Bricks Internationalisation - en to fr_FR translation catalogue (2118 entries)

en: "%s" imported.
fr_FR: "%s" importé.

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
fr_FR: Les fonctions "Fade", "Cube" et "Flip" nécessitent que l'option "Éléments à afficher" soit réglée sur 1.

en: %s ago
fr_FR: depuis %s

en: %s are best configured before you start working on your site.
fr_FR: %s sont mieux configurés avant de commencer à travailler sur ton site.

en: %s file
fr_FR: fichier %s

en: %s into Bricks data and vice versa.
fr_FR: %s en données Bricks et vice versa.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
fr_FR: %s travaille actuellement sur cet article, ce qui signifie que vous ne pouvez pas apporter de modifications, sauf si vous prenez le contrôle.

en: %s typography
fr_FR: %s typographie

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
fr_FR: %s seront ajoutés au nœud HTML le plus pertinent.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
fr_FR: %s. Définir les conditions des modèles ou activer les modèles par défaut.

en: %s. Template conditions precede default templates.
fr_FR: %s. Les conditions des modèles passent outre les modèles par défaut.

en: %s: New contact form message
fr_FR: %s : Nouveau message du formulaire de contact

en: (Cancel Reply)
fr_FR: (Annuler la réponse)

en: (no title)
fr_FR: (sans titre)

en: 1 comment | %1$s comments
fr_FR[0]: 1 commentaire
fr_FR[1]: %1$s commentaires

en: 20GB web space
fr_FR: 20GB d'espace web

en: 404 Error Page
fr_FR: Page d'erreur 404

en: 50% or 200px
fr_FR: 50% ou 200px

en: API keys
fr_FR: Clés API

en: Absolute header
fr_FR: Entête absolu

en: Accepts multiple addresses separated by comma
fr_FR: Accepte plusieurs adresses séparées par une virgule

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Actions after successful form submit
fr_FR: Actions après l'envoi réussi du formulaire

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Activate license
fr_FR: Activer la licence

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
fr_FR: Activez votre licence pour éditer avec Bricks, recevoir des mises à jour en un clic et accéder à tous les modèles de la communauté.

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Active Tab
fr_FR: Onglet actif

en: Active background
fr_FR: Arrière-plan actif

en: Active border
fr_FR: Bordure active

en: Active box shadow
fr_FR: Ombre active

en: Active classes
fr_FR: Classes actives

en: Active color
fr_FR: Couleur active

en: Active marker
fr_FR: Marqueur actif

en: Active marker height in px
fr_FR: Hauteur du marqueur actif en px

en: Active marker width in px
fr_FR: Largeur du marqueur actif en px

en: Active pseudo-class
fr_FR: Pseudo-classe active

en: Active rating icon
fr_FR: Icône de note actif

en: Active rating typography
fr_FR: Typographie note active

en: Active style
fr_FR: Style actif

en: Active typography
fr_FR: Typographie active

en: Adaptive height
fr_FR: Hauteur adaptative

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add "position: relative" as needed
fr_FR: Ajoute "position : relative" si nécessaire

en: Add Element ID & class as needed
fr_FR: Ajoute l'ID et la classe des éléments uniquement si nécessaire

en: Add Item
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Custom Font
fr_FR: Ajouter une nouvelle police personnalisée

en: Add New Template
fr_FR: Ajouter un nouveau modèle

en: Add New Template Bundle
fr_FR: Ajouter un nouveau pack de modèles

en: Add New Template Tag
fr_FR: Ajouter une nouvelle étiquette de modèle

en: Add a font variant
fr_FR: Ajouter une variante de police

en: Add at least two colors to create a gradient.
fr_FR: Ajoutez au moins deux couleurs pour créer un dégradé.

en: Add class
fr_FR: Ajouter une classe

en: Add context
fr_FR: Ajouter le contexte

en: Add context to title on archive/search templates.
fr_FR: Ajout d'un contexte au titre sur les modèles d'archives et de recherche.

en: Add images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
fr_FR: Ajoutez l'attribut rel "noopener" ou "noreferrer" à tout lien externe.

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
fr_FR: Ajoutez votre première couleur à cette palette en sélectionnant une valeur de couleur ci-dessus, puis cliquez sur "Enregistrer".

en: Additional info
fr_FR: Information complémentaire

en: Additional information
fr_FR: Informations complémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Addresses
fr_FR: Adresses

en: Adds inline CSS to %s tag.
fr_FR: Ajoute du CSS en ligne à la balise %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
fr_FR: Ajoute des scripts juste après l'ouverture de la balise %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
fr_FR: Ajoute des scripts juste avant la fermeture de la balise %s.

en: Admin email
fr_FR: Email de l’administrateur

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Alert
fr_FR: Alerte

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Align cross axis
fr_FR: Aligner l'axe transversal

en: Align horizontal
fr_FR: Alignement horizontal du contenu

en: Align items
fr_FR: Aligner les éléments

en: Align main axis
fr_FR: Aligner l'axe principal

en: Align self
fr_FR: Aligne-toi

en: Align tables
fr_FR: Aligner les tables

en: Align vertical
fr_FR: Alignement vertical

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tout

en: All Custom Fonts
fr_FR: Toutes les polices personnalisées

en: All Template Bundles
fr_FR: Tous les packs de modèles

en: All Template Tags
fr_FR: Toutes les étiquettes de modèle

en: All Templates
fr_FR: Tous les modèles

en: All archives
fr_FR: Toutes les archives

en: All author posts
fr_FR: Tous les articles de l'auteur

en: All headings
fr_FR: Tous les titres

en: All revisions deleted
fr_FR: Toutes les révisions sont supprimées

en: All right
fr_FR: Très bien

en: All sides linked
fr_FR: Tous les côtés liés

en: All terms
fr_FR: Tous les termes

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
fr_FR: Autorisez l'exécution du code pour un utilisateur ou un rôle spécifique via l'élément "Code". N'ajoutez que le code que vous considérez comme sûr et accordez l'autorisation aux utilisateurs en qui vous avez pleinement confiance.

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
fr_FR: Permettez à d'autres sites de parcourir et d'insérer vos modèles à partir de leur bibliothèque de modèles. Limitez l'accès aux modèles en utilisant les paramètres "Whitelist URLs" et "Password Protection" ci-dessous.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
fr_FR: Permettre à l'utilisateur de modifier et d'exécuter le code grâce à l'élément Code

en: Allow user to upload SVG files
fr_FR: Permettre à l'utilisateur de télécharger des fichiers SVG

en: Allowed file types
fr_FR: Types de fichier autorisés

en: Alternate images
fr_FR: Autres images

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
fr_FR: Alternative aux champs Latitude/Longitude

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
fr_FR: Bien qu'il soit très tentant de commencer à éditer avec Bricks tout de suite, vous aurez une bien meilleure expérience en parcourant rapidement la section "Getting Started" de la Bricks Academy sur la façon d'utiliser Bricks de manière plus productive.

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Always shows in builder for editing.
fr_FR: Toujours afficher dans le constructeur pour l'édition.

en: Always shows in builder for you to style.
fr_FR: Toujours afficher dans le constructeur pour pouvoir changer le style.

en: Amazing
fr_FR: Surprenant

en: And
fr_FR: Et

en: Angle in °
fr_FR: Angle en °

en: Anim. Typing
fr_FR: Texte animé

en: Animation delay
fr_FR: Vitesse de l'animation

en: Animation duration
fr_FR: Durée de l’animation

en: Animation in ms
fr_FR: Animation en ms

en: Animation speed in ms
fr_FR: Vitesse d'animation en ms

en: Any
fr_FR: Tout

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
fr_FR: Tous les codes ci-dessous seront chargés sur toutes les pages du site. Encadrez les scripts avec des balises &lt;script&gt;.

en: Any option text
fr_FR: Tout texte d'option

en: Apple maps-esque
fr_FR: Pomme acidulée

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
fr_FR: Applicable au paramètre "Style" des titres et boutons uniquement. Créez et utilisez des couleurs globales grâce à votre propre palette de couleurs.

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply controls & reload
fr_FR: Appliquer les contrôles et recharger

en: Apply preview
fr_FR: Appliquer l'aperçu

en: Apply to
fr_FR: Cible

en: Apply to child pages
fr_FR: Appliquer aux pages enfant

en: Apply to child terms
fr_FR: Appliquer aux termes de l'enfant

en: April
fr_FR: Avril

en: Archive (author)
fr_FR: Archives (auteur)

en: Archive (date)
fr_FR: Archives (date)

en: Archive (posts)
fr_FR: Archives (articles)

en: Archive (products)
fr_FR: Archives (produits)

en: Archive (recent posts)
fr_FR: Archives (messages récents)

en: Archive (term)
fr_FR: Archives (terme)

en: Archive description
fr_FR: Description de l'archive

en: Archive post types
fr_FR: Archives

en: Archive terms
fr_FR: Termes d'archive

en: Archive title
fr_FR: Titre de l'archive

en: Archive type
fr_FR: Type d’archive

en: Archives: %s
fr_FR: Archives : %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
fr_FR: Es-tu sûre de vouloir supprimer ce point d'arrêt ?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
fr_FR: Confirmez-vous la suppression de toutes les données générées par Bricks pour ce %s ?

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
fr_FR: Les articles n'ont pas pu être chargés. Veuillez consulter la base de connaissances officielle :

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Asides
fr_FR: À part

en: Aspect ratio
fr_FR: Ratio

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Attachment Page
fr_FR: Page de pièce jointe

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: August
fr_FR: Août

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author avatar
fr_FR: Avatar de l'auteur

en: Author bio
fr_FR: Biographie de l'auteur

en: Author email
fr_FR: Email de l'auteur

en: Author name
fr_FR: Nom de l’auteur

en: Author typography
fr_FR: Typographie pour l'auteur

en: Author website
fr_FR: Site Web de l'auteur

en: Author: %s
fr_FR: Auteur : %s

en: Auto detect
fr_FR: Détection auto

en: Auto height
fr_FR: Hauteur du logo

en: Auto log in user
fr_FR: Connexion automatique de l'utilisateur

en: Auto width
fr_FR: Largeur auto

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
fr_FR: Généré automatiquement si le formulaire ne requiert qu'une adresse e-mail pour l'enregistrement.

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
fr_FR: Auto-généré si aucun mot de passe n'est requis/soumis.

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Autoplay delay in ms
fr_FR: Retard de l'autoplay en ms

en: Autosave by
fr_FR: Sauvegarde automatique toutes les

en: Autosave interval (seconds)
fr_FR: Intervalle de sauvegarde automatique (secondes)

en: Available for heading and text element.
fr_FR: Disponible pour les éléments titre et texte.

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
fr_FR: Disponible via l'icône d'action "+" et le menu contextuel du clic droit.

en: Available via "Layout" action icon.
fr_FR: Disponible via l'icône d'action "Mise en page".

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
fr_FR: Disponible via le raccourci clavier et le menu contextuel du clic droit.

en: Avatar border
fr_FR: Bordure de l'avatar

en: Avatar box shadow
fr_FR: Ombre

en: Avatar image of %s
fr_FR: Image d'avatar de %s

en: Avatar position
fr_FR: Position de l'avatar

en: Avatar size
fr_FR: Taille de l'Avatar

en: Avocado world
fr_FR: Monde couleur avocat

en: Aye
fr_FR: Waou

en: BCC email address
fr_FR: Adresse électronique BCC

en: BG video scale
fr_FR: Echelle de la vidéo d'arrière-plan

en: Back delay in ms
fr_FR: Délai de retour en ms

en: Back speed in ms
fr_FR: Vitesse de retour en ms

en: Back to builder
fr_FR: Retour au constructeur

en: Back to settings
fr_FR: Retour aux réglages

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background Overlay
fr_FR: Arrière-plan de la supersposition

en: Background active
fr_FR: Arrière-plan actif

en: Background attachment
fr_FR: Lien de l'arrière-plan

en: Background color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan

en: Background custom size
fr_FR: Taille personnalisée de l'arrière-plan

en: Background filters
fr_FR: Filtres d'arrière-plan

en: Background position
fr_FR: Position de l'arrière plan

en: Background repeat
fr_FR: Répétition de l'arrière-plan

en: Background size
fr_FR: Taille de l’arrière-plan

en: Background video
fr_FR: Vidéo d'arrière-plan

en: Bar
fr_FR: Barre

en: Bar background color
fr_FR: Arrière-plan de la barre

en: Bar border
fr_FR: Bordure de barre

en: Bar color
fr_FR: Couleur de la barre

en: Base breakpoint
fr_FR: Bureau : seuil de base (tous les appareils)

en: Baseline
fr_FR: Ligne de base

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Basic Text
fr_FR: Texte de base

en: Beautiful
fr_FR: Magnifique

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
fr_FR: Embellissez votre code sous : Paramètres > Thème graphique > Élément - Code

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
fr_FR: Avant de désactiver Bricks, pourriez-vous me dire pourquoi ? J'aimerais tenir compte de vos commentaires pour améliorer Bricks. Merci beaucoup !

en: Behave Like Tabs
fr_FR: Se comporte comme des onglets

en: Berlin, Germany
fr_FR: Paris, France

en: Billing address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Black
fr_FR: Noir

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Blockquote
fr_FR: Citation

en: Blockquote border
fr_FR: Bord des citations

en: Blockquote margin
fr_FR: Marge des citations

en: Blockquote padding
fr_FR: Marge interne des citations

en: Blockquote typography
fr_FR: Typographie des citations

en: Blue essence
fr_FR: Essence bleue

en: Blue water
fr_FR: Eau bleue

en: Blur
fr_FR: Flou

en: Body
fr_FR: Corps

en: Body (footer) scripts
fr_FR: Scripts <body> (pied de page)

en: Body (header) scripts
fr_FR: Scripts <body> (entête)

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
fr_FR: Les scripts <body> d'entête sont ajoutés juste après l'ouverture de la balise %s.

en: Body typography
fr_FR: Typographie du corps

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border / Box Shadow
fr_FR: Bordure / Ombre

en: Border color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom / End
fr_FR: Bas / Fin

en: Bottom center
fr_FR: En bas au centre

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: Box list
fr_FR: Liste des boîtes

en: Box shadow
fr_FR: Ombre

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Boxed max. width
fr_FR: Largeur max. du cadre

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d’Ariane

en: Breakpoint
fr_FR: Seuil

en: Breakpoint already exists
fr_FR: Le point d'arrêt existe déjà

en: Breakpoints
fr_FR: Gérer les points d'arrêt

en: Bricks > Settings > API Keys
fr_FR: Bricks > Paramètres > Clés API

en: Bricks News
fr_FR: Actualités Bricks

en: Bricks data for "%s" deleted.
fr_FR: Données de Bricks pour "%s" supprimées.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
fr_FR: Bricks n'est pas activé pour le type de publication "%s". Allez dans "Bricks > Réglages" pour activer ce type de publication.

en: Bricks requires PHP version %s+.
fr_FR: Bricks requiert la version PHP %s+.

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Brilliant
fr_FR: Brillant

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Browse Media Library
fr_FR: Parcourir la médiathèque

en: Browse Unsplash
fr_FR: Parcourir Unsplash

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Builder
fr_FR: Constructeur

en: Builder access
fr_FR: Accès constructeur

en: Builder mode
fr_FR: Mode constructeur

en: Bullet List
fr_FR: Liste à puces

en: Bulleted list
fr_FR: Liste à puces

en: Bundle
fr_FR: Groupe

en: Butt
fr_FR: Bout

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button background
fr_FR: Arrière-plan du bouton

en: Button border
fr_FR: Bord du bouton

en: Button box shadow
fr_FR: Ombre de boîte du bouton

en: Button link
fr_FR: Lien du bouton

en: Button size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button style
fr_FR: Style du bouton

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button typography
fr_FR: Typographie du bouton

en: Button width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Byline
fr_FR: Sous titre

en: CSS Filters
fr_FR: Filtres CSS

en: CSS ID
fr_FR: ID CSS

en: CSS classes
fr_FR: Classes CSS

en: CSS files processed
fr_FR: Fichiers CSS traités

en: CSS filter
fr_FR: Filtre CSS

en: CSS loading method
fr_FR: Méthode de chargement CSS

en: CSS selector
fr_FR: Sélecteur CSS

en: CSS transition
fr_FR: Transition CSS

en: Cache query loops
fr_FR: Mettre les requêtes WP en cache

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Canvas
fr_FR: Canevas

en: Capitalize
fr_FR: Majuscule

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Caption Type
fr_FR: Type de légende

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Cart Details
fr_FR: Détails du panier

en: Cart contents
fr_FR: Contenus du panier

en: Cart count
fr_FR: Nombre de chariots

en: Cart coupon
fr_FR: Coupon de chariot

en: Cart items
fr_FR: Articles du panier

en: Cart product name
fr_FR: Nom du produit du panier

en: Cart product quantity
fr_FR: Quantité de produit du panier

en: Cart product subtotal
fr_FR: Sous-total du produit du panier

en: Cart remove product
fr_FR: Panier retirer le produit

en: Cart subtotal
fr_FR: Sous-Total du panier

en: Cart totals
fr_FR: Total du panier

en: Cart update
fr_FR: Mise à jour du panier

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories & Tags
fr_FR: Catégories & étiquettes

en: Category: %s
fr_FR: Catégorie : %s

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center center
fr_FR: Centrer Milieu

en: Center left
fr_FR: Centre gauche

en: Center mode
fr_FR: Mode centré

en: Center right
fr_FR: Centre droite

en: Champ
fr_FR: Champion

en: Change content
fr_FR: Modifier le contenu

en: Chart size in px
fr_FR: Taille du graphique en px

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Checkout customer details
fr_FR: Vérifier les détails du client

en: Checkout order payment
fr_FR: Passer au paiement de la commande

en: Checkout order review
fr_FR: Examen des commandes de caisse

en: Checkout order table
fr_FR: Tableau de paiement de commande

en: Checkout thank you
fr_FR: Merci de passer à la caisse

en: Child of
fr_FR: Enfant de

en: Childless
fr_FR: Sans enfant

en: Choose files
fr_FR: Choisissez vos fichiers

en: Choose image
fr_FR: Choisir une image

en: Circle
fr_FR: Arrondi

en: Class name
fr_FR: Nom de la classe

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear non-existing dynamic data
fr_FR: Effacer les données dynamiques inexistantes

en: Clear search filter
fr_FR: Effacer le filtre de recherche

en: Click me
fr_FR: Cliquez ici

en: Click on any element to add it to your canvas.
fr_FR: Cliquez sur n’importe quel élément pour l’ajouter à votre toile.

en: Click on search icon opens search overlay.
fr_FR: Cliquez sur l'icône de recherche pour ouvrir la recherche.

en: Click to download
fr_FR: Cliquer pour télécharger

en: Click to set preview content.
fr_FR: Cliquez pour définir le contenu de l'aperçu.

en: Clone
fr_FR: Dupliquer

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close (ESC)
fr_FR: Fermer (ESC)

en: Close icon
fr_FR: Icône de fermeture

en: Close position
fr_FR: Position du bouton Fermer

en: Cloud
fr_FR: Nuage

en: Code Execution
fr_FR: Exécution du code

en: Code Theme
fr_FR: Thème du code

en: Code execution not allowed.
fr_FR: L'exécution du code n'est pas autorisée.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
fr_FR: Le code n'est pas exécuté car il contient le mot-clé interdit suivant

en: Collapse
fr_FR: Réduire

en: Collapse all
fr_FR: Tout réduire

en: Collapse on page load
fr_FR: Tout réduire

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color #%s
fr_FR: Couleur #%s

en: Color close
fr_FR: Couleur du bouton Fermer

en: Color palette
fr_FR: Palette de couleurs

en: Color stop in %
fr_FR: Fin de la couleur en %

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Column gap
fr_FR: Écart de colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation commentaires

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Comments are disabled.
fr_FR: Les commentaires sont désactivés.

en: Common taxonomies
fr_FR: Taxonomies communes

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Community templates
fr_FR: Modèles de la communauté

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Congrats
fr_FR: Félicitations

en: Contact us
fr_FR: Contactez-nous

en: Contain
fr_FR: Contient

en: Container
fr_FR: Conteneur

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content align horizontal
fr_FR: Alignement horizontal du contenu

en: Content align vertical
fr_FR: Alignement vertical du contenu

en: Content background
fr_FR: Arrière-plan du contenu

en: Content border
fr_FR: Bord du contenu

en: Content box shadow
fr_FR: Ombre

en: Content goes here ..
fr_FR: Contenu de l'accordéon

en: Content margin
fr_FR: Marge du contenu

en: Content padding
fr_FR: Marge interne du contenu

en: Content text align
fr_FR: Alignement du texte du contenu

en: Content type
fr_FR: Type de contenu

en: Content typography
fr_FR: Typographie du contenu

en: Content width
fr_FR: Largeur du contenu

en: Contrast
fr_FR: Constraste

en: Control panel
fr_FR: Contrôles

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: Convert
fr_FR: Convertir

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
fr_FR: Convertir le "Conteneur" en nouveaux éléments "Section" et "Bloc"

en: Convert Gutenberg data
fr_FR: Convertir les données Gutenberg

en: Convert element IDs & classes
fr_FR: Classes d’éléments

en: Convert elements to nestable elements
fr_FR: Convertir les éléments en éléments emboîtables

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
fr_FR: Convertir le modèle à l'importation/insertion de Container en une nouvelle structure d'éléments de mise en page

en: Convert templates
fr_FR: Insérer le modèle

en: Converter
fr_FR: Convertisseur

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Copied to clipboard
fr_FR: Copié dans le presse-papier

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
fr_FR: Copiez et collez ici le mot de passe "Mon accès aux modèles" fourni par le site distant.

en: Copy styles
fr_FR: Copier les styles

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
fr_FR: Copier+coller le code d'une des cartes sur %s

en: Count from
fr_FR: Compter depuis

en: Count to
fr_FR: Compter jusqu’à

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
fr_FR: Les coupons sont désactivés. Pour activer les coupons, va dans %1$sParamètres deooCommerce%2$s

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
fr_FR: Créez et gérez un nombre illimité de barres latérales personnalisées. Ajoutez des barres latérales dans le constructeur à l'aide de l'élément "Sidebar".

en: Create new sidebar
fr_FR: Créer une nouvelle barre latérale

en: Create new template:
fr_FR: Créer un nouveau modèle :

en: Create template
fr_FR: Créer un modèle

en: Create your own builder mode via CSS variables.
fr_FR: Créez votre propre mode de construction via des variables CSS.

en: Create your own elements
fr_FR: Créez vos propres éléments

en: Current
fr_FR: Disposition actuelle

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
fr_FR: Support actuel des navigateurs : %s (pas d'IE). Utiliser les marges pour un support maximal du navigateur.

en: Current date
fr_FR: Date courante

en: Current layout
fr_FR: Disposition actuelle

en: Current version by
fr_FR: Version actuelle par

en: Current width
fr_FR: Largeur actuelle

en: Currently previewing content from "%s".
fr_FR: Prévisualisation en cours du contenu de "%s".

en: Cursor character
fr_FR: Caractère du curseur

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Font
fr_FR: Police personnalisée

en: Custom Fonts
fr_FR: Polices personnalisées

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: Custom alt text
fr_FR: Texte alternatif

en: Custom attributes
fr_FR: Attributs personnalisés

en: Custom breakpoints
fr_FR: Breakpoints personnalisés

en: Custom caption
fr_FR: Personnaliser la légende

en: Custom code
fr_FR: Code personnalisé

en: Custom email address
fr_FR: Email personnalisé

en: Custom fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom font
fr_FR: Polices personnalisées

en: Custom link
fr_FR: Lien personnalisé

en: Custom links
fr_FR: Liens personnalisés

en: Custom map style
fr_FR: Style de carte personnalisé

en: Custom options
fr_FR: Personnaliser la légende

en: Custom redirect URL
fr_FR: URL de redirection personnalisée

en: Custom tag
fr_FR: Mots clé personnalisés

en: Custom text
fr_FR: Texte personnalisé

en: Custom title
fr_FR: Titre personnalisé

en: Customize details for sharing this URL on social media.
fr_FR: Personnalisez les détails pour le partage de cette URL sur les médias sociaux.

en: Customize in "Settings" group.
fr_FR: Personnaliser dans le groupe "Paramètres".

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
fr_FR: Personnalisez la visionneuse : Paramètres > Thème graphique > Général

en: Danger color
fr_FR: Couleur danger

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dark color
fr_FR: Couleur sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Data source
fr_FR: Source des données

en: Date & time
fr_FR: Date et heure

en: Date Reached
fr_FR: Date atteinte

en: Datepicker
fr_FR: Sélecteur de date

en: Day: %s
fr_FR: Jour : %s

en: Deactivate license
fr_FR: Désactiver la licence

en: December
fr_FR: Décembre

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default sorting
fr_FR: Tri par défaut

en: Default tab
fr_FR: Onglet par défaut

en: Default templates are disabled
fr_FR: Les modèles par défaut sont désactivés

en: Default templates are enabled
fr_FR: Les modèles par défaut sont activés

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
fr_FR: Valeur par défaut : 60 secondes. L'intervalle minimum de sauvegarde automatique est de 15 secondes.

en: Default: Email submitted via form.
fr_FR: Par défaut : Email soumis via le formulaire.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Bricks data
fr_FR: Supprimer les données de Bricks

en: Delete this sidebar
fr_FR: Supprimer cette barre latérale

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Deprecated
fr_FR: Dupliquer

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Description (optional)
fr_FR: Description (facultatif)

en: Description typography
fr_FR: Typographie de description

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
fr_FR: Texte descriptif de cette page. Affiché dans les résultats des moteurs de recherche. Recommandé : 50 à 300 caractères.

en: Desktop
fr_FR: Ordinateur de bureau

en: Details
fr_FR: Détails

en: Developer
fr_FR: Développeur

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
fr_FR: Avez-vous exploré le %1$s ? Ou pris contact avec moi via %2$s ?

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable "Skip links"
fr_FR: Désactiver "Sauter les liens”

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
fr_FR: Désactiver les métabalises Open Graph de Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
fr_FR: Désactiver les balises méta de Bricks SEO

en: Disable Default UI
fr_FR: Désactiver l'interface utilisateur par défaut

en: Disable Google Fonts
fr_FR: Désactiver Polices Google

en: Disable WP REST API render
fr_FR: Désactiver l'API REST de WP

en: Disable WooCommerce builder
fr_FR: Désactiver le constructeur de WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
fr_FR: Désactiver les champs personnalisés WordPress dans la liste déroulante

en: Disable autosave
fr_FR: Désactiver l’enregistrement automatique

en: Disable code execution
fr_FR: Désactiver l'exécution du code

en: Disable cross sells
fr_FR: Désactiver les ventes croisées

en: Disable default templates
fr_FR: Désactiver les modèles par défaut

en: Disable element spacing
fr_FR: Désactiver l'espacement des éléments

en: Disable embed
fr_FR: Désactiver les intégrations

en: Disable emojis
fr_FR: Désactiver les Emojis

en: Disable footer
fr_FR: Désactiver le pied de page

en: Disable for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
fr_FR: Désactiver pour de meilleures performances dans le constructeur. L'utilisation de balises de données dynamiques comme {cf_my_wordpress_field} est toujours possible.

en: Disable global classes
fr_FR: Désactiver les classes globales

en: Disable header
fr_FR: Désactiver l'entête

en: Disable icon
fr_FR: Désactiver l'icône

en: Disable image
fr_FR: Désactiver l'image

en: Disable jQuery migrate
fr_FR: Désactiver jQuery migrate

en: Disable lazy load
fr_FR: Désactiver le chargement différé

en: Disable lazy loading
fr_FR: Désactiver le chargement différé des images

en: Disable link
fr_FR: Désactiver le lien

en: Disable product gallery lightbox
fr_FR: Désactiver la visionneuse de la galerie de produits

en: Disable product gallery zoom
fr_FR: Désactiver le zoom de la galerie de produits

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disabled in builder.
fr_FR: Désactivé dans le constructeur.

en: Disabled: Insert below existing content.
fr_FR: Désactivé : Insérer sous le contenu existant.

en: Disabled: Keep original image filename.
fr_FR: Désactivé : Conserver le nom de fichier de l'image originale.

en: Disabled: Show placeholder images.
fr_FR: Désactivé : Afficher les images de remplacement.

en: Discard
fr_FR: Ignorer

en: Dismissable
fr_FR: Révocable

en: Display name
fr_FR: Afficher le nom

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
fr_FR: Affiché dans l'URL. Tout en minuscules. Utilisez des tirets à la place des espaces.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
fr_FR: Affiché dans les résultats de recherche, les réseaux sociaux et le navigateur web. Recommandé : Max. 60 caractères.

en: Divider
fr_FR: Séparateur

en: Do you really want to delete this sidebar?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette barre latérale ?

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Dots
fr_FR: Points

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Double opt-in
fr_FR: Double confirmation

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download %s
fr_FR: Télécharger %s

en: Downloaded
fr_FR: Téléchargé

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
fr_FR: Glissez et déposez le(s) fichier(s) modèle(s) .JSON ou .ZIP ici ...

en: Draggable
fr_FR: Déplaçable

en: Drop JSON file(s) in here
fr_FR: Déposer le(s) fichier(s) JSON ici

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Drops
fr_FR: Gouttes

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Dynamic Data
fr_FR: Données dynamiques

en: Dynamic data
fr_FR: Données dynamiques

en: Dynamic data is empty.
fr_FR: La donnée dynamique est vide.

en: Dynamic dots
fr_FR: Points dynamiques

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Custom Font
fr_FR: Modifier la police personnalisée

en: Edit Template
fr_FR: Modifier le modèle

en: Edit Template Bundle
fr_FR: Modifier le pack de modèles

en: Edit Template Tag
fr_FR: Modifier l'étiquette du modèle

en: Edit WordPress content (WP admin).
fr_FR: Modifier le contenu WordPress (WP admin).

en: Edit content
fr_FR: Modifier le contenu

en: Edit footer
fr_FR: Modifier le pied de page

en: Edit header
fr_FR: Modifier l'entête

en: Edit in WordPress
fr_FR: Éditer dans  WordPress

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
fr_FR: Modifiez les produits liés pour ajouter des ventes incitatives ou croisées de produits.

en: Edit palette
fr_FR: Modifier la palette

en: Edit product content in WordPress.
fr_FR: Modifiez le contenu du produit dans WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
fr_FR: Modifiez la description courte du produit dans WordPress.

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
fr_FR: Modifier le titre : Paramètres > Paramètres de la page > SEO

en: Edit with Bricks
fr_FR: Modifier avec Bricks

en: Edited
fr_FR: Modifié

en: Editing
fr_FR: Édition

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
fr_FR: La modification de la largeur du point de rupture de base affecte toutes les requêtes média.

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Element
fr_FR: Elément

en: Element "%s" doesn't exist.
fr_FR: L'élément "%s" n'existe pas.

en: Element %s not found.
fr_FR: L'élément "%s" n'existe pas.

en: Element ID
fr_FR: ID de l’élément

en: Element ID & class
fr_FR: ID et classe des éléments

en: Element ID & class gets added to every element by default.
fr_FR: L'ID et la classe de l'élément sont ajoutés à chaque élément par défaut.

en: Element actions
fr_FR: Actions des éléments

en: Element classes
fr_FR: Classes d’éléments

en: Element margin
fr_FR: Marge de l'élément

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Email address
fr_FR: Adresse mail

en: Email address already exists.
fr_FR: L’adresse mail existe déjà.

en: Email address is not valid.
fr_FR: L'adresse mail est invalide.

en: Email address required.
fr_FR: Adresse mail requise.

en: Email content
fr_FR: Contenu email

en: Email field *
fr_FR: Champ e-mail *

en: Empty cart
fr_FR: Panier vide

en: Empty star color
fr_FR: Couleur des étoiles vides

en: Enable "%s" button
fr_FR: Activer le bouton "%s"

en: Enable AJAX
fr_FR: Activer AJAX

en: Enable custom video player
fr_FR: Activer le lecteur vidéo personnalisé

en: Enable reCAPTCHA
fr_FR: Activer reCAPTCHA

en: Enable time
fr_FR: Activer le temps

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
fr_FR: Activez cette option pour que vos modèles soient publics et consultables par toute personne en ligne. Désactivez cette option pour permettre aux seuls utilisateurs connectés de visualiser vos modèles.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
fr_FR: Permet d'ouvrir/fermer un élément sans faire basculer les autres.

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
fr_FR: Active le rendu du texte des données dynamiques sur le canevas pour améliorer l'expérience de prévisualisation.

en: Enabled: Download template images to media library.
fr_FR: Activé : Télécharger les images du modèle dans la médiathèque.

en: Enabled: Rename image before download.
fr_FR: Activé : Renommer l'image avant le téléchargement.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
fr_FR: Activé : Remplacer le contenu existant par les données du modèle.

en: End
fr_FR: Fin

en: End Size
fr_FR: Taille de l'extrémité

en: Enjoy
fr_FR: Savourez

en: Enter CSS class name
fr_FR: Entrez le nom de la classe CSS

en: Enter CSS filters + value (learn more)
fr_FR: Entrez les filtres CSS + valeur (en savoir plus)

en: Enter new template name
fr_FR: Entrez le nouveau nom du modèle

en: Enter search term
fr_FR: Entrez le terme de recherche

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
fr_FR: Saisissez le nom de votre première classe CSS globale dans le champ ci-dessus. Puis appuyez sur la touche Entrée pour la créer.

en: Enter width between 180 and 500.
fr_FR: Entrez une largeur comprise entre 180 et 500.

en: Entire website
fr_FR: Tout le site

en: Entry animation
fr_FR: Animation d'entrée

en: Equal
fr_FR: Égale

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error message
fr_FR: Message d'erreur

en: Error page
fr_FR: Page d'erreur

en: Error: Invalid license key
fr_FR: Erreur : clé de licence non valide

en: Error: License mismatch
fr_FR: Erreur : Mauvaise correspondance de licence

en: Even background
fr_FR: Arrière-plan pair

en: Events
fr_FR: Événements

en: Exceptional
fr_FR: Exceptionnel

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Excerpt length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Exclude current post
fr_FR: Exclure l'article courant

en: Excluded terms
fr_FR: Exclure les termes

en: Execute code
fr_FR: Exécuter le code

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Expand active element & scroll into view
fr_FR: Déployer l'élément actif et l'afficher dans le panneau structure

en: Expand all
fr_FR: Tout développer

en: Expand first item
fr_FR: Développer le premier élément

en: Expand panel when dropdown is visible
fr_FR: Développe le panneau lorsque la liste déroulante est visible

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Settings
fr_FR: Exporter les paramètres

en: Export Template
fr_FR: Exporter

en: Exquisite
fr_FR: Exquis

en: External URL
fr_FR: URL externe

en: External files
fr_FR: Fichiers externes

en: Extra Bold
fr_FR: Très gras

en: Extra Light
fr_FR: Très léger

en: Extra small
fr_FR: Extra petit

en: Facebook Page
fr_FR: Page Facebook

en: Facebook page URL
fr_FR: URL de la page Facebook

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Fade in
fr_FR: Fondu d'entrée

en: Fade in animation
fr_FR: Animation en fondu d'entrée

en: Fade in down
fr_FR: Fondu d'entrée par le bas

en: Fade in left
fr_FR: Fondu d'entrée par la gauche

en: Fade in right
fr_FR: Fondu d'entrée par la droite

en: Fade in up
fr_FR: Fondu d'entrée par le haut

en: Fallback fonts
fr_FR: Polices de repli

en: False
fr_FR: Faux

en: Fantastic
fr_FR: Fantastique

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: Fast forward
fr_FR: Avance rapide

en: Featured
fr_FR: Mise en avant

en: Featured image
fr_FR: Image mise en avant

en: Featured image height
fr_FR: Hauteur de l’image mise en avant

en: Featured image sizes
fr_FR: Taille des images mises en avant

en: Featured image tag
fr_FR: Balise de l'image mise en avant

en: Featured image width
fr_FR: Largeur de l'image mise en avant

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Features typography
fr_FR: Typographie des caractéristiques

en: February
fr_FR: Février

en: Field
fr_FR: Champ

en: Field background
fr_FR: Arrière-plan des champs

en: Field border
fr_FR: Bordure des champs

en: Field margin
fr_FR: Marge des champs

en: Field padding
fr_FR: Marge interne des champs

en: Field typography
fr_FR: Typographie des champs

en: Fields
fr_FR: Champs

en: File
fr_FR: Fichier

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
fr_FR: Le fichier %s n’est pas accepté. Limite de fichier dépassée.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
fr_FR: Le fichier %s n’est pas accepté. Limite de taille dépassée.

en: File URL
fr_FR: URL du fichier

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
fr_FR: Le fichier n'a pas été téléchargé en raison d'une erreur de code. Veuillez vérifier le fichier SVG ou nous contacter.

en: File upload
fr_FR: Téléchargement de fichier

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Fill
fr_FR: Remplir

en: Fill - Dark
fr_FR: Remplissage - Foncé

en: Fill - Light
fr_FR: Remplissage - Clair

en: Fill - Primary
fr_FR: Remplissage - Primaire

en: Fill color
fr_FR: Remplissage

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter by
fr_FR: Filtrer par

en: Filter input
fr_FR: Entrée du filtre

en: Filter media by mime type
fr_FR: Filtre les médias par type de mime

en: Filter title
fr_FR: Titre du filtre

en: Filter type
fr_FR: Type de filtre

en: Fine
fr_FR: Bien

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: First name
fr_FR: Prénom

en: First name field
fr_FR: Champ Prénom

en: First post full width
fr_FR: Premier article en pleine largeur

en: Focus outline
fr_FR: Plan d'orientation

en: Focused
fr_FR: Focus

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
fr_FR: Suivez ce %1$slien%2$s pour modifier la description de l'archive du produit ou modifier les descriptions de la catégorie/du tag du produit

en: Font Family
fr_FR: Famille de police

en: Font Preview
fr_FR: Aperçu des polices

en: Font family
fr_FR: Famille de police

en: Font preview
fr_FR: Aperçu de la police

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Font style
fr_FR: Style de police

en: Font variants
fr_FR: Variantes de police

en: Font weight
fr_FR: Épaisseur de la police

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
fr_FR: Les scripts <body> de pied de page sont ajoutés juste avant la fermeture de la balise %s.

en: For better preview select content to show.
fr_FR: Pour un meilleur aperçu, sélectionnez le contenu à afficher.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
fr_FR: Pour les descriptions d'archives des catégories ou des étiquettes de produits, modifiez la description de chaque terme.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
fr_FR: Pour toute question concernant Bricks, veuillez envoyer un email à help@bricksbuilder.io. Si vous voulez savoir ce qui est en cours de développement, rendez-vous sur notre feuille de route publique. Vous pouvez également y soumettre vos propres demandes de fonctionnalités afin que les autres puissent les approuver et les commenter.

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Field
fr_FR: Champ de formulaire

en: Form title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From email address
fr_FR: Email expéditeur

en: From name
fr_FR: Du nom

en: Front
fr_FR: Devant

en: Front page
fr_FR: Page d’accueil

en: Full
fr_FR: Complet

en: Full access
fr_FR: Acces complet

en: Full size
fr_FR: Taille complète

en: Fullscreen Control
fr_FR: Contrôle plein écran

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Gallery layout
fr_FR: Mise en page de la galerie

en: General
fr_FR: Général

en: Generate custom image sizes
fr_FR: Taille des images mises en avant

en: Get In Touch
fr_FR: Nous contacter

en: Get free marker icons from icons8.com
fr_FR: Obtenez des icônes de marqueurs gratuites sur icons8.com

en: Get started here
fr_FR: Commencez ici

en: Getting Started
fr_FR: Démarrer

en: Global class created
fr_FR: Création d'une classe globale

en: Global class deleted
fr_FR: Classe globale supprimée

en: Global class renamed
fr_FR: La classe globale a été renommée

en: Global classes
fr_FR: Classes mondiales

en: Global classes imported
fr_FR: Classes globales importées

en: Global element
fr_FR: Élément global

en: Global elements
fr_FR: Éléments globaux

en: Global settings
fr_FR: Réglages globaux

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Go to
fr_FR: Aller à

en: Go to: Bricks Settings
fr_FR: Aller à : Réglages Bricks

en: Go to: Bricks Templates
fr_FR: Aller à : Modèles Bricks

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
fr_FR: Allez dans : Paramètres > Paramètres du modèle > Populate Content

en: Good
fr_FR: Bon

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: La clé API de Google Maps est requise ! Ajouter la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Google Maps API keys
fr_FR: Clés API Google Maps

en: Google fonts
fr_FR: Fontes Google

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Google reCAPTCHA requise ! Ajouter la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
fr_FR: Clé secrète de l’API reCAPTCHA v3

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
fr_FR: Clé du site de l’API reCAPTCHA v3

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
fr_FR: Google reCaptcha : clé de site non valide.

en: Got it
fr_FR: J’ai compris

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Gradient / Overlay
fr_FR: Dégradé / superposition

en: Grand
fr_FR: Grandiose

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Grid (Round)
fr_FR: Grille (ronde)

en: Grid (Square)
fr_FR: Grille (carré)

en: Grid image ratio
fr_FR: Ratio de la grille d’image

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Gutenberg data
fr_FR: Données Gutenberg

en: HTML email
fr_FR: Email HTML

en: HTML tag
fr_FR: Balise HTML

en: Hamburger toggle
fr_FR: Bouton "hamburger"

en: Has unexecuted PHP code
fr_FR: A un code PHP non exécuté

en: Header
fr_FR: Entête

en: Header location
fr_FR: Emplacement

en: Header scripts
fr_FR: Scripts <head>

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
fr_FR: Les scripts "head" sont ajoutés juste avant la balise de fermeture %s. Idéal pour les scripts de suivi tels que Google Analytics, etc.

en: Header width
fr_FR: Largeur de l'entête

en: Heading
fr_FR: Titre

en: Heading 2 (h2)
fr_FR: Titre 2 (h2)

en: Heading 3
fr_FR: Titre 3

en: Heading 3 (h3)
fr_FR: Titre 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
fr_FR: Titre 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
fr_FR: Titre 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
fr_FR: Titre 6 (h6)

en: Heading typography
fr_FR: Typographie de titre

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Help
fr_FR: Aide

en: Here goes my heading ..
fr_FR: Mon titre...

en: Here goes my text ...
fr_FR: J'écris ici mon texte ...

en: Here goes your caption ...
fr_FR: Votre légende...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
fr_FR: Voici votre texte... Sélectionnez n'importe quelle partie de votre texte pour accéder à la barre d'outils de formatage.

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide %s
fr_FR: Masquer %s

en: Hide CTA button
fr_FR: Cacher le bouton CTA

en: Hide additional information
fr_FR: Masquer les infos supplémentaires

en: Hide cart details to link directly to the cart.
fr_FR: Masquez les détails du panier pour accéder directement au panier.

en: Hide close
fr_FR: Cacher le bouton Fermer

en: Hide cover
fr_FR: Masquer la couverture

en: Hide dynamic data label in dropdown
fr_FR: Masquer l'étiquette des données dynamiques dans la liste déroulante

en: Hide image
fr_FR: Masquer l’image

en: Hide info
fr_FR: Masquer les infos

en: Hide message
fr_FR: Supprimer le message

en: Hide mobile menu toggle
fr_FR: Cache le menu mobile à bascule

en: Hide out of stock
fr_FR: Cachez-vous en rupture de stock

en: Hide regular price
fr_FR: Cacher le prix normal

en: Hide reviews link
fr_FR: Cacher le lien des critiques

en: Hide stock
fr_FR: Cacher le stock

en: Hide title
fr_FR: Masquer le titre

en: Highlight
fr_FR: Surbrillance

en: Highlight label
fr_FR: Mettre en évidence le libellé

en: History
fr_FR: Historique

en: History deleted
fr_FR: Historique effacé

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
fr_FR: Maintenez la touche CMD/CRTL enfoncée pour sélectionner plusieurs images.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Home Label
fr_FR: AccueIl Label

en: Home URL
fr_FR: URL accueil

en: Home page
fr_FR: Page d'accueil

en: Horizontal align
fr_FR: Alignement horizontal

en: Horizontal alignment
fr_FR: Alignement horizontal

en: How Editing With Bricks Works
fr_FR: Comment fonctionne l'édition avec Bricks

en: How many numbers on either side of the current page.
fr_FR: Combien de numéros de chaque côté de la page actuelle.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
fr_FR: Combien de numéros sur les bords de la liste de début et de fin.

en: How many numbers to either side of the current page.
fr_FR: Combien de numéros de chaque côté de la page actuelle.

en: How to create a footer template
fr_FR: Comment créer un modèle de pied de page

en: How to create a header template
fr_FR: Comment créer un modèle d'entête

en: How to get your Facebook App ID
fr_FR: Comment obtenir votre Facebook App ID

en: How to get your Google Maps API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
fr_FR: Comment obtenir votre clé secrète Google reCAPTCHA v3 API

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
fr_FR: Comment obtenir votre clé de site Google reCAPTCHA v3 API

en: How to get your MailChimp API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API MailChimp

en: How to get your SenGrid API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API SenGrid

en: How to get your Unsplash API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API Unsplash

en: Hue
fr_FR: Teinte

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: I am a button
fr_FR: Je suis un bouton

en: I am a heading
fr_FR: Je suis un titre

en: I am a slide
fr_FR: Je suis une diapositive

en: I am a so called subtitle.
fr_FR: Je suis un soi-disant sous-titre.

en: I am an alert.
fr_FR: Je suis une alerte.

en: I don't know how to use this Bricks
fr_FR: Je ne sais pas comment utiliser Bricks

en: I found a better site builder
fr_FR: J'ai trouvé un meilleur constructeur de site

en: I no longer need Bricks
fr_FR: Je n'ai plus besoin de Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
fr_FR: Par exemple : 200px / 50% etc.

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon Box
fr_FR: Bloc icône

en: Icon List
fr_FR: Liste Icon

en: Icon align
fr_FR: Alignement icône

en: Icon background
fr_FR: Arrière-plan de l'icône

en: Icon background color
fr_FR: Arrière-plan de l'icône

en: Icon border
fr_FR: Bordure de l'icône

en: Icon box shadow
fr_FR: Ombre icône

en: Icon collapsed
fr_FR: Icône effondrée

en: Icon color
fr_FR: Couleur de l'icône

en: Icon expanded
fr_FR: Icône "déplié"

en: Icon expanded typography
fr_FR: Typographie de l'icône "déplié"

en: Icon height
fr_FR: Hauteur de l’icône

en: Icon margin
fr_FR: Marge de l’icône

en: Icon padding
fr_FR: Marge interne de l'icône

en: Icon position
fr_FR: Position icône

en: Icon rotate in °
fr_FR: Rotation icône en °

en: Icon rotation for expanded accordion.
fr_FR: Rotation icône pour l'accordéon déplié.

en: Icon size
fr_FR: Taille de l'icône

en: Icon typography
fr_FR: Typographie de l'icône

en: Icon width
fr_FR: Largeur de l'icône

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
fr_FR: Si cette option est activée, un fichier JS & CSS supplémentaire est chargé.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
fr_FR: Si aucune condition de modèle n'est définie, Bricks affiche les modèles publiés (entête, pied de page, etc.) sur le frontend de votre site. Sélectionnez ce paramètre pour désactiver ce comportement. Veillez bien à définir des conditions de modèle à la place.

en: Ignore sticky posts
fr_FR: Ignorer publications épinglées

en: Ignored when posts per page set to "-1".
fr_FR: Ignoré lorsque le nombre de messages par page est fixé à "-1".

en: Image Gallery
fr_FR: Galerie d'images

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
fr_FR: L'image ID (%s) n'existe plus. Veuillez sélectionner une autre image.

en: Image align
fr_FR: Alignement image

en: Image border
fr_FR: Bordure d'image

en: Image box shadow
fr_FR: Ombre

en: Image height
fr_FR: Hauteur de l’image

en: Image not found
fr_FR: Image introuvable

en: Image overlay
fr_FR: Superposition de l'image

en: Image position
fr_FR: Position de l'image

en: Image ratio
fr_FR: Ratio de l’image

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image width
fr_FR: Largeur de l’image

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Import images
fr_FR: Importer images

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
fr_FR: L'importation de "%s" a échoué : Le nom existe déjà.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
fr_FR: L'importation de "%s" a échoué : Mauvais format.

en: Import settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Import template
fr_FR: Importer un modèle

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JS code.
fr_FR: Important : Le code ci-dessus s'exécutera sur ton site ! N'ajoute que le code que tu considères comme sûr. Surtout lorsque tu exécutes du code PHP & JS.

en: Imports
fr_FR: Importations

en: Impressive
fr_FR: Impressionnant

en: In Stock
fr_FR: En stock

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
fr_FR: Si vous êtes un développeur, vous pouvez personnaliser Bricks encore davantage avec des hooks  personnalisés, des filtres ou en créant vos propres éléments.

en: In same term
fr_FR: Dans le même terme

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Include children
fr_FR: Inclure les enfants

en: Incredible
fr_FR: Incroyable

en: Independent toggle
fr_FR: Bascule indépendante

en: Individual
fr_FR: Publication unique

en: Infinite
fr_FR: Infini

en: Infinite scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Info color
fr_FR: Couleur informations

en: Infobox
fr_FR: Boîte d’infos

en: Infobox appears on map marker click.
fr_FR: L'infobox apparaît au clic sur le marqueur de la carte.

en: Initial slide
fr_FR: Diapositive initiale

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
fr_FR: Les styles en ligne (CSS) sont ajoutés à la balise %s.

en: Inline styles (default)
fr_FR: Styles en ligne (par défaut)

en: Inner background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan intérieur

en: Inner container
fr_FR: Container intérieur

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Input background
fr_FR: Arrière-plan champ de saisie

en: Input border
fr_FR: Bordure champ de saisie

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert after
fr_FR: Insérer après

en: Insert element
fr_FR: Insérer l'élément

en: Insert layout
fr_FR: Insérer la mise en page

en: Insert media
fr_FR: Insérer les médias

en: Insert post parent ID
fr_FR: Insérer l'ID du parent du poste

en: Insert section
fr_FR: Insérer une section

en: Insert template
fr_FR: Insérer le modèle

en: Insert template below
fr_FR: Insérer le modèle ci-dessous

en: Inserted template uses theme style "%s"
fr_FR: Le modèle inséré utilise le thème graphique "%s"

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
fr_FR: L'insertion de tout modèle écrase vos données. Nous vous recommandons de sauvegarder d'abord vos modifications.

en: Inset
fr_FR: Intérieure

en: Installed version
fr_FR: Version installée

en: Internal post/page
fr_FR: Publication interne

en: Interval in ms
fr_FR: Intervalle en ms

en: Invalid Google reCaptcha.
fr_FR: Google reCaptcha non valide.

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: It's just a temporary deactivation
fr_FR: C’est juste une désactivation temporaire

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Item
fr_FR: Élément

en: Items
fr_FR: Éléments

en: Items to scroll
fr_FR: Éléments à faire défiler

en: Items to show
fr_FR: Élément à afficher

en: January
fr_FR: Janvier

en: Join Us
fr_FR: Rejoignez-nous

en: July
fr_FR: Juillet

en: June
fr_FR: Juin

en: Just another slide
fr_FR: Une autre diapositive

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Justify content
fr_FR: Justifier le contenu

en: Key
fr_FR: Clé

en: Keyboard
fr_FR: Clavier

en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Label typography
fr_FR: Typographie des libellés

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Language
fr_FR: Langue

en: Laptop
fr_FR: Ordinateur portable

en: Large
fr_FR: Grand

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Last name field
fr_FR: Champ Nom

en: Last refresh
fr_FR: Dernier rafraîchissement

en: Latest
fr_FR: Dernier

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Lazy load offset
fr_FR: Décalage de charge paresseux

en: Lead
fr_FR: Prospect

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more about CSS filters
fr_FR: En savoir plus sur les filtres CSS

en: Learn more about CSS transform
fr_FR: En savoir plus sur les transformations CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
fr_FR: En savoir plus sur l'origine des transformations CSS

en: Learn more about CSS transitions
fr_FR: En savoir plus sur les transitions CSS

en: Learn more on wordpress.org
fr_FR: Plus d'informations sur wordpress.org

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
fr_FR: Laissez vide pour appliquer le modèle à tous les termes d'archives.

en: Leave empty to apply template to all post types.
fr_FR: Laisser vide pour appliquer le modèle à tous les types de publication.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la liste par défaut de WooCommerce.

en: Leave the first comment
fr_FR: Laissez le premier commentaire

en: Leave your comment
fr_FR: Laissez votre commentaire

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left to right
fr_FR: Gauche à droite

en: Letter spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: License
fr_FR: Licence

en: License activated.
fr_FR: Licence activée.

en: License key format
fr_FR: Format de la clé de licence

en: Light
fr_FR: Clair

en: Light color
fr_FR: Couleur clair

en: Light dream
fr_FR: Rêve de lumière

en: Lightbox
fr_FR: Visionneuse

en: Lightbox Image
fr_FR: Image visionneuse

en: Lightbox Video
fr_FR: Vidéo visionneuse

en: Lightbox background
fr_FR: Arrière-plan visionneuse

en: Lightbox close color
fr_FR: Couleur du bouton fermer

en: Lightbox close size
fr_FR: Taille du bouton fermer

en: Lightbox height
fr_FR: Hauteur visionneuse

en: Lightbox image size
fr_FR: Taille d'image de la visionneuse

en: Lightbox width
fr_FR: Largeur visionneuse

en: Lightness
fr_FR: Luminosité

en: Line cap
fr_FR: Terminaison de ligne

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Line width in px
fr_FR: Largeur de la ligne en px

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link To
fr_FR: Cible du lien

en: Link entire product
fr_FR: Lier le produit entier

en: Link image
fr_FR: Lien de l'image

en: Link rendered as
fr_FR: Lien rendu en tant que

en: Link title
fr_FR: Titre du lien

en: Link to
fr_FR: Cible du lien

en: Link to lightbox
fr_FR: Lien vers visionneuse

en: Link to post
fr_FR: Lien vers la publication

en: Link type
fr_FR: Type de lien

en: Linked
fr_FR: Lié

en: Links
fr_FR: Liens

en: List
fr_FR: Liste

en: List item
fr_FR: Élément de liste

en: List item #1
fr_FR: Éléments de liste #1

en: List item #2
fr_FR: Éléments de liste #2

en: List items
fr_FR: Éléments de liste

en: Load Gutenberg data into Bricks
fr_FR: Charger les données de Gutenberg dans Bricks

en: Load more
fr_FR: Charger plus

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
fr_FR: Chargez les modèles d'une autre installation Bricks à laquelle vous avez accès dans votre bibliothèque de modèles.

en: Loading templates
fr_FR: Chargement des modèles

en: Locked
fr_FR: Verrouillé

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
fr_FR: Connectez-vous à %s pour récupérer votre clé de licence ou copiez-collez-la depuis votre e-mail de confirmation d'achat.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
fr_FR: Connectez l'utilisateur après un enregistrement réussi. Conseil : Définissez l'action "Redirect" pour rediriger l'utilisateur vers la zone de compte/administration.

en: Logged in
fr_FR: Connecté

en: Logged out
fr_FR: Déconnecté

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login field *
fr_FR: Champ de connexion *

en: Loop
fr_FR: Boucle

en: Low Stock / On backorder
fr_FR: Stock réduit / En commande

en: Low stock
fr_FR: Stock Faible

en: Lowercase removes leading zeros
fr_FR: Les minuscules suppriment les zéros de tête

en: Magnificent
fr_FR: Magnifique

en: MailChimp API key
fr_FR: Clé API MailChimp

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: La clé API de Mailchimp est requise ! Ajouter la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Main query
fr_FR: Requête principale

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
fr_FR: Assurez-vous que le site internet distant saisi ci-dessus vous a accordé l'accès à "Mes modèles".

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
fr_FR: Assurez-vous qu'il n'y a pas d'éléments avec des liens à l'intérieur de votre conteneur de liens (liens imbriqués).

en: Manage my menus in WordPress.
fr_FR: Gérer mes menus dans WordPress.

en: Manage your custom font files
fr_FR: Gérez vos fichiers de polices personnalisées

en: Map
fr_FR: Carte

en: Map Type Control
fr_FR: Contrôle du type de carte

en: Map style
fr_FR: Style de Carte

en: Map type
fr_FR: Type de carte

en: March
fr_FR: Mars

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Marker height in px
fr_FR: Hauteur du marqueur en px

en: Marker width in px
fr_FR: Largeur du marqueur en px

en: Markers
fr_FR: Marqueurs

en: Marvelous
fr_FR: Merveilleux

en: Max upload size: %s
fr_FR: Taille max de téléchargement : %s

en: Max. height
fr_FR: Hauteur max.

en: Max. post width
fr_FR: Largeur max. de l'article

en: Max. price
fr_FR: Prix max

en: Max. products
fr_FR: Produits max

en: Max. related posts
fr_FR: Max. d'articles similaires

en: Max. size
fr_FR: Taille max.

en: Max. time
fr_FR: Durée maximale

en: Max. value
fr_FR: Max. valeur

en: Max. width
fr_FR: Largeur max.

en: May
fr_FR: Mai

en: Media
fr_FR: Média

en: Media File
fr_FR: Fichier média

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Member
fr_FR: Membre

en: Menu order
fr_FR: Ordre du menu

en: Message sent from:
fr_FR: Message envoyé depuis :

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
fr_FR: Message envoyé avec succès. Nous vous répondrons dans les plus brefs délais.

en: Meta Data
fr_FR: Métadonnées

en: Meta key
fr_FR: Clé méta

en: Meta keywords
fr_FR: Meta Mots clés

en: Meta query
fr_FR: Requête méta

en: Meta robots
fr_FR: Robots Meta

en: Meta typography
fr_FR: Typographie des metas

en: Meta value
fr_FR: Valeur meta

en: Metadata
fr_FR: Métadonnées

en: Metro
fr_FR: Métro

en: Mid Size
fr_FR: Taille moyenne

en: Middle center
fr_FR: Milieu du centre

en: Middle left
fr_FR: Au milieu à gauche

en: Middle right
fr_FR: Au milieu à droite

en: Mime type
fr_FR: Type Mime

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
fr_FR: Min. La version de PHP nécessaire pour faire fonctionner Bricks est PHP 5.4

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
fr_FR: Dimension minimale : Deux fois la hauteur/largeur du logo pour un affichage correct sur les appareils rétina

en: Min. height
fr_FR: Hauteur min.

en: Min. height is 70.
fr_FR: La hauteur minimale est de 70

en: Min. price
fr_FR: Prix min

en: Min. time
fr_FR: Durée minimale

en: Min. value
fr_FR: Valeur minimale

en: Min. width
fr_FR: Largeur min.

en: Mini cart
fr_FR: Panier (mini)

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Missing sidebar name.
fr_FR: Nom de la barre latérale manquant.

en: Mobile first
fr_FR: Le mobile d'abord

en: Mobile landscape
fr_FR: Mobile horizontal

en: Mobile menu
fr_FR: Menu mobile

en: Mobile portrait
fr_FR: Mobile vertical

en: Modified date
fr_FR: Date de modification

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month: %s
fr_FR: Mois : %s

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: More about meta robots directives.
fr_FR: En savoir plus sur les directives meta robots.

en: More content to come ..
fr_FR: Plus de contenu à venir...

en: More layouts
fr_FR: Plus de mises en page

en: More text
fr_FR: Plus de texte

en: Most Popular
fr_FR: Les plus populaires

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Moved
fr_FR: Déplacé

en: Mute
fr_FR: Muet

en: Muted
fr_FR: Muet

en: Muted color
fr_FR: Couleur atténuée

en: My Templates
fr_FR: Mes modèles

en: My Templates Access
fr_FR: Mon accès aux modèles

en: My account
fr_FR: Mon compte

en: My templates
fr_FR: Mes modèles

en: MySQL version
fr_FR: Version MySQL

en: Name
fr_FR: Nom

en: Nav Menu
fr_FR: Menu

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
fr_FR: Navigue dans les différentes pages de la requête sans recharger la page.

en: Neat
fr_FR: Précis

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
fr_FR: Vous avez besoin d'aide ? Vous avez trouvé un bug ? Suggérer une fonctionnalité ?

en: Neutral blue
fr_FR: Bleu neutre

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Custom Font
fr_FR: Nouvelle police personnalisée

en: New Template
fr_FR: Nouveau modèle

en: New Template Name
fr_FR: Nom du nouveau modèle

en: New color could not be saved.
fr_FR: La nouvelle couleur n'a pas pu être sauvegardée.

en: New color palette name
fr_FR: Nouveau nom de la palette de couleurs

en: New sidebar created.
fr_FR: Nouvelle barre latérale créée.

en: New theme style name
fr_FR: Nouveau nom du thème

en: Newer Comments
fr_FR: Commentaires plus récents

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Icon
fr_FR: Icône "Suivant"

en: Next arrow
fr_FR: Flèche "Suivant"

en: Next label
fr_FR: Libellé "suivant"

en: Next post
fr_FR: Article suivant

en: Nice job
fr_FR: Bon travail

en: Nickname
fr_FR: Pseudo

en: No
fr_FR: Non

en: No Bricks data found.
fr_FR: Aucune donnée sur les briques n'a été trouvée.

en: No Custom Font found in Trash
fr_FR: Aucune police personnalisée trouvée dans la corbeille

en: No Custom Fonts found
fr_FR: Aucune police personnalisée trouvée

en: No Facebook page URL provided.
fr_FR: Aucune URL de page Facebook n'est fournie.

en: No HTML markup defined.
fr_FR: Pas de balisage HTML défini.

en: No SVG selected.
fr_FR: Aucun SVG sélectionné.

en: No Template Bundle found
fr_FR: Aucun pack de modèles n'a été trouvé

en: No Template Tag found
fr_FR: Aucune étiquette de modèle n'a été trouvée

en: No Template found in Trash
fr_FR: Aucun modèle trouvé dans la corbeille

en: No Templates found
fr_FR: Aucun modèle trouvé

en: No Vimeo ID provided.
fr_FR: Aucun ID Vimeo n'est défini.

en: No Vimeo URL provided.
fr_FR: Pas d'URL Vimeo fournie.

en: No WordPress added content found.
fr_FR: Aucun contenu ajouté par WordPress n'a été trouvé.

en: No WordPress widget type selected.
fr_FR: Aucun type de widget WordPress n'a été sélectionné.

en: No YouTube ID provided.
fr_FR: Aucun ID YouTube n'est défini.

en: No YouTube URL provided.
fr_FR: Pas d'URL YouTube fournie.

en: No access
fr_FR: Pas d'accès

en: No accordion item added.
fr_FR: Aucun élément de l'accordéon n'a été ajouté.

en: No action has been set for this form.
fr_FR: Aucune action n'a été définie pour ce formulaire.

en: No additional information to show.
fr_FR: Aucune information supplémentaire à montrer.

en: No audio file selected.
fr_FR: Aucun fichier audio sélectionné.

en: No caption
fr_FR: Pas de légende

en: No checkout fields defined.
fr_FR: Aucun champ de vérification n'est défini.

en: No code found.
fr_FR: Aucun code trouvé.

en: No conditions set. Click the "+" icon to add your render condition.
fr_FR: Aucune condition n'est définie. Clique sur l'icône "+" pour ajouter ta condition de rendu.

en: No content
fr_FR: Aucun contenu

en: No date/fields set.
fr_FR: Pas de date/champs définis.

en: No dynamic data found.
fr_FR: Aucune donnée dynamique trouvée.

en: No dynamic data set.
fr_FR: Pas d'ensemble de données dynamiques.

en: No effect with loop enabled
fr_FR: Aucun effet avec la boucle activée

en: No email address provided.
fr_FR: Aucune adresse mail n'a été fournie.

en: No excerpt found.
fr_FR: Aucun extrait trouvé.

en: No file URL provided.
fr_FR: Aucune URL de fichier n'a été fournie.

en: No file selected.
fr_FR: Aucun fichier sélectionné.

en: No files chosen
fr_FR: Aucun fichier sélectionné

en: No form field added.
fr_FR: Aucun champ de formulaire n'a été ajouté.

en: No icon selected.
fr_FR: Aucune icône sélectionnée.

en: No image selected.
fr_FR: Aucune image sélectionnée.

en: No leading pound sign "#"
fr_FR: Pas de signe dièse "#" en tête

en: No license for provided license key found.
fr_FR: Aucune licence pour la clé de licence fournie n'a été trouvée.

en: No license key provided.
fr_FR: Aucune clé de licence n'est fournie.

en: No link
fr_FR: Pas de lien

en: No list items defined.
fr_FR: Aucun élément de liste n'est défini.

en: No matching settings found.
fr_FR: Aucun paramètre correspondant n'a été trouvé.

en: No meta data selected.
fr_FR: Aucune méta-donnée sélectionnée.

en: No nav menu found.
fr_FR: Aucun menu trouvé.

en: No pagination on singular posts/pages.
fr_FR: Pas de pagination sur les articles/pages uniques.

en: No previous or next posts found..
fr_FR: Aucun message précédent ou suivant trouvé.

en: No pricing table defined.
fr_FR: Aucun tableau de prix n'est défini.

en: No product archive description found.
fr_FR: Aucune description d'archive de produit trouvée.

en: No product selected
fr_FR: Aucun produit sélectionné

en: No products to show.
fr_FR: Aucun produit à montrer.

en: No progress bar created.
fr_FR: Aucune barre de progression n'a été créée.

en: No ratings text
fr_FR: Aucun texte d'évaluation

en: No ratings yet.
fr_FR: Pas encore d'évaluation.

en: No related products to show.
fr_FR: Aucun produit apparenté à afficher.

en: No repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: No revisions.
fr_FR: Pas de révisions.

en: No sharing option selected.
fr_FR: Aucune option de partage sélectionnée.

en: No shortcode provided.
fr_FR: Aucun shortcode n'est fourni.

en: No sidebar selected.
fr_FR: Aucune barre latérale sélectionnée.

en: No slide added.
fr_FR: Aucune diapositive n'a été ajoutée.

en: No social icon added.
fr_FR: Aucune icône sociale n'a été ajoutée.

en: No spaces. No pound (#) sign.
fr_FR: Pas d'espace. Pas de hashtag (#).

en: No tabs added.
fr_FR: Aucun onglet n'a été ajouté.

en: No team members added.
fr_FR: Aucun membre d'équipe n'a été ajouté.

en: No template selected.
fr_FR: Aucun modèle sélectionné.

en: No templates found.
fr_FR: Aucun modèle trouvé.

en: No testimonials added.
fr_FR: Aucun témoignage n'a été ajouté.

en: No text added.
fr_FR: Aucun texte n'a été ajouté.

en: No video selected.
fr_FR: Aucune vidéo sélectionnée.

en: No-repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not allowed: Infinite template loop.
fr_FR: Non autorisé : Boucle infinie de modèle.

en: Not found
fr_FR: Non trouvé

en: Nothing found.
fr_FR: Aucun résultat.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
fr_FR: Rien n'a été trouvé. Veuillez réessayer avec un autre mot-clé !

en: Nothing to copy
fr_FR: Rien à copier

en: Nothing to paste
fr_FR: Rien à coller

en: November
fr_FR: Novembre

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number between 1 - 100 or auto
fr_FR: Nombre entre 1 - 100 ou auto

en: Number of comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Number of posts
fr_FR: Nombre d'articles

en: Numbered list
fr_FR: Liste numérotée

en: Numeric meta value
fr_FR: Valeur meta numérique

en: Object fit
fr_FR: Ajustement

en: Object position
fr_FR: Position de l'objet

en: October
fr_FR: Octobre

en: Odd background
fr_FR: Arrière-plan impair

en: Off
fr_FR: Non

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Okay
fr_FR: Ok

en: Older Comments
fr_FR: Commentaires plus anciens

en: Oldest
fr_FR: Le plus ancien

en: On sale
fr_FR: En vente

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
fr_FR: Une fois que vous vous êtes familiarisé avec le fonctionnement de Bricks, il est bon de vous familiariser avec les modèles. Il s'agit de la méthode de création de  l'entête et du pied de page de votre site Web, ainsi que tout autre type de contenu réutilisable, comme les mises en page des articles de blog, les archives, les pages de résultats de recherche et d'erreurs.

en: One Page Navigation
fr_FR: Navigation Une Page

en: One feature per line
fr_FR: Une caractéristique par ligne

en: Only added if none of your product fields contains any links.
fr_FR: Ajouté uniquement si aucun des champs de votre produit ne contient de liens.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
fr_FR: N'autorisez l'accès à vos modèles qu'aux sites Web indiqués ci-dessus. Une URL par ligne.

en: Only parent terms
fr_FR: Seulement les termes parents

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open in new tab
fr_FR: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Operating system
fr_FR: Système d’exploitation

en: Opposites linked
fr_FR: Opposés liés

en: Options (one per line)
fr_FR: Options (une par ligne)

en: Options type
fr_FR: Type d'options

en: Or
fr_FR: Ou

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Order date
fr_FR: Date de la commande

en: Order details
fr_FR: Détails de la commande

en: Order email
fr_FR: Email de commande

en: Order id
fr_FR: ID de la commande

en: Order meta key
fr_FR: Clé méta de commande

en: Order number
fr_FR: Numéro de commande

en: Order overview
fr_FR: Aperçu de la commande

en: Order payment method
fr_FR: Mode de paiement de la commande

en: Order receipt
fr_FR: Reçu de la commande

en: Order review
fr_FR: Avis sur la commande

en: Order total
fr_FR: Total commande

en: Original price
fr_FR: Prix initial

en: Original price typography
fr_FR: Typographie du prix initial

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other (URL)
fr_FR: Autre (URL)

en: Other classes
fr_FR: Autres classes

en: Out of Stock
fr_FR: Rupture de stock

en: Outline
fr_FR: Contour

en: Outline - Dark
fr_FR: Contours - Foncé

en: Outline - Light
fr_FR: Contours - Clair

en: Outline - Primary
fr_FR: Contours - Primaire

en: Output PHP function
fr_FR: Fonction PHP de sortie

en: Outset
fr_FR: Extérieure

en: Outstanding
fr_FR: Phénoménal

en: Overflow
fr_FR: Débordement

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Overlay content
fr_FR: Contenu à superposer

en: Overwrite
fr_FR: Écraser

en: PHP class does not exist
fr_FR: La classe PHP n'existe pas

en: PHP execution time limit
fr_FR: Limite de temps d'exécution de PHP

en: PHP max input vars
fr_FR: PHP Max Input Vars

en: PHP max upload file size
fr_FR: Taille maximale du fichier à télécharger PHP

en: PHP memory limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP

en: PHP post max size
fr_FR: Poids Max Post PHP

en: PHP safe mode
fr_FR: Mode sécurisé de PHP

en: PHP version
fr_FR: Version PHP

en: Padding
fr_FR: Marge interne

en: Page ID
fr_FR: ID de la page

en: Page date
fr_FR: Date de la page

en: Page modified
fr_FR: Page modifiée

en: Page not found
fr_FR: Page non trouvée

en: Page order
fr_FR: Ordre de page

en: Page settings
fr_FR: Paramètres de la page

en: Page title
fr_FR: Titre de la page

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
fr_FR: Les styles spécifiques à la page sont chargés en ligne par défaut. Sélectionnez "Fichiers externes" pour charger uniquement les feuilles de style CSS nécessaires et pour permettre la mise en cache des feuilles de style.

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pale dawn
fr_FR: Aube pâle

en: Pane
fr_FR: Panneau

en: Panel
fr_FR: Panneau

en: Panel width could not be saved.
fr_FR: La largeur du panneau n'a pas pu être sauvegardée.

en: Parent theme URI
fr_FR: URI du thème parent

en: Parent theme author URI
fr_FR: URI de l'auteur du thème parent

en: Parent theme name
fr_FR: Nom du thème parent

en: Parent theme version
fr_FR: Version du thème parent

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Protection
fr_FR: Protection par mot de passe

en: Password field
fr_FR: Champ mot de passe

en: Password min. length
fr_FR: Longueur minimale du mot de passe

en: Password protect your templates.
fr_FR: Protégez vos modèles par un mot de passe.

en: Password required.
fr_FR: Mot de passe requis.

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste styles
fr_FR: Coller les styles

en: Pasted
fr_FR: Collé

en: Pause on focus
fr_FR: Pause sur le focus

en: Pause on hover
fr_FR: Mise en pause au survol

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Pending message
fr_FR: Message en attente

en: Percent
fr_FR: Pourcent

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage typography
fr_FR: Typographie des pourcentages

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Picture in picture
fr_FR: Image dans l'image

en: Pie Chart
fr_FR: Camembert

en: Pin
fr_FR: Épingler

en: Pinned elements
fr_FR: Éléments épinglés

en: Placeholder
fr_FR: Indication

en: Placeholder color
fr_FR: Couleur du texte d’indication

en: Placeholder image shown.
fr_FR: Image de remplacement affichée.

en: Placeholder typography
fr_FR: Typographie des indications

en: Play inline
fr_FR: Jouer en ligne

en: Please check your email to confirm your subscription.
fr_FR: Veuillez vérifier votre email pour confirmer votre abonnement.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour générer tous les fichiers CSS requis.

en: Please copy & paste your license key in here ..
fr_FR: Veuillez copier et coller votre clé de licence ici ....

en: Please create a full-site backup before running the converter.
fr_FR: Veuillez créer une sauvegarde complète du site avant d'exécuter le convertisseur.

en: Please enter a password of at least %s characters.
fr_FR: Veuillez entrer un mot de passe d'au moins %s caractères.

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
fr_FR: Veuillez saisir la latitude/longitude lorsque vous utilisez plusieurs marqueurs.

en: Please select a filter input.
fr_FR: Veuillez sélectionner une entrée de filtre.

en: Please select rating icons.
fr_FR: Veuillez sélectionner les icônes d'évaluation.

en: Please set at least one product filter.
fr_FR: Veuillez définir au moins un filtre de produit.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
fr_FR: Veuillez nous faire part de la ou des raisons pour lesquelles vous avez désactivé Bricks. Plus il y a de détails, mieux c'est :)

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
fr_FR: Veuillez utiliser l'adresse e-mail de votre compte Bricks pour toutes les demandes de support client. Pour joindre des fichiers plus volumineux, veuillez envoyer un email directement à %1$s. Pour voir ce qui est en cours de développement ou soumettre/supprimer des demandes de fonctionnalités, veuillez visiter notre %2$s.

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popularity
fr_FR: Popularité

en: Populate Content
fr_FR: Contenu de l'aperçu

en: Positioning
fr_FR: Positionnement

en: Post
fr_FR: Article

en: Post Content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post Navigation
fr_FR: Navigation des articles

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post author
fr_FR: Auteur de l'article

en: Post comments
fr_FR: Commentaires de l'article

en: Post comments count
fr_FR: Nombre de commentaires de l’article

en: Post content
fr_FR: Contenu publication

en: Post date
fr_FR: Date de l’article

en: Post excerpt
fr_FR: Extrait de l’article

en: Post link
fr_FR: Lien vers l'article

en: Post meta typography
fr_FR: Typographie metas publication

en: Post modified date
fr_FR: %%post_modified_date%%

en: Post navigation
fr_FR: Navigation publications

en: Post parent
fr_FR: Article Parent

en: Post status
fr_FR: Statut de l'article

en: Post time
fr_FR: Heure de l’article

en: Post title
fr_FR: Titre publication

en: Post title typography
fr_FR: Typographie titre publication

en: Post type
fr_FR: Type de publication

en: Post types
fr_FR: Types de publication

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts per page
fr_FR: Articles par page

en: Posts per row
fr_FR: Articles par ligne

en: Posts should be in a same taxonomy term.
fr_FR: Les articles doivent être dans un même terme de taxonomie.

en: Powered by %s
fr_FR: Propulsé par %s

en: Precedes "Link Image" setting.
fr_FR: Remplace le réglage « Lien de l’image ».

en: Precedes image height setting.
fr_FR: Priorité sur le réglage de la hauteur de l'image.

en: Precedes image ratio setting.
fr_FR: Remplace le réglage du ratio d'image.

en: Prefix
fr_FR: Préfixe

en: Prefix block
fr_FR: Bloc de préfixes

en: Prefix typography
fr_FR: Typographie des préfixes

en: Preload
fr_FR: Préchargement

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Prev arrow
fr_FR: Flèche "Précédent"

en: Prev label
fr_FR: Libellé "précédent"

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Preview autosave
fr_FR: Aperçu de l'enregistrement

en: Preview mode
fr_FR: Mode aperçu

en: Preview template
fr_FR: Aperçu du modèle

en: Previous Icon
fr_FR: Icône "Précédent"

en: Previous post
fr_FR: Article précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price meta
fr_FR: Méta prix

en: Price prefix
fr_FR: Préfixe de prix

en: Price suffix
fr_FR: Suffixe de prix

en: Price typography
fr_FR: Typographie des prix

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Pricing Tables
fr_FR: Tableaux des prix

en: Pricing table
fr_FR: Tableau des prix

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Primary color
fr_FR: Couleur primaire

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product ID
fr_FR: ID produit

en: Product SKU
fr_FR: SKU du produit

en: Product additional information
fr_FR: Informations complémentaires sur le produit

en: Product archive
fr_FR: Archives des produits

en: Product attribute
fr_FR: Attribut du produit

en: Product badge "New"
fr_FR: Badge produit "New" (nouveau)

en: Product badge "Sale"
fr_FR: Badge de produit "Vente

en: Product categories
fr_FR: Catégories de produits

en: Product category image
fr_FR: Image de la catégorie produit

en: Product content
fr_FR: Contenu du produit

en: Product content is empty.
fr_FR: Le contenu du produit est vide.

en: Product gallery
fr_FR: Galerie produit

en: Product meta
fr_FR: Meta du produit

en: Product on sale
fr_FR: Produit en promotion

en: Product price
fr_FR: Prix du produit

en: Product rating
fr_FR: Afficher l’évaluation du produit

en: Product ratings are disabled.
fr_FR: Les évaluations de produits sont désactivées.

en: Product search
fr_FR: Recherche d'un produit

en: Product short description
fr_FR: Description courte du produit

en: Product stock
fr_FR: Stock de produits

en: Product tabs
fr_FR: Onglets du Produit

en: Product tags
fr_FR: Etiquette du produit

en: Product title
fr_FR: Titre du produit

en: Product type
fr_FR: Type de produit

en: Product up/cross-sells
fr_FR: Vente de produits en amont/en aval

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products archive description
fr_FR: Description des archives de produits

en: Products filter
fr_FR: Filtre des produits

en: Products orderby
fr_FR: Produits par ordre d'importance

en: Products pagination
fr_FR: Pagination des produits

en: Products per page
fr_FR: Produits par page

en: Products total results
fr_FR: Produits résultats totaux

en: Profile picture
fr_FR: Photo de profil

en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

en: Provide your own options in JSON format
fr_FR: Fournis tes propres options au format JSON

en: Pseudo-class created
fr_FR: Pseudo-class créée

en: Pseudo-class deleted
fr_FR: Pseudo-classe supprimée

en: Pseudo-element created
fr_FR: Pseudo-élément créé

en: Pseudo-element deleted
fr_FR: Pseudo-élément supprimé

en: Public templates
fr_FR: Modèles publics

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published date
fr_FR: Date de publication

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Query
fr_FR: Requête

en: Query Bricks data in search results
fr_FR: Interroger les données de Bricks dans les résultats de recherche

en: Quick Feedback
fr_FR: Retour rapide

en: Quick nav
fr_FR: Navigation rapide

en: Quotes
fr_FR: Citations

en: REST API Prefix
fr_FR: Préfixe de l’API REST

en: Radio
fr_FR: Bouton radio

en: Radio list
fr_FR: Liste de boutons radio

en: Radius
fr_FR: Rayon

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Random order
fr_FR: Ordre aléatoire

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
fr_FR: La limite d'utilisation pour cette heure est atteinte. Veuillez attendre la prochaine heure complète pour qu'elle soit réinitialisée.

en: Rated %s out of 5
fr_FR: Noté %s sur 5

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Rating icon
fr_FR: Icône de cotation

en: Rating typography
fr_FR: Typographie de classement

en: Raw
fr_FR: HTML brut

en: Raw HTML
fr_FR: HTML brut

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Read more about %s
fr_FR: En savoir plus sur %s

en: Ready to publish your first post?
fr_FR: Prêt(e) à publier votre premier article?

en: Recent comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Recent posts
fr_FR: Articles récents

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
fr_FR: Longueur recommandée : 55 caractères. Par défaut : Extrait d'article/de page.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
fr_FR: Longueur recommandée : 95 caractères ou moins. Par défaut : Titre du message/de la page.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
fr_FR: Temps d'exécution maximum recommandé : 180 (ou plus)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
fr_FR: Taille recommandée : Grand. Par défaut : Image mise en avant.

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
fr_FR: Taille maximale recommandée des fichiers à télécharger : 16M (ou plus)

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
fr_FR: Limite recommandée pour wp_memory_limit : 64M (ou plus)

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: Redirect after (ms)
fr_FR: Redirection après (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
fr_FR: La redirection n'est déclenchée qu'après l'envoi réussi du formulaire.

en: Redirect to admin area
fr_FR: Redirection vers la zone d'administration

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: Referrer URL
fr_FR: URL Affilié

en: Regenerate CSS files
fr_FR: Régénérer les fichiers CSS

en: Registered sidebars
fr_FR: Barres latérales enregistrées

en: Regular price typography
fr_FR: Typographie des prix de vente

en: Rel attribute
fr_FR: Attribut rel

en: Related Posts
fr_FR: Articles en lien

en: Related posts
fr_FR: Articles en lien

en: Related products
fr_FR: Produits similaires

en: Released after you cancelled
fr_FR: Libéré après que vous ayez annulé

en: Reload canvas
fr_FR: Recharger le canevas

en: Remarkable
fr_FR: Remarquable

en: Remote
fr_FR: Distant

en: Remote Templates Password
fr_FR: Mot de passe pour les modèles distants

en: Remote templates
fr_FR: Modèles distants

en: Remote templates URL
fr_FR: URL des modèles distants

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove all
fr_FR: Tout supprimer

en: Remove billing fields
fr_FR: Retirer les champs de facturation

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Remove shipping fields
fr_FR: Retirer les champs de livraison

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename images
fr_FR: Renommer les images

en: Render dynamic data text on canvas
fr_FR: Afficher le contenu des données dynamiques sur le canevas

en: Render with Bricks
fr_FR: Générer avec Bricks

en: Render with WordPress
fr_FR: Générer avec WordPress

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat-y
fr_FR: Répéter verticalement

en: Replace content
fr_FR: Remplacer le contenu

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply to email address
fr_FR: Email de réponse

en: Required
fr_FR: Requis

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Reset filters
fr_FR: Réinitialiser les filtres

en: Reset styles
fr_FR: Réinitialisation des styles

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
fr_FR: La réinitialisation de tous les points d'arrêt supprime tous les points d'arrêt personnalisés et réinitialise tous les points d'arrêt par défaut.

en: Responsive breakpoints
fr_FR: Seuils affichage adaptatif

en: Restart
fr_FR: Redémarrer

en: Result Count
fr_FR: Nombre de résultats

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Results for: %s
fr_FR: Résultats pour : %s

en: Reverse
fr_FR: Inversé

en: Revision applied
fr_FR: Révision appliquée

en: Revision by
fr_FR: Révision par

en: Revision deleted
fr_FR: Révision supprimée

en: Revision discarded
fr_FR: Révision rejetée

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Rewind
fr_FR: Retour rapide

en: Rewind by drag
fr_FR: Retour rapide

en: Ribbon
fr_FR: Ruban

en: Rich Text
fr_FR: Texte enrichi

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right to left
fr_FR: En bas à gauche

en: Roadmap
fr_FR: Feuille de route

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: Root container margin
fr_FR: Marge des conteneurs racine

en: Root container padding
fr_FR: Marge interne des conteneurs racine

en: Root container width
fr_FR: Largeur du conteneur de la racine

en: Rotate
fr_FR: Rotation

en: Rotate X
fr_FR: Rotation X

en: Rotate Y
fr_FR: Rotation Y

en: Rotate Z
fr_FR: Rotation sur Z

en: Round
fr_FR: Rond

en: Row gap
fr_FR: Écart de ligne

en: Run code
fr_FR: Exécuter le code

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
fr_FR: L'exécution de la %s détecte toute donnée périmée de Bricks et la met automatiquement à jour avec la dernière syntaxe.

en: SSL certificate
fr_FR: Certificat SSL

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
fr_FR: Les fichiers SVG décrivent des images au format XML et peuvent donc contenir du code malveillant. Si %s est activé, Bricks essaiera de nettoyer les fichiers SVG pendant le téléchargement.

en: SVG files not imported for security reasons.
fr_FR: Les fichiers SVG ne sont pas importés pour des raisons de sécurité.

en: SVG uploads
fr_FR: Téléchargement de SVG

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Sale price typography
fr_FR: Typographie des prix de vente

en: Sale!
fr_FR: Promo!

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save Bricks data as Gutenberg data
fr_FR: Sauvegarder les données de Bricks comme données de Gutenberg

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save as global element
fr_FR: Enregistrer élément global

en: Save as template
fr_FR: Sauvegarder comme modèle

en: Save draft
fr_FR: Enregistrer le brouillon

en: Save new style
fr_FR: Sauvegarder le nouveau style

en: Save new title/permalink
fr_FR: Enregistrer le nouveau titre/permalink

en: Save style
fr_FR: Sauver le style

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: Saved as template
fr_FR: Contenu enregistré comme modèle

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scale X
fr_FR: Échelle X

en: Scale Y
fr_FR: Échelle Y

en: Scale color
fr_FR: Couleur de l'échelle

en: Scale down
fr_FR: Réduire l’échelle

en: Scale length in px
fr_FR: Longueur de l'échelle en px

en: Scroll
fr_FR: Défilement

en: Scrolling background
fr_FR: Arrière-plan sticky

en: Scrolling box shadow
fr_FR: Ombre sticky

en: Scrolling text color
fr_FR: Couleur du texte sticky

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search ...
fr_FR: Rechercher...

en: Search Custom Fonts
fr_FR: Recherche de polices personnalisées

en: Search Overlay
fr_FR: Écran de recherche

en: Search Template Bundles
fr_FR: Rechercher des packs de modèles

en: Search Template Tags
fr_FR: Rechercher des étiquettes de modèle

en: Search Templates
fr_FR: Rechercher des modèles

en: Search background color
fr_FR: Arrière-plan de la recherche

en: Search border
fr_FR: Bordure pour la recherche

en: Search by title
fr_FR: Rechercher par titre

en: Search documentation
fr_FR: Rechercher dans la documentation

en: Search elements ..
fr_FR: Rechercher des éléments...

en: Search for ..
fr_FR: Rechercher...

en: Search pages ..
fr_FR: Pages de recherche...

en: Search results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de recherche pour :

en: Search settings
fr_FR: Paramètres de recherche

en: Search site
fr_FR: Rechercher sur le site

en: Search tag
fr_FR: Rechercher...

en: Search templates ..
fr_FR: Rechercher des modèles ...

en: Search term
fr_FR: Chercher le terme

en: Search type
fr_FR: Type de recherche

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Secondary color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
fr_FR: Sélectionnez un thème ou créez-en un nouveau pour personnaliser votre site (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
fr_FR: Sélectionnez l'action ou les actions que vous souhaitez effectuer après que le formulaire a été soumis avec succès.

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
fr_FR: Sélectionnez et importez votre fichier JSON de paramètres depuis votre ordinateur.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
fr_FR: Sélectionnez et importez votre fichier modèle JSON/ZIP depuis votre ordinateur.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
fr_FR: Sélectionnez une révision pour la prévisualiser. Cliquez sur "Appliquer" pour poursuivre l'édition de la révision sélectionnée. Cliquez sur "Rejeter" pour continuer à éditer la révision en cours.

en: Select archive term
fr_FR: Sélectionnez le terme d'archive

en: Select archive type
fr_FR: Sélectionnez le type d'archive

en: Select author
fr_FR: Sélectionner l'auteur

en: Select color palette
fr_FR: Sélectionner la palette de couleurs

en: Select condition
fr_FR: Selectionner condition

en: Select content type
fr_FR: Sélectionnez le type de contenu

en: Select dynamic data
fr_FR: Sélectionner une donnée dynamique

en: Select email field
fr_FR: Sélectionnez le champ de l'e-mail

en: Select file
fr_FR: Sélectionnez le fichier

en: Select file(s) to import
fr_FR: Sélectionnez le(s) fichier(s) à importer

en: Select first name field
fr_FR: Sélectionnez le champ du prénom

en: Select group(s)
fr_FR: Sélectionnez le(s) groupe(s)

en: Select icon
fr_FR: Sélectionnez une icône

en: Select image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select individual
fr_FR: Sélectionner une publication unique

en: Select last name field
fr_FR: Sélectionnez le champ du nom de famille

en: Select library
fr_FR: Sélectionnez la bibliothèque

en: Select link type
fr_FR: Sélectionner le type de lien

en: Select list
fr_FR: Sélectionner la liste

en: Select login field
fr_FR: Sélectionnez le champ de connexion

en: Select nav menu
fr_FR: Sélectionner le menu

en: Select or create pseudo-class
fr_FR: Sélectionner/créer pseudo-classe

en: Select password field
fr_FR: Sélectionnez le champ du mot de passe

en: Select post type
fr_FR: Sélectionner le type de publication

en: Select post types to %s.
fr_FR: Sélectionnez les types de publication à %s.

en: Select post/page
fr_FR: Sélectionnez l'article/la page

en: Select posts
fr_FR: Sélectionnez des articles

en: Select product type
fr_FR: Sélectionnez le type de produit

en: Select products
fr_FR: Sélectionnez des produits

en: Select shape
fr_FR: Sélectionner la forme

en: Select shortcode
fr_FR: Sélectionnez un shortcode

en: Select taxonomies
fr_FR: Sélectionner les taxonomies

en: Select template
fr_FR: Sélectionnez un modèle

en: Select template tags
fr_FR: Sélectionnez les balises du modèle

en: Select template to update
fr_FR: Sélectionnez le modèle à mettre à jour

en: Select template type
fr_FR: Sélectionnez le type de modèle

en: Select template type:
fr_FR: Sélectionnez le type de modèle :

en: Select term
fr_FR: Sélectionner le terme

en: Select terms
fr_FR: Sélectionnez les termes

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
fr_FR: Sélectionnez le texte sur le canevas pour le mettre en forme. Pour ajouter des titres, des paragraphes et des images, utilisez l'élément "Rich Text".

en: Select the type of template you want to create:
fr_FR: Sélectionnez le type de modèle que vous souhaitez créer :

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
fr_FR: Sélectionnez le type de contenu à afficher sur le canevas, puis cliquez sur "APPLIQUER L'APERÇU" pour afficher le contenu sélectionné sur le canevas.

en: Select user name field
fr_FR: Sélectionner le champ du nom de l'utilisateur

en: Select/enter unit
fr_FR: Sélectionner/entrer l'unité

en: Selected sidebar has no active widgets.
fr_FR: La barre latérale sélectionnée n'a pas de widgets actifs.

en: Semi Bold
fr_FR: Semi gras

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send email to %s
fr_FR: Envoyer un email à %s

en: Send to custom email address
fr_FR: Envoyer à une adresse e-mail personnalisée

en: Send to email address
fr_FR: Envoyer à l'adresse

en: Sendgrid API key
fr_FR: Clé API Sendgrid

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Sendgrid requise ! Ajouter la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
fr_FR: Séparez les mots-clés par une virgule. Aide le moteur de recherche à déterminer le sujet d'une page.

en: Separated by space. No leading dot "."
fr_FR: Séparés par un espace. Pas de point initial "."

en: Separated by space. Without class dot.
fr_FR: Séparés par une espace. Sans point de classe.

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Separator color
fr_FR: Couleur du séparateur

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: September
fr_FR: Septembre

en: Server Environment
fr_FR: Environnement serveur

en: Server info
fr_FR: Info Serveur

en: Set "Top" value make this element "sticky".
fr_FR: La valeur "Top" rend cet élément "collant".

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
fr_FR: Définissez %s par rôle d'utilisateur. Pour définir l'accès d'un utilisateur spécifique, modifiez directement le profil de l'utilisateur.

en: Set Unsplash API Key
fr_FR: Définir la clé API d'Unsplash

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
fr_FR: Définissez les conditions pour appliquer les styles du thème sélectionné à l'ensemble du site ou à certaines parties seulement.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
fr_FR: Définissez des conditions pour afficher le modèle sur des zones spécifiques de votre site.

en: Set conditions
fr_FR: Définir les conditions

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
fr_FR: Définir la cible du lien personnalisé pour le logo de la barre d'outils du constructeur.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
fr_FR: Réglage qui améliore les performances si vous n'exécutez pas de code jQuery antérieur à la version 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
fr_FR: Régleage qui améliore les performances si vous n'utilisez pas d'éléments intégrés, tels que des vidéos YouTube, sur votre site.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
fr_FR: Réglage qui améliore les performances si vous n'utilisez pas d'emojis sur votre site.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
fr_FR: Définis si tu n'utilises pas les polices Google ou si tu as téléchargé et hébergé toi-même les polices Google comme "Polices personnalisées".

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
fr_FR: À définir si vous avez des problèmes avec le chargement paresseux intégré à Bricks.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
fr_FR: Définissez les contrôles individuels du lecteur vidéo sous : Paramètres > Thème graphique > Élément - Vidéo

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
fr_FR: Définir la langue si la détection automatique échoue (par exemple "css").

en: Set template style
fr_FR: Définir le style du modèle

en: Set the builder language direction.
fr_FR: Définissez la direction de la langue du constructeur.

en: Set the builder language.
fr_FR: Définissez la langue du constructeur.

en: Set to "100vh" for full height.
fr_FR: Réglez sur "100vh" pour la pleine hauteur

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
fr_FR: Définissez sur "Fixe" pour l'effet de parallaxe.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings imported
fr_FR: Paramètres importés

en: Settings resetted
fr_FR: Réinitialisation des paramètres

en: Settings saved
fr_FR: Réinitialisation des paramètres

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Shape Dividers
fr_FR: Formes de séparation

en: Share on %s
fr_FR: Partager sur %s

en: Share via
fr_FR: Partager via

en: Share via email
fr_FR: Partager par email

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Shortcode content is empty
fr_FR: Le contenu du produit est vide.

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show After Grid
fr_FR: Afficher après la grille

en: Show Before Grid
fr_FR: Afficher avant la grille

en: Show arrows
fr_FR: Afficher les flèches

en: Show artist
fr_FR: Afficher l'artiste

en: Show author
fr_FR: Afficher l'auteur

en: Show avatar
fr_FR: Afficher l'avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
fr_FR: Afficher le badge si le produit a moins de ... jours.

en: Show bio
fr_FR: Afficher la bio

en: Show count
fr_FR: Afficher le compteur

en: Show date
fr_FR: Afficher la date

en: Show dots
fr_FR: Afficher les points

en: Show dynamic data key in dropdown
fr_FR: Afficher la clé de données dynamique dans la liste déroulante

en: Show empty
fr_FR: Afficher termes vides

en: Show empty terms
fr_FR: Afficher les termes vides

en: Show excerpt
fr_FR: Afficher l'extrait

en: Show featured image
fr_FR: Afficher l'image mise en avant

en: Show form title
fr_FR: Afficher titre du formulaire

en: Show friends' photos
fr_FR: Afficher les photos des amis

en: Show fullscreen
fr_FR: Afficher en plein écran

en: Show image
fr_FR: Afficher l'image

en: Show info
fr_FR: Afficher les infos

en: Show label
fr_FR: Afficher le libellé

en: Show labels
fr_FR: Afficher les libellés

en: Show link to author posts
fr_FR: Afficher le lien vers les messages de l'auteur

en: Show mobile menu toggle
fr_FR: Afficher le bouton du menu mobile

en: Show name
fr_FR: Afficher le nom

en: Show navigation
fr_FR: Afficher la navigation

en: Show on hover
fr_FR: Afficher au survol

en: Show percentage
fr_FR: Afficher le pourcentage

en: Show related videos
fr_FR: Afficher les vidéos similaires

en: Show required asterisk
fr_FR: Afficher l'astérisque pour les champs requis

en: Show tabs
fr_FR: Afficher les onglets

en: Show title
fr_FR: Afficher le titre

en: Show under
fr_FR: Montrer sous

en: Show website
fr_FR: Afficher le site web

en: Shows if item has a sub menu.
fr_FR: Indique si l'élément a un sous-menu.

en: Shuffle
fr_FR: Aléatoire

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar deleted.
fr_FR: Barre latérale supprimée.

en: Sidebar name *
fr_FR: Nom de la barre latérale *

en: Sidebars
fr_FR: Barres latérales

en: Single
fr_FR: Publication unique

en: Single post/page
fr_FR: Publication unique

en: Single product
fr_FR: Produit unique

en: Site Address
fr_FR: Adresse du Site

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Site background
fr_FR: Arrière-plan du site

en: Site border
fr_FR: Bordure du site

en: Site layout
fr_FR: Mise en page du site

en: Site tagline
fr_FR: Slogan du site

en: Site title
fr_FR: Titre du site

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size - Extra Large
fr_FR: Taille - Extra Large

en: Size - Large
fr_FR: Taille - Large

en: Size - Medium
fr_FR: Taille - Moyen

en: Size - Small
fr_FR: Taille - Petit

en: Sizing
fr_FR: Dimensionnement

en: Skew X
fr_FR: Inclinaison X

en: Skew Y
fr_FR: Inclinaison Y

en: Skillful
fr_FR: Malin

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Skip & Deactivate
fr_FR: Passer & Désactiver

en: Skip to footer
fr_FR: Atteindre le pied de page

en: Skip to main content
fr_FR: Passer au contenu principal

en: Slide up after
fr_FR: Masquer après

en: Slider
fr_FR: Diaporama

en: Slow
fr_FR: Lent

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small header
fr_FR: Petit titre

en: Social Sharing
fr_FR: Partage réseaux

en: Social media
fr_FR: Médias sociaux

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Sorry, but no site URL has been provided.
fr_FR: Désolé, mais aucune URL de site n'a été fournie.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
fr_FR: Désolé, mais nous n'avons pas pu vous abonner.

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Sort by average rating
fr_FR: Tri par notes moyennes

en: Sort by latest
fr_FR: Trier par dernier

en: Sort by options
fr_FR: Trier par options

en: Sort by popularity
fr_FR: Trier par popularité

en: Sort by price: high to low
fr_FR: Tri par tarif décroissant

en: Sort by price: low to high
fr_FR: Tri par tarif croissant

en: Space around
fr_FR: Espace autour

en: Space between
fr_FR: Espace entre

en: Space between header and footer.
fr_FR: Espace autour du contenu de la page (hors entête et pied de page).

en: Space evenly
fr_FR: Espace uniforme

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Spam protection
fr_FR: Protection contre les indésirables

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Speed in ms
fr_FR: Vitesse d'animation en ms

en: Spread
fr_FR: Diffusion

en: Square
fr_FR: Carré

en: Standard fonts
fr_FR: Fontes  standard

en: Star color
fr_FR: Couleur des étoiles

en: Stars
fr_FR: Étoiles

en: Start
fr_FR: Début

en: Start delay in ms
fr_FR: Retard de démarrage en ms

en: Start index
fr_FR: Début

en: States (pseudo-classes)
fr_FR: États (pseudo-classes)

en: Status
fr_FR: Statut

en: Statuses
fr_FR: Statuts

en: Sticky header
fr_FR: Entête sticky

en: Sticky on scroll
fr_FR: Décaler le contenu

en: Stock management not enabled for this product.
fr_FR: La gestion des stocks n'est pas activée pour ce produit.

en: Stop on last slide
fr_FR: Arrête-toi sur la dernière diapositive

en: Street View Control
fr_FR: Contrôle Street View

en: Stretch
fr_FR: Etirer

en: Strike
fr_FR: Surligné

en: Strings
fr_FR: Textes

en: Stroke
fr_FR: Trait

en: Stroke #2
fr_FR: Traits #2

en: Stroke color
fr_FR: Couleur de trait

en: Stroke width
fr_FR: Largeur du trait

en: Structure panel
fr_FR: Panneau de structure

en: Stunning
fr_FR: Étonnant

en: Style - Dark
fr_FR: Style - Foncé

en: Style - Default
fr_FR: Style - Défaut

en: Style - Light
fr_FR: Style - Léger

en: Style - Primary
fr_FR: Style - Primaire

en: Style - Secondary
fr_FR: Style - Secondaire

en: Style saved
fr_FR: Style sauvegardé

en: Stylesheets (default)
fr_FR: Feuilles de style (par défaut)

en: Sub Menu
fr_FR: Sous-menu

en: Sub menu
fr_FR: Sous-Menu

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
fr_FR: L'envoi a échoué. Veuillez recharger la page et essayer de soumettre le formulaire à nouveau.

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Soumettre & désactiver

en: Submit Comment
fr_FR: Envoyer votre commentaire

en: Submit button
fr_FR: Bouton Envoyer

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtitle goes here
fr_FR: Le sous-titre va ici

en: Subtitle typography
fr_FR: Typographie du sous-titre

en: Subtitles typography
fr_FR: Typographie des sous-titres et exergues

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success color
fr_FR: Couleur succès

en: Success message
fr_FR: Message de réussite

en: Suffix
fr_FR: Suffixe

en: Suffix block
fr_FR: Bloc de suffixes

en: Suffix typography
fr_FR: Typographie des suffixes

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Superb
fr_FR: Superbe

en: Sure thing
fr_FR: Grave

en: Sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) ?

en: Sweet
fr_FR: Magique

en: Switch to
fr_FR: Passer à

en: System Information
fr_FR: Informations système

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Tab 1
fr_FR: Onglet 1

en: Tab 1 label
fr_FR: Étiquette de l'onglet 1

en: Tab 2
fr_FR: Onglet 2

en: Tab 2 label
fr_FR: Étiquette de l'onglet 2

en: Tab menu
fr_FR: Sous-Menu

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Table background
fr_FR: Arrière-plan du tableau

en: Table border
fr_FR: Bordure du tableau

en: Table box shadow
fr_FR: Ombre du tableau

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tablet portrait
fr_FR: Tablette verticale

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de tag

en: Tag: %s
fr_FR: Étiquette : %s

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Take over
fr_FR: Prendre la contrôle

en: Taxonomies related posts must have in common.
fr_FR: Taxonomies que les articles liés doivent avoir en commun.

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy query
fr_FR: Requête de taxonomie

en: Team Members
fr_FR: Membre équipe

en: Team member
fr_FR: Membre de l'équipe

en: Team members
fr_FR: Membre équipe

en: Tel
fr_FR: Tél

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Template Bundle
fr_FR: Pack de modèles

en: Template Bundles
fr_FR: Packs de modèles

en: Template Tag
fr_FR: Étiquette du modèle

en: Template Tags
fr_FR: Étiquettes du modèle

en: Template Type
fr_FR: Type de modèle

en: Template bundle
fr_FR: Pack de modèles

en: Template created
fr_FR: Modèle créé

en: Template deleted
fr_FR: Modèle supprimé

en: Template imported
fr_FR: Modèle importé

en: Template insert failed: This template has no data
fr_FR: L'insertion du modèle a échoué : Ce modèle n'a pas de données

en: Template inserted
fr_FR: Modèle inséré

en: Template overridden
fr_FR: Modèle surchargé

en: Template saved
fr_FR: Modèle sauvegardé

en: Template settings
fr_FR: Réglages du modèle

en: Template tag
fr_FR: Étiquette de modèle

en: Template tags
fr_FR: Étiquettes de modèle

en: Template title
fr_FR: Titre du modèle

en: Template type
fr_FR: Type de modèle

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Term
fr_FR: Terme

en: Term archive URL
fr_FR: URL de l'archive du terme

en: Term description
fr_FR: Description du terme

en: Term id
fr_FR: ID du terme

en: Term meta - add key after :
fr_FR: Term meta - ajouter la clé après :

en: Term name
fr_FR: Nom du terme

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text block
fr_FR: Bloc de texte

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text decoration
fr_FR: Décoration

en: Text list
fr_FR: Liste de textes

en: Text shadow
fr_FR: Ombre

en: Text transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
fr_FR: Les articles "Caractéristiques" couvrent des sujets tels que l'intégration d'Unsplash, le code personnalisé (CSS et JS), les dégradés, les barres latérales, les séparateurs de formes, les éléments globaux, etc.

en: The active theme has no sidebars defined.
fr_FR: Le thème actif n'a pas de barres latérales définies.

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
fr_FR: Le code ci-dessus sera exécuté sur votre site ! Procédez avec précaution et n'utilisez que du code de confiance que vous jugez sûr.

en: The dynamic data is empty.
fr_FR: La donnée dynamique est vide.

en: The query element doesn't exist.
fr_FR: L'élément de la requête n'existe pas.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
fr_FR: Le site auquel vous demandez des modèles a désactivé l'accès à ses modèles.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
fr_FR: Le site sur lequel vous demandez des modèles requiert un mot de passe pour les modèles distants.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
fr_FR: Le nom de style saisi existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Information
fr_FR: Informations du thème

en: Theme Styles
fr_FR: Thème graphique

en: Theme author
fr_FR: Auteur du thème

en: Theme author URI
fr_FR: URL de l’auteur de thème

en: Theme is child theme
fr_FR: Le thème est un thème enfant

en: Theme name
fr_FR: Nom du thème

en: Theme style created
fr_FR: Thème créé

en: Theme style deleted
fr_FR: Thème supprimé

en: Theme version
fr_FR: Version du thème

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
fr_FR: Il existe une sauvegarde automatique plus récente que la version que vous consultez actuellement.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_FR: Il n'y a pas d'extrait parce que ceci est une publication protégée.

en: Thin
fr_FR: Fin

en: This post has no %s terms.
fr_FR: Cette publication ne possède pas les termes %s.

en: This post has no related posts.
fr_FR: Cet article n'a pas d'article liés.

en: This post is already being edited.
fr_FR: Cet article est déjà en cours de modification.

en: This query type doesn't support pagination.
fr_FR: Ce type de requête ne supporte pas la pagination.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
fr_FR: Ce modèle contient une palette de couleurs. Voulez-vous l'importer ?

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
fr_FR: Ce modèle utilise un thème graphique. Voulez-vous l'importer ?

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
fr_FR: Ce type de modèle est automatiquement rendu sur la bonne page.

en: Thousand separator
fr_FR: Séparateur des milliers

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Tilt
fr_FR: Inclinaison

en: Time
fr_FR: Heure

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Tag
fr_FR: Balise titre

en: Title border
fr_FR: Bordure de titre

en: Title margin
fr_FR: Marge du titre

en: Title tag
fr_FR: Balise du titre

en: Title typography
fr_FR: Typographie du titre

en: Toggle width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Toolbar logo link
fr_FR: Lien du logo de la barre d'outils

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top / Start
fr_FR: Haut / Début

en: Top center
fr_FR: Haut centre

en: Top left
fr_FR: Haut Gauche

en: Top level menu
fr_FR: Menu principal

en: Top right
fr_FR: Haut droite

en: Track color
fr_FR: Couleur de la piste

en: Transform
fr_FR: Transformer

en: Transform origin
fr_FR: Origine

en: Translate X
fr_FR: Translation X

en: Translate Y
fr_FR: Translation Y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
fr_FR[0]: %s commentaire
fr_FR[1]: %s commentaires

en: Transparency
fr_FR: Transparence

en: Triangle convex
fr_FR: Triangle convexe

en: True
fr_FR: Vrai

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
fr_FR: Police TrueType : Données de police non compressées, mais prise en charge partielle d'IE9+.

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Type keyword, hit enter.
fr_FR: Tapez un mot-clé et appuyez sur ENTRÉE.

en: Type name, hit enter
fr_FR: Tapez le nom, appuyez sur entrée

en: Type speed in ms
fr_FR: Vitesse de frappe en ms

en: Type title and hit enter
fr_FR: Tapez le titre et appuyez sur Entrée

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Typography active
fr_FR: Typographie active

en: URL parameter - add key after :
fr_FR: Paramètre URL - ajouter la clé après :

en: Ultra light with labels
fr_FR: Ultra léger avec des étiquettes

en: Uncategorized
fr_FR: Non classé

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Understanding the layout
fr_FR: Comprendre la mise en page

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Unlimited websites
fr_FR: Sites web illimités

en: Unlink
fr_FR: Dissocier

en: Unlinked
fr_FR: Non lié

en: Unlocked
fr_FR: Déverrouillé

en: Unpin
fr_FR: Déépingler

en: Unsplash API key
fr_FR: Clé API Unsplash

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Unsplash requise ! Ajouter la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Template Bundle
fr_FR: Mettre à jour le pack de modèles

en: Update Template Tag
fr_FR: Mise à jour de l'étiquette du modèle

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: Upload .%s file
fr_FR: Télécharger le fichier .%s

en: Upload SVG
fr_FR: Télécharger SVG

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
fr_FR: Utilisez "root" pour cibler l'élément wrapper : root { background : blue }

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
fr_FR: Utilise AJAX au lieu des appels de l'API REST de WP pour générer les éléments.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
fr_FR: Utilisez n'importe quelle valeur de champ de formulaire via son ID comme ceci : {{form_field}}. Remplacez "form_field" par l'identifiant réel du champ.

en: Use brand colors
fr_FR: Utiliser les couleurs officielles

en: Use field IDs to personalize your message.
fr_FR: Utiliser les ID de champ pour personnaliser le message.

en: Use for sticky scrolling header etc.
fr_FR: À utiliser pour les entêtes épinglés, etc.

en: Use query loop
fr_FR: Utiliser une requête WP

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
fr_FR: Utilisez le constructeur pour ajouter du code personnalisé à une page spécifique.

en: Used if logo image isn't set or available.
fr_FR: Utilisé si l'image du logo n'est pas définie ou disponible.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User ID
fr_FR: ID de l’utilisateur

en: User Login
fr_FR: Connexion utilisateur

en: User Registration
fr_FR: Inscription d'utilisateur

en: User login
fr_FR: Identifiant

en: User meta - add key after :
fr_FR: Méta utilisateur - ajouter la clé après :

en: User name field
fr_FR: Champ du nom de l'utilisateur

en: User portrait
fr_FR: Portrait de l'utilisateur

en: User profile
fr_FR: Profil Utilisateur

en: User registered
fr_FR: L'utilisateur s'est enregistré

en: User role
fr_FR: Rôle utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username already exists.
fr_FR: Le nom d’utilisateur existe déjà.

en: Username is not valid.
fr_FR: Le nom d'utilisateur est invalide.

en: Username required.
fr_FR: Nom d'utilisateur requis.

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Valid JSON data required to run the importer
fr_FR: Données JSON valides requises pour l'importation

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Vertical - Drops
fr_FR: Vertical - Gouttes

en: Vertical - Stroke
fr_FR: Vertical - Course

en: Vertical - Stroke #2
fr_FR: Verticale - Course n°2

en: Vertical - Tilt
fr_FR: Vertical - Inclinaison

en: Vertical - Wave
fr_FR: Verticale - Vague

en: Vertical - Wave brush
fr_FR: Vertical - Brosse à vagues

en: Vertical - Waves
fr_FR: Verticale - Vagues

en: Vertical align
fr_FR: Alignement Vertical

en: Vertical alignment
fr_FR: Alignement vertical

en: Very fast
fr_FR: Très rapide

en: Very slow
fr_FR: Très bien

en: Very well
fr_FR: Très bien

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video URL
fr_FR: URL de la vidéo

en: Video file URL
fr_FR: URL du fichier vidéo

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: View Custom Font
fr_FR: Afficher la police personnalisée

en: View Custom Fonts
fr_FR: Voir les polices personnalisées

en: View Template
fr_FR: Voir le modèle

en: View Template Bundle
fr_FR: Voir le pack de modèles

en: View Template Tag
fr_FR: Afficher l'étiquette du modèle

en: View Templates
fr_FR: Voir les modèles

en: View on frontend
fr_FR: Vue  front-end

en: Vimeo video ID
fr_FR: ID de vidéo Vimeo

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visit Bricks Academy
fr_FR: Visitez la Bricks Academy

en: Visit docs
fr_FR: Consulter la documentation

en: Visit the website %s
fr_FR: Visitez le site web %s

en: Visual
fr_FR: Visuel

en: WP debug
fr_FR: Débogage WP

en: WP language
fr_FR: Langue WP

en: WP memory limit
fr_FR: Limite mémoire WP

en: WP version
fr_FR: Version WP

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Warning color
fr_FR: Couleur avertissement

en: Wave
fr_FR: Vague

en: Wave brush
fr_FR: Brosse à vagues

en: Waves
fr_FR: Ondes

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
fr_FR: Web Open Font Format 2.0 : Police TrueType/OpenType avec une compression encore meilleure que WOFF 1.0, mais pas de support pour le navigateur IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
fr_FR: Format de police Web Open : Police TrueType/OpenType compressée avec informations sur la source de la police et prise en charge complète d'IE9+ (recommandé).

en: Web design
fr_FR: Conception Web

en: Webfont loading method
fr_FR: Méthode de chargement des webfonts

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
fr_FR: Les polices Web (telles que Google Fonts) sont chargées par défaut via des feuilles de style. Sélectionnez "Webfont Loader" pour éviter les FOUT (Flash of unstyled text) en masquant le contenu de votre site Web jusqu'à ce que toutes les polices Web soient chargées.

en: Website
fr_FR: Site web

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Weekday
fr_FR: Jour de la semaine

en: Welcome to Bricks
fr_FR: Bienvenue sur Bricks

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
fr_FR: Quel est le nom de ce constructeur de site ? Et pourquoi l'avez-vous choisi ?

en: Whitelist URLs
fr_FR: Liste blanche d'URLs

en: Whoops, that page is gone
fr_FR: Oups, cette page a disparu

en: Wide
fr_FR: Pleine largeur

en: Widget margin
fr_FR: Marge du widget

en: Widget title
fr_FR: Titre du Widget

en: Widget title border
fr_FR: Bordure de titre du widget

en: Widget title typography
fr_FR: Typographie du titre du widget

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Wonderful
fr_FR: Spectaculaire

en: Woohoo
fr_FR: Héhé

en: WordPress Environment
fr_FR: Environnement WordPress

en: Wrap element
fr_FR: Élément d'enveloppement

en: X axis
fr_FR: Axe X

en: Y axis
fr_FR: Axe Y

en: Yeah
fr_FR: Ouais

en: Year: %s
fr_FR: Année : %s

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Yep
fr_FR: Oui

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de réinitialiser tous les paramètres globaux de Bricks. Souhaitez-vous continuer ?

en: You are missing out!
fr_FR: Vous manquez quelque chose !

en: You are not allowed to uploads SVG files.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à télécharger des fichiers SVG.

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
fr_FR: Vous utilisez maintenant la dernière version de Bricks. Veuillez également régénérer vos fichiers CSS externes !

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
fr_FR: Vous pouvez gérer les autorisations d'exécution de code sous : Briques > Paramètres > Accès aux constructeurs > Exécution du code

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
fr_FR: Vous pouvez gérer votre licence, mettre à jour le mode de paiement et consulter vos factures directement depuis %s.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
fr_FR: Vous n'avez pas sélectionné d'action(s). Ainsi, lorsque ce formulaire est soumis, rien ne se passe.

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
fr_FR: Vous n'avez pas d'autorisation suffisante (accès complet) pour personnaliser ces paramètres. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
fr_FR: Vous n'avez pas d'autorisation suffisante pour réinitialiser les paramètres.

en: You don't have sufficient permission to save settings.
fr_FR: Vous n'avez pas d'autorisation suffisante pour enregistrer les paramètres.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore enregistré de barres latérales personnalisées.

en: YouTube video ID
fr_FR: ID de la vidéo Youtube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
fr_FR: YouTube, Vimeo ou URL du fichier.

en: Your Email
fr_FR: Votre email

en: Your Message
fr_FR: Votre message

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your Unsplash API key is not valid.
fr_FR: Votre clé API Unsplash n'est pas valide.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
fr_FR: Vos fichiers joints dépassent la limite maximale de téléchargement de 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
fr_FR: Vos fichiers joints dépassent la taille maximale de téléchargement de votre serveur de %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas cette balise audio.

en: Your browser does not support the video tag.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas cette balise vidéo.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
fr_FR: Votre message va ici. Plus il y a de détails, mieux c'est ;)

en: Your name (optional)
fr_FR: Votre nom (facultatif)

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
fr_FR: La clé de licence que tu as fournie n'est pas valide. Veuillez désactiver puis réactiver votre licence.

en: Your remote templates password is incorrect.
fr_FR: Le mot de passe de vos modèles distants est incorrect.

en: Your selected template is empty.
fr_FR: Le modèle que vous avez sélectionné est vide.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
fr_FR: Les droits d'écriture de votre répertoire d'uploads sont insuffisants.

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
fr_FR: Votre rôle utilisateur "%s" n'est pas autorisé à éditer avec Bricks. Veuillez contacter l'administrateur du site pour le modifier.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
fr_FR: Votre site Web (%1$s) n'a pas le droit d'accéder aux modèles de %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
fr_FR: Ton site Web ne correspond pas à ta clé de licence. Veuillez désactiver puis réactiver votre licence.

en: Zoom Control
fr_FR: Contrôle du zoom

en: Zoom in
fr_FR: Zoomer

en: Zoom level
fr_FR: Niveau de zoom

en: Zoom out
fr_FR: Dézoomer

en: added
fr_FR: ajouté

en: after
fr_FR: après

en: before
fr_FR: avant

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: builder access
fr_FR: accès constructeur

en: by
fr_FR: par

en: cloned
fr_FR: dupliqué

en: contains
fr_FR: contient

en: dashed
fr_FR: tirets

en: does not contain
fr_FR: ne contient pas

en: edit with Bricks
fr_FR: éditer avec Bricks

en: experimental
fr_FR: expérimental

en: is
fr_FR: est

en: is not
fr_FR: n'est pas

en: learn more
fr_FR: en savoir plus

en: link
fr_FR: lien

en: max. files
fr_FR: fichiers max.

en: modified
fr_FR: modifié

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
fr_FR: de nouveaux modèles ont été publiés depuis que vous avez annulé Bricks.

en: not set
fr_FR: non défini

en: official roadmap
fr_FR: feuille de route officielle

en: per month
fr_FR: par mois

en: posts
fr_FR: articles

en: results for:
fr_FR: résultats pour :

en: separator
fr_FR: séparateur

en: set
fr_FR: définir

en: your account
fr_FR: votre compte
