your render condition.
it_IT: Nessuna condizione impostata. Clicca sull'icona "+" per aggiungere la tua condizione di rendering.

en: No matching settings found.
it_IT: Non sono state trovate impostazioni corrispondenti.

en: No file selected.
it_IT: Nessun file selezionato.

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
it_IT: Non hai il permesso sufficiente (accesso completo) per personalizzare queste impostazioni. Contatta l'amministratore del sito.

en: None
it_IT: Nessuna

en: No-repeat
it_IT: Non Ripetere

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
it_IT: Non è stato trovato nulla. Per favore riprova con una parola chiave diversa!

en: No results
it_IT: Nessun risultato

en: No revisions.
it_IT: Nessuna revisione.

en: No dynamic data found.
it_IT: Nessun dato dinamico trovato.

en: No templates found.
it_IT: Nessun template trovato.

en: Not found
it_IT: Non trovato

en: Nothing found.
it_IT: Nessun risultato.

en: Nothing to copy
it_IT: Niente da copiare

en: Nothing to paste
it_IT: Niente da incollare

en: Preview autosave
it_IT: Anteprima del salvataggio automatico

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
it_IT: C'è un salvataggio automatico più recente della versione che stai visualizzando.

en: SVG files not imported for security reasons.
it_IT: File SVG non importati per motivi di sicurezza.

en: Set template style
it_IT: Imposta lo stile del modello

en: Inserted template uses theme style "%s"
it_IT: Il modello inserito usa lo stile del tema "%s"

en: Change content
it_IT: Cambia il contenuto

en: Currently previewing content from "%s".
it_IT: Attualmente sta visualizzando in anteprima il contenuto di "%s".

en: Number
it_IT: Numero

en: Numbered list
it_IT: Elenco numerato

en: Oldest
it_IT: Vecchi

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Open in new tab
it_IT: Apri in nuova finestra

en: Or
it_IT: Oppure

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Other classes
it_IT: Altre classi

en: Overlay
it_IT: Sovrapposizione

en: Overwrite
it_IT: Sovrascrivi

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page settings
it_IT: Impostazioni pagina

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
it_IT: Selezionate qualsiasi revisione per vederne l'anteprima. Clicca su "Apply" per continuare a modificare la revisione selezionata. Clicca su "Discard" per continuare a modificare la revisione corrente.

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Insert post parent ID
it_IT: Inserisci l'ID del genitore del post

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Pasted
it_IT: Incollato

en: Paste styles
it_IT: Incollare stili

en: Paused
it_IT: In pausa

en: Pinned elements
it_IT: Elementi appuntati

en: Click on any element to add it to your canvas.
it_IT: Clicca su qualsiasi elemento per aggiungerlo alla tua tela.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
it_IT: Il tuo messaggio va qui. Più dettagli ci sono, meglio è ;)

en: Placeholder image shown.
it_IT: Immagine segnaposto mostrata.

en: Type title and hit enter
it_IT: Digita il titolo e premi invio

en: Enter new template name
it_IT: Inserisci il nuovo nome del modello

en: Search documentation
it_IT: Ricerca della documentazione

en: Select post/page
it_IT: Seleziona post/pagina

en: Select link type
it_IT: Seleziona il tipo di collegamento

en: Your name (optional)
it_IT: Il tuo nome (opzionale)

en: Popular
it_IT: Popolari

en: Position
it_IT: Posizione

en: Post
it_IT: Articolo

en: Posts
it_IT: Articoli

en: Ignored when posts per page set to "-1".
it_IT: Ignorato quando i messaggi per pagina sono impostati su "-1".

en: Posts per page
it_IT: Post per pagina

en: Post type
it_IT: Tipo di post

en: Prev
it_IT: Precedente

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview mode
it_IT: Modalità anteprima

en: Preview template
it_IT: Template di anteprima

en: Active pseudo-class
it_IT: Pseudo-classe attiva

en: Pseudo-class created
it_IT: Pseudo-classe creata

en: Pseudo-class deleted
it_IT: Pseudo-classe cancellata

en: Select or create pseudo-class
it_IT: Selezionare o creare una pseudo-classe

en: States (pseudo-classes)
it_IT: Stati (pseudo-classi)

en: Pseudo-element created
it_IT: Pseudo-elemento creato

en: Pseudo-element deleted
it_IT: Pseudo-elemento cancellato

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Published date
it_IT: Data di pubblicazione

en: Quick nav
it_IT: Navigazione rapida

en: Radius
it_IT: Raggio

en: Random
it_IT: Casuale

en: Redo
it_IT: Ripeti

en: Rel attribute
it_IT: Attributo rel

en: Reload canvas
it_IT: Ricarica la pagina

en: Remote
it_IT: Remoto

en: Remote templates
it_IT: Modelli remoti

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove all
it_IT: Rimuovi tutto

en: Remove file
it_IT: Rimuovi il file

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Rename images
it_IT: Rinomina le immagini

en: Disabled: Keep original image filename.
it_IT: Disabilitato: Mantenere il nome del file dell'immagine originale.

en: Enabled: Rename image before download.
it_IT: Abilitato: Rinomina l'immagine prima del download.

en: Link rendered as
it_IT: Collegamento reso come

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Relation
it_IT: Relazione

en: Replace content
it_IT: Sostituire il contenuto

en: Disabled: Insert below existing content.
it_IT: Disabilitato: Inserire sotto il contenuto esistente.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
it_IT: Abilitato: Sostituisci il contenuto esistente con i dati del modello.

en: Responsive breakpoints
it_IT: Punti di rottura reattivi

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
it_IT: L'azzeramento di tutti i punti di interruzione cancella tutti i punti di interruzione personalizzati e ripristina tutti i punti di interruzione predefiniti.

en: Reset styles
it_IT: Ripristinare gli stili

en: Clear non-existing dynamic data
it_IT: Cancella i dati dinamici non esistenti

en: Results
it_IT: Risultati

en: results for:
it_IT: risultati per:

en: Reverse
it_IT: Inverti

en: Revision by
it_IT: Revisione di

en: Revision deleted
it_IT: Revisione cancellata

en: Revision applied
it_IT: Revisione applicata

en: Revision discarded
it_IT: Revisione scartata

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: All revisions deleted
it_IT: Tutte le revisioni cancellate

en: Right
it_IT: Destra

en: Roles
it_IT: Ruoli

en: Run code
it_IT: Codice

en: Saturation
it_IT: Saturazione

en: Save
it_IT: Salva

en: Save draft
it_IT: Salva bozza

en: Save as global element
it_IT: Salva come elemento globale

en: Save as template
it_IT: Salva come Modello

en: Save new style
it_IT: Salva il nuovo stile

en: Save style
it_IT: Salva lo stile

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saved as template
it_IT: Contenitore salvato come modello

en: Scale
it_IT: Scala

en: Scroll
it_IT: Scorri

en: Search elements ..
it_IT: Elementi di ricerca ...

en: Search for ..
it_IT: Cerca per ...

en: Search settings
it_IT: Cerca

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search by title
it_IT: Ricerca per titolo

en: Search pages ..
it_IT: Pagine di ricerca ...

en: Search templates ..
it_IT: Modelli di ricerca ...

en: Search tag
it_IT: Cerca tag

en: Section
it_IT: Sezione

en: Select color palette
it_IT: Seleziona la tavolozza dei colori

en: Set conditions
it_IT: Impostare le condizioni

en: Select file
it_IT: Seleziona file

en: Select file(s) to import
it_IT: Selezionare i file da importare

en: Select icon
it_IT: Seleziona icona

en: Select image
it_IT: Seleziona immagine

en: Select library
it_IT: Seleziona la biblioteca

en: Select post type
it_IT: Seleziona tipo di articolo

en: Select posts
it_IT: Seleziona inserzioni

en: Select shortcode
it_IT: Seleziona shortcode

en: Select taxonomies
it_IT: Seleziona le tassonomie

en: Select template
it_IT: Seleziona il modello

en: Select template tags
it_IT: Seleziona i tag del modello

en: Select template type
it_IT: Seleziona il tipo di modello

en: Select template to update
it_IT: Seleziona il modello da aggiornare

en: Select terms
it_IT: Seleziona i termini

en: Send
it_IT: Invia

en: Sepia
it_IT: Seppia

en: Settings imported
it_IT: Impostazioni importate

en: Solid
it_IT: Solido

en: Show author
it_IT: Mostra autore

en: Show date
it_IT: Mostra data

en: Show empty
it_IT: Mostra vuoto

en: Show excerpt
it_IT: Mostra estratto

en: Show info
it_IT: Mostra informazioni

en: Show fullscreen
it_IT: Mostra a schermo intero

en: Show title
it_IT: Mostra il titolo

en: Single
it_IT: Singolo

en: Site
it_IT: Sito

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Skip
it_IT: Salta

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Space between
it_IT: Spazio tra

en: Space around
it_IT: Spazio intorno

en: Space evenly
it_IT: Spazio uniformemente

en: Spread
it_IT: Diffusione

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Start
it_IT: Inizio

en: Stretch
it_IT: Allungabile

en: Strike
it_IT: Barrato

en: Stroke color
it_IT: Colore linea

en: Stroke width
it_IT: Larghezza del tratto

en: Structure
it_IT: Struttura

en: Style
it_IT: Stile

en: Styles
it_IT: Stili

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Sure?
it_IT: Sicuro?

en: Switch to
it_IT: Passa a

en: You are not allowed to uploads SVG files.
it_IT: Non ti è permesso caricare file SVG.

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomies
it_IT: Tassonomie

en: Taxonomy query
it_IT: Questione di tassonomia

en: Template
it_IT: Modello

en: Template bundle
it_IT: Pacchetto di modelli

en: Template created
it_IT: Modello creato

en: Template deleted
it_IT: Template cancellato

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
it_IT: L'inserimento di qualsiasi modello sovrascrive i tuoi dati. Ti consigliamo di salvare prima le tue modifiche.

en: Template imported
it_IT: Template importato

en: Template inserted
it_IT: Template inserito

en: Template insert failed: This template has no data
it_IT: Inserimento del modello non riuscito: Questo modello non ha dati

en: Template overridden
it_IT: Template sovrascritto

en: Released after you cancelled
it_IT: Rilasciato dopo la cancellazione

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
it_IT: sono stati rilasciati nuovi modelli da quando avete cancellato Bricks.

en: Template saved
it_IT: Modello salvato

en: Template settings
it_IT: Impostazione Modello

en: Template tag
it_IT: Tag del modello

en: Template tags
it_IT: Tag modello

en: Template type
it_IT: Tipo di modello

en: Select the type of template you want to create:
it_IT: Seleziona il tipo di modello che vuoi creare:

en: Terms
it_IT: Termini

en: Text align
it_IT: Allineamento testo

en: Text decoration
it_IT: Decorazione del testo

en: Text transform
it_IT: Trasformazione del testo

en: Theme Styles
it_IT: Stili del tema

en: Active style
it_IT: Stile attivo

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
it_IT: Imposta le condizioni per applicare lo stile del tema selezionato a tutto il tuo sito web o a certe aree.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
it_IT: Il nome dello stile inserito esiste già. Si prega di scegliere un nome diverso.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
it_IT: Seleziona uno stile di tema o creane uno nuovo per dare stile al tuo sito web (%s).

en: learn more
it_IT: leggi

en: Theme style created
it_IT: Stile del tema creato

en: Theme style deleted
it_IT: Stile del tema cancellato

en: New theme style name
it_IT: Nuovo nome dello stile del tema

en: Style saved
it_IT: Stile salvato

en: Top
it_IT: In alto

en: Top left
it_IT: Alto a sinistra

en: Top center
it_IT: In alto a destra

en: Top right
it_IT: Alto a destra

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Translate X
it_IT: Tradurre X

en: Translate Y
it_IT: Tradurre Y

en: Scale X
it_IT: Scala X

en: Scale Y
it_IT: Scala Y

en: Rotate X
it_IT: Ruota X

en: Rotate Y
it_IT: Ruota Y

en: Rotate Z
it_IT: Ruota Z

en: Skew X
it_IT: Asimmetria X

en: Skew Y
it_IT: Asimmetria Y

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Unlink
it_IT: Rimuovi Link

en: Unlocked
it_IT: Sbloccato

en: Your Unsplash API key is not valid.
it_IT: La tua chiave API di Unsplash non è valida.

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È necessaria la chiave API di Unsplash! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
it_IT: Limite di tariffa per quest'ora raggiunto. Si prega di attendere fino alla prossima ora completa per ripristinarlo.

en: Type keyword, hit enter.
it_IT: Digita la parola chiave, premi invio.

en: Uncategorized
it_IT: Senza categoria

en: Understanding the layout
it_IT: Capire il layout

en: Select/enter unit
it_IT: Selezionare/inserire l'unità

en: Unpin
it_IT: Sblocca

en: Set Unsplash API Key
it_IT: Imposta la chiave API di Unsplash

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: User profile
it_IT: Profilo utente

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Vertical alignment
it_IT: Allineamento verticale

en: Video URL
it_IT: URL Video

en: View on frontend
it_IT: Vista sul frontend

en: Visit Bricks Academy
it_IT: Visita Bricks Academy

en: Visit docs
it_IT: Visita i documenti

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Product
it_IT: Prodotto

en: WordPress
it_IT: Wordpress

en: Wrap
it_IT: Blocco (contenitore)

en: No wrap
it_IT: Nessun involucro

en: Wrap reverse
it_IT: Avvolgere l'inverso

en: X axis
it_IT: Asse X

en: Y axis
it_IT: Asse Y

en: Yes
it_IT: Si

en: You are missing out!
it_IT: Vi state perdendo!

en: All right
it_IT: Tutto a posto

en: Amazing
it_IT: Superlativo

en: Beautiful
it_IT: Bellissimo

en: Brilliant
it_IT: Brillante

en: Champ
it_IT: Campione

en: Cool
it_IT: Fico

en: Congrats
it_IT: Congratulazioni

en: Done
it_IT: Fatto

en: Excellent
it_IT: Eccellente

en: Exceptional
it_IT: Eccezionale

en: Exquisite
it_IT: Squisito

en: Enjoy
it_IT: Buon divertimento

en: Fantastic
it_IT: Fantastico

en: Good
it_IT: Buono

en: Grand
it_IT: Grande

en: Impressive
it_IT: Molto buono

en: Magnificent
it_IT: Magnifico

en: Marvelous
it_IT: Meraviglioso

en: Nice job
it_IT: Bel lavoro

en: Okay
it_IT: Ok

en: Outstanding
it_IT: Insoluta

en: Remarkable
it_IT: Notevole

en: Skillful
it_IT: Abile

en: Stunning
it_IT: Stupendo

en: Superb
it_IT: Superbo

en: Sure thing
it_IT: Certo

en: Sweet
it_IT: Dolce

en: Very well
it_IT: Molto bene

en: Wonderful
it_IT: Ottimo

en: Yeah
it_IT: Sì

en: Yep
it_IT: Certo

en: Builder access
it_IT: Accesso All'Editor di Bricks

en: No access
it_IT: Nessun accesso

en: Edit content
it_IT: Modifica contenuto

en: Full access
it_IT: Accesso Completo

en: Upload SVG
it_IT: Non ti è permesso caricare file SVG

en: Code Execution
it_IT: Esecuzione codice

en: Allow user to upload SVG files
it_IT: Non ti è permesso caricare file SVG

en: Allow user to change and execute code through the Code element
it_IT: Permettere all'utente di modificare ed eseguire il codice attraverso l'elemento Code

en: is
it_IT: é

en: is not
it_IT: non è

en: Post ID
it_IT: ID Articolo

en: Post title
it_IT: Titolo articolo

en: contains
it_IT: contiene

en: does not contain
it_IT: non contiene

en: Post parent
it_IT: Post genitore

en: Post status
it_IT: Stato post

en: Post author
it_IT: Autore dell'articolo

en: Post date
it_IT: Data pubblicazione

en: Featured image
it_IT: Immagine in primo piano

en: set
it_IT: imposta

en: not set
it_IT: non impostato

en: User
it_IT: Utente

en: User login
it_IT: Login utente

en: Logged in
it_IT: Connesso

en: Logged out
it_IT: Disconnessi

en: User ID
it_IT: ID Utente

en: User registered
it_IT: Utente registrato

en: after
it_IT: dopo

en: before
it_IT: prima

en: User role
it_IT: Ruolo utente

en: Date & time
it_IT: Data e ora

en: Weekday
it_IT: Giorno della settimana

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Time
it_IT: Orario

en: Other
it_IT: Altro

en: Dynamic data
it_IT: Dati dinamici

en: Operating system
it_IT: Sistema operativo

en: Global settings
it_IT: Impostazioni globali

en: Global classes
it_IT: Classi globali importate

en: Carousel
it_IT: Carosello

en: Nestable
it_IT: Nestabile

en: Testimonials
it_IT: Testimonianze

en: Manage your custom font files
it_IT: Gestisci i tuoi file di font personalizzati

en: Add a font variant
it_IT: Aggiungere una variante di font

en: Thin
it_IT: Sottile

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Normal
it_IT: Normale

en: Medium
it_IT: Medio

en: Semi Bold
it_IT: Semi-Bold

en: Black
it_IT: Nero

en: Oblique
it_IT: Obliquo

en: Font preview
it_IT: Anteprima dei font

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
it_IT: Font TrueType: Dati dei font non compressi, ma supporto parziale di IE9+.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
it_IT: Web Open Font Format: Font TrueType/OpenType compresso con informazioni sulla fonte del font e supporto completo per IE9+ (raccomandato).

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
it_IT: Web Open Font Format 2.0: Font TrueType/OpenType con una compressione ancora migliore di WOFF 1.0, ma nessun supporto per il browser IE.

en: Upload .%s file
it_IT: Carica un file .%s

en: Upload
it_IT: Carica

en: Font Family
it_IT: Font family

en: Font Preview
it_IT: Anteprima Font

en: Custom Font
it_IT: Font Personalizzati

en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuovo

en: Add New Custom Font
it_IT: Aggiungi un nuovo carattere personalizzato

en: Edit Custom Font
it_IT: Modifica carattere personalizzato

en: New Custom Font
it_IT: Nuovo carattere personalizzato

en: View Custom Font
it_IT: Visualizza carattere personalizzato

en: View Custom Fonts
it_IT: Visualizza i caratteri personalizzati

en: Search Custom Fonts
it_IT: Ricerca di caratteri personalizzati

en: No Custom Fonts found
it_IT: Nessun font personalizzato trovato

en: No Custom Font found in Trash
it_IT: Nessun carattere personalizzato trovato nel cestino

en: All Custom Fonts
it_IT: Tutti i font personalizzati

en: Quick Feedback
it_IT: Feedback rapido

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
it_IT: Prima di disattivare Bricks potresti farmi sapere perché? Mi piacerebbe incorporare il tuo feedback per migliorare Bricks. Grazie mille!

en: I no longer need Bricks
it_IT: Non ho più bisogno di Bricks

en: I found a better site builder
it_IT: Ho trovato un costruttore di siti migliore

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
it_IT: Come si chiama questo costruttore di siti? E perché l'hai scelto?

en: I don't know how to use this Bricks
it_IT: Non so come usare questo Bricks

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
it_IT: Hai esplorato il %s? O ti sei messo in contatto con me via %s?

en: It's just a temporary deactivation
it_IT: È solo una disattivazione temporanea

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
it_IT: Per favore, condividi la tua ragione (o le tue ragioni) per la disattivazione di Bricks. Più dettagli ci sono, meglio è :)

en: Submit & Deactivate
it_IT: Invia & Disattiva

en: Skip & Deactivate
it_IT: Salta & Disattiva

en: PHP class does not exist
it_IT: La classe PHP non esiste

en: Skip to main content
it_IT: Vai al contenuto principale

en: Skip to footer
it_IT: Passa al footer

en: All terms
it_IT: Tutti i termini

en: Results for: %s
it_IT: Risultati per: %s

en: Page %s
it_IT: Pagina %s

en: Archives: %s
it_IT: Archivi: %s

en: Statuses
it_IT: Stati

en: Links
it_IT: Link

en: Quotes
it_IT: Citazioni

en: Videos
it_IT: Video

en: Images
it_IT: Immagini

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: Asides
it_IT: A parte

en: Day: %s
it_IT: Giorno: %s

en: Month: %s
it_IT: Mese: %s

en: Year: %s
it_IT: Anno: %s

en: Author: %s
it_IT: Autore: %s

en: Category: %s
it_IT: Categoria: %s

en: Page not found
it_IT: Pagina non trovata

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it_IT: Non c'è nessun riassunto perché questo è un post protetto.

en: Pagination
it_IT: Paginazione

en: Archive (recent posts)
it_IT: Archivio (messaggi recenti)

en: Archive (author)
it_IT: Archivio (autore)

en: Archive (date)
it_IT: Archivio (data)

en: Archive (posts)
it_IT: Archivio (messaggi)

en: Archive (term)
it_IT: Archivio (termine)

en: Single post/page
it_IT: Singolo post/pagina

en: No license key provided.
it_IT: Nessuna chiave di licenza fornita.

en: No license for provided license key found.
it_IT: Nessuna licenza per la chiave di licenza fornita trovata.

en: License activated.
it_IT: Licenza attivata.

en: Welcome to Bricks
it_IT: Benvenuti a Bricks

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
it_IT: Attiva la tua licenza per modificare con Bricks, ricevere gli aggiornamenti con un solo clic e l'accesso a tutti i modelli della comunità.

en: Activate License
it_IT: Attiva Licenza

en: Error: Invalid license key
it_IT: Errore: Chiave di licenza non valida

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
it_IT: La chiave di licenza fornita non è valida. Ti preghiamo di disattivare e riattivare la licenza.

en: Error: License mismatch
it_IT: Errore: Mancata corrispondenza della licenza

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
it_IT: Il tuo sito web non corrisponde alla tua chiave di licenza. Disattiva e riattiva la licenza.

en: %s ago
it_IT: Il y a %s

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Edit header
it_IT: Modifica Intestazione

en: Edit footer
it_IT: Modifica il Footer

en: Go to: Bricks Templates
it_IT: Vai Alla Libreria Modelli Di Bricks

en: Render with Bricks
it_IT: Rendering con Bricks

en: Render with WordPress
it_IT: Rendering con WordPress

en: Ultra light with labels
it_IT: Ultra leggero con etichette

en: Blue water
it_IT: Blu acqua

en: Light dream
it_IT: Sogno di luce

en: Blue essence
it_IT: Essenza blu

en: Pale dawn
it_IT: Alba pallida

en: Neutral blue
it_IT: Blu neutro

en: Avocado world
it_IT: Il mondo degli avocado

en: No repeat
it_IT: Non replicare

en: Repeat-x
it_IT: Ripeti-x

en: Repeat-y
it_IT: Ripeti-y

en: Primary
it_IT: Primario

en: Secondary
it_IT: Secondario

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Muted
it_IT: Senza audio

en: Success
it_IT: Successo

en: Warning
it_IT: Attenzione

en: Danger
it_IT: Pericolo

en: Dashed
it_IT: Tratteggiata

en: Double
it_IT: Doppio

en: Groove
it_IT: Scanalatura

en: Ridge
it_IT: Spigolo

en: Outset
it_IT: Esterno

en: Users
it_IT: Utenti

en: Cube
it_IT: Cubo

en: Flip
it_IT: Ribalta

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
it_IT: File non caricato a causa di un errore di sanificazione. Si prega di verificare il file SVG o di mettersi in contatto.

en: My Templates
it_IT: I miei Modelli

en: Add New Template
it_IT: Aggiungi un nuovo modello

en: New Template
it_IT: Nuovo modello

en: View Template
it_IT: Visualizza Modello

en: View Templates
it_IT: Vedi Modelli

en: Search Templates
it_IT: Cerca Template

en: No Templates found
it_IT: Nessun modello trovato

en: No Template found in Trash
it_IT: Nessun modello trovato nel Cestino

en: All Templates
it_IT: Tutti i Modelli

en: Template Tags
it_IT: Modelli Tags

en: All Template Tags
it_IT: Tutti i tag dei modelli

en: Edit Template Tag
it_IT: Modifica tag modello

en: View Template Tag
it_IT: Visualizza il modello Tag

en: Update Template Tag
it_IT: Aggiorna il tag del modello

en: Add New Template Tag
it_IT: Aggiungi un nuovo tag modello

en: New Template Name
it_IT: Nome nuovo modello

en: Search Template Tags
it_IT: Cerca i tag del modello

en: No Template Tag found
it_IT: Nessun tag template trovato

en: Template Bundles
it_IT: Pacchetti di modelli

en: Template Bundle
it_IT: Pacchetto di modelli

en: All Template Bundles
it_IT: Tutti i bundle di modelli

en: Edit Template Bundle
it_IT: Modifica bundle di modelli

en: View Template Bundle
it_IT: Visualizza bundle di modelli

en: Update Template Bundle
it_IT: Pacchetto di modelli di aggiornamento

en: Add New Template Bundle
it_IT: Aggiungi un nuovo pacchetto di modelli

en: Search Template Bundles
it_IT: Cerca bundle di modelli

en: No Template Bundle found
it_IT: Nessun Template Bundle trovato

en: Not allowed: Infinite template loop.
it_IT: Non consentito: Ciclo di template infinito.

en: Your selected template is empty.
it_IT: Il modello selezionato è vuoto.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
it_IT: Il sito da cui stai richiedendo i modelli ha l'accesso ai suoi modelli disabilitato.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
it_IT: Siamo spiacenti, ma non è stato fornito alcun URL del sito.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
it_IT: Il tuo sito web (%1$s) non ha il permesso di accedere ai modelli di %2$s

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
it_IT: Il sito da cui stai richiedendo i modelli richiede una password per i modelli remoti.

en: Your remote templates password is incorrect.
it_IT: La password dei tuoi modelli remoti non è corretta.

en: Sale
it_IT: Offerta

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
it_IT: Questo tipo di modello viene reso automaticamente nella pagina corretta.

en: Archive (products)
it_IT: Archivio (data)

en: Cart contents
it_IT: Contenuto del carrello

en: Installed version
it_IT: Versione installata

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
it_IT: Anche se è molto allettante iniziare subito ad usare Bricks, avrai un'esperienza decisamente migliore consultando rapidamente la sezione "Come iniziare" di Bricks Academy su come utilizzare Bricks nel modo più produttivo.

en: How Editing With Bricks Works
it_IT: Scopri come funziona l'editor di Bricks

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
it_IT: Una volta che hai familiarità con il funzionamento di Bricks, è una buona idea imparare i modelli. Questo è il modo in cui si crea l'intestazione del sito web, il piè di pagina e qualsiasi altro tipo di contenuto riutilizzabile come i layout dei post del blog, gli archivi, i risultati della ricerca e le pagine di errore.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
it_IT: Gli articoli "Caratteristiche" coprono argomenti come l'integrazione di Unsplash, codice personalizzato (CSS & JS), gradienti, barre laterali, divisori di forma, elementi globali, ecc.

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
it_IT: Se sei uno sviluppatore puoi personalizzare ulteriormente Bricks con hooks personalizzati, filtri o creando i tuoi elementi.

en: Developer
it_IT: Sviluppatore

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
it_IT: Per domande su Bricks invia un'email a help@bricksbuilder.io. Se vuoi sapere cosa è attualmente in sviluppo vai alla nostra roadmap pubblica. Lì puoi anche inviare le tue richieste di funzionalità, che gli altri potranno votare e commentare.

en: Get In Touch
it_IT: Supporto Clienti

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
it_IT: Accedi a %s per recuperare la tua chiave di licenza o copiala e incollala dall'e-mail di conferma dell'acquisto.

en: your account
it_IT: il tuo account

en: Please copy & paste your license key in here ..
it_IT: Copia e incolla qui la tua chiave di licenza.

en: Activate license
it_IT: Attivare la licenza

en: License key format
it_IT: Formato della chiave di licenza

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
it_IT: Puoi gestire la tua licenza, aggiornare il metodo di pagamento e visualizzare le tue fatture direttamente da %s.

en: Deactivate license
it_IT: Disattivare la licenza

en: Status
it_IT: Stato

en: Export Settings
it_IT: Esporta Impostazioni

en: Import Settings
it_IT: Impostazioni di importazione

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
it_IT: Seleziona e importa il tuo file JSON delle impostazioni dal tuo computer.

en: Import settings
it_IT: Importa le impostazioni

en: API keys
it_IT: Chiavi API

en: Custom code
it_IT: Codice Personalizzato

en: Post types
it_IT: Tipo Articoli

en: Select post types to %s.
it_IT: Seleziona i tipi di post su %s.

en: edit with Bricks
it_IT: modifica con Bricks

en: Gutenberg data
it_IT: Dati Gutenberg

en: %s into Bricks data and vice versa.
it_IT: %s in dati Bricks e viceversa.

en: Convert Gutenberg data
it_IT: Convertire i dati di Gutenberg

en: Load Gutenberg data into Bricks
it_IT: Caricare i dati di Gutenberg in Bricks

en: Save Bricks data as Gutenberg data
it_IT: Salvare i dati di Bricks come dati Gutenberg

en: SVG uploads
it_IT: Caricamenti SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
it_IT: I file SVG descrivono immagini in formato XML e possono quindi contenere codice dannoso. Con %s abilitato Bricks proverà a sanitizzare i file SVG durante il caricamento.

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
it_IT: Disattivare i meta tag Open Graph di Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
it_IT: Disattivare i meta tag SEO di Bricks

en: Generate custom image sizes
it_IT: Generare dimensioni personalizzate delle immagini

en: Enable "%s" button
it_IT: Attiva il pulsante "%s"

en: Disable "Skip links"
it_IT: Disattivare "Salta link"

en: Query Bricks data in search results
it_IT: Mostrare i dati di Bricks nei risultati di ricerca

en: Custom breakpoints
it_IT: Punti di interruzione personalizzati

en: %s are best configured before you start working on your site.
it_IT: %s è meglio configurarli prima di iniziare a lavorare sul tuo sito.

en: Regenerate CSS files
it_IT: Rigenerare i file CSS

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
it_IT: L'esecuzione del %s rileva qualsiasi dato Bricks non aggiornato e lo aggiorna automaticamente alla sintassi più recente.

en: Converter
it_IT: Convertitore

en: Please create a full-site backup before running the converter.
it_IT: Si prega di creare un backup completo del sito prima di eseguire il convertitore.

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
it_IT: Convertire "Container" in nuovi elementi "Section" e "Block"

en: Convert element IDs & classes
it_IT: Convertire gli ID e le classi degli elementi

en: Add "position: relative" as needed
it_IT: Aggiungi "position: relative" se necessario

en: Convert elements to nestable elements
it_IT: Convertire gli elementi in elementi nidificabili

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
it_IT: Imposta %s per ruolo utente. Per definire l'accesso per un utente specifico, modifica direttamente il profilo dell'utente.

en: builder access
it_IT: accesso all'editor

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
it_IT: Consenti l'esecuzione del codice per un utente o un ruolo specifico tramite l'elemento "Codice". Aggiungi solo il codice che consideri sicuro e concedi il permesso agli utenti di cui ti fidi completamente.

en: Disable code execution
it_IT: Disabilita l'esecuzione del codice

en: Disable default templates
it_IT: Disattivare i modelli predefiniti

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
it_IT: Se nessuna condizione di template è impostata Bricks mostra i template pubblicati (header, footer, ecc.) sul frontend del tuo sito. Seleziona questa impostazione per disabilitare questo comportamento. Assicurati invece di impostare le condizioni del template.

en: Public templates
it_IT: Modelli pubblici

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
it_IT: Abilita per rendere i tuoi modelli pubblici e visualizzabili da chiunque online. Disabilita per permettere solo agli utenti registrati di vedere i tuoi modelli.

en: My Templates Access
it_IT: Il mio accesso ai modelli

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
it_IT: Consenti ad altri siti di sfogliare e inserire i tuoi modelli dalla loro libreria di modelli. Limitare l'accesso ai modelli tramite le impostazioni "URL Consentiti" e "Protezione Con Password" qui sotto.

en: Whitelist URLs
it_IT: Indirizzi URL Consentiti

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
it_IT: Concedi l'accesso ai tuoi modelli solo ai siti web inseriti sopra. Un URL per riga.

en: Password Protection
it_IT: Protezione con password

en: Password protect your templates.
it_IT: Proteggi i tuoi modelli con una password.

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
it_IT: Carica i modelli da qualsiasi altra installazione di Bricks a cui hai accesso nella tua libreria di modelli.

en: Remote templates URL
it_IT: URL dei modelli remoti

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
it_IT: Assicurati che il sito web remoto inserito sopra ti abbia concesso "My Templates Access".

en: Remote Templates Password
it_IT: Password dei modelli remoti

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
it_IT: Copia e incolla qui la password "My Templates Access" fornita dal sito remoto.

en: Convert templates
it_IT: Convertire i modelli

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
it_IT: Convertire il modello all'importazione/inserimento da Container alla nuova struttura degli elementi di layout

en: Disable autosave
it_IT: Disattivare il salvataggio automatico

en: Autosave interval (seconds)
it_IT: Intervallo di salvataggio automatico (secondi)

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
it_IT: Predefinito: 60 secondi. L'intervallo minimo di salvataggio automatico è di 15 secondi.

en: Builder mode
it_IT: Modalità Editor

en: Create your own builder mode via CSS variables.
it_IT: Crea il tuo modo di costruire tramite variabili CSS.

en: Set the builder language.
it_IT: Imposta la lingua dell'editor.

en: Left to right
it_IT: Da sinistra a destra

en: Right to left
it_IT: Da destra a sinistra

en: Set the builder language direction.
it_IT: Imposta la direzione della lingua del costruttore.

en: No link
it_IT: Nessun collegamento

en: Toolbar logo link
it_IT: Link al logo della barra degli strumenti

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
it_IT: Imposta la destinazione del link personalizzato per il logo della barra degli strumenti dell'editor.

en: Control panel
it_IT: Pannello di controllo

en: Disable global classes
it_IT: Disabilita le classi globali

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Disable element spacing
it_IT: Disabilita la spaziatura degli elementi

en: Structure panel
it_IT: Auto-sincronizzazione del pannello della struttura

en: Element actions
it_IT: Azioni dell'elemento

en: Collapse on page load
it_IT: Collasso al caricamento della pagina

en: Expand active element & scroll into view
it_IT: Espandi l'elemento attivo e scorri nella vista

en: Wrap element
it_IT: Elemento a pacchetto

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
it_IT: Disponibile tramite scorciatoia da tastiera e menu contestuale del tasto destro del mouse.

en: Insert element
it_IT: Inserisci l'elemento

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
it_IT: Disponibile tramite l'icona di azione "+" e il menu contestuale del tasto destro del mouse.

en: Available via "Layout" action icon.
it_IT: Disponibile tramite l'icona dell'azione "Layout".

en: Disable WP REST API render
it_IT: Disabilita il rendering di WP REST API

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
it_IT: Usa AJAX invece delle chiamate all'API REST di WP per il rendering degli elementi.

en: Render dynamic data text on canvas
it_IT: Renderizza il testo dei dati dinamici sulla tela

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
it_IT: Abilita il rendering del testo dei dati dinamici sulla tela per migliorare l'esperienza dell'anteprima.

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
it_IT: Disabilita i campi personalizzati di WordPress nel menu a tendina

en: Disable for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
it_IT: Disabilita per migliorare le prestazioni in fase di compilazione. L'utilizzo di tag di dati dinamici come {cf_my_wordpress_field} è ancora possibile.

en: Show dynamic data key in dropdown
it_IT: Mostra la chiave dei dati dinamici nel menu a tendina

en: Hide dynamic data label in dropdown
it_IT: Nascondi l'etichetta dei dati dinamici nel menu a tendina

en: Expand panel when dropdown is visible
it_IT: Espandi il pannello quando il menu a tendina è visibile

en: Disable emojis
it_IT: Disattivare gli emoji

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
it_IT: Imposta per una migliore performance se non usi gli emoji sul tuo sito.

en: Disable embed
it_IT: Disattivare l'embed

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
it_IT: Imposta per una migliore performance se non usi embed, come i video di YouTube, sul tuo sito.

en: Disable Google Fonts
it_IT: Disabilita i font di Google

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
it_IT: Imposta se non utilizzi Google Fonts o se hai caricato e auto-ospitato Google Fonts come "Custom Fonts".

en: Disable lazy loading
it_IT: Disattivare il Lazy Loading

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
it_IT: Imposta se hai problemi con il caricamento pigro incorporato di Bricks.

en: Lazy load offset
it_IT: Offset di carico pigro

en: Disable jQuery migrate
it_IT: Disattivare jQuery migrate

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
it_IT: Impostare per una migliore performance se non si esegue alcun codice jQuery più vecchio della versione 1.9.

en: Cache query loops
it_IT: Cache dei cicli di query

en: Element ID & class
it_IT: ID e classe dell'elemento

en: Add Element ID & class as needed
it_IT: Aggiungi l'ID dell'elemento e la classe se necessario

en: Element ID & class gets added to every element by default.
it_IT: L'ID e la classe dell'elemento vengono aggiunti di default a ogni elemento.

en: CSS loading method
it_IT: Metodo di caricamento CSS

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
it_IT: Gli stili specifici della pagina sono caricati in linea per impostazione predefinita. Seleziona "File esterni" per caricare solo i CSS necessari e per permettere il caching dei fogli di stile.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
it_IT: I permessi di scrittura della tua directory di uploads sono insufficienti.

en: Inline styles (default)
it_IT: Css Inline (predefinito)

en: External files
it_IT: File esterni

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
it_IT: Cliccate il pulsante qui sotto per generare tutti i file CSS richiesti.

en: CSS files processed
it_IT: File CSS elaborati

en: Webfont loading method
it_IT: Metodo di caricamento del webfont

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
it_IT: I webfonts (come Google Fonts) sono caricati tramite fogli di stile per impostazione predefinita. Seleziona "Webfont Loader" per evitare FOUT (Flash di testo non stilizzato) nascondendo il contenuto del tuo sito web fino a quando tutti i webfont sono caricati.

en: Stylesheets (default)
it_IT: Fogli di stile (predefinito)

en: Unsplash API key
it_IT: Chiave API di Unsplash

en: How to get your Unsplash API key
it_IT: Come ottenere la chiave API di Unsplash

en: Google Maps API keys
it_IT: Chiavi API di Google Maps

en: How to get your Google Maps API key
it_IT: Come ottenere la chiave API di Google Maps

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
it_IT: Google reCAPTCHA v3 API Chiave del sito

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
it_IT: Come ottenere la chiave del sito Google reCAPTCHA v3 API

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
it_IT: Google reCAPTCHA v3 API chiave segreta

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
it_IT: Come ottenere la chiave segreta di Google reCAPTCHA v3 API

en: MailChimp API key
it_IT: MailChimp API Key

en: How to get your MailChimp API key
it_IT: Come ottenere la chiave API di MailChimp

en: Sendgrid API key
it_IT: Chiave API di Sendgrid

en: How to get your SenGrid API key
it_IT: Come ottenere la tua chiave API SenGrid

en: How to get your Facebook App ID
it_IT: Come ottenere il tuo Facebook App ID

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
it_IT: Qualsiasi codice personalizzato qui sotto verrà caricato globalmente su tutte le pagine del tuo sito web. Avvolgi i tuoi script qui sotto nei tag &lt;script&gt;.

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
it_IT: Usa il costruttore per aggiungere codice personalizzato a una pagina specifica.

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
it_IT: Gli stili in linea (CSS) sono aggiunti al tag %s.

en: Header scripts
it_IT: Intestazione scripts

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
it_IT: Gli script dell'intestazione vengono aggiunti subito prima della chiusura del tag %s. Perfetto per gli script di monitoraggio come Google Analytics, ecc.

en: Body (header) scripts
it_IT: Corpo (intestazione) scripts

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
it_IT: Gli script del corpo sono aggiunti subito dopo l'apertura del tag %s.

en: Body (footer) scripts
it_IT: Script del corpo (Footer della pagina)

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
it_IT: Gli script a piè di pagina vengono aggiunti subito prima della chiusura del tag %s.

en: Disable WooCommerce builder
it_IT: Disattivare l'editor di WooCommerce

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Product badge "Sale"
it_IT: Distintivo del prodotto "Vendita”

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Product badge "New"
it_IT: Distintivo del prodotto "Nuovo”

en: Show badge if product is less than .. days old.
it_IT: Mostra il badge se il prodotto ha meno di ... giorni.

en: Disable product gallery zoom
it_IT: Disabilita lo zoom della galleria dei prodotti

en: Disable product gallery lightbox
it_IT: Disattivare la lightbox della galleria dei prodotti

en: Save Settings
it_IT: Salva Impostazioni

en: Reset Settings
it_IT: Reset impostazioni

en: Missing sidebar name.
it_IT: Nome della barra laterale mancante.

en: New sidebar created.
it_IT: Nuova barra laterale creata.

en: Sidebar deleted.
it_IT: Barra laterale cancellata.

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
it_IT: Crea e gestisci un numero illimitato di barre laterali personalizzate. Aggiungi le barre laterali nel costruttore usando l'elemento "Sidebar".

en: Create new sidebar
it_IT: Creare una nuova barra laterale

en: Sidebar name *
it_IT: Nome della barra laterale *

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description (optional)
it_IT: Descrizione (opzionale)

en: Registered sidebars
it_IT: Barre laterali registrate

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
it_IT: Non hai ancora registrato nessuna barra laterale personalizzata.

en: Delete this sidebar
it_IT: Cancella questa barra laterale

en: Do you really want to delete this sidebar?
it_IT: Vuoi davvero cancellare questa barra laterale?

en: Theme name
it_IT: Nome tema

en: Theme version
it_IT: Versione Tema

en: Theme author
it_IT: Autore del tema

en: Theme author URI
it_IT: Autore del tema URI

en: Theme is child theme
it_IT: Il tema è un tema figlio

en: Parent theme name
it_IT: Nome del tema genitore

en: Parent theme version
it_IT: Versione Tema Genitore

en: Parent theme URI
it_IT: URI del tema padre

en: Parent theme author URI
it_IT: URI dell'autore del tema padre

en: Home URL
it_IT: URL Home

en: Site URL
it_IT: URL Sito

en: REST API Prefix
it_IT: Prefisso API REST

en: WP version
it_IT: Versione WP

en: WP debug
it_IT: Debug WP

en: WP language
it_IT: Lingua WP

en: WP multisite
it_IT: Multisito WP

en: WP memory limit
it_IT: Limite Memoria WP

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
it_IT: Consigliato wp_memory_limit: 64M (o più)

en: Server info
it_IT: Informazioni sul Server

en: MySQL version
it_IT: Versione MySQL

en: PHP version
it_IT: Versione PHP

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
it_IT: Min. La versione di PHP per eseguire Bricks è PHP 5.4

en: PHP post max size
it_IT: Dimensione Massima PHP di un post

en: PHP execution time limit
it_IT: Limite di tempo di esecuzione di PHP

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
it_IT: Max_execution_time consigliato: 180 (o più)

en: PHP max input vars
it_IT: Ingresso max vars

en: PHP safe mode
it_IT: Modo sicuro PHP

en: PHP memory limit
it_IT: Limite di memoria PHP

en: PHP max upload file size
it_IT: Dimensione massima del file caricato in PHP

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
it_IT: Raccomandato upload_max_filesize: 16M (o più)

en: Theme Information
it_IT: Informazioni Tema

en: WordPress Environment
it_IT: Ambiente WordPress

en: Server Environment
it_IT: Ambiente Server

en: Active Plugins
it_IT: Plugin Attivi

en: Expand first item
it_IT: Espandi il primo elemento

en: Independent toggle
it_IT: Selettore indipendente

en: Transition
it_IT: Transizione

en: Min. height
it_IT: Altezza minima

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: I am a so called subtitle.
it_IT: Sono un cosiddetto sottotitolo.

en: Content goes here ..
it_IT: Il contenuto della fisarmonica va qui.

en: Behave Like Tabs
it_IT: Comportarsi come schede

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
it_IT: Consente di aprire e chiudere un elemento senza passare da altri elementi.

en: HTML tag
it_IT: Tag HTML

en: Icon typography
it_IT: Icona tipografica

en: Icon expanded
it_IT: Icona espansa

en: Icon expanded typography
it_IT: Icona tipografia espansa

en: Icon position
it_IT: Posizione dell’icona

en: Icon rotate in °
it_IT: L'icona ruota in °

en: Icon rotation for expanded accordion.
it_IT: Rotazione delle icone per la fisarmonica espansa.

en: Title typography
it_IT: Tipografia Titolo

en: Subtitle typography
it_IT: Tipografia dei sottotitoli

en: Active typography
it_IT: Tipografia attiva

en: Active background
it_IT: Sfondo attivo

en: Active border
it_IT: Bordo attivo

en: Content typography
it_IT: Tipografia del contenuto

en: Alert
it_IT: Avviso

en: I am an alert.
it_IT: Sono un'allerta.

en: Dismissable
it_IT: Licenziabile

en: Anim. Typing
it_IT: Animazione. digitazione

en: Prefix
it_IT: Prefisso

en: Suffix
it_IT: Suffisso

en: Strings
it_IT: Stringa

en: Text block
it_IT: Blocco di testo

en: Type speed in ms
it_IT: Velocità del tipo in ms

en: Back speed in ms
it_IT: Velocità di ritorno in ms

en: Start delay in ms
it_IT: Ritardo di avvio in ms

en: Back delay in ms
it_IT: Ritardo di ritorno in ms

en: Cursor character
it_IT: Carattere del cursore

en: Shuffle
it_IT: Casuale

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Custom title
it_IT: Personalizza titolo

en: Show artist
it_IT: Mostra artista

en: Preload
it_IT: Precarica

en: Metadata
it_IT: Metadati

en: Theme
it_IT: Tema

en: Border / Box Shadow
it_IT: Bordo/Ombrreggiatura Riquadro

en: Gradient / Overlay
it_IT: Gradiente / Sovrapposizione

en: Shape Dividers
it_IT: Divisori di forma

en: Transform
it_IT: Trasformazione

en: Attributes
it_IT: Attributo rel

en: Sizing
it_IT: Dimensionamento

en: Min. width
it_IT: Larghezza minima

en: Max. width
it_IT: Larghezza massima

en: Set to "100vh" for full height.
it_IT: Impostare su "100vh" per la piena altezza.

en: Max. height
it_IT: Altezza massima

en: Positioning
it_IT: Posizionamento

en: Set "Top" value make this element "sticky".
it_IT: Impostare il valore "Top" per rendere questo elemento "appiccicoso".

en: Misc
it_IT: Varie

en: Display
it_IT: Visualizza

en: Flex
it_IT: Flessibile

en: Align self
it_IT: Allineare se stessi

en: Align main axis
it_IT: Allineamento lungo l'asse principale

en: Align cross axis
it_IT: Allineamento lungo l'asse trasversale

en: Flex grow
it_IT: Crescita flessibile

en: Flex shrink
it_IT: Restringimento Flex

en: Flex basis
it_IT: Base flessibile

en: Shape
it_IT: Forma

en: Drops
it_IT: Gocce

en: Grid (Round)
it_IT: Griglia (rotonda)

en: Grid (Square)
it_IT: Griglia (quadrata)

en: Round
it_IT: Tondo

en: Stroke
it_IT: Centro

en: Stroke #2
it_IT: Colpo #2

en: Tilt
it_IT: Inclinazione

en: Triangle
it_IT: Triangolo

en: Triangle concave
it_IT: Triangolo concavo

en: Triangle convex
it_IT: Triangolo convesso

en: Triangle double
it_IT: Triangolo doppio

en: Wave
it_IT: Onda

en: Waves
it_IT: Onde

en: Wave brush
it_IT: Spazzola a onda

en: Zigzag
it_IT: Zig-zag

en: Vertical - Cloud
it_IT: Verticale - Nuvola

en: Vertical - Drops
it_IT: Verticale - Gocce

en: Vertical - Pixels
it_IT: Verticale - Pixel

en: Vertical - Stroke
it_IT: Verticale - Corsa

en: Vertical - Stroke #2
it_IT: Verticale - Colpo #2

en: Vertical - Tilt
it_IT: Verticale - Inclinazione

en: Vertical - Triangle
it_IT: Verticale - Triangolo

en: Vertical - Triangle double
it_IT: Verticale - Triangolo doppio

en: Vertical - Wave
it_IT: Verticale - Onda

en: Vertical - Waves
it_IT: Verticale - Onde

en: Vertical - Wave brush
it_IT: Verticale - Spazzola ad onda

en: Vertical - Zigzag
it_IT: Verticale - Zigzag

en: Select shape
it_IT: Seleziona la forma

en: Fill color
it_IT: Colore riempimento

en: Front
it_IT: Fronte

en: Flip horizontal
it_IT: Ribaltamento orizzontale

en: Flip vertical
it_IT: Ribaltamento verticale

en: Rotate
it_IT: Ruotare

en: Horizontal align
it_IT: Allineamento Orizzontale

en: Vertical align
it_IT: Allineamento Verticale

en: Learn more about CSS transform
it_IT: Per saperne di più sulla trasformazione CSS

en: Transform origin
it_IT: Trasformare l'origine

en: Learn more about CSS transform-origin
it_IT: Per saperne di più su CSS transform-origin

en: CSS Filters
it_IT: Filtri CSS

en: Learn more about CSS filters
it_IT: Per saperne di più sui filtri CSS

en: CSS transition
it_IT: Transizione CSS

en: Learn more about CSS transitions
it_IT: Per saperne di più sulle transizioni CSS

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
it_IT: Usa "root" per puntare all'elemento wrapper: root { background: blue }

en: CSS classes
it_IT: Classi CSS

en: Separated by space. Without class dot.
it_IT: Separati da uno spazio. Senza punto di classe.

en: CSS ID
it_IT: ID CSS

en: No spaces. No pound (#) sign.
it_IT: Niente spazi. Nessun segno di cancelletto (#).

en: Value
it_IT: Valore

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
it_IT: %s sarà aggiunto al nodo HTML più rilevante.

en: Custom attributes
it_IT: Attributi personalizzati

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Entry animation
it_IT: Animazione di ingresso

en: Animation duration
it_IT: Durata Animazione

en: Very slow
it_IT: Molto lenta

en: Slow
it_IT: Lento

en: Fast
it_IT: Veloce

en: Very fast
it_IT: Molto veloce

en: Animation delay
it_IT: Ritardo dell'animazione

en: Precedes "Link Image" setting.
it_IT: Precede l'impostazione "Link Image".

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: Middle left
it_IT: In mezzo a sinistra

en: Middle center
it_IT: Centro centrale

en: Middle right
it_IT: In mezzo a destra

en: Show on hover
it_IT: Mostra al passaggio del mouse

en: Always shows in builder for editing.
it_IT: Mostra sempre nell'editor per modificare.

en: Fade in animation
it_IT: Dissolvenza in animazione

en: Fade in up
it_IT: Dissolvenza in su

en: Fade in right
it_IT: Dissolvenza a destra

en: Fade in down
it_IT: Dissolvenza verso il basso

en: Fade in left
it_IT: Dissolvenza a sinistra

en: Zoom out
it_IT: Riduci ingrandimento

en: Inner background color
it_IT: Colore di sfondo interno

en: Image ratio
it_IT: Rapporto immagine

en: Initial slide
it_IT: Diapositiva iniziale

en: Items to show
it_IT: Elementi da visualizzare

en: Items to scroll
it_IT: Elementi da scorrere

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
it_IT: "Fade", "Cube" e "Flip" richiedono che "Items To Show" sia impostato su 1.

en: Center mode
it_IT: Modalità di centro

en: Disable lazy load
it_IT: Disattivare il carico pigro

en: Adaptive height
it_IT: Altezza adattata

en: Pause on hover
it_IT: Metti in pausa quando il mouse è sopra all'immagine

en: Stop on last slide
it_IT: Fermati sull'ultima diapositiva

en: No effect with loop enabled
it_IT: Nessun effetto con il Loop abilitato

en: Autoplay delay in ms
it_IT: Ritardo dell'autoplay in ms

en: Animation speed in ms
it_IT: Velocità di animazione in ms

en: Show arrows
it_IT: Mostra le frecce

en: Prev arrow
it_IT: Precedente freccia

en: Next arrow
it_IT: Prossima freccia

en: Show dots
it_IT: Mostra I punti

en: Dynamic dots
it_IT: Punti dinamici

en: Active color
it_IT: Colore attivo

en: Use query loop
it_IT: Utilizzare il ciclo di query

en: Button
it_IT: Pulsante

en: I am a button
it_IT: Sono un pulsante

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Outline
it_IT: Contorno

en: Link type
it_IT: Tipo Link

en: Gap
it_IT: Divario

en: Fields
it_IT: Campi

en: Hide image
it_IT: Nascondi immagine

en: Link to lightbox
it_IT: Collegamento alla lightbox

en: No image selected.
it_IT: Nessuna immagine selezionata.

en: Code
it_IT: Codice

en: Execute code
it_IT: Eseguire il codice

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
it_IT: È possibile gestire i permessi di esecuzione del codice sotto: Mattoni > Impostazioni > Accesso al costruttore > Esecuzione del codice

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
it_IT: Il codice di cui sopra verrà eseguito sul tuo sito! Procedete con cautela e usate solo codice fidato che ritenete sicuro.

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JS code.
it_IT: Importante: il codice qui sopra verrà eseguito sul tuo sito! Aggiungi solo il codice che consideri sicuro. Soprattutto quando esegui codice PHP e JS.

en: Auto detect
it_IT: Rilevamento automatico

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
it_IT: Imposta la lingua se il rilevamento automatico non riesce (per esempio "css").

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
it_IT: Abbellisci il tuo codice sotto: Impostazioni > Stili del tema > Elemento - Codice

en: Code execution not allowed.
it_IT: Esecuzione del codice non consentita.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
it_IT: Il codice non viene eseguito perché contiene la seguente parola chiave non consentita

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
it_IT: Assicurati che non ci siano elementi con collegamenti all'interno del tuo contenitore collegato (collegamenti annidati).

en: Custom tag
it_IT: Etichetta personalizzata

en: Flex wrap
it_IT: Avvolgimento Flex

en: Column gap
it_IT: Distanza Colonne

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
it_IT: Attuale supporto del browser: %s (no IE). Usa i margini per il supporto massimo del browser.

en: Row gap
it_IT: Distanza riga

en: Countdown
it_IT: Conto alla rovescia

en: Date Reached
it_IT: Data raggiunta

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Custom text
it_IT: Testo personalizzato

en: Format
it_IT: Formato

en: Lowercase removes leading zeros
it_IT: La minuscola rimuove gli zeri iniziali

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Count from
it_IT: Conta da

en: Count to
it_IT: Contare fino a

en: Animation in ms
it_IT: Animazione in ms

en: Thousand separator
it_IT: Separatore delle migliaia

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Facebook Page
it_IT: Pagina Facebook

en: Facebook page URL
it_IT: URL della pagina Facebook

en: Min. height is 70.
it_IT: L'altezza minima è 70.

en: Enter width between 180 and 500.
it_IT: Inserisci la larghezza tra 180 e 500.

en: Tabs
it_IT: Schede

en: Events
it_IT: Eventi

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Hide cover
it_IT: Copertura in pelle

en: Show friends' photos
it_IT: Mostra le foto degli amici

en: Hide CTA button
it_IT: Nascondi il pulsante CTA

en: Small header
it_IT: Intestazione piccola

en: Form
it_IT: Modulo

en: Submit button
it_IT: Pulsante Invio

en: Redirect
it_IT: Reindirizza

en: User Registration
it_IT: Registrazione Utente

en: Spam protection
it_IT: Protezione contro spams

en: Form Field
it_IT: Campo del Modulo

en: Textarea
it_IT: Area di testo

en: File upload
it_IT: Carica File

en: Datepicker
it_IT: Raccoglitore date

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: max. files
it_IT: file massimo

en: Max. size
it_IT: Dimensione massima

en: Allowed file types
it_IT: Seleziona il tipo di campo

en: Enable time
it_IT: Abilitare il tempo

en: Min. time
it_IT: Tempo minimo

en: Max. time
it_IT: Tempo massimo

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Options (one per line)
it_IT: Opzioni (una per riga)

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Your Message
it_IT: Il tuo messaggio

en: Show required asterisk
it_IT: Mostra l'asterisco richiesto

en: Show labels
it_IT: Mostra etichette

en: Label typography
it_IT: Tipografia dell'etichetta

en: Placeholder typography
it_IT: Tipografia segnaposto

en: Actions after successful form submit
it_IT: Azioni dopo l'invio riuscito del modulo

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
it_IT: Seleziona l'azione o le azioni che vuoi eseguire dopo che il modulo è stato inviato con successo.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
it_IT: Non hai selezionato nessuna azione. Quindi quando questo modulo viene inviato non succede nulla.

en: Success message
it_IT: Messaggio di Successo

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
it_IT: Messaggio inviato con successo. Ti risponderemo al più presto.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
it_IT: Usate qualsiasi valore del campo del modulo tramite il suo ID come questo: {{form_field}}. Sostituisci "form_field" con l'effettivo ID del campo.

en: Send to email address
it_IT: Invia all'indirizzo e-mail

en: Admin email
it_IT: Email admin

en: Custom email address
it_IT: Indirizzo email personalizzato

en: Send to custom email address
it_IT: Invia a un indirizzo email personalizzato

en: Accepts multiple addresses separated by comma
it_IT: Accetta indirizzi multipli separati da virgola

en: BCC email address
it_IT: Indirizzo e-mail BCC

en: From email address
it_IT: Mittente Indirizzo email

en: From name
it_IT: Da nome

en: Reply to email address
it_IT: Rispondi all'indirizzo e-mail

en: Default: Email submitted via form.
it_IT: Predefinito: Email inviata tramite modulo.

en: Email content
it_IT: Contenuto email

en: Use field IDs to personalize your message.
it_IT: Usa gli ID dei campi per personalizzare il tuo messaggio.

en: Error message
it_IT: Messaggio di errore

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
it_IT: L'invio non è riuscito. Per favore ricarica la pagina e prova a inviare di nuovo il modulo.

en: HTML email
it_IT: E-mail HTML

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
it_IT: Il reindirizzamento viene attivato solo dopo l'invio riuscito del modulo.

en: Redirect to admin area
it_IT: Reindirizzare all'area amministrativa

en: Custom redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento personalizzato

en: Redirect after (ms)
it_IT: Reindirizzamento dopo (ms)

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È necessaria la chiave API di Mailchimp! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Double opt-in
it_IT: Doppio opt-in

en: Select list
it_IT: Seleziona lista

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: Select group(s)
it_IT: Seleziona il/i gruppo/i

en: Email field *
it_IT: Campo e-mail *

en: Select email field
it_IT: Seleziona il campo e-mail

en: First name
it_IT: Nome

en: Select first name field
it_IT: Seleziona il campo del nome

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Select last name field
it_IT: Seleziona il campo del cognome

en: Pending message
it_IT: Messaggio in sospeso

en: Please check your email to confirm your subscription.
it_IT: Controlla la tua email per confermare la tua iscrizione.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
it_IT: Ci dispiace, ma non abbiamo potuto iscrivervi.

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È necessaria la chiave API di Sendgrid! Aggiungi la chiave nel dashboard sotto: %s

en: First name field
it_IT: Campo Nome

en: Last name field
it_IT: Campo cognome

en: Login field *
it_IT: Campo di accesso *

en: Select login field
it_IT: Seleziona il campo di accesso

en: Password field
it_IT: Campo password

en: Select password field
it_IT: Seleziona il campo password

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
it_IT: Autogenerato se non è richiesta/inviata alcuna password.

en: Password min. length
it_IT: Lunghezza minima della password

en: User name field
it_IT: Campo nome utente

en: Select user name field
it_IT: Seleziona il campo nome utente

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
it_IT: Generato automaticamente se il modulo richiede solo l'indirizzo e-mail per la registrazione.

en: Auto log in user
it_IT: Accesso automatico dell'utente

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
it_IT: Accedi all'utente dopo aver effettuato con successo la registrazione. Suggerimento: Imposta l'azione "Redirect" per reindirizzare l'utente all'area account/admin.

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È necessaria la chiave API di Google reCAPTCHA! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Enable reCAPTCHA
it_IT: Abilita ReCAPTCHA

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
it_IT: File %s non accettato. Limite di file superato.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
it_IT: File %s non accettato. Limite di dimensione superato.

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
it_IT: Google reCaptcha: chiave del sito non valida.

en: Heading
it_IT: Intestazione

en: separator
it_IT: separatore

en: I am a heading
it_IT: Sono una voce

en: Here goes my heading ..
it_IT: Ecco il mio titolo.

en: Lead
it_IT: Guida

en: Link to
it_IT: Link a

en: Separator
it_IT: Separatore

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Raw HTML
it_IT: HTML non elaborato

en: Icon Box
it_IT: Icona della finestra

en: Heading typography
it_IT: Tipografia della voce

en: Body typography
it_IT: Tipografia del corpo

en: Image Gallery
it_IT: Galleria Immagini

en: Image height
it_IT: Altezza Immagine

en: Precedes image ratio setting.
it_IT: Precede l'impostazione del rapporto d'immagine.

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Attachment Page
it_IT: Pagina Allegato

en: Media File
it_IT: File Media

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzata

en: Lightbox image size
it_IT: Dimensione dell'immagine della lightbox

en: Full
it_IT: Pieno

en: Custom links
it_IT: Links personalizzati

en: Custom link
it_IT: Link personalizzato

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Object fit
it_IT: Adattamento dell'oggetto

en: Scale down
it_IT: Ridurre la scala

en: Object position
it_IT: Posizione dell'oggetto

en: Custom alt text
it_IT: Testo alt personalizzato

en: No caption
it_IT: Nessuna didascalia

en: Caption Type
it_IT: Tipo Didascalia

en: Custom caption
it_IT: Didascalia personalizzata

en: Here goes your caption ...
it_IT: Ecco la tua didascalia ...

en: Link To
it_IT: Link  a

en: Other (URL)
it_IT: Altro (URL)

en: Image overlay
it_IT: Sovrapposizione dell'immagine

en: Disable icon
it_IT: Disattivare l'icona

en: Icon background color
it_IT: Colore di sfondo dell'icona

en: Icon border
it_IT: Bordo dell'icona

en: Icon box shadow
it_IT: Ombra della scatola delle icone

en: Icon height
it_IT: Altezza dell'icona

en: Icon width
it_IT: Larghezza dell'icona

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
it_IT: L'ID dell'immagine (%s) non esiste più. Per favore seleziona un'altra immagine.

en: Items
it_IT: Elementi

en: List item
it_IT: Lista articoli

en: Highlight
it_IT: Evidenziare

en: List items
it_IT: Elenco elementi

en: Link title
it_IT: Titolo del collegamento

en: Highlight label
it_IT: Evidenziare l'etichetta

en: List item #1
it_IT: Voce dell'elenco #1

en: List item #2
it_IT: Voce dell'elenco #2

en: Odd background
it_IT: Sfondo strano

en: Even background
it_IT: Anche lo sfondo

en: Auto width
it_IT: Larghezza automatica

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Heading 2 (h2)
it_IT: Titolo 2 (h2)

en: Heading 3 (h3)
it_IT: Titolo 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
it_IT: Titolo 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
it_IT: Titolo 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
it_IT: Rubrica 6 (h6)

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
it_IT: Dimensione minima: Il doppio del valore sotto altezza logo / larghezza logo per una corretta visualizzazione su dispositivi retina.

en: Logo inverse
it_IT: Logo inverso

en: Use for sticky scrolling header etc.
it_IT: Da usare per l'intestazione a scorrimento appiccicosa, ecc.

en: Site Address
it_IT: Indirizzo sito

en: Used if logo image isn't set or available.
it_IT: Usato se l'immagine del logo non è impostata o disponibile.

en: Map
it_IT: Mappa

en: Addresses
it_IT: Indirizzi

en: Markers
it_IT: Marcatori

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
it_IT: Inserisci la latitudine/longitudine quando usi più marcatori.

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Berlin, Germany
it_IT: Berlino, Germania

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
it_IT: Alternativa ai campi Latitudine/Longitudine

en: Infobox appears on map marker click.
it_IT: L'infobox appare al clic sul marcatore della mappa.

en: Info Images
it_IT: Info Immagini

en: Get free marker icons from icons8.com
it_IT: Ottieni icone di marcatori gratis da icons8.com

en: Marker height in px
it_IT: Altezza del marcatore in px

en: Marker width in px
it_IT: Larghezza del marcatore in px

en: Active marker
it_IT: Marcatore attivo

en: Active marker height in px
it_IT: Altezza del marcatore attivo in px

en: Active marker width in px
it_IT: Larghezza del marcatore attivo in px

en: Zoom level
it_IT: Livello Zoom

en: Map type
it_IT: Tipo di Mappa

en: Hybrid
it_IT: Ibrida

en: Terrain
it_IT: Terreno

en: Map style
it_IT: Stile Mappa

en: Custom map style
it_IT: Stile di mappa personalizzato

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
it_IT: Copia+incolla il codice da una delle mappe su %s

en: Draggable
it_IT: Trascinabile

en: Fullscreen Control
it_IT: Controllo a schermo intero

en: Map Type Control
it_IT: Controllo del tipo di mappa

en: Street View Control
it_IT: Controllo Street View

en: Disable Default UI
it_IT: Disattivare l'interfaccia utente predefinita

en: Zoom Control
it_IT: Controllo Zoom

en: Nav Menu
it_IT: Menu Navigazione

en: Top level menu
it_IT: Menu di livello superiore

en: Sub menu
it_IT: Sotto menu

en: Mobile menu
it_IT: Menu mobile

en: Select nav menu
it_IT: Seleziona il menu di navigazione

en: Manage my menus in WordPress.
it_IT: Gestire i miei menu in WordPress.

en: Always
it_IT: Sempre

en: Never
it_IT: Mai

en: Hide mobile menu toggle
it_IT: Mostra menu mobile toggle

en: Show mobile menu toggle
it_IT: Mostra menu mobile toggle

en: Shows if item has a sub menu.
it_IT: Mostra se la voce ha un sotto menu.

en: Icon margin
it_IT: Margine icona

en: Fade in
it_IT: Dissolvenza in entrata

en: Background filters
it_IT: Filtri di sfondo

en: Close icon
it_IT: Icona di chiusura

en: Always shows in builder for you to style.
it_IT: Si mostra sempre in builder per voi per lo stile.

en: Hamburger toggle
it_IT: Aletta per hamburger

en: Toggle width
it_IT: Alza la larghezza

en: Hide close
it_IT: Nascondi vicino

en: Color close
it_IT: Chiusura a colori

en: Close position
it_IT: Chiudere la posizione

en: No nav menu found.
it_IT: Nessun menu di navigazione trovato.

en: Current
it_IT: Attuale

en: Icons
it_IT: Icone

en: Previous Icon
it_IT: Icona precedente

en: Next Icon
it_IT: Prossima icona

en: End Size
it_IT: Dimensione finale

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
it_IT: Quanti numeri sui bordi della lista iniziale e finale.

en: Mid Size
it_IT: Dimensione media

en: How many numbers on either side of the current page.
it_IT: Quanti numeri su entrambi i lati della pagina corrente.

en: Enable AJAX
it_IT: Abilita AJAX Aggiungi al carrello

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
it_IT: Naviga tra le diverse pagine di ricerca senza ricaricare la pagina.

en: The query element doesn't exist.
it_IT: L'elemento di query non esiste.

en: This query type doesn't support pagination.
it_IT: Questo tipo di query non supporta la paginazione.

en: No pagination on singular posts/pages.
it_IT: Nessuna paginazione su singoli post/pagine.

en: Pie Chart
it_IT: Grafico a Torta

en: Chart size in px
it_IT: Dimensione del grafico in px

en: Line width in px
it_IT: Larghezza della linea in px

en: Line cap
it_IT: Tappo di linea

en: Butt
it_IT: Culo

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Bar color
it_IT: Barra colore

en: Track color
it_IT: Colore della traccia

en: Scale length in px
it_IT: Lunghezza della scala in px

en: Scale color
it_IT: Colore Scala

en: Bio
it_IT: Biografia

en: posts
it_IT: articoli

en: Show avatar
it_IT: Mostra avatar

en: Avatar size
it_IT: Dimensione Avatar

en: Avatar position
it_IT: Posizione dell'avatar

en: Avatar border
it_IT: Bordo dell'avatar

en: Avatar box shadow
it_IT: Ombra della scatola dell'avatar

en: Show name
it_IT: Mostra il nome

en: Show website
it_IT: Mostra il sito web

en: Show bio
it_IT: Mostra bio

en: Show link to author posts
it_IT: Mostra il link ai messaggi dell'autore

en: All author posts
it_IT: Tutti gli articoli dell'autore

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Comment
it_IT: Commento

en: Author typography
it_IT: Tipografia dell'autore

en: Meta typography
it_IT: Meta tipografia

en: Show form title
it_IT: Titolo Modulo

en: Form title
it_IT: Titolo Modulo

en: Leave your comment
it_IT: Lascia il tuo commento

en: Show label
it_IT: Mostra etichetta

en: Field background
it_IT: Sfondo del campo

en: Field border
it_IT: Bordo del Campo

en: Field typography
it_IT: Tipografia di campo

en: Submit Comment
it_IT: Invia Commento

en: Password required.
it_IT: Password richiesta.

en: Comments are disabled.
it_IT: I commenti sono disabilitati.

en: 1 comment | %1$s comments
it_IT[0]: 1 commento
it_IT[1]: %s commenti

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione commenti

en: Older Comments
it_IT: Commenti precedenti

en: Newer Comments
it_IT: Commenti più recenti

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Website
it_IT: Sito web

en: (Cancel Reply)
it_IT: (Annulla risposta)

en: Leave the first comment
it_IT: Lascia il primo commento

en: Post Content
it_IT: Contenuto Post

en: Edit WordPress content (WP admin).
it_IT: Modifica il contenuto di WordPress (WP admin).

en: Data source
it_IT: Origine dati

en: No WordPress added content found.
it_IT: Nessun contenuto aggiunto da WordPress trovato.

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: For better preview select content to show.
it_IT: Per una migliore anteprima seleziona il contenuto da mostrare.

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
it_IT: Vai a: Impostazioni > Impostazioni del modello > Popola Il Contenuto

en: No Bricks data found.
it_IT: Nessun dato di Bricks trovato.

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Learn more on wordpress.org
it_IT: Per saperne di più su wordpress.org

en: More text
it_IT: Più Testo

en: No excerpt found.
it_IT: Nessun estratto trovato.

en: Meta Data
it_IT: Metadati

en: Separator color
it_IT: Colore separatore

en: No meta data selected.
it_IT: Nessun metadato selezionato.

en: Post Navigation
it_IT: Naviga tra gli articoli

en: Max. post width
it_IT: Dimensione Massima PHP di un post

en: In same term
it_IT: Nello stesso termine

en: Posts should be in a same taxonomy term.
it_IT: I post dovrebbero essere in uno stesso termine di tassonomia.

en: Excluded terms
it_IT: Termini esclusi

en: Prev label
it_IT: Etichetta precedente

en: Previous post
it_IT: Articolo precedente

en: Next label
it_IT: Prossima etichetta

en: Next post
it_IT: Articolo successivo

en: Title tag
it_IT: Titolo tag

en: Show image
it_IT: Mostra  immagine

en: No previous or next posts found..
it_IT: Nessun post precedente o successivo trovato.

en: Post navigation
it_IT: Navigazione post

en: Social Sharing
it_IT: Condivisione Social

en: Share via
it_IT: Condividi via

en: Service
it_IT: Servizio

en: Use brand colors
it_IT: Utilizzare i colori del marchio

en: No sharing option selected.
it_IT: Nessuna opzione di condivisione selezionata.

en: Share on %s
it_IT: Condividi su %s

en: Share via email
it_IT: Condividi via email

en: This post has no %s terms.
it_IT: Questo post non ha termini %s.

en: Post Title
it_IT: Titolo Post

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
it_IT: Modifica il titolo: Impostazioni > Impostazioni della pagina > SEO

en: Prefix block
it_IT: Blocco del prefisso

en: Suffix block
it_IT: Blocco del suffisso

en: Link to post
it_IT: Link al post

en: Add context
it_IT: Aggiungere il contesto

en: Add context to title on archive/search templates.
it_IT: Aggiungere il contesto al titolo nei modelli di archivio/ricerca.

en: Filter
it_IT: Filtro

en: First post full width
it_IT: Primo post a tutta larghezza

en: Disable image
it_IT: Disattivare l'immagine

en: Link image
it_IT: Link immagine

en: Alternate images
it_IT: Immagini alternative

en: Image position
it_IT: Posizione Immagine

en: Image width
it_IT: Larghezza Immagine

en: Grid image ratio
it_IT: Rapporto d'immagine della griglia

en: Precedes image height setting.
it_IT: Precede l'impostazione dell'altezza dell'immagine.

en: Background active
it_IT: Sfondo attivo

en: Typography active
it_IT: Tipografia attiva

en: Show
it_IT: Mostra

en: Pricing Tables
it_IT: Tabelle dei Prezzi

en: Pricing table
it_IT: Tabella

en: Show under
it_IT: Mostra sotto

en: Tab 1
it_IT: Scheda 1

en: Tab 2
it_IT: Scheda 2

en: Table background
it_IT: Sfondo della tabella

en: Table border
it_IT: Bordo della tabella

en: Table box shadow
it_IT: Ombra della scatola da tavolo

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Price prefix
it_IT: Prefisso del prezzo

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price suffix
it_IT: Suffisso del prezzo

en: Price meta
it_IT: Prezzo meta

en: Price typography
it_IT: Tipografia dei prezzi

en: Original price
it_IT: Prezzo originale

en: Original price typography
it_IT: Tipografia originale dei prezzi

en: One feature per line
it_IT: Una caratteristica per linea

en: Icon color
it_IT: Colore Icona

en: Icon size
it_IT: Dimensione icona

en: Button text
it_IT: Testo pulsante

en: Additional info
it_IT: Informazioni addizionali

en: Ribbon
it_IT: Nastro

en: Subtitle goes here
it_IT: Il sottotitolo va qui

en: per month
it_IT: al mese

en: Unlimited websites
it_IT: Siti web illimitati

en: 20GB web space
it_IT: 20GB di spazio web

en: SSL certificate
it_IT: Certificato SSL

en: Align tables
it_IT: Allineare le tabelle

en: Show tabs
it_IT: Mostra le schede

en: Tab 1 label
it_IT: Etichetta Tab 1

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Tab 2 label
it_IT: Etichetta Tab 2

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Default tab
it_IT: Scheda predefinita

en: Active box shadow
it_IT: Box ombra attivo

en: Progress Bar
it_IT: Barra di avanzamento

en: Bar
it_IT: Barra

en: Show percentage
it_IT: Mostra la percentuale

en: Bar background color
it_IT: Colore di sfondo della barra

en: Bar border
it_IT: Bordo bar

en: Percentage typography
it_IT: Tipografia percentuale

en: Related Posts
it_IT: Articoli correlati

en: Max. related posts
it_IT: Max. messaggi correlati

en: Common taxonomies
it_IT: Tassonomie comuni

en: Taxonomies related posts must have in common.
it_IT: Le tassonomie che i post correlati devono avere in comune.

en: Posts per row
it_IT: Post per riga

en: Overlay content
it_IT: Contenuto in sovrapposizione

en: Horizontal alignment
it_IT: Allineamento orizzontale

en: This post has no related posts.
it_IT: Questo post non ha post correlati.

en: Search type
it_IT: Cerca tipo

en: Input
it_IT: Ingresso

en: Search ...
it_IT: Cerca ...

en: Placeholder color
it_IT: Colore Segnaposto

en: Click on search icon opens search overlay.
it_IT: Cliccando sull'icona di ricerca si apre la finestra di ricerca.

en: Icon background
it_IT: Icona sfondo

en: Search Overlay
it_IT: Sovrapposizione di ricerca

en: Disabled in builder.
it_IT: Disabilita nell'editor.

en: Search site
it_IT: Cerca nel sito

en: Background Overlay
it_IT: Sovrapposizione dello sfondo

en: No shortcode provided.
it_IT: Nessun codice breve fornito.

en: Shortcode content is empty
it_IT: Il contenuto dello shortcode è vuoto

en: The active theme has no sidebars defined.
it_IT: Il tema attivo non ha barre laterali definite.

en: Widget margin
it_IT: Margine del widget

en: Search background color
it_IT: Colore di sfondo della ricerca

en: Search border
it_IT: Cercare il confine

en: No sidebar selected.
it_IT: Nessuna barra laterale selezionata.

en: Selected sidebar has no active widgets.
it_IT: La barra laterale selezionata non ha widget attivi.

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options type
it_IT: Tipo di opzioni

en: Custom options
it_IT: Opzioni personalizzate

en: Provide your own options in JSON format
it_IT: Fornisci le tue opzioni in formato JSON

en: Keyboard
it_IT: Tastiera

en: Off
it_IT: Spento

en: Focused
it_IT: Focalizzato

en: Global
it_IT: Globale

en: Start index
it_IT: Indice iniziale

en: Speed in ms
it_IT: Velocità del tipo in ms

en: Auto height
it_IT: Altezza automatica

en: Pause on focus
it_IT: Pausa sulla messa a fuoco

en: Interval in ms
it_IT: Intervallo in ms

en: Rewind
it_IT: Riavvolgere

en: Rewind by drag
it_IT: Riavvolgi per trascinamento

en: Align horizontal
it_IT: Allinea il contenuto in orizzontale

en: Align vertical
it_IT: Allinea verticale

en: Title Tag
it_IT: Tag del titolo di lavoro

en: Button style
it_IT: Stile del pulsante

en: Customize in "Settings" group.
it_IT: Personalizza nel gruppo "Impostazioni".

en: Button size
it_IT: Grandezza pulsante

en: Button width
it_IT: Larghezza automatica

en: Button link
it_IT: Link pulsante

en: Button background
it_IT: Sfondo dei pulsanti

en: Button border
it_IT: Bordo pulsante

en: Button box shadow
it_IT: Ombra della scatola dei bottoni

en: Button typography
it_IT: Tipografia pulsante

en: I am a slide
it_IT: Sono una diapositiva

en: Click me
it_IT: Cliccami

en: Just another slide
it_IT: Solo un'altra diapositiva

en: More content to come ..
it_IT: Altri contenuti a venire ...

en: Title margin
it_IT: Margine titolo

en: Content width
it_IT: Larghezza contenuto

en: Content background
it_IT: Sfondo sul contenuto

en: Content margin
it_IT: Margine di contenuto

en: Content padding
it_IT: Padding contenuto

en: Content align horizontal
it_IT: Allinea il contenuto in orizzontale

en: Content align vertical
it_IT: Allineamento verticale del contenuto

en: Content text align
it_IT: Allineamento del testo del contenuto

en: Icon List
it_IT: Lista Icone

en: No social icon added.
it_IT: Nessuna icona sociale aggiunta.

en: Tab menu
it_IT: Menu scheda

en: Team Members
it_IT: Membri del team

en: Team members
it_IT: Membri della squadra

en: Team member
it_IT: Membro del team

en: Description typography
it_IT: Descrizione tipografica

en: Random order
it_IT: Ordine casuale

en: Image align
it_IT: Allineare l'immagine

en: Image border
it_IT: Bordo dell'immagine

en: Image box shadow
it_IT: Ombra della scatola dell'immagine

en: Basic Text
it_IT: Testo base

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
it_IT: Ecco il tuo testo ... Seleziona qualsiasi parte del tuo testo per accedere alla barra degli strumenti di formattazione.

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
it_IT: Seleziona il testo sulla tela per formattarlo. Per aggiungere titoli, paragrafi e immagini usa l'elemento "Rich Text".

en: File URL
it_IT: URL del file

en: YouTube video ID
it_IT: ID del video di YouTube

en: Controls
it_IT: Controlli

en: Mute
it_IT: Silenzia

en: Show related videos
it_IT: Mostra i video correlati

en: Vimeo video ID
it_IT: ID del video Vimeo

en: Byline
it_IT: Firma

en: User portrait
it_IT: Ritratto dell'utente

en: Video file URL
it_IT: URL del file video

en: Play inline
it_IT: Gioca in linea

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
it_IT: Impostare i controlli individuali del lettore video sotto: Impostazioni > Stili del tema > Elemento - Video

en: No YouTube ID provided.
it_IT: Nessun ID YouTube fornito.

en: No Vimeo ID provided.
it_IT: Nessun ID Vimeo fornito.

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Recent comments
it_IT: Commenti recenti

en: Recent posts
it_IT: Articoli recenti

en: Show count
it_IT: Mostra conteggio

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Page title
it_IT: Titolo pagina

en: Page date
it_IT: Data della pagina

en: Page modified
it_IT: Pagina modificata

en: Page order
it_IT: Ordine pagine

en: Page ID
it_IT: ID Pagina

en: Number of comments
it_IT: Numero di commenti

en: Number of posts
it_IT: Numero di post

en: Show featured image
it_IT: Mostra Immagine in evidenza

en: Featured image sizes
it_IT: Dimensioni dell'immagine in primo piano

en: Featured image width
it_IT: Larghezza dell'immagine in primo piano

en: I.e.: 200px / 50% etc.
it_IT: Cioè: 200px / 50% etc.

en: Featured image height
it_IT: Altezza dell'immagine in primo piano

en: Post title typography
it_IT: Tipografia del titolo del post

en: Post meta typography
it_IT: Tipografia del post meta

en: Heading 3
it_IT: Intestazione 3

en: Title border
it_IT: Bordo del titolo

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
it_IT: %1$s su %2$s

en: No WordPress widget type selected.
it_IT: Nessun tipo di widget WordPress selezionato.

en: One Page Navigation
it_IT: Una pagina di navigazione

en: Disable header
it_IT: Disattiva intestazione

en: Disable footer
it_IT: Disabilita footer

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
it_IT: Visualizzato nell'URL. Tutte le lettere minuscole. Usare trattini invece di spazi.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
it_IT: Visualizzato nei risultati di ricerca, nelle reti sociali e nel browser web. Raccomandato: Max. 60 caratteri.

en: Save new title/permalink
it_IT: Salva il nuovo titolo/permalink

en: Meta description
it_IT: Meta descrizione

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
it_IT: Testo descrittivo di questa pagina. Visualizzato nei risultati dei motori di ricerca. Raccomandato: 50 - 300 caratteri.

en: Meta keywords
it_IT: %s$community, carpooling, agenzia di carpooling, pendolari, pendolari, guida insieme, posto di lavoro

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
it_IT: Separa le parole chiave con una virgola. Aiuta il motore di ricerca a determinare l'argomento di una pagina.

en: Meta robots
it_IT: Meta robot

en: More about meta robots directives.
it_IT: Maggiori informazioni sulle direttive meta robots.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
it_IT: Personalizza i dettagli per condividere questo URL sui social media.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
it_IT: Lunghezza raccomandata: 95 caratteri o meno. Predefinito: Titolo del post/pagina.

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
it_IT: Lunghezza raccomandata: 55 caratteri. Predefinito: Estratto del post/pagina.

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
it_IT: Taglia consigliata: Grande. Predefinito: Immagine in primo piano.

en: Show navigation
it_IT: Mostra navigazione

en: Adds inline CSS to %s tag.
it_IT: Aggiunge CSS inline al tag %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
it_IT: Aggiunge gli script subito prima della chiusura del tag %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
it_IT: Aggiunge gli script subito dopo l'apertura del tag %s.

en: Populate Content
it_IT: Popola il contenuto

en: Header location
it_IT: Posizione dell'intestazione

en: Header width
it_IT: Larghezza header

en: Absolute header
it_IT: Intestazione assoluta

en: Sticky on scroll
it_IT: Appiccicoso sullo scorrimento

en: Slide up after
it_IT: Scivolare su dopo

en: Scrolling text color
it_IT: Colore del testo scorrevole

en: Scrolling background
it_IT: Sfondo scorrevole

en: Scrolling box shadow
it_IT: Ombra a scatola scorrevole

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
it_IT: Imposta delle condizioni per mostrare il template su aree specifiche del tuo sito.

en: Front page
it_IT: Pagina frontale

en: Individual
it_IT: Individuale

en: Archive type
it_IT: Tipo di archivio

en: Categories & Tags
it_IT: Categorie e tag

en: Select archive type
it_IT: Seleziona il tipo di archivio

en: Archive post types
it_IT: Tipo di archivio

en: Leave empty to apply template to all post types.
it_IT: Lasciare vuoto per applicare il modello a tutti i tipi di post.

en: Archive terms
it_IT: Termini dell'archivio

en: Select archive term
it_IT: Seleziona il termine dell'archivio

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
it_IT: Lasciare vuoto per applicare il modello a tutti i termini dell'archivio.

en: Apply to child terms
it_IT: Applicare alle condizioni dei bambini

en: Select individual
it_IT: Seleziona l'individuo

en: Apply to child pages
it_IT: Applica alle pagine figlio

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
it_IT: Seleziona il tipo di contenuto da mostrare sulla tela, poi clicca su "APPLY PREVIEW" per mostrare il contenuto selezionato sulla tela.

en: Content type
it_IT: Tipo di contenuto

en: Select content type
it_IT: Seleziona il tipo di contenuto

en: Select author
it_IT: Seleziona autore

en: Term
it_IT: Termine

en: Select term
it_IT: Termine vuoto

en: Search term
it_IT: Termine da cercare

en: Enter search term
it_IT: Inserire il termine di ricerca

en: Apply preview
it_IT: Applica l'anteprima

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Products per page
it_IT: Prodotti per pagina

en: Popularity
it_IT: Popolarità

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Product ID
it_IT: ID Prodotto

en: Product type
it_IT: Tipo prodotto

en: Select product type
it_IT: Seleziona il tipo di prodotto

en: Select products
it_IT: Seleziona prodotti

en: Product categories
it_IT: Categorie di Prodotto

en: Product tags
it_IT: Tag prodotto

en: On sale
it_IT: In Offerta

en: Featured
it_IT: In evidenza

en: Hide out of stock
it_IT: Nascondere “Non in Magazzino”

en: Default sorting
it_IT: Ordine predefinito

en: Sort by popularity
it_IT: Ordina per popolarità

en: Sort by average rating
it_IT: Ordina per valutazione media

en: Sort by latest
it_IT: Ordina dal più recente

en: Sort by price: low to high
it_IT: Prezzo crescente

en: Sort by price: high to low
it_IT: Prezzo decrescente

en: Reset filters
it_IT: Reset filtri

en: Product price
it_IT: Prezzo prodotto

en: Product rating
it_IT: Giudizio sul prodotto

en: Product stock
it_IT: Magazzino Prodotto

en: Product search
it_IT: Cerca prodotto

en: No action has been set for this form.
it_IT: Nessuna azione è stata impostata per questo modulo.

en: Invalid Google reCaptcha.
it_IT: Google reCaptcha non valido.

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
it_IT: Applicabile solo all'impostazione "Stile" del titolo o del pulsante. Crea e usa colori globali attraverso la tua "Tavolozza dei colori" personalizzata.

en: Primary color
it_IT: Colore primario

en: Secondary color
it_IT: Colore secondario

en: Light color
it_IT: Colore chiaro

en: Dark color
it_IT: Colore scuro

en: Muted color
it_IT: Colore tenue

en: Info color
it_IT: Info colore

en: Success color
it_IT: Colore di successo

en: Warning color
it_IT: Colore di avvertimento

en: Danger color
it_IT: Colore di pericolo

en: Space between header and footer.
it_IT: Spazio tra l'Header ed il Footer della pagina.

en: Style - Default
it_IT: Stile - Predefinito

en: Style - Primary
it_IT: Stile - Primario

en: Style - Secondary
it_IT: Stile - Secondario

en: Style - Light
it_IT: Stile - Luce

en: Style - Dark
it_IT: Stile - Scuro

en: Size - Small
it_IT: Dimensione - Piccolo

en: Size - Medium
it_IT: Dimensione - Media

en: Size - Large
it_IT: Dimensione - Grande

en: Size - Extra Large
it_IT: Dimensione - Extra Large

en: Code Theme
it_IT: Tema del codice

en: Field margin
it_IT: Margine di campo

en: Field padding
it_IT: Imbottitura del campo

en: Icon align
it_IT: Allineare l'icona

en: Icon padding
it_IT: Padding Icona

en: Content border
it_IT: Bordo del contenuto

en: Content box shadow
it_IT: Ombra della scatola dei contenuti

en: Sub Menu
it_IT: Sotto Menu

en: Features typography
it_IT: Caratteristiche tipografiche

en: Input background
it_IT: Sfondo campi input

en: Input border
it_IT: Bordo input

en: Widget title
it_IT: Titolo widget

en: Member
it_IT: Membro

en: Top / Start
it_IT: Inizio / Inizio

en: Bottom / End
it_IT: Fondo / Fine

en: Enable custom video player
it_IT: Abilita il lettore video personalizzato

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
it_IT: Se abilitato viene caricato un file JS & CSS aggiuntivo.

en: Restart
it_IT: Riavvia

en: Fast forward
it_IT: Avanti veloce

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Picture in picture
it_IT: Immagine nell'immagine

en: Apply controls & reload
it_IT: Applica i controlli e ricarica

en: Widget title border
it_IT: Colore titolo widget

en: Widget title typography
it_IT: Tipografia del titolo del widget

en: Site layout
it_IT: Layout sito

en: Wide
it_IT: Largo

en: Boxed max. width
it_IT: Larghezza massima in scatola

en: Site background
it_IT: Sfondo del sito

en: Site border
it_IT: Bordo del sito

en: Element margin
it_IT: Margine dell'elemento

en: Root container margin
it_IT: Margine del contenitore delle radici

en: Root container padding
it_IT: Imbottitura del contenitore radice

en: Root container width
it_IT: Larghezza del contenitore delle radici

en: Lightbox height
it_IT: Altezza della lightbox

en: Lightbox width
it_IT: Larghezza Lightbox

en: Lightbox background
it_IT: Sfondo lightbox

en: Lightbox close color
it_IT: Colore di chiusura della lightbox

en: Lightbox close size
it_IT: Dimensione di chiusura della lightbox

en: Body
it_IT: Corpo

en: All headings
it_IT: Tutte le voci

en: Available for heading and text element.
it_IT: Disponibile per i titoli e gli elementi di testo.

en: Focus outline
it_IT: Schema di messa a fuoco

en: Blockquote margin
it_IT: Margine di blocco-citazione

en: Blockquote padding
it_IT: Imbottitura del blocco-quadro

en: Blockquote border
it_IT: Bordo del blocco-quadro

en: Blockquote typography
it_IT: Tipografia a blocchi

en: Add to cart
it_IT: Aggiungere una variante di font

en: Variations
it_IT: Variazioni

en: Stock
it_IT: Magazzino

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Hide stock
it_IT: Nascondi supporto

en: Product additional information
it_IT: Informazioni aggiuntive sul prodotto

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Additional information
it_IT: Informazioni addizionali

en: No additional information to show.
it_IT: Nessuna informazione aggiuntiva da mostrare.

en: Product content
it_IT: Contenuto Prodotto

en: Edit product content in WordPress.
it_IT: Modifica il contenuto del prodotto in WordPress.

en: Product content is empty.
it_IT: Il contenuto del prodotto è vuoto.

en: Product gallery
it_IT: Galleria del prodotto

en: Product meta
it_IT: Meta Prodotto

en: Prefix typography
it_IT: Tipografia del prefisso

en: Suffix typography
it_IT: Suffisso tipografico

en: Hide regular price
it_IT: Nascondi il prezzo regolare

en: Regular price typography
it_IT: Tipografia del prezzo regolare

en: Sale price typography
it_IT: Tipografia del prezzo di vendita

en: No ratings text
it_IT: Nessun testo di valutazione

en: Star color
it_IT: Colore Stella

en: Empty star color
it_IT: Dati dinamici %s è vuoto

en: Hide reviews link
it_IT: Nascondi il link delle recensioni

en: Product ratings are disabled.
it_IT: Nessun testo di valutazione.

en: No ratings yet.
it_IT: Nessuna valutazione ancora.

en: Related products
it_IT: Prodotti correlati

en: Max. products
it_IT: Prodotti massimi

en: No product selected
it_IT: Nessun prodotto selezionato

en: No related products to show.
it_IT: Nessun prodotto correlato da mostrare.

en: Product short description
it_IT: Descrizione breve del prodotto

en: Edit product short description in WordPress.
it_IT: Modifica la descrizione breve del prodotto in WordPress.

en: In Stock
it_IT: Disponibile

en: Low Stock / On backorder
it_IT: Basso stock / In backorder

en: Out of Stock
it_IT: Esaurito

en: Stock management not enabled for this product.
it_IT: Gestione delle scorte non abilitata per questo prodotto.

en: Product tabs
it_IT: Scheda prodotto

en: Active Tab
it_IT: Attivo

en: Panel
it_IT: Pannello

en: Product title
it_IT: Nome prodotto

en: Product up/cross-sells
it_IT: Disattivare le vendite incrociate

en: No products to show.
it_IT: Nessun prodotto da mostrare.

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
it_IT: Modifica i prodotti collegati per aggiungere upsell o cross-sell.

en: Before
it_IT: Prima

en: Home Label
it_IT: Etichetta

en: Cart totals
it_IT: Totale carrello

en: Disable cross sells
it_IT: Disattivare le vendite incrociate

en: Hide title
it_IT: Nascondi titolo

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Total
it_IT: Totale

en: Table
it_IT: Tabella

en: Cart coupon
it_IT: Carrello coupon

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
it_IT: I coupon sono disabilitati. Per abilitare i coupon vai su %1$sImpostazioni di WooCommerce%2$s

en: Cart items
it_IT: Articoli del carrello

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: Disable link
it_IT: Disabilita link

en: Hide %s
it_IT: Nascondi %s

en: %s typography
it_IT: %s tipografia

en: Checkout customer details
it_IT: Dettagli del cliente di checkout

en: Remove billing fields
it_IT: Rimuovere i campi di fatturazione

en: Remove shipping fields
it_IT: Rimuovere i campi di spedizione

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Hide additional information
it_IT: Nascondi informazioni aggiuntive

en: No checkout fields defined.
it_IT: Non sono stati definiti campi di checkout.

en: Checkout order payment
it_IT: Pagamento dell'ordine di checkout

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Checkout order review
it_IT: Revisione dell'ordine di checkout

en: Order review
it_IT: Revisione dell'ordine

en: Subtitles typography
it_IT: Tipografia dei sottotitoli

en: Checkout order table
it_IT: Tabella degli ordini di cassa

en: Checkout thank you
it_IT: Cassa grazie

en: Order overview
it_IT: Recap. ordine

en: Order details
it_IT: Dettagli ordine

en: Billing address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Hide message
it_IT: Nascondi messaggio

en: Mini cart
it_IT: Mini carrello

en: Cart count
it_IT: Conteggio commenti

en: Cart subtotal
it_IT: Subtotale carrello

en: Cart Details
it_IT: Dettagli del carrello

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Hide cart details to link directly to the cart.
it_IT: Nascondi i dettagli del carrello per collegarti direttamente al carrello.

en: Products archive description
it_IT: Archivio (data)

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
it_IT: Segui questo %1$slink%2$s per modificare la descrizione dell'archivio dei prodotti o modificare le descrizioni delle categorie/etichette dei prodotti

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
it_IT: Per le descrizioni dell'archivio delle categorie di prodotti o dei tag dei prodotti, modifica la descrizione di ogni termine.

en: No product archive description found.
it_IT: Nessuna descrizione dell'archivio prodotti trovata.

en: Products filter
it_IT: Filtro Prodotti

en: Filter type
it_IT: Tipo di Filtro

en: Product attribute
it_IT: Attributo del prodotto

en: Filter by
it_IT: Filtra per

en: Filter input
it_IT: Ingresso del filtro

en: Radio list
it_IT: Radio

en: Text list
it_IT: Elenco di testo

en: Box list
it_IT: Elenco delle box

en: Stars
it_IT: Stelle

en: Rating icon
it_IT: Icona di valutazione

en: Rating typography
it_IT: Tipografia attiva

en: Active rating icon
it_IT: Attiva Licenza

en: Active rating typography
it_IT: Tipografia attiva

en: Any option text
it_IT: Testo pulsante

en: Only parent terms
it_IT: Solo i termini dei genitori

en: Show empty terms
it_IT: Mostra i termini vuoti

en: Min. value
it_IT: Valore minimo

en: Max. value
it_IT: Max. valore

en: Filter title
it_IT: Filtro Titolo

en: Icon collapsed
it_IT: Icona crollata

en: Please set at least one product filter.
it_IT: Si prega di impostare almeno un filtro di prodotto.

en: Please select a filter input.
it_IT: Si prega di selezionare un filtro di ingresso.

en: Please select rating icons.
it_IT: Si prega di selezionare le icone di valutazione.

en: Min. price
it_IT: Min. prezzo

en: Max. price
it_IT: Max. prezzo

en: Rated %s out of 5
it_IT: Valutato %s su 5

en: Low stock
it_IT: In esaurimento

en: Products orderby
it_IT: Prodotti Orderby

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
it_IT: Lasciare vuoto per usare l'elenco predefinito di WooCommerce.

en: Element %s not found.
it_IT: Elemento %s non trovato.

en: Products pagination
it_IT: Impaginazione dei prodotti

en: How many numbers to either side of the current page.
it_IT: Quanti numeri ai lati della pagina corrente.

en: Products total results
it_IT: Prodotti Risultati totali

en: Link entire product
it_IT: Collegare l'intero prodotto

en: Only added if none of your product fields contains any links.
it_IT: Aggiunto solo se nessuno dei tuoi campi prodotto contiene dei link.

en: Result Count
it_IT: Conteggio risultato

en: Show Before Grid
it_IT: Mostra prima della griglia

en: Show After Grid
it_IT: Vista a griglia

en: Sort by options
it_IT: Ordina per opzioni

en: Read more about %s
it_IT: Per saperne di più su %s

en: Download %s
it_IT: Scarica %s

en: Visit the website %s
it_IT: Visita il sito web %s

en: Send email to %s
it_IT: Invia un'email a %s

en: True
it_IT: Vero

en: False
it_IT: Falso

en: Product SKU
it_IT: SKU Prodotto

en: Product on sale
it_IT: Prodotto in vendita

en: Product category image
it_IT: Immagine della categoria di prodotto

en: Cart product name
it_IT: Nome del prodotto del carrello

en: Cart remove product
it_IT: Carrello rimuovi prodotto

en: Cart product quantity
it_IT: Quantità del prodotto del carrello

en: Cart product subtotal
it_IT: Subtotale del prodotto del carrello

en: Cart update
it_IT: Aggiornamento del carrello

en: Order id
it_IT: Ordine ID

en: Order number
it_IT: Numero ordine

en: Order date
it_IT: Data dell'ordine

en: Order total
it_IT: Totale ordine

en: Order payment method
it_IT: Metodo di pagamento dell'ordine

en: Order email
it_IT: Ordine e-mail

en: Sale!
it_IT: Offerta!

en: Post link
it_IT: Link del Post

en: Post modified date
it_IT: Data di pubblicazione modificata

en: Post time
it_IT: Tempo Post

en: Post comments count
it_IT: Conteggio dei commenti del post

en: Post comments
it_IT: Commenti post

en: Post content
it_IT: Contenuto post

en: Post excerpt
it_IT: Riassunto Articolo

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Featured image tag
it_IT: Tag dell'immagine in primo piano

en: Author name
it_IT: Nome Autore

en: Author bio
it_IT: Biografia dell'autore

en: Author email
it_IT: Autore e-mail

en: Author website
it_IT: Sito web dell’autore

en: Author avatar
it_IT: Autore avatar

en: Site title
it_IT: Titolo Sito

en: Site tagline
it_IT: Slogan del sito

en: URL parameter - add key after :
it_IT: Parametro URL - aggiungere la chiave dopo :

en: Archive title
it_IT: Titolo Archivio

en: Archive description
it_IT: Descrizione dell'archivio

en: Term id
it_IT: Termine id

en: Term name
it_IT: Nome termine

en: Term archive URL
it_IT: URL dell'archivio dei termini

en: Term description
it_IT: Descrizione del termine

en: Term meta - add key after :
it_IT: Term meta - aggiungere la chiave dopo :

en: Current date
it_IT: Data odierna

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Display name
it_IT: Visualizza nome

en: Profile picture
it_IT: Foto profilo

en: User meta - add key after :
it_IT: Meta utente - aggiungere la chiave dopo :

en: Output PHP function
it_IT: Funzione PHP in uscita

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
note: translators: %s = the number of comments
en: %s comment | %s comments
it_IT[0]: %s commento
it_IT[1]: %s commenti

en: Avatar image of %s
it_IT: Immagine avatar di %s

en: %s: New contact form message
it_IT: %s: Nuovo messaggio del modulo di contatto

en: Message sent from:
it_IT: Messaggio inviato da:

en: No email address provided.
it_IT: Nessun indirizzo e-mail fornito.

en: Username is not valid.
it_IT: Il nome utente non è valido.

en: Username already exists.
it_IT: Il Nome utente già esiste.

en: Username required.
it_IT: Nome utente richiesto.

en: Email address already exists.
it_IT: L'indirizzo e-mail esiste già.

en: Email address is not valid.
it_IT: La email non è corretta.

en: Email address required.
it_IT: Indirizzo e-mail richiesto.

en: Please enter a password of at least %s characters.
it_IT: Inserisci una password di almeno %s caratteri.

en: Search results for:
it_IT: Risultati di ricerca per:

en: Ready to publish your first post?
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post?

en: Get started here
it_IT: Inizia qui

en: Related posts
it_IT: Articoli correlati
